Son yılların favori yürüyüş rotalarından Likya Yolu’na, dünyaca ünlü Ölüdeniz Lagünü’ne, mis gibi manzaraları ile Kelebekler Vadisi’ne ve Kabak Koyu’na ev sahipliği yapan Fethiye, Türkiye’de yaz tatili denince akla gelen ilk rotalardan. Kendisi, hem doğası hem plajları ile Muğla’nın en güzel ve en popüler yerlerinden biri. Bir güzelliği de hem Marmaris’e hem de gez gez bitiremeyeceğiniz Rodos Adası’na yakın olması.

Fethiye ile Marmaris – Rodos – Fethiye – Kaş – Meis’ten oluşan uzuuun seyahatimizde tanışıp pek de ayrılmak istememiştik. Muğla’nın neresine gidersek gidelim, aynı şekilde hissetmekten kendimizi alamıyoruz gerçi. Haliyle Fethiye’yi de çok sevdik, dönerken başka zaman yeniden geleceğimize çoktan emindik. Hazır yaz mevsimi de gelmişken Fethiye’nin en sevdiğimiz koylarını ve plajlarını listeleyelim istedik. Fethiye’de nerede yüzülür, Fethiye’nin en güzel plajları ve koyları nerede ve Fethiye plajlarının giriş ücretleri ne kadar diyenler toplansın, deniz çantaları da hazırsa anlatmaya başlıyoruz!

Başlamadan Önce: Fethiye’de gidecek çok sayıda koy ve plaj var, bu yazıda en sevdiklerimize ve bildiklerimize yer verdik. Siz de gidip beğendiğiniz işletmeli ya da işletmesiz plajları yazının sonuna yorum olarak eklemeyi unutmayın.

Detaylı Fethiye Gezi Rehberi için: FETHİYE’DE GEZİLECEK YERLER: 2 GÜNDE FETHİYE

Ölüdeniz Lagünü’nde Deniz Bisikleti

FETHİYE PLAJLARI VE KOYLARI

#1 Çalış Plajı

Çalış Plajı, Fethiye’nin en sık tercih edilen plajlarından biri. Etrafında çokça kafe ve konaklama imkanı var, ulaşımı Fethiye merkezden kalkan minibüslerle kolayca yapılıyor. Denizi sabah saatlerinde temiz, öğleden sonra bulanıklaşıp bozmaya başladığı için pek tercih sebebi değil. Yüzmek için en güzel zamanı sabah saatleri. Denizi genelde hafif dalgalı ve girişi çakıl taşlı, rahat etmek için deniz ayakkabısı kullanmak neredeyse şart. Denizi için sığ diyemeyiz; 1-2 metre ilerledikten sonra derinleşmeye başlıyor. Plajda şemsiye şezlong kiralanabiliyor, her biri 13 TL. Duş ve soyunma kabinleri de mevcut. Yüzmeyi boşver, keyfe geleceğim diyenler günbatımı için de burayı tercih edebilir.

Çalış Plajı, Fethiye

#2 Ölüdeniz Halk Plajı – Belcekız Plajı

Belcekız Plajı, Fethiye’nin en ünlü plajlarından bir diğeri. Turistik bir nokta olduğundan etrafındaki kafe ve işletmeler de aynı sebeple oldukça pahalı. Eğer, işletmelerin plaj alanında oturursanız şemsiye 15 TL, şezlong 15 TL. İşletme otoparkını kullanacaksanız o da araç başına 25 TL. Eğer, halk plajını kısmını tercih ederseniz, o zaman havlunuzu kuma serip ücretsiz takılabiliyorsunuz. Biz buraya geldiğimizde aracımızı plajın dışına, hatta biraz da gerisine bırakıp ücret ödememiştik. Bu şekilde gelip sadece duş ve tuvaleti ücretli kullanmak da mümkün. Çok sık tercih edilen bir plaj olduğundan erken saatlerde gitmek gerek, öğleden sonra otoparkında yer bulunamadığı bile oluyor.

