Dünyanın birçok yerinde gezdik, birçok kıyısında yüzdük; söz konusu deniz tatili olduğunda cevabımız hep kendi kıyılarımız. Gerçekten de Ege’si, Akdeniz’i, Marmara’sı ve Karadeniz’i ile Türkiye’de deniz tatili yapmak için çok fazla seçenek var.

Organize plajlar, işletmesiz koylar, büyüklü küçüklü adalar ve tekne turları ile tüm yaz tatilinizi Türkiye kıyılarını gezmeye ayırsanız, yine de bitmez tükenmez güzelliklere sahibiz. Ülkemizin bakir koylarında yüzerek, dolu dolu deniz tatili yapmak için ise en güzel seçenek ayağınızın neredeyse hiç karaya değmeyeceği mavi turlara ya da diğer adıyla mavi yolculuklara katılmak!

Bu yazıda Mavi Tur Nedir, Mavi Yolculuk için En İyi Zaman, Türkiye’nin En Güzel Mavi Yolculuk Rotaları, Mavi Yolculuk için Kaç Gün Gerekir, Mavi Turda Yapılabilecek Aktiviteler, Mavi Yolculuk Tur Şirketi Tavsiyesi ve Mavi Yolculuk Fiyatları gibi sorularınıza cevap bulabilirsiniz. Hazırlanın, Türkiye’nin en güzel koylarını keşfe çıkıyoruz!

MAVİ TUR NEDİR

Mavi Tur veya Mavi Yolculuk, farklı kabin özelliklerindeki teknelerle genellikle 1 hafta, bazen daha uzun süren kıyıları ve koyları gezdiğiniz deniz turizmi deneyimine deniyor. Özellikle, son yıllarda oldukça popüler olan bu tatil türü, Ayvalık’tan Antalya’ya dek uzanabilen belirli bir rota üzerinde, en az 3-4 gün veya haftalık olarak, teknede konaklanacak şekilde yapılıyor. Mavi Tur, gulet veya motoryat gibi farklı türdeki teknelerle gerçekleştirilebiliyor.

Mavi Yolculuk adı ise yazar Azra Erhat’ın 1957 yılında yayınladığı ‘Mavi Yolculuk’ kitabından esinlenilerek ortaya çıkmış. Tur, aslında sadece Türkiye’de olan bir tatil deneyimi değil. Türkiye gibi, Yunanistan, Hırvatistan ve İtalya gibi ülkelerin kıyılarında da yapılıyor.

MAVİ YOLCULUK İÇİN EN İYİ ZAMAN

Mavi Yolculuk için en hareketli dönem Haziran – Temmuz – Ağustos ayları. Yaz sezonu tekne turizmi açısından en kalabalık dönem olduğundan, sakinlik ve koyda daha az tekne ile karşılaşmak isteyenler Mayıs, Eylül ve Ekim aylarını da tercih edebiliyor. Mevsim ve hava koşulları iyi giderse, Güney kıyılarında Nisan ayı bile bir alternatif olabilir; ancak bizim önerimiz Mayıs ve Eylül ayları. Sezon Nisan ayında açılıp Ekim ayının sonuna dek devam ediyor.

TÜRKİYE’NİN EN GÜZEL MAVİ YOLCULUK ROTALARI

1. BOZBURUN MAVİ TUR

Bozburun bizim Türkiye’de en sevdiğimiz deniz rotalarından biri. Yolunuz Bozburun’a düştüyse, limanındaki ve açıklarındaki gulet ve teknelere mutlaka denk gelmişsinizdir. Bozburun yarımadası yat ve tekne turizmi için oldukça önemli bir yer.

Konumu sayesinde kendiliğinden sakin denizi, turkuaz ve lacivert arasında değişen koyları ile favorilerimizden. Bozburun mavi turu Marmaris çevresi, Hisarönü Körfezi ve Gökova Körfezi ile birleştirilebiliyor. Yunan Adaları’na yakın olması da bir diğer özelliği. 

