Londra’yı anlatırken tek bir cümle ile anlatmamız gerekse, koca bir sosyal yaşam şehri deriz. Parklarından kafelerine, pazarlarından meydanlarına, sokak sanatından kültürel noktalarına kadar defalarca gitsek sıkılmayacağımız, hatta her seferinde yapacak başka aktiviteler bulacağımız bir şehir burası. Londra’nın en kıskanılacak özelliklerinden biri ise kuşkusuz içlerinde dünyanın en iyilerinin de bulunduğu sayısız müzeye ev sahipliği yapması. Üstelik, bu müzelerin devlete bağlı olanlarını ziyaret etmek ücretsiz! Avrupa’da gördüğümüz müzelere yıllarca dünya paralar ödedikten sonra, Londra’nın ücretsiz gezilen müzelerine özel bir yazı yazmasak olmazdı. Hadi gelin, bu yazıda konumuz Londra’nın En İyi Müzeleri, hem de Londra’da Ücretsiz Müzeler!

Londra’da birkaç gününüz varsa, aşağıdaki listede yer alan müzeleri planınıza bir şekilde dahil etmenizi tavsiye ederiz. Söz konusu, dünyanın en çok ziyaret edilen müzelerinin bulunduğu Londra! Resim, heykel, seramik, modern sanat, ulaşım, fotoğraf; aklınıza gelebilecek her konuda bu şehrin size katacağı çok şey var.

LONDRA’DA GEZİLECEK MÜZELER: LONDRA’NIN EN İYİ MÜZELERİ

#1 BRITISH MUSEUM:

1759 yılında açılan British Museum; insanlık tarihi ve kültür alanında 8 milyon obje ve eserin sergilendiği dünyanın en önemli müzelerinden biri. Antik çağları ve etnografik değişimleri en başından ele alan müzede 140 mumyanın sergilendiği Mısır, antik kalıntıların bulunduğu Roma ve Mezopotamya geçmişinin sunulduğu Orta Doğu’ya özel ayrılmış bölümleri görülmeli. British Museum’da ayrıca antik çağlara ve Birleşik Krallık’a ait geniş bir obje koleksiyonu, yüzlerce çizim ve desenin yer aldığı sanat bölümünü, Asya kıtasının tarih koleksiyonunu ve Afrika ile Amerika’ya ait yerel buluntuları da inceleyebilirsiniz. British Museum’un tüm bölümlerine giriş ücretsiz.

British Museum Nerede:

Great Russell St, Bloomsbury, London WC1B 3DG, Londra

Websitesi:

British Museum, Londra

#2 VICTORIA & ALBERT MUSEUM:

Kraliçe Victoria ve Prens Albert’a ithafen kurulan Victoria & Albert Museum, dünyanın en büyük sanat ve dekoratif sanat odaklı koleksiyonu ile Londra’da en sevdiğimiz müzelerden biri. 1852 yılında kurulan V&A Museum; seramik, cam, tekstil, kostüm, gümüş, mücevher, mobilya, Orta Çağ objeleri, heykel, baskı, resim ve fotoğraf alanında 5000 yıllık geçmişe uzanıyor. Müzenin 2.3 milyon eseri kapsayan ana koleksiyonunu ücretsiz gezebilirsiniz; dönemsel olarak açılan süreli özel sergiler için websitesinden rezervasyon yapmanız gerekli. Diğer türlü, günde belirli bir sayıda bileti gişeden satışa açıyorlar ama kısa bir süre içinde tükeniyor.

Victoria & Albert Museum Nerede:

Cromwell Rd, Knightsbridge, London SW7 2RL, Londra

Websitesi:

Victoria & Albert Museum, Londra

#3 NATIONAL GALLERY:

1824 yılında açılan National Gallery, 13. yüzyıl ile 1900’lü yıllar arasında ortaya çıkan 2300 sanat eserine ev sahipliği yapıyor. Da Vinci, Boticelli ve Caravaggio, Van Gogh, van Eyck, Rembrandt, Turner, Picasso, Matisse ve Cezanne gibi sanat tarihinin en önemli isimlerine ait eserlerin sergilendiği National Gallery; dünyada en çok ziyaret edilen müzelerden biri. Özellikle, resim sanatına ilginiz varsa National Gallery de listenizde olsun. Müzenin tüm bölümlerini ücretsiz ziyaret edebilirsiniz.

