İzmir’de ya da çevresinde yaşıyorsanız çok şanslısınız; çünkü hepimizin bildiği üzere bu, gezmek için birbirinden güzel noktalara şıp diye ulaşabilirsiniz demek oluyor. İzmir Çevresi gezilecek yerler konusunda en zengin şehirlerden birisi, İzmir’de yaşamanın en iyi yanlarından biri de aklınıza düştüğünde kendinizi hızlıca bir Ege kıyısında bulabilmeniz. İzmir’e yakın gezilecek yerleri, nostaljik köy ve kasabalarıyla tarihi noktalarına spontane bir gezi planlayabilmeniz.

Ülkemizin üçüncü büyükşehri olan İzmir’de tabii ki gezecek çok fazla yer var. Biz de bu yazıda İzmir sınırlarında ya da yakınında izyer alan sevdiğimiz ilçeleri, kasabaları ve tarihi noktaları listeleyelim istedik. Hepsinin ortak özelliği; İzmir’in merkezinden maksimum 2 saat uzaklıkta olması. Önerdiğimiz yerleri günübirlik gezebilir ya da konaklamalı tatlı bir haftasonu kaçamağı haline dönüştürebilirsiniz.

İzmir çevresi, özellikle iki günlük haftasonu tatillerinde ev ekonominizi sarsmayacak güzellikleri, düşük bütçeli alternatifleri ile daima başımızın tacı.

Lafı daha fazla uzatmadan Ege Bölgesi’nin güzellikleri ile tanışacağınız, serin kıyıları ile buluşacağınız, biraz da kültürel tarihi mirasında zamanda yolculuğa çıkacağınız İzmir’e Yakın Gezilecek Yerler: İlçeler, Kasaba ve Köyler yazımızı gururla sunarız.

İZMİR ÇEVRESİ GEZİLECEK YERLER

1. Kavacık, Karabağlar: 50 dakika

İzmir Çevresi gezilecek yerlere başlarken, İzmir’in değişken havasına güvenemeyip plan bozduğumuz günlerde Narlıdere’deki evimizden kısa sürede ulaştığımız Kavacık köyüne gidiyoruz.

Üzüm bağları ile ünlü pek tatlı köyümüzden beklentiniz Alaçatı’dan hallice taş evler olmasın; ama Toskana’yı andıran vadi manzaralarını, Karadeniz’deymiş gibi hissettiren bol yeşilini, sokaklarda yürürken Kavacıklıların sımsıcak selamlarını, köy kahvesindeki tavşan kanı ötesi çay eşliğinde bir sabah pikniğini düşündükçe biz hala gülümsüyoruz.

Özellikle, bahar aylarında köydeki evlerin balkonlarından sarkan mor salkımları doğaya ayrı bir renk veriyor. Kavacık’a merkez ulaşım 50 dakika sürüyor; anlayacağınız üzere merkeze de bir hayli yakın.

2. Sığacık, Seferihisar: 50 dakika

Türkiye’nin ilk sakin şehri Sığacık; bağlı olduğu Seferihisar’a 5, İzmir’e 50 km uzaklıkta. İzmir’deki favori rotalarımızdan biri olan Sığacık, hem günübirlik hem de konaklamalı gezilebilecek bir sahil kasabası. Sakin doğası, bembeyaz sokakları, lezzetli Ege yemekleri ve üretici pazarı ile keyifli bir haftasonu geçirmek isteyenler listelerine eklesin.

Sığacık’ın Pazar günleri kurulan üretici pazarı beraberinde koca bir kalabalığı kasabaya taşıyor olsa da Sığacıklı teyzelerin ellerinden çıkan baklava, börek ve sarmaları ayak üstü tatmak kadar lezzetlisi de yok şimdi, orada anlaşalım. Kasabada ruhunuza iyi gelecek çok sayıda kafe ve restoran da var; daha fazlası için Sığacık’ta Gezilecek Yerler yazımızı aşağıya bırakalım.

Sığacık’ta Gezilecek Yerler: Gitmek için 10 Neden 

3. Urla: 40 dakika

İzmir çevresi gezilecek yerler listesinde en sevdiğimiz yer olan İzmir’den 40 dakika uzaklıktaki Urla, Çeşme’nin kalabalığı ile savaşmak istemeyen İzmirlilerin kaçış noktası. Son zamanların en iyi bölgesel kalkınma projelerinden biri olan Urla Bağ Yolu da şarap üretim tesisleri ve eşsiz doğası ile açıkçası bu ilgiyi baya haklı kılıyor.

Güzel sokakları, turistlerin istilasına uğramamış plajları ve İstanbul’u İzmir’e taşıyan mekanları ile Urla, İzmir’e yakın gidilecek yerler arasındaki favorilerimizden biri. Urla’ya haftasonu için bir plan yaparsanız, ikinci güne Urla Bağ Yolu turunu da eklemeyi ihmal etmeyin.

