Edinburgh dünyada sadece viskinin değil kahvenin de merkezi. Her köşe başında merak uyandıran kafeler, yeni nesil üçüncü dalga kahveciler ve çok lezzetli kahveler Edinburgh’da deneyimleyeceğiniz en güzel şeylerin başında geliyor. Biz de o yüzden Edinburgh gezimizde bol bol kahve dükkanı denedik. En sevdiğimiz Edinburgh kahve mekanlarını da bu yazıda listeledik.

Başlamadan önce diğer Edinburgh rehberleri:

EDINBURGH GEZİLECEK YERLER: 14 NOKTA İLE DETAYLI GEZİ REHBERİ

EDINBURGH KAHVE NEREDE İÇİLİR?

1. CAIRNGORM COFFEE

Minimalist kahveci Cairngorm, Edinburgh’un en sevilen yeni nesil kahve dükkanlarından biri. Frederick Street’teki ikinci şubenin dekorasyonundan kaynaklı Kopenhag’da kahve içiyormuş gibi hissettiren Cairngorm Coffee’nin kahveleri de tatlıları da çok lezzetliydi. Bu arada, Cairngorm Coffee her daim kalabalık. Özellikle, sabah saatlerinde oturacak yer bulmanız zor olabilir. Çünkü, avokadolu, yumurtalı alternatifleri, tostları ve granolaları çok iyi!

Cairngorm Coffee Nerede:

1 Melville Pl, Edinburgh EH3 7PR

41A Frederick St, Edinburgh EH2 1EP

2. ARTISAN ROAST COFFEE ROASTERY

Edinburgh’daki üçüncü nesil kahvecilerin öncüsü Artisan Roast çok şubeli kafelerden. Yeni nesil kahveden söz ediyor olsak da Artisan Roast, ortam olarak sanki çoook öncesine ait bir mekanı andırıyor. İçerideki kahve çuvalları, duvardaki çuval dekorları, ortamı güzelleştiren dergiler, raflardaki paket kahveler, her köşedeki kahve ekipmanları ve burnunuza gelen demleme kokusu sizi hemen içine çekiyor.

Gerçekten de trend bir yerde değil, olmanız gereken kahvecide az sonra aşırı lezzetli kahvenizi içeceğinizi iki saniyede anlıyorsunuz. Edinburgh’da içtiğimiz en güzel kahve kesinlikle buradaydı. Hatta, dayanamayıp eve bile aldık. Filtre kahve söylerseniz, bittikçe yenisini isteyebiliyorsunuz ayrıca. Son olarak, burada kahvelerimize humuslu vejeteryan sandviç eşlik etmişti. Baya iyiydi.

Artisan Roast Coffee Nerede:

57 Broughton St, Edinburgh, EH1 3RJ

100A Raeburn Pl, Edinburgh, EH4 1HH

 138 Bruntsfield Pl, Edinburgh, EH10 4ER

3. BREW LAB COFFEE

Brew Lab Coffee, Artisan’dan sonra bizi pek kesmedi. Ancak, kendisinin Edinburgh’daki en iyi freelance çalışma mekanlarından biri olduğunu söyleyebiliriz. Kocaman bir mekandan söz ediyoruz! Masalar birbirine çok yakın değil ve arkadan gelen güzel müziklerle çalışmak için oldukça mantıklı bir yer.

Edinburgh’da bilgisayar açıp çalışmak isteyeceğimiz gerçekten de hiç aklımıza gelmezdi. Ta ki Brew Lab Coffee’ye gelene kadar! Burada cappucino ve cold brew denedik. Cappucino’yu pek tutmadık, cold brew da bizce fazla acıydı. Ancak, o güne özel bir şey olabilir.

Brew Lab Coffee Nerede:

6-8 S College St, Edinburgh, EH8 9AA

4. THE MILKMAN

Edinburgh’daki bir diğer favorimizde sıra! Old Town’daki en iyi bağımsız kahvecilerden biri olan The Milkman’e bir sabah hem kahve içmeye hem de kahvaltı etmeye gittik. Şansımıza kimse yoktu, hemen cam kenarını kaptık. Cam kenarı derken masa değil kastımız. Çünkü, burada cam kenarlarındaki alanlarda oluşturulmuş oturma yerleri var. Yani, aslında camda oturuyoruz. 😊

Edinburgh’a dair unutmadığımız üç beş şeyden biri kesinlikle burada kahvenin yanına söylediğimiz bademli kruvasan ve tarçınlı çörek! Her üç ayda bir yeni çekirdekler seçiyorlar. İçlerinden birini o günün filtre kahvesi olarak demliyorlar. Onların haricinde alışık olduğumuz kahve menüleri de var. Bu arada, The Milkman eskiden bir şeker dükkanıymış. Zaten dışarıdaki nostaljik yazısı halen görünüyor. Şu anki haliyle bizce şehrin yüzyıllar öncesinde kalmış gibi duran en ‘cool’ kahve barı.

