Yan yana dizili kurabiye gibi evleri, bol kanallı sokakları, sürprizli mekanları ve tüm paranızı harcamak isteyeceğiniz tasarım mağazaları ile Avrupa’da gönlümüzün efendisi olan şehirde, Amsterdam’dayız. Amsterdam, sanat anlamında o kadar zengin bir şehir ki her müzesini gezmeye kalksanız en az 1 ay burada kalmanız lazım. Bu kadar bol vaktimiz olmadığına göre, Amsterdam’ın en iyi müzelerini anlatalım ve özet bir liste hazırlayalım dedik. O zaman, Amsterdam Müzeleri ve Amsterdam Müze Biletleri rehberimize hoş geldiniz!

Başlamadan Önce: Amsterdam’da bol bol müze gezmeyi düşünüyorsanız I Amsterdam Card şehir kartını almanızı tavsiye ederiz. En güzel yanı, kapsamı oldukça geniş ve bu kartla birçok müze, etkinlik, ulaşım ücretsiz. I Amsterdam şehir kartı gerekli mi diyenler için 2-3 müze ile parasını çıkartan bu kartı almanın kesinlikle çok mantıklı olduğunu söyleyebiliriz. Şehir kartınızı gün tercihi yaparak buradan alabilirsiniz.

AMSTERDAM’IN EN İYİ MÜZELERİ

Amsterdam gezilerimizdeki deneyimlere dayanarak şehrin en güzel müzelerini listeleyelim istedik; böylece kendi planınızı yaparken siz de rotanızı kolayca oluşturabilirsiniz. Her müze başlığının altında Amsterdam Müze Biletleri için ayrı yönlendirmeler de göreceksiniz.

1. Rijksmuseum

Hollanda’nın en çok ziyaretçi alan, en popüler müzesi Rijksmuseum; aynı zamanda Amsterdam’ın da en popüler mimarilerinden biri. Bahar ve yaz aylarında önündeki göleti rengarenk çiçekleriyle, kış aylarında da buz pistiyle görmeye çok alışkınız. Ancak Rijksmuseum’u esas önemli yapan; ev sahipliği yaptığı geniş sanat koleksiyonu.

1 milyon öğenin sergilendiği Rijksmuseum, Dutch kültürünün önemli sanatçılarının yanı sıra dünyaca ünlü artistlerin çalışmalarını ağırlıyor. Örneğin; Rembrandt, Vermeer, Hals ve Van Gogh burada eserlerini göreceğiniz sanatçıların sadece birkaçı. Özetle, 1885’te açılan Neo Rönesans stilindeki Rijksmuseum, bizim Amsterdam’daki favori müzelerimizden biri.

Rijksmuseum ziyaret günleri

Müze her gün 09.00-17.00 saatleri arasında hizmet veriyor.

Rijksmuseum müze biletleri nasıl alınır

Bileti yalnızca online satılıyor. Gişe satışı artık yapılmadığı için hemen buradan alabilirsiniz. Rijksmuseum 18 yaş ve altına ücretsiz. Ayrıca, I Amsterdam Card ile giriş ücretsiz.

2. Heineken Experience

Ünlü bira markası Heineken’in eski bira fabrikası, interaktif ortamı ve Heineken’e ilişkin tarihi içeriği ile Amsterdam’ın en sevilen deneyim noktalarından biri.

Heineken’in yeni fabrikasına taşınması ile eski fabrika tarihsel anlatımı, multimedya alanları, oyunları içeren interaktif odaları ile müzeye dönüştürülmüş. Bizce, Avrupa’da deneyimleyeceğiniz en eğlenceli ve renkli müzelerden biri. Ayrıca, Heineken Experience’ın içinde bir de müze barı var. Biletler, ücretsiz iki birayı da içeriyor.

Heineken Experience ziyaret günleri

Pazartesi’den Perşembe’ye 10.30-19.30 arası, Cuma’dan Pazar’a 10.30-21.00 arası olmak üzere her gün açık. Yani, Amsterdam’daki herhangi bir gününüzde ziyaret edebilirsiniz.