Ölüdeniz Halk Plajı – Belcekız Plajı

#3 Ölüdeniz Tabiat Parkı – Kumburnu Plajı

Fethiye’nin en temiz ve dalgasız plajlarından birisi olan Kumburnu, bizim de favorilerimizden biri. Plajın özelliği bir lagünü çevrelemesi. Dışardaki plaj açık denize, içerdeki ise lagüne bakıyor. Denizin girişi hafif çakıllı, sığ ve ılık. Lagün kısmı koca bir havuz gibi ve dalgasız olduğundan çocuklu aileler için daha uygun. Plajda kano, yunus gibi su sporları imkanı da bulunuyor. Fiyatları 40-60 TL arası değişiyor. Kumburnu Plajı’na araçla giriş 25 TL, yürüyerek gelirseniz giriş için 7 TL ödemeniz gerekiyor. İki plajda da şemsiye ve şezlong kiralanabiliyor; her biri 15 TL. Kumburnu’nda yüzmek çok keyifli olsa da yeme içme rakamlarının İngiliz turiste göre belirlendiği çok açık, o yüzden plajlarda uygun fiyatlı bir yemek servisi beklememeniz gerektiğinin altını çizelim.

Kumburnu Plajı, Fethiye

#4 Kabak Koyu

Babadağ’ın eteklerinde yer alan doğa harikası da Kabak Koyu, Fethiye’nin en güzel yerlerinden. Kabak’ı da gördükten sonra, Babadağ’ın dünyada korunan 100 dağdan biri oluşuna artık şaşırmamaya başlıyorsunuz. Kabak Koyu, üç tarafı dağ ile çevrili bir vadinin plajından oluşuyor. Son zamanlarda sağlıklı yaşam merkezlerinden biri olmuş durumda; çok sayıda yoga ve meditasyon etkinliğine mekan oluşu ise sessizliğinden ve doğanın tam ortasında kalışından kaynaklanıyor. Bu ortamın bir nedeni de Kelebekler Vadisi’nin aksine Kabak Vadisi’ne karadan direkt ulaşımın olmaması.

Koya Ölüdeniz’den deniz yolu ile ulaşabiliyorsunuz; bir diğer çözüm ise Fethiye’den kalkan dolmuşlarla 1 saat süreyle önce Kabak’a gelip sonrasında indiğiniz noktada karşınıza çıkacak patika yolu yürümek. Yürümek istemeyenler, işi ticarete dökmüş köy amcalarının traktörüyle de biraz zıplamalı bir yolculukla aşağı inebilir. Traktör, 60 TL’ye götürüyor ve fiyatı fiks. Koyda şezlong yok, şemsiye 20 TL.

Kabak Koyu, Fethiye

#5 Kelebekler Vadisi

Kelebekler Vadisi’nin görülmediği bir Fethiye gezisi düşünülemez. 🙂 Ölüdeniz’den tekneyle ulaşabilir ya da Babadağ yolunu takiben vadinin hemen üstünde kalan Faralya köyünün trekking rotasını kullanabilirsiniz. Vadiye deniz yoluyla ulaşım en sık tercih edilen ve oldukça kolay; Belcekız’dan kalkan ‘shuttle’ konseptli tekneleri gidiş-dönüş için kullanabilirsiniz. Dağcılık sporuyla ilgilenen kondisyonlu kişiler ise Faralya’dan vadiye inen patika yolu tercih ediyor; ancak bunun fazlasıyla tehlikeli bir yöntem olduğunu eklemek gerek. Zaten, bu patika yolun girişinde de kocaman bir tabela ile burayı kullanmanın ölümle sonuçlanabildiği kesin biçimde belirtilmiş. Yapan yapıyor, o ayrı.

Kelebekler Vadisi’ndeki işletmeden şemsiye ve şezlong kiralayabiliyorsunuz. Yeme içme, duş ve kabin olarak da her türlü imkan mevcut. Zaten çok sevilen bir kamp alanı olduğundan her şey çok organize.