The Milkman Nerede:

7 Cockburn St, Edinburgh, EH1 1BP

5. LOWDOWN COFFEE

Edinburgh’dan bir Nordik kahveci önerisi daha geldi! George Stree’te, binanın bodrum katında yer alan Lowdown Coffee’ye merdivenden inerek giriyorsunuz. Ancak, ilginç bir şekilde bulunduğunuz mekan sanki hiç bodrum katı değilmiş gibi ferah!

Minimalist ve huzurlu bir dekorasyonu olan Lowdown Coffee’de İsveç’in ünlü coffee roaster’ı Koppi’nin çekirdekleri var. Kahveleri çok lezzetli, farklı reçetelere sahip pasta ve kek çeşitleri de. Ayrıca, merdivenden inilen bölümde küçük bir bahçesi var mevcut. Hava uygunsa orada oturmak da keyifli olabilir.

Lowdown Coffee Nerede:

40 George St, Edinburgh, EH2 2LE

6. MACHINA ESPRESSO

Machina Espresso, Edinburgh’da kendi single origin çekirdeklerini müşterisi ile buluşturan kahve dükkanlarından bir diğeri. Sadece şehirdeki iki dükkanına değil, Birleşik Krallık’taki birçok kahve dükkanına çekirdek sağlayan kahve konusunda uzman bir marka.

Çekirdeğin yanı sıra çeşitli kahve ekipmanları da satıyorlar ve meraklısıysanız bunları dükkanlarından da satın alabiliyorsunuz. Machina’ya giderseniz, o an tatmak istediğiniz çekirdeği seçin, demleme yönteminize karar verin ve dükkanın minimal ortamında kahvenizin keyfini çıkarın. Machina, kesinlikle Edinburgh’un en iyilerinden!

Machina Espresso Nerede:

2 Brougham Place, Tollcross Edinburgh, EH3 9HW

80 Nicolson Street, Edinburgh, EH8 9EW

7. FORTITUDE COFFEE MERCHANTS

Brew Lab gibi geniş bir alanı olmasa da beyaz ve ahşap ağırlıklı dekorasyonu ile kahve molası için gayet yeterli bir ortamı var. Bizce çok da samimi bir yer. Her şey bir yana, kahveleri çok çok lezzetli.

Çekirdek olarak Londra merkezli Workshop’tan gelen kahveyi ve mevsimsel seçimleri servis ediyorlar. Edinburgh’daki her kahvecide olduğu gibi, Fortitude’da da küçük bir atıştırmalık menüsü var. Ek olarak, menüsünde mutlaka birkaç vejeteryan alternatif oluyor.

Fortitude Coffee Merchants Nerede:

3C York Pl, Edinburgh EH1 3EB

8. CULT ESPRESSO

Biraz minimal dekorlardan uzaklaşalım; sıra Cult Espresso’da. Endüstriyel tasarımı ve ahşap masaları ile beklenenin aksine sıcak bir ortam sunan Cult, Round Hill Roastery’den ve sıklıkla dünyanın farklı noktalarından seçilen çekirdekleri servis ediyor.

Biz bu gibi yerlerde kahvenin tadını daha çok almak için demleme kahve tercih ediyoruz. O yüzden, burada da önerimiz ya filtre kahve ya demleme. Aşırı lezzetli granolaların, sandviçlerin olduğu kahvaltı ve brunch menüsü var. O kadar iyiler ki Edinburgh’da yaşasak çok net bağımlısı olabiliriz. Dışında küçük bir oturma alanı, içinde de karikatür kitaplarının olduğu bir bölüm var.

Cult Espresso Nerede:

104 Buccleuch St, Edinburgh, EH8 9NG

En iyi Edinburgh kahve dükkanları yazımızın sonuna geldik. Tüm gezi notlarımıza @nesemcelikkaya Instagram hesabından ulaşabilirsiniz. Bizi takip edin, birlikte gezelim!