Heineken Experience bileti nasıl alınır

Biletleri yalnızca online satılıyor ve gişe satışı bulunmuyor. I Amsterdam Card’ı olanlara %25 indirim sağlanıyor. 18 yaş altı için müzeye girişi yasak, 18 yaş üzerinde biletler kişi başı €23. Biletleri hızlı tükendiği için biletinizi buradan almanızı tavsiye ederiz.

3. Anne Frank House

Amsterdam’ın bir diğer en iyi müzesi şüphesiz Anne Frank’ın Evi. Yahudi bir ailenin kızı olan Anne Frank, II. Dünya Savaşı’nda Nazilerden kaçarken 4 başka kişi ile ailece, iki yıl boyunca bu evde saklanmış. İki yıl geçirdikleri bu evde tüm hissettiklerini, yaşadığı her şeyi günlüğüne yazarken, bir gün yakalanmışlar ve babası Otto hariç her biri toplama kamplarına gönderilmiş.

Hatırlarsanız, Anne Frank’ın, annesi Edith ve kardeşi Margot ile beraber hayatlarını kaybetmesiyle günlük, babası Otto tarafından bulunarak 1947’de kitap olarak basılmıştı. Anne Frank’ın Günlüğü, bugün hala dünya çapında en çok okunan kitaplardan biri.

Kitabın yanı sıra Amsterdam’da Frank ailesinin saklandığı ve 1960 yılında müze haline getirilen bu evi gezmek de sizi geçmişle baş başa bırakıyor. Müzede, Anne ve Frank ailesinin hayatından kesitleri, günlüğünden bölümleri, o döneme ait fotoğrafları ve bu evde nasıl saklandıklarını göreceksiniz.

Anne Frank House ziyaret günleri

Her gün 09:00-22:00 arası açık.

Anne Frank House bileti nasıl alınır

Müze bileti yalnızca online alınabiliyor. Biletler 9 yaşına kadar €1, 10-17 yaş arası 7€, yetişkinler için 16€. Anne Frank House biletleri tahmininizden hızlı bitiyor. O yüzden, bir sürprizle karşılaşmamak için Amsterdam gezi planınızı yaparken ve gitmeden önce biletinizi buradan alabilirsiniz.

4. Van Gogh Museum

Resim yapmaya başladığı yaştan itibaren Van Gogh’un tüm eserlerinden örneklere ev sahipliği yapan müze, sanatçının gelişimi kadar renk ve çizgilerindeki değişim ile tüm duygularını da ziyaretçilerle buluşturuyor.

Koleksiyonda kendisinin çok sayıda eskizi, kendi portreleri, doğa resimleri, mektupları ve arkadaşlarını içeren tabloları mevcut. Biz göre, koleksiyon anlamında sadece Amsterdam’ın değil, Avrupa’nın da en iyi müzelerinden. Ayrıca, müzenin kendisinden ilham alınarak üretilmiş hediyeliklerden oluşan harika bir mağazası da mevcut.

Van Gogh Museum ziyaret günleri

Cuma günleri hariç her gün 09.00-17.00 arası ziyarete açık. Cuma akşamları saat 22.00’a kadar açık ve akşam gezmesi de kesinlikle çok güzel oluyor.

Van Gogh Museum bileti nasıl alınır

Biletler yalnızca online satılıyor ve gişe satışı bulunmuyor. Van Gogh Museum, Amsterdam’da biletleri en hızlı tükenen müzeler arasında. O yüzden, burayı gezmek istiyorsanız, biletinizi gitmeden 2-3 hafta önce mutlaka almış olun. Biletler yetişkinler için 20€, 1 Ocak 2024’ten itibaren 22€. 18 yaş altına ise ücretsiz. Van Gogh Museum biletinizi buradan hızlıca alabilirsiniz.

5. Stedelijk Museum

Çağdaş ve modern sanat severlerin Amsterdam’da öncelikli gelmesi gereken yer Stedelijk Müzesi. Rijksmuseum ile Van Gogh’un komşusu olan müze, 1895 yılında açılmış. İçerisinde, 1870’ten günümüze kadarki süreci kapsayan geniş bir sanat koleksiyonu sergileniyor. Özetlemek gerekirse; 1950’ye kadarki sanat anlayışını, 50’lerden sonrasını, modern sanatla beraber doğan Pop Art, Bauhaus, Soyut Ekspresyonizm ve Minimalizm gibi akımları burada deneyimleyebilirsiniz.