2. BODRUM MAVİ TUR

En az Bozburun kadar popüler olan bir diğer rota tabii ki Bodrum! Kendisi hem deniz tatili hem yat turizmi açısından sevilen, yaz tatili dendiğinde akla ilk düşen yerlerden. Uzun Bodrum mavi tur rotasında Gökova Körfezi ve Hisarönü Körfezi rotaları takip edilebiliyor.

Her ne kadar Bozburun ile benzer gibi dursa da tekne çıkış limanının çevresinde dolaştığı için, aslında gidilen koyların hepsi fark ediyor. Kısa süreli Bodrum çıkışlı mavi turlarda ise tekne, Bodrum yarımadası çevresini geziyor.

Uzun bir tatil planlıyorsanız, Bodrum’a ayıracağınız birkaç günün sonunda seyahatinizi kısa mavi tur ile birleştirmek güzel bir alternatif olur. Pasaportlar ve vizeler hazırsa, Bodrum’dan Yunan Adaları çevresinde bir mavi tur yapmak da çok keyifli bir seçim.

3. MARMARİS MAVİ TUR

Doğal güzellikleri ile çok sevdiğimiz Marmaris’te keşfedilecek çok sayıda koy ve plaj bulunuyor; haliyle Mavi Tur gezilerinin en güzellerinden biri de Marmaris’ten yapılıyor. Marmaris’in bir avantajı, kısa süreli Mavi Turlar için de oldukça uygun bir lokasyon olması.

Uzun turlarda Hisarönü Körfezi ya da Dalyan ve Göcek tercih ediliyor. Mavi tura ilk kez çıkacaksanız, Marmaris çok memnun kalacağınız bir başlangıç olabilir.

4. FETHİYE MAVİ TUR

Ölüdeniz’i, Kaleköy’ü, antik güzellikleri ve Babadağ’ı ile Fethiye, yine ülkemizin en sevilen yaz rotalarından. Fethiye çıkışlı mavi yolculuklardan biri Ölüdeniz ile başlayıp Kalkan, Kaş, Kekova rotasını izliyor, diğeri ise Göcek ve Marmaris Körfezi’ne gidiyor.

Mavi turu sezon öncesi bir tarih için düşünüyorsanız, su sıcaklığı açısından Ölüdeniz’den Kekova’ya uzanan rotayı takip etmek daha iyi olacaktır. Sezonda yapılacak bir tur için Göcek ve Marmaris mükemmel bir seçenek; çünkü söz konusu tekne tatili ise Göcek’in yeri ayrıdır.

5. GÖCEK MAVİ TUR

Ne demiştik yukarıda? Söz konusu tekne tatilisi ise Göcek’in yeri ayrıdır. Gerçekten de çam ormanları ile çevrili mükemmel bir doğaya ve çeşit çeşit koya ev sahipliği yapan Göcek, bakir koyları ile gönlümüzün birincisi! Henüz yolunuz düşmediyse de bir şekilde duymuşsunuzdur; Göcek sadece bizler için değil, yabancı turistler için de oldukça sevilen bir yat turizmi rotası.

Göcek çıkışlı kısa mavi tur rotaları için en ideal rota Bedri Rahmi, Sarsala, Binlik, Tersane ve Hamam gibi koyların olduğu 12 Adalar çevresini dolaşmak. Uzun Göcek mavi yolculuklarında ise Fethiye, Ölüdeniz, Kaş veya Marmaris, Bozburun rotaları takip ediliyor. 

6. KAŞ KEKOVA MAVİ TUR

Kaş – Kekova; deniz tatili ile tarihi birleştiren, etkileyici bir yaz rotası. Türkiye’ye en yakın mesafedeki Yunan Adası olan Meis’in manzarasında, antik Likya yerleşimlerinden Kaleköy’ü, tarihi kalıntıları ile ünlü Kekova batık şehri, su altı arkeolojisi ve turkuaz koyları ile Kaş, bizce Türkiye’nin en güzel yaz tatili lokasyonlarından.