Urla hakkında daha fazlası için; Urla Gezi Rehberi: Urla’da Gezilecek Yerler & Öneriler

4. Alaçatı, Çeşme: 50 dakika

Urla, Karaburun ve Ege Denizi’nin çevrelediği yarımadamız Alaçatı; son yılların en popüler tatil rotalarından biri. Rüzgar sörfüne uygun kıyısı, nostaljik taş evleri, konsept mekanları ve çok çeşitli otel seçenekleri ile Türkiye’nin her köşesinden tatilcileri ağırlayan kasabanın bizce en güzel zamanı Nisan, Mayıs başı, Eylül sonu ve Ekim.

Sezonda aşırı kalabalıklaşan, bu durumla beraber İzmirliler için de kabusa dönüşen sokaklarında krize girmek istemiyorsanız önerimiz Alaçatı’yı bahar aylarında gezmeniz. Ziyadesiyle pahalı bir tatil rotası olduğu için hesaplarınızı önceden yapıp gitmekte fayda var; dikkatli gezip en meydandaki mekanlara oturmazsanız Alaçatı’da aşırıya kaçmayacak keyifli bir tatil yapabilirsiniz.

Yeri gelmişken; Alaçatı’dan Gezi Notları

5. Ildırı Köyü, Çeşme: 1 saat 10 dakika

Çeşme’ye bağlı küçük bir balıkçı köyü olan Ildırı, adını antik kent Erythrai’den alıyor. İzmir’den günübirlik bir gezi planlayıp ilk olarak Erythrai antik kentini dolaştıktan sonra Ildırı merkezine gelip sokaklarında tura çıkabilirsiniz. Ildırı köyü bir sahil kasabası olduğu için balıkçı tekneleri ve deniz mahsülleri ile de öne çıkıyor pek tabii.

Köyü gezerken sokaklardaki ev yapımı ürünlerden alışverişinizi yapabilir, akşam üstü de kendinize bu çevrede yemek ısmarlayabilirsiniz. Ildırı çevresinde görebileceğiniz yerler arasında Balıklıova ve Barbaros Köyleri de bulunuyor.

6. Birgi Köyü, Ödemiş: 2 saat

İzmir’e 2 saat uzaklıktaki Birgi, İzmir çevresinde gezilebilecek köyler arasında son zamanların favorisi. Ödemiş’in koruma altındaki bu şirin köyü; tarihi konakları, Bozdağ’ın temiz havası ve doğası ile İzmir’de günübirlik gidebileceğiniz yerler arasında.

Ziyaretçilerini geçmişe ışınlama garantili Birgi köyüne gittiğinizde; sokaklarında tur atarak tarihi noktaları görebilir, yorulduğunuzda köy kahvesinde çay molası verebilir, Ödemiş köftesinden tadıp dönüş yoluna geçmeden önce Ödemiş patatesi alabilirsiniz. Birgi köyünden sonra yakınındaki Gölcük’e uğramayı unutmayın.

7. Lübbey Köyü, Ödemiş: 1 saat 46 dakika

Ödemiş’ten bahsetmişken, Lübbey köyünü de es geçmemek gerek. Birgi köyünden 50 dakika süren Lübbey köyü, aynı zamanda ‘Hayalet Köy’ olarak da anılıyor; çünkü burası 60 yıl önce İzmir’in tipik köylerinden biri iken, çeşitli sebep ve inanışlar nedeniyle zamanla terkedilmeye başlanmış.

Günümüzde ise köyde yaşayanların sayısı iki elin on parmağını geçmiyor. Bu durum da haliyle Lübbey’e sakinlikle birlikte gelen mistik bir özellik katıyor. Fotoğraf çekmeyi seviyorsanız, Lübbey’in eski köy evleri sizi bir hayli mutlu edecektir. Köydeki evler yamaç üzerine kurulduğu için birbirinin önünü kapatmayan özellikte olduğunu da belirtelim.

8. Efes, Selçuk: 1 saat

Tarih ve kültür denince İzmir’de akla gelen ilk gezi rotası olan Efes, İzmir’e 1 saat uzaklıktaki Selçuk ilçesinde bulunuyor. UNESCO koruması altındaki Efes, aslında Çukuriçi Höyük, Ayasuluk Tepesi, Efes Antik Kenti ve Meryem Ana Evi’nin oluşturduğu geniş bir alanı kapsıyor. Tarihten bugüne Helenistik, Roma, Anadolu beylikleri ve Osmanlı dönemlerini içeren uzun yolculuğuyla Efes; bir liman kenti olarak daima önem taşımış.