Stedelijk Museum ziyaret günleri

Cuma günleri hariç her gün 10.00-18.00 arası ziyarete açık.

Stedelijk Museum müze biletleri nasıl alınır

Biletinizi müze gişesinden ya da online alabilirsiniz. Güzel yanı, I Amsterdam kart ile giriş ücretsiz. Müze 18 yaş altına ücretsiz, yetişkinler için €22. Biletinizi buradan alabilirsiniz.

6. Rembrandt House Museum

Hollandalı ressam Rembrandt’ın 20 yılını geçirdiği bu ev de şehirde müzeleştirilen mimarilerden. Rembrandt’ın atölyesini, o döneme ait eşyalarını ve eserlerini bu evde görebilirsiniz. Hatta, yakın zamanda içerideki koleksiyon da güncellenip geliştirildi. Gezmesi en keyifli Amsterdam müzelerinden biri olduğunu söyleyebiliriz.

Bazen Rembrandt çağdaşlarının sergilerine de ev sahipliği yapan müzenin en güzel yanlarından biri de mimarisi.

Rembrandt House Museum ziyaret günleri

Her gün 10.00-18.00 saatleri arasında açık.

Rembrandt House müze biletleri nasıl alınır

I Amsterdam Card ile giriş ücretsiz. Girişler 5 yaşa kadar ücretsiz, 6-17 yaş arası 6€, yetişkinler için 17.50€. Biletinizi buradan alabilirsiniz.

7. NEMO Science Museum

Ünlü mimar Renzo Piano’nun tasarladığı, gemiyi andıran mimarisi ile dikkat çeken NEMO Bilim Müzesi, konseptinin yanı sıra Amsterdam’ın modern mimarileri arasında da adından çokça söz ettiriyor. Yetişkinler kadar, çocuklar için de son derece uygun olan müze; bilim ve teknoloji ile ilgili aklınıza gelecek her konu hakkında ziyaretçilerine deneysel ve interaktif bir ortam sunuyor.

Mesela, müze içindeki bölümlerde konuyla ilgili deney ortamları bulunuyor ve çocuklar bu deneyleri bir uzman eşliğinde yapabiliyor. Elektronikten, anatomik gelişmelere, hatta cinselliğe, zihinsel süreçlere kadar birçok konuda bilgiler veren bir müze burası. Ayrıca, NEMO’nun terası da en az içindekiler kadar güzel; bu terasa ücretsiz olarak çıkıp şehri panoramik izleyebilirsiniz. Eğer vaktiniz olursa, bu binayı bir de gece görmenizi tavsiye ederiz.

NEMO Science Museum ziyaret günleri

Müze, Pazartesi günleri hariç 10.00-17.30 arası ziyarete açık. Terasa da hava şartlarının uygun olduğu günlerde 21.00’e kadar çıkabiliyorsunuz.

NEMO Science Museum müze biletleri nasıl alınır

Bilet online ve müsaitlik varsa gişeden alınabiliyor. I Amsterdam kart ile giriş ücretsiz. Giriş ücreti çocuklar ve yetişkinler için 17.50€; ancak 13 yaş altı çocuklar müze ziyaretini yetişkin eşliğinde yapabiliyor. Ek olarak, girişler 4 yaş altına ücretsiz. Riske atmamak için biletinizi gitmeden önce online almanızı öneririz.

8. FOAM Photography Museum

Kanal üzerindeki eski bir Amsterdam evinde açılan FOAM, dünya çapında ün kazanmış fotoğraf sanatçılarının süreli sergilerini ağırlıyor. Kendi çıkardığı dergisi, düzenlediği atölyeleri ve etkinlikleri ile genç sanatçılara destek veren müzede fotoğraf sanatına dair güzel bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Bu arada, müzenin zemin katında yer alan küçük kitabevinden fotoğrafçılıkla ilgili birçok referans kitabına ulaşabilir, üst katındaki kütüphaneden ise fotoğraf sanatı ile ilgili birçok kaynağa erişebilirsiniz.

