Bahar havalarını ve doğaya kattığı renkleri çok seviyoruz; ama kış mevsimi gelince karlı manzaralara kısa yolculuklar yapmanın keyfi de bambaşka! Gidip gördüğümüz, bembeyaz pamuk karların bizce yurt içinde en yakıştığı yerleri listelemek istedik. Üstelik hepsi de yeni seyahat düzenimize uygun, doğal olarak sosyal mesafeli alanlar! Montları, kazakları, botları ve tabii ki fotoğraf makinelerinizi kuşanın, Türkiye’de kış tatili için gidilecek 10 karlı rota listemize başlıyoruz!

Gölcük Tabiat Parkı, Bolu

KIŞIN YURT İÇİNDE GEZİLECEK 10 ROTA

#1 KARS VE ANİ HARABELERİ

Türkiye’de en sevdiğimiz şehirlerden biri olan Kars, Baltık esintili mimarisine karın en yakıştığı yerlerden. Geçmişten günümüze uzanan çok sayıda Rus mimarisi, güzelce korunmuş tarihi köşk ve binaları ve tabii ki çok lezzetli yemekleri ile kışın nereye gidelim diye sorsanız ilk söyleyeceğimiz şehir olur. Kars’a bayılıyoruz! Üstelik kar yağıp da her yer bembeyaz olduğunda çok daha güzel, hatta beklentinizin üzerinde bir şehir oluyor. Kars ile birlikte kış mevsimini çok yakıştırdığımız bir diğer rota da Ani Ören Yeri. Derin tarihi, karlara bulanmış kalıntıları ve Ermenistan sınırını oluşturan Arpaçay manzarası ile mutlaka görülmeli.

Kars Gezi Rehberi

Ani Ören Yeri Gezi Rehberi

#2 ARDAHAN ÇILDIR GÖLÜ

Listeye Kars ve Ani Harabeleri ile başlayınca yakınındaki Çıldır Gölü ile devam etmek istedik; çünkü kendisi kış seyahatleri dendiğinde en güzel deneyimlerden birini içeriyor. Aralık ayının ortasından itibaren donmaya başlayan Çıldır Gölü’nde yürüyebilir, kocaman bir hiçliğin ortasında çok iyi manzaralar fotoğraflayabilirsiniz. Donmuş gölde yürümek, her adım atışınızda gelen çıtırtı sesleri ile inanılmaz bir deneyim! Düşünsenize, iki ay öncesinde burası suydu! 😊

Çıldır Gölü Gezi Rehberi ve Çıldır’da Yapılacaklar

#3 VAN AKDAMAR ADASI

Van’ın Akdamar Adası’nı her mevsim görebilirsiniz; ama kışın şansınıza kar tutarsa ve tekneler de o gün çalışıyorsa, yılda en fazla 3-5 kez denk gelebileceğiniz mükemmel bir manzaraya şahit olursunuz. Baharda açan badem ağaçlarının pembe çiçekleriyle de çok güzel, ama karlı görüntüsü bambaşka! Tatvan ile Van’ın tam ortasında kalan Akdamar Adası, 1000 yıl önce yapılan dairesel planlı kilisenin e ev sahibi. Benzer bir kilise, Kars’ın Ani Harabeleri’nde de bulunuyor.

Akdamar Adası, Van

#4 BOLU VE MİLLİ PARKLARI

Bolu, çok sayıdaki mili parkı ile ülkemizin en güzel doğa rotalarından. Her mevsim değişen renkleri, kendinden sosyal mesafeleri alanları ve bol oksijenli doğası ile gitmekten hiç sıkılmayacağımız, her mevsim ilk kez gidiyormuşuz gibi hissedeceğimiz bir yer. Özellikle, karlı bir gezi yapmak istediğinizde, Bolu’yu mutlaka planlarınıza ekleyin. Yedigöller Milli Parkı, Bolu Gölcük Tabiat Parkı ve Abant Milli Parkı, bu rotadaki favorilerimiz. Küçük bir hatırlatma; direksiyonu Bolu’ya kırmadan yol durumunu kontrol etmeyi ihmal etmeyin!

