Türkiye’den çok kolay ve çok ucuza ulaşamadığımızdan olsa gerek, Portekiz bizler için hep bir merak konusu. Portekiz’in en çok öne çıkan şehirlerinden Porto ise kendine has çarpık düzeni, seramiklerle süslü evleri ve lezzetli mutfağı ile son yılların trend rotalarından birini oluşturuyor. İnanması güç ama; Porto, Avrupa’da gidebileceğimiz en ekonomik şehirlerden biri. Galata ve Karaköy’ün şehirleşmiş hali gibi duran bu kaotik ama renkli, hem de çok lezzetli şehrin tüm dünyada hızla popülerleşmeye başlaması aslında biraz onun pek de Avrupalıya benzemeyen karakterinden geliyor.

Hepsi bir yana; şehrin Atlantik Okyanusu’na komşu olması ve Douro Nehri’ne ev sahipliği yapması, mutfağını da bildiğimiz Avrupa lezzetlerinin ötesine taşıyor. Özellikle Gaia bölgesinde bulunan şarap mahzenleri ve deniz mahsülleri ile süslenen yemek alternatifleri Porto için hazırlayacağınız gezi listesinde mutlaka bulunmalı. Tabii, bir de daha çok Lizbon’dan tanıdığımız o meşhur Pastel de Nata tatlısı var!

PASTEIS DE NATA YA DA PASTEL DE NATA NEDİR

İngilizce adı ile Pastel de Nata için en basit haliyle Portekizlilerin geleneksel tatlısı diyebiliriz. Pastel de Nata, içi muhallebili, üstü fırın sütlaç gibi kızarmış servis edilen yumurtalı bir tart çeşidi. Tatlının kendisi aslında hafif tarçın aroması içeriyor; bazı Nata’cılar tarçını direkt tatlının üzerine dökerek de servis edebiliyor. 

PASTEL DE NATA’NIN HİKAYESİ

Pastel de Nata’nın geçmişi aslında 18. yüzyılın da öncesine dayanıyor. O zamanlar, Lizbon’un Belém bölgesindeki Katolik rahibeler tarafından hazırlanan bu tarif, aslen Fransız olan bu rahibelerin kendi milföy tatlılarını Portekiz mutfağına uyarlaması ile oluşmuş.

1820’de gerçekleşen Liberal Devrim sonucu din ve dini emirlerle ilgili farklı gelişmeler yaşanınca, rahibeler kendilerine gelir elde etmek için bir şeker fabrikasında Pastel de Nata tatlısı pişirip satmaya başlamış. Bundan 14 yıl sonra, 1834 yılında Jerónimos Manastırı kapandığında, Nata’nın tarifi de fabrikaya satılmış. Bu fabrikanın sahipleri aynı zamanda 1837 yılında açılan ve günümüzde Lizbon’un en ünlü lezzet duraklarından biri olan Fábrica de Pastéis de Belém’in de yaratıcısı.

Değil Portekiz’de, Lizbon’da bile başka şubesi bulunmayan Fábrica de Pastéis de Belém; bugün Pastel de Nata tatlısını yiyebileceğiniz en iyi yer olarak öneriliyor. Nata’cı olarak tabir edebileceğimiz bu pastane, Lizbon’un en turistik noktalarından biri. Hala torunlar tarafından işletilmeye devam eden Fábrica de Pastéis de Belém’de kurallar o kadar katı ki tatlının orijinal tarifini sadece 1 kişi biliyor. Zaten buradan başka şube açmamaları da ailenin tarifin yayılmasını istememesinden kaynaklanıyor.

Portekizcede Pastéis de Nata, İngilizcede Pastel de Nata olarak geçen bu tatlı Fábrica de Pastéis de Belém ile olan geçmişi nedeniyle Belem Turtası olarak da anılıyor. Orijinal tarif her ne kadar gizlenmeye çalışılsa da bu muhallebili milföy tatlısı bir şekilde Portekiz’in tamamında yapılıp satılmaya başlanmış. Tabii; Belem Turtası’na benzerliğini denemeden bilemeyiz; ancak yine de Nata tatlısını Portekiz’in tamamında, özellikle Lizbon ve Porto’da, birçok mekanda tadabilirsiniz.

Nata’yı bu kadar anlattıktan sonra artık yazımızın konusuna geri dönebiliriz. 😊 Porto’ya gidecekler için Porto’da Pastel de Nata Yiyebileceğiniz En İyi 5 Yer Listesi’mizi hemen aşağıda gururla sunuyoruz.

PORTO’DA PASTEL DE NATA NEREDE YENİR

 1. Fábrica da Nata:

Porto’da Nata denince akla gelen yerlerden ilki burası. Alışveriş caddesi Santa Catarina’nın hemen başında yer alan Fábrica da Nata; hem Pastel de Nata’nın tadına bakabileceğiniz hem de sandviç, hamur işi, pizza gibi alternatiflerin olduğu bir kafe aslında. Şehirdeki ilk sabahımızda evimize çok yakın olduğu için kahvaltıyı burada yapmıştık. En iyisi değil ve bize biraz fazla yağlı geldi; ama yolunuz buraya düştüğünde deneyebilirsiniz. Çok önerilen bir Nata’cı, herhalde başka bir bildikleri vardır diye düşünüyoruz. Son olarak; Nata, burada €1. Mekan da geç saate kadar açık; yani akşam oturmasına da gelebilirsiniz.