FOAM Photography Museum ziyaret günleri

Pazartesi’den Çarşamba’ya 10.00-18.00, Perşembe ve Cuma günleri 10.00-21.00, Cumartesi ve Pazar günleri ise 10.00-18.00 arasında açık.

FOAM Photography Museum bileti nasıl alınır

Biletler online ya da müze gişesinden alınabilir. I Amsterdam kart ile giriş ücretsiz. 12 yaş altına giriş ücretsiz. Biletler ise 18 yaş altı için €12, yetişkinler için €15. Biletinizi online olarak buradan edinebilirsiniz.

9. Moco Museum

Museumplein’de Rijksmuseum ile Van Gogh Müzesi’nin arasında kalan Moco Museum, Spiegelkwartier’de başka bir sanat galerisi de bulunan Logchies çifti tarafından kurulmuş. Uzun yıllar Koons ve Hirst gibi sanatçılarla çalışan çiftin geniş modern sanat koleksiyonu da süreli eserlerle beraber Moco’da sergileniyor.

Moco, kendi vizyonu olan sanatçıların eserlerine ev sahipliği yaptığını savunan bir müze. Örneğin; Banksy, Jeff Koons, Damien Hirst, Andy Warhol, Roy Lichtenstein ve Salvador Dali bu müzede çalışmalarına yer verilen isimlerden bazıları.

Moco Museum ziyaret günleri

Pazartesi – Perşembe günleri arasında 09:00-19:00 arası, Cuma – Pazar günleri arasında ise 09:00-21:00 arasında ziyaret edilebilir.

Moco Museum bileti nasıl alınır

Biletler online veya gişeden alınabilir. I Amsterdam Card ile giriş ücretsiz. 0-6 yaş ücretsiz, 7-17 yaş arası €19.95. Yetişkinler için ise €22.95. Ancak, biletler online alındığında daha ucuz oluyor. Biletinizi buradan alabilirsiniz.

10. House of Bols

Listede Heineken Experience’e yer verip House of Bols’ü atlamak olmazdı; çünkü burası da bir kokteyl müzesi, hem de deneyim merkezi. Müzede kokteyllerle ilgili bilgi veriliyor, yapılışları gösteriliyor. Yapılan kokteyllerden tatması da en güzel yanı! Müzeye girdikten sonra, aynı Heineken’de olduğu gibi, burada da bir kokteyl içme hakkınız oluyor.

House of Bols ziyaret günleri

Pazartesi’den Perşembe’ye 13.00-18.30, Cuma ve Cumartesi günleri 13.00-21.00, Pazar günleri ise 13.00-18.30 arasında ziyaret edilebilir.

House of Bols bileti nasıl alınır

18 yaş üzeri ziyaretçilere açık. I Amsterdam Card’ı olanlara %25 indirim sağlanıyor. House of Bols’un deneyim turu ve bir kokteyl içeren Regular bileti 17,50€. Biletinizi buradan alabilirsiniz. Kokteyl eğitimine katılmak isterseniz tur, atölye ve 2 adet kokteyl içeren bilet ise 32,50€. Onu da burada bulabilirsiniz.

AMSTERDAM’DA MUTLAKA GÖRÜLMESİ GEREKEN MÜZELER

Bize göre Amsterdam’da mutlaka görülmesi gereken 4 müze arasında Anne Frank’ın Evi, Rijksmuseum, Van Gogh Müzesi ve biraz da interaktif olarak Heineken Experience var. Vaktiniz bolsa planınıza yukarıdaki listeden de ekleme yapın; çünkü Amsterdam müzeleri gerçekten de çok güzel.

Amsterdam ve diğer gezilerimizle ilgili notlara ulaşmak ve bizden haberdar olmak için Instagram’da @nesemcelikkaya hesabını takip edin, birlikte gezelim!

Amsterdam’da kısıtlı vakti olanlar için hem yürüyüş rotası hem de tüyolar içeren yazımız için tıklayın:

Amsterdam’da Mutlaka Görmeniz Gereken 10 Yer