Kelebekler Vadisi, Fethiye

#6 Akmaz Plajı

Fethiye’nin makul plajlarından Akmaz, hem ücretsiz faydalanabileceğiniz hem de işletmesinden yararlanabileceğiniz plajlardan. Havlunuzu serip, şemsiyenizi kurabilir ya da işletmenin imkanlarından harcama sözü ile faydalanabilirsiniz. Restoranın diğer plajlara kıyasla daha ekonomik olduğunu söylemek mümkün. Denizin kıyısı taşlık, giderken deniz ayakkabısı götürmek gerekiyor. Plajın hayvan dostu olduğunu da ekleyelim.

Akmaz Plajı için en iyi zaman sabah saatleri, öğleden sonra berraklık bulanıklaşıyor. Plaja kendi aracınızla ya da Fethiye merkezden bineceğiniz Yanıklar dolmuşu ile ulaşabilirsiniz. Dolmuştan Adnan Menderes Caddesi kavşağında inmeniz ve sonrasında da 6-7 dakika kadar yürümeniz gerek.

Akmaz Plajı, Fethiye

#7 Karataş Plajı

Karataş plajı Fethiye’nin işletmesiz sahillerinden. Yanınıza malzemelerinizi alıp piknik modunda takılmak için uygun bir yer. Deniz girişi hafif kumluk ve gayet temiz. Yakınlarında market olmadığı için giderken her şeyinizi yanınıza almanız gerek. Yemek için bir alternatif de yanındaki Akmaz Plajı’nda bulunan Deniz İncisi restorana yürümek. Fethiye merkezden Yanıklar dolmuşu ile ulaşmak mümkün.

Karataş Plajı, Fethiye

#8 Büyük Samanlık Koyu Plajı

Büyük Samanlık Koyu Plajı’nda daha önceden bulunan işletmenin kullanımı iptal edildiği için şu an girişi tamamen ücretsiz. Tabii, yakın zamanda belediye tarafından başka bir işletmeye devredilebilir. Plajın iyi yanı daha önceki işletmeden kalan 40 kadar kamelya çardağının hala kullanılabilir durumda olması. Sabah erken saatlerde gelirseniz çardaklardan birini boş yakalayabilirsiniz, öğleden sonra kalabalıklaşıyor.

Plajda halihazırda herhangi bir tesis ve işletme olmadığı için gittiğinizde etrafta çöp görmeniz muhtemel; aynı sebepten duş, tuvalet ve kabin gibi imkanlar da yok. Gitmeyi düşünüyorsanız yanınızda mutlaka deniz ayakkabısı olsun ve plajda da ayakkabısız gezmeyin. Araçla gidecekseniz otoparkı haliyle ücretsiz, dolmuşla da gidilebilir. Yanınıza yiyecek içecek almayı unutmayın. Sezonda mangal manzaralarına rastlayabilirsiniz.

Büyük Samanlık Koyu, Fethiye

#9 Küçük Samanlık Plajı

Fethiye’nin görece kumlu plajlarından biri olan Küçük Samanlık, karşıdan Şovalye Adası’na komşu. Plajın suyu epey durgun; rüzgar almıyor ve genelde dalga olmuyor. Girişi kumluk, daha sonradan biraz taşlık ve kum şeklinde devam ediyor. Kısaca, çocuklu aileler için çok uygun, zaten çocuklar için bir park ve denize giriş için iskele de bulunuyor.

Plajda bir aile tarafından işletilen kafe bulunuyor, genel durumu da epey temiz. Plaja araçla giriş 24 TL, otoparkı var, şemsiye ve iki şezlong 40 TL’ye kiralanıyor. Restoran fiyatları Fethiye standartları açısından oldukça makul, dışarıdan yiyecek içecek getirmek de serbest.