Efes Antik Kenti’ndeki mimari yapılaşma ve tarz ise benzerleri arasından hızlıca ayrışarak Roma dönemini en iyi yansıtan örnekler biri olarak kabul ediliyor. Burayı ziyaret ettikten sonra, Hıristiyanlar için hac kabul edilen Meryem Ana Kilisesi’ni görmeyi de listenize mutlaka ekleyin.

9. Şirince, Selçuk: 1 Saat 10 dakika

İzmir çevresi gezilecek yerlerin en popülerlerinden: Efes’in ardından Selçuk’ta gezebileceğiniz bir diğer yer de Şirince köyü. İzmir çevresinde gezilecek köyler arasında bir hayli popüler olan Şirince köyü, Mübadele döneminde Rumeli’den gelen Türklerin evi olmuş. Üzüm ve zeytin üretimi ile öne çıkan Şirince’de, köyün iki katlı özgün evleri arasında dolaşarak yüzlerce fotoğraf çekebilir, mahzenlerinde şaraplarını tadabilir, Şirince çarşısını gezip köylülerden alışveriş yapabilirsiniz.

Şirince’ye gelmişken St. John Baptist Kilisesi’ni görmeyi, köy meydanındaki Çınaraltı’nda kahve molası vermeyi ve köyden ayrılmadan önce meyve şarabı almayı ihmal etmeyin. Şirince oldukça turistik bir rota olduğu için yolunuz buraya öğleden sonra düşecekse kalabalığa karşı kendinizi şimdiden hazırlayın.

10. Doğanbey Köyü, Söke: 1 saat 40 dakika

Doğanbey köyü; İzmir’e değil, Aydın’ın Söke ilçesine bağlı. Ancak, İzmir’den arabayla 1 saat 40 dakika uzaklıkta olduğu için bu listede olsun istedik. Şirince gibi, Mübadele döneminde Rumlardan Türklere kalan bu eski köy; cumbalı taş evleri, huzurlu manzarası, Arnavut kaldırımlı nostaljik sokakları ve doğasıyla dikkat çekiyor.

Alaçatı, Eski Foça gibi bu tarz eski evleri ile ünlü köylerde fotoğraf çekilmeyi sevenler bizce gezi listesine Doğanbey Köyü’nü de dahil edebilir. Buraya günübirlik geleceğiniz gibi, bir Kuşadası gezisinin peşine ekleyerek hafta sonu rotası olarak da değerlendirebilirsiniz. İzmir’e yakın diğer köy ve kasabalar kadar turistik değil; ancak gezme yönünden oldukça motive edici.

11. Bergama: 1 saat 30 dakika

8500 yılın üzerinde geçmişi olan Bergama, sınırlarında birçok medeniyeti ağırlayarak Antik dönemin önemli bölgelerinden biri olmuş. İzmir’deki ilkokul gezilerinin değişmez rotalarından biri olan Bergama’nın bu listede olmasındaki en önemli neden de tabii ki UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki Pergamon Antik Kenti.

Bu kentle ilgili eserleri, aranızda Berlin’deki Pergamon Museum’u gezmiş olanlar da hatırlayacaktır. Pergamon Antik Kenti’nde yapılan kazılarda bulunan eserlerin en önemlilerinin bu müzede sergileniyor olması bizler açısından büyük hezimet olsa da antik kent gerçekten de görmeye değer. Pergamon’un ardından listenize Kızıl Avlu, Güzellik Ilıcası, Hacı Hekim Hamamı ve Bergama Müzesi ile gezinize devam edebilirsiniz.

12. Eski Foça: 1 saat

Antik Çağ’da İyonya’ya bağlı ilçelerden biri olan Foça; İzmir’in en popüler yazlık bölgelerinden biri. Özellikle Karşıyaka tarafında yaşayan İzmirlilerin yaz aylarında sıklıkla gittiği, çoğunun da yazlıklarının bulunduğu Foça, bizim gibi beyaz yakalılar için de erken emeklilik hayatının bir simülasyonu. 🙂 Masmavi koyları, nostaljik ve sakin Eski Foça sokakları ve keyifli mekanları ile dinlenmelik hafta sonu rotası arayanlar için birebir olan Foça’nın en sevdiğimiz özelliği ise, fazlasıyla bütçe dostu olması.

Foça ile ilgili tüm notlarımız için;

FOÇA GEZİ REHBERİ: 2 GÜNDE FOÇA’DA GEZİLECEK YERLER

İzmir çevresi gezilecek yerler listemizin de sonuna geldik. Gezilerimizle ilgili tüm fotoğraf ve notlarımıza Instagram’da @nesemcelikkaya hesabından ulaşabilirsiniz. Bizi takip edin, hep birlikte gezelim!