Bir Harry Potter fanı olarak iyi bilirsiniz ki yazarı o dönemde elektrik faturasını ödeyemediği için kitabı Edinburgh’daki Elephant House adlı bir kafede yazmaya başlamış. Harry Potter evrenindeki birçok mekan da bu yüzden Edirburgh’daki çeşitli yerlere benziyor. Bu arada, bu gezinin ardından söylemek isteriz ki Edinburgh gerçekten de şahane bir şehir! Her köşesi film seti gibi. Eski şehir dokusu ve Orta Çağ mimarisi ile çok merak ettiğimiz bu şehri bir Londra seyahatimizle birleştirip gezdik. Şimdi de Edinburgh gezilecek yerler listemizle Edinburgh