Yedigöller Gezi Rehberi ve Yedigöller’de Yapılacaklar

Bolu Gölcük Tabiat Parkı Gezi Notları

Abant Gezi Rehberi

Yedigöller Milli Parkı, Bolu

#5 RİZE ÇAMLIHEMŞİN

Çamlıhemşin, Türkiye’de açık ara en sevdiğimiz yerlerden biri! İnsan doğasına mı baksa, çay tarlasında mı yürüse, tarihi konaklarını mı incelese, mini mini mekanlarını mı gezse, yaylalarına mı gitse, yoksa o aşırı lezzetli yemeklerini mi yese gerçekten bilemiyor! Özellikle 2020 yılında, çok fazla ihtiyaç duyduğumuz doğaya karışma isteğine en uygun noktalardan biri Çamlıhemşin. Her mevsimi de güzel bizce, bir sefer de kışın görmeyi ve bungalovda konaklamayı deneyin!

#6 RİZE YAYLALARI

Doğu Karadeniz ve Rize Yaylaları bizim sonbahar favorilerimizden; ancak ulaşıma kışın da açık olan Rize yaylalarının karla kaplanan doğasına artık biz de karşı koyamıyoruz! Kar, yaylalara Kasım ortasından itibaren gelmeye başlıyor. Ocak – Şubat aylarında da en kalın noktaya ulaşıyor. Bazı dönemler, kar yağışının yoğunluğuna göre yayla yolları kapansa da gitmeyi düşündüğünüz tarihte kalmayı planladığınız işletme ile iletişime geçerek yol durumu hakkında bilgi alabilirsiniz. Karadeniz’in yemyeşil görünümüne biraz mola, bu sefer hedef beyazken görmek!

#7 ARTVİN BORÇKA KARAGÖL

Bu kadar Karadeniz konuşmuşken, biraz daha uzağa gidelim ve listeye Artvin’i de ekleyelim! Borçka Karagöl’ü yemyeşil fotoğraflarından hatırlarsınız, karşınıza mutlaka çıkmıştır. Peki, bu göl kışın nasıl olur hiç düşündünüz mü? Tam da fotoğraftaki gibi oluyor, bembeyaz! Yol açıksa, parka giriş varsa, bembeyaz Borçka Karagöl manzarası sizindir, keyfini çıkarın!

Doğu Karadeniz’de Gezilecek Yerler

Borçka, Artvin

#8 KAPADOKYA

Özellikle pandemi sonrası, yıl içinde en az herkesin bir kez ziyaret ettiği Kapadokya, mistik doğası ve oluşumları ile kar manzaraları ile müthiş bir uyum yakalıyor. Daha önce yazın ve baharda gezdiğimiz Kapadokya’nın karlı doğasını görmek bu kış bizim de planlarımızda! Bakalım, bayıldığımız Kapadokya coğrafyasını kışın gezmek nasıl oluyormuş?

Kapadokya Gezi Rehberi:

Kapadokya, Nevşehir Fotoğraf: kulturportali.gov.tr

#9 BURSA ULUDAĞ

Uludağ’sız bir yurt içinde kış rotaları yazısı tabii ki düşünülemez! Ulaşımı ve bol konaklama alternatifi ile ülkemizin en sevilen kayak rotalarından biri; ama bizim Uludağ sevgimizin esas nedeni, kaymasak bile burada yapacak çok şey bulmamız! Çobankaya ve Sarıalan’ın doğasında yürüyüşler, bol karlı manzaraya karşı sucuk ekmek, kayak merkezindeki kafede içilecek sıcak şarap, teleferikle yukarı çıkarken izlenen doğa veya kızakla çocuklar gibi kaymak!

#10 ÇANKIRI ILGAZ

Kayak demişken, Çankırı’daki Ilgaz Dağları’nı da es geçmeyelim. Aynı Uludağ’daki gibi, Ilgaz’daki kayak otellerinden birinde konaklayarak milli park sınırlarında doğa yürüyüşlerine çıkabilir, bol karın eşlik edeceği fotoğraflar çekebilirsiniz. Bildiğimiz kayak merkezlerine kıyasla, Ilgaz’da  daha ekonomik fiyatlarda konaklama imkanı bulmak da bonusu!

Ilgaz ile Türkiye’de Kışın Gezilecek Yerler: Karlı Rotalar yazımızın sonuna geldik. Tüm gezi notlarımıza ve fotoğraflarımıza Instagram’da @nesemcelikkaya hesabından da ulaşabilirsiniz. Bizi takip edin, birlikte gezelim!

Ilgaz Milli Parkı, Çankırı Fotoğraf: tabiat.gov.tr