Adres: 331 Rua de Santa Catarina; 08:00-23:00

2. Nata Lisboa:

Sao Bento Tren İstasyonu’nun hemen karşı sokağında bulunan Nata Lisboa, Lizbon’un ünlü Nata’cılarından. Porto’da iki şubesi bulunuyor; bir diğeri de Bolhão’da yer alıyor. Biz mola vermek ve biraz dinlenmek için yer ararken yakın olduğumuzu fark edip, oturduk. Burası da aynı Fábrica da Nata gibi hem Nata tadabileceğiniz, hem yemek yiyebileceğiniz bir yer. Hatta, menüsü çok daha geniş. Nata’yı tek başına da sipariş edebilirsiniz; menüden seçeceğiniz yemeğin yanına da söyleyebilirsiniz.

Yemek menülerinin yanında, Nata menüleri de var. Örneğin; biz 1 Nata + 1 Sangria menüsünden söyleyip toplamda €9 ödedik. Nata’lar masaya sıcak geldi; Okan çok sevdi ama ben hiç hoşlaşmadım. Belki de sıcak yememeliydim bilemedim. Bana biraz şekerli geldiği için tamamını yemeden bıraktım. Ama; o Sangria’lar! Koca kadehlerde ve aşırı lezzetli! Şiddetle tavsiye ediyoruz.

Adres: 291 Rua das Flores, 10:00-20:00

3. Manteigaria – Fábrica de Pasteis de Nata:

Pastel de Nata, Portekiz’e Fábrica de Pastéis de Belém ile tanıtılmış olsa da son zamanlarda hangi videoyu izlesek, hangi yazıyı okusak ‘en iyi Nata’ deyince karşımıza hep Manteigaria çıktı. İlk olarak Lizbon’da açılan, çok sevilince kendine Porto’da da bir yer edinen Fábrica de Pasteis de Nata Manteigaria, geleneksel Portekiz reçeteleri ile halihazırda Porto’da zaten uğranması gereken yerlerden.

Söz konusu Pastel de Nata olunca, biz de kendimizi geri tutamayarak bir sabah buranın yolunu tuttuk. Porto’daki hatırı sayılır tadımlarımız sonucu vardığımız nokta; yediğimiz en çıtır, en hafif ve en şekeri yerinde Nata’nın burada olduğu. Şöyle diyelim; bütün profiteroller güzeldir ama İstanbul’da İnci’nin yeri hep başkadır. Orada yediğin profiterol içini hiç baymaz, tabağın sonu nasıl gelmiş anlamazsın ve midende yerin olsa bir tabak daha yiyebilecek kadar hafif hissedersin. İşte, hamurunun üstünde muhallebi olan Nata için de biz Manteigaria’da aynısını düşündük.

Bolhão pazarına yakın konumu ile kolayca bulabileceğiniz Manteigaria’ya gittiğinizde Nata’nızı bir kahve eşliğinde tadabilir ya da o güzel kutularında ‘take away’ olarak alabilirsiniz. Her iki ihtimalde de açık tezgahta Nata’ların yapılışını izlemeyi unutmayın! Burada da bir Nata, €1.10.

Adres: 24 Rua de Alexandre Braga, 08:00-21:00

4. Natas D’Ouro:

Burayı yolda yürürken tesadüfen bulduk. İnanılmaz acıktığımız bir an olduğu için hiç düşünmeden toplam €2’ya iki Nata kaptık ve yürümeye devam ettik. Yol üstü denk gelip, rastgele denediğimiz en iyi Nata’lar buradaydı. Denk gelirseniz es geçmeyin diye bu listeye eklemek istedik.

Natas D’Ouro’nun Porto’da iki şubesi var; biri Douro yakınında, diğeri ise şehrin ünlü caddesi Avenidas dos Aliados’a çıkan sokakta. Bizim gittiğimiz Aliados yakınındakiydi, pek küçük bir yer olduğu için burayı ‘take away’ noktası gibi düşünebilirsiniz. Porto şaraplı Nata çeşitleri de var; fakat biz orijinal olanı denedik ve gayet de beğendik.

Adres: 115 R. de Sá da Bandeira, 08:00-22:00

5. Confeitaria do Bolhão:

Porto’nun en eski şekerleme dükkanlarından biri olan Confeitaria do Bolhão; konakladığımız eve çok çok yakındı. Bolhão Market’in karşısında, 1896 yılında açılan ve günümüzde de hem şekerleme hem de hamur işi alternatifleriyle aynı şekilde hizmet vermeye devam eden Confeitaria do Bolhão, nostaljik havası ve klasik lezzetleriyle listelerde mutlaka bulunmalı. Turistlerin akın ettiği bu şekercide çok uygun fiyata ayaküstü atıştırabileceğiniz gibi hediye amaçlı kutu kurabiye, şeker veya sardalya da alabilirsiniz.

Biz son Nata denememizi dükkan kapanmak üzereyken vitrinde gördüğümüz birkaç adet Nata ile gaza gelerek burada yaptık. Manteigaria’dan sonra tadını en çok sevdiğimiz yer burası oldu. Kesinlikle tavsiye ediyoruz.

Adres: 339 Rua Formosa, 06:00-08:00

Porto’da Nata yiyebileceğiniz yerler listemizin sonuna geldik; ama Porto gezi önerilerimizin  devamı gelecek. Porto ile ilgili tüm gezi notlarımıza ve fotoğraflarımıza Instagram’da @nesemcelikkaya hesabından #journavelporto etiketi ile ulaşabilirsiniz. Bizi takip edin, birlikte gezelim!

Diğer Porto Yazıları:

PORTO GEZİ REHBERİ VE PORTO GEZİLECEK YERLER

PORTO YEME İÇME ÖNERİLERİ: PORTO’DA NEREDE NE YENİR