Kaş – Kekova’nın mavi yolculuk yapabileceğiniz yerlerden biri olması da sürpriz değil! Bu rotanın bir avantajı; Marmaris gibi kısa süreli mavi yolculuk planı için de çok uygun olması. 3-4 günlük mavi tur gezisi düşünüyorsanız Kaş ve Kekova, daha uzun süreli haftalık bir gezi istiyorsanız bu rotaya Adrasan ve Olimpos da eklenebilir. 3 gece 4 günlük Kaş – Kekova mavi yolculuğu, 2-3 günlük Kaş tatilinin sonrası için planlanabilir.

MAVİ YOLCULUK İÇİN KAÇ GÜN GEREKİR

Mavi Yolculuk deneyiminin süresi, çıkış yapacağınız yerin ve takip etmek istediğiniz rotanın mesafesine göre değişiyor; ancak bütçenize ve rotanıza bağlı olarak istenilen uzunlukta planlamak da mümkün tabii ki.

1 gece 2 gün, 2 gece 3 gün veya 3 gece 4 gün olarak yapılabilir; daha fazla koy görmek ve turu keyfini sürmek için minimum 4 gece 5 gün veya 1 hafta olması iyi olur. Daha önce katıldığımız mavi yolculuklarda biz 4-6 gece opsiyonlarını değerlendirmiştik ama standart olan haftalık yapılması.

MAVİ TURDA YAPILABİLECEK AKTİVİTELER NELERDİR

Mavi tur hem denize hem de sportif aktivitelere doyabileceğiniz farklı bir deneyim. Koylarda şnorkel ile dalış, parasailing, rüzgar sörfü ve jetski gibi su sporlarını yapabilir, mümkün olan koyların kara tarafına geçip trekkinge çıkabilirsiniz. Balık tutmak, fotoğraf turuna çıkmak ve varsa antik yapıları keşfetmek de diğer seçenekler.

MAVİ YOLCULUK TUR ŞİRKETİ TAVSİYESİ

Yukarıda Türkiye’nin en güzel mavi yolculuk rotaları olarak önerdiğimiz yukarıdaki tüm rotaları Tekneveyat.com üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Tekneveyat, aklınıza gelecek birçok şehir ve ilçede, onlarca tatil rotasında mavi yolculuk turu ve saatlik – günlük – haftalık tekne, motoryat, katamaran ve yelkenli kiralama hizmeti sunan bir tekne ve yat platformu. Mavi yolculuk organizasyonu ve tekne kiralama seçeneklerinin yanı sıra günlük turlar, yüzme turları, teknede özel gün organizasyonu gibi hizmetleri de bulunuyor.

Tekneveyat.com web sitesi üzerinden mavi yolculuk turları hakkında bilgi alabilir, istediğiniz türe göre lokasyon bazlı veya etkinlik bazlı tekne kiralayabilir ve gezi organizasyonunuzu hızlıca planlayabilirsiniz.

MAVİ YOLCULUK FİYATLARI NE KADAR

Mavi yolculuk fiyatları tura seyahat tarihlerinize, çıkacağınız tekne türüne, rotanıza ve gün sayısına göre değişiyor. Örneğin; Tekneveyat’ın Mayıs ayı için 2-4 kişilik mavi yolculuk fiyatı günlük 5.000 TL’den başlıyor. Bu tip gezilerde kumanya adı verilen yiyecek, içecek, market alışverişini genellikle müşteri yapıyor; toplam fiyatı hesaplarken olası alışveriş tutarınızı da bütçeye eklemeyi unutmayın. Mavi tur rehberimizin böylece sonuna geldik.

Türkiye’de deniz tatili ve yaz rotaları ile ilgili tüm fotoğraf ve gezi notlarımıza Instagram’da @nesemcelikkaya hesabından ulaşabilirsiniz. Bizi takip edin, birlikte gezelim!

En Güzel Plajlar ve Koylar Yazılarımızdan Bazıları:

BODRUM’UN EN GÜZEL KOYLARI VE PLAJLARI

FETHİYE PLAJLARI | EN GÜZEL FETHİYE KOYLARI