National Gallery Nerede:

Trafalgar Square, WC2N 5DN, Londra

Websitesi:

National Gallery, Londra

#4 TATE MODERN:

Tate Modern; 1900’lerden günümüze, İngiltere’den ve dünyadan modern sanat eserlerinin sergilendiği en prestijli müzelerden biri. Tate grubunun modern sanat bölümünü içeren müze; Picasso, Duchamp, Lichtenstein, Dali, Warhol, Matisse, Kandinsky ve Mondrian gibi modern sanat dahilerinin yanı sıra süreli özel sergileri de ağırlıyor. Tate Modern’in ana koleksiyonu ücretsiz, özel sergileri bilet alınarak ziyaret edilebiliyor.

Tate Modern Nerede:

Bankside, SE1 9TG, Londra

Tate Modern, Londra

Websitesi:

#5 NATIONAL HISTORY MUSEUM:

Doğa tarihinden çok çeşitli örnekler sunan National History Museum’da botanik, böcek bilimi, taş bilimi, zooloji ve fosil bilimi ile ilgili farklı öğeler sergileniyor. Avrupa’da çok yaygın olan doğa müzelerinin Londra’daki merkezi olan National History Museum’un ilgili kitap, dergi ve yazmaların bulunduğu kütüphane bölümü de var. Müzenin dinazor, kelebek ve Charles Darwin’e ayrılan alanları yapının en çok dikkat çekenleri. Londra’da çocukla birlikte gidilecek en iyi müzelerden biri olmasının yanı sıra girişi de ücretsiz.

National History Museum Nerede:

Websitesi:

National History Museum, Londra

#6 NATIONAL PORTRAIT GALLERY:

National Gallery’nin yanı başında yer alan National Portrait Gallery’de Britanya’nın ve Britanya tarihinin önemli simalarına ait portre çalışmalarını inceleyebilirsiniz. Dünyadaki ilk portre galerisi olan bu müze, resim örneklerinin yanı sıra çizim, eskiz, fotoğraf ve heykel gibi sanatın diğer kollarıdaki portrelere de yer veriyor. Galeri 1856 yılında açılmış ve ücretsiz gezilebiliyor.

National Portrait Gallery Nerede:

St. Martin’s Place, WC2H 0HE, Londra

Websitesi:

National Portrait Gallery, Londra

#7 MUSEUM OF LONDON:

Londra’nın tarihteki gelişim sürecini prehistorik dönemden günümüze kadar ele alan Museum of London, dünyada kent tarihi üzerine hazırlanmış en prestijli müzelerden biri. 1976’da açılan ve şu an içerisinde 6 milyon obje sergilenen müze, şehri arkeolojik ve kentsel gelişim açısından anlatırken bir yandan da Londra’nın sosyal ve kültürel yaşamını özetleyen eser, model ve resimleri kronolojik biçimde ziyaretçileri ile bir araya getiriyor. Museum of London’a gitme planı yapıyorsanız, müzenin girişinde yer alan Roma döneminden kalma duvarı da incelemeyi unutmayın. Museum of London’a giriş ücretsiz.

Museum of London Nerede:

Websitesi:

Museum of London, Londra

#8 SCIENCE MUSEUM:

Avrupa’nın en çok ziyaret edilen bilim ve teknoloji müzesi olan Londra’daki Science Museum; aralarında Apollo 10 komuta kapsülü ve Stephenson’un Roketi adlı lokomotifin de bulunduğu geniş bir sanayi devrimi koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor. Müzede bilim ve teknoloji konulu belgeselleri IMAX 3D sinema salonunda izleyebilir, sanayi tarihinin yanı sıra bilim alanındaki tarihsel gelişimi de kronolojik olarak inceleyebilirsiniz. Science Museum’un interaktif sergileme yöntemleri o kadar iyi ki kendisini Londra’da çocukla gezilecek en güzel yerlerden biri yapmaya yetiyor.