Küçük Samanlık Plajı, Fethiye

#10 Günlüklü Koyu

İsmini koyda bulunan Günlük ağaçlarından alan Günlüklü Koyu, Fethiye’nin ulaşımı zahmetli yerlerinden. Fethiye merkezden direk dolmuş imkanı yok, Kargı ya da Yanıklar’dan kalkan dolmuşlarla gidilebiliyor. Araçla gitmek isteyenler için yolu oldukça düzgün. Koya araçla giriş 24 TL, yaya olarak giderseniz kişi başı 8 TL. Şemsiye ve şezlong kiralanabiliyor, iki kişilik set 60 TL. Plajda mangal ve ateş yakmaya izin verilmiyor.

Günlüklü Koyu, Fethiye

#11 Büyük Boncuklu Koyu

Deniz genellikle dalgasız ve girişten sığ olan Büyük Boncuklu Koyu, çocuklu aileler için de uygun. Plajı ve denizin girişi biraz taşlık olduğundan deniz ayakkabı ile gidilmesi isabetli olur. Plajda yeme içme ihtiyaçları için bir kafe mevcut, fiyatlar deniz kenarı için makul. Duş, tuvalet ve soyunma kabini imkanı da bulunuyor. Otopark giriş ücreti 20 TL, şezlong ve şemsiye 15’er TL. Buranın bir eksisi; arka ağaçlık alanda mangal yakmanın serbest olması. Bu da bir zaman sonra dumanlar altında kalmak demek.

Büyük Boncuklu Koyu, Fethiye – Fotoğraf: Mine Polat

#12 Katrancı Koyu Tabiat Parkı

Sezon dışında giderseniz doğasına hayran kalıp çok seveceğiniz, sezonda giderseniz kalabalığından ve mangal dumanından koşarak uzaklaşmak isteyeceğiniz Katrancı Koyu, Fethiye’de hem yüzmek hem de kamp atmak için gelebileceğiniz bir tabiat parkı. Diğer koylarda da olduğu gibi, araçla giriş 24 TL, yayalar için kişi başı 8 TL. Organize bir kamp alanı olduğundan her şey mevcut. Tabiat parkının içinde biri kamp alanı, biri piknik alanı olmak üzere iki koy yer alıyor. Şemsiye ve şezlong kiralamak istiyorsanız piknik tarafına geçebilirsiniz, burada ağaçların altında bolca masa da bulunuyor. Eğer kendi şemsiye ve şezlongunuzla gidecekseniz, kamp alanı tarafını kullanabilirsiniz.

Yeme içme açısından ekonomik bir yer, içindeki markette de çoğu ihtiyacınızı bulabilirsiniz. Kamp için kendi çadırınızı götürebileceğiniz gibi buradaki hazır çadırlardan da kiralayabilirsiniz. Günlük çadır kiralama fiyatı 150 TL – 300 TL arasında değişiyor.

Katrancı Koyu, Fethiye

Bonus: Soğuksu Koyu

Kayaköy bölgesinin hemen yakınında olan Soğuksu Koyu, adının hakkını verecek derecede serin suyuyla ünlü. Suyun serinliği, kayalar arasından gelen tatlı su kaynağının dökülmesiyle oluşuyor. Koya yol yok, tekne turlarıyla ya da özel teknelerle gelinebiliyor. Zaten kendisi de Fethiye tekne turlarının en sevilen rotası. Suyunun çok temiz oluşu ve dibinin cam gibi görünür olması en sevilen özellikleri. Aynı anda yanaşan tekne kalabalığına denk gelmek istemiyorsanız ya özel tekne ile erken saatte ya da sezon dışında gelmek gerek. Yalnız baştan uyaralım; suyun 5 dakikadan fazla yüzülemeyecek kadar soğuk olduğu söyleniyor. 😊

Soğuksu Koyu ile Fethiye’de Denize Girilecek Yerler yazımızın sonuna geldik. Tüm gezi notlarımıza ve fotoğraflarımıza Instagram’da @nesemcelikkaya hesabından da ulaşabilirsiniz. Bizi takip edin, birlikte gezelim!

Soğuk Su Koyu, Fethiye