Science Museum Nerede:

Exhibition Rd, South Kensington, SW7 2DD, Londra

Websitesi:

Science Museum, Londra

#9 IMPERIAL WAR MUSEUM:

I Dünya Savaşı sırasında, 1917’de kurulan Imperial War Museum, önde gelen savaş müzelerinden biri olarak altı katında üniformalardan mektup ve fotoğraf arşivlerine, araç ve silahlardan sanat eserlerine kadar geniş bir koleksiyonu içeriyor. Müzenin kurulma amacı, Dünya Savaşı esnasında Britanya’nın sivil ve askeri çabasını göstermek olsa da günümüzde İngiliz ve İngiliz Milletler Topluluğu’nda bulunan herkesi içerecek şekilde savaşın insanlar üzerindeki etkisini sergilemek. Müzenin ana koleksiyonunu ücretsiz gezebilirsiniz, alanda gerçekleşen özel sergi ve etkinlikler için bilet almanız gerekiyor.

Imperial War Museum Nerede:

Lambeth Road, SE1 6HZ, Londra

Websitesi:

Imperial War Museum, Londra

#10 BRITISH LIBRARY:

Londra’nın en iyi müzeleri listesine bir de British Library’i ekledik; çünkü bazı kütüphanelerin kendisi gerçekten de müze gibi. 😊 Kayıt altına alınan materyal sayısına göre dünyanın en geniş kitaplığı unvanındaki British Library, kitaplarının yanı sıra birçok dilde basılı ve dijital versiyonda makale kaydı bulunan büyük bir araştırma merkezi. M.Ö. 2000’lere ait el yazmalarından günümüze kadarki süreci kapsayan yaklaşık 14 milyon kitap ve belgeyi içeren koleksiyon, ne kadar büyük olduğunu anlatmak için yeterli sanıyoruz. British Library’i ücretsiz gezebilir, içindeki Sir John Ritblat Gallery’de yer alan kitapları ve kutsal el yazmalarını ücretsiz görebilirsiniz. Kütüphanede Magna Carta’ya özel olarak oluşturulmuş bir oda, Leonardo da Vinci’nin not defteri ve Beatles el yazısı şarkı sözleri gibi değerli örnekler de bulunuyor.

British Library Nerede:

Euston Road, NW1 2DB, Londra

Websitesi:

British Library, Londra

#11 SHERLOCK HOLMES MUSEUM

Sherlock Holmes fanları toplansın, şimdi hep birlikte 1800’lere ışınlanıyoruz! Sherlock Holmes Museum; dedektif Holmes’in yaşadığı ev hayal edilerek, kullandığı varsayılan eşyalardan hazırlanmış oldukça ilgi çekici bir müze. İçerisi dönemi çok iyi yansıtıyor; sırf bu yüzden bile görmeye değer. Tek sorun, yukarıdaki müzeler gibi devlete bağlı değil, özel bir işletme oluşu. 😊 Biz de bu yüzden kendisini ‘bonus’ kategorisine koyduk; çünkü giriş ücreti kişi başı £15, 16 yaşın altındakilere £10. Üst kattaki müzeye girmeseniz bile hediyelik eşya bölümünü ziyaret etmeyi unutmayın!

Sherlock Holmes Museum Nerede:

221b Baker Street, NW1 6XE, Londra

Websitesi:

Sherlock Holmes Museum ile Londra’nın En İyi Müzeleri listemizin de sonuna geldik! İngitere ile ilgili tüm fotoğraf ve notlarımıza Instagram’da @nesemcelikkaya hesabından #journaveluk etiketi ile ulaşabilirsiniz. Bizi takip edin, birlikte gezelim

Diğer Londra Yazıları:

LONDRA’DA NEREDE KALINIR – LONDRA’DA UCUZA KONAKLAMA

LONDRA’DA BEDAVA YAPILACAK ŞEYLER VE LONDRA’DA ÜCRETSİZ GEZİ

Sherlock Holmes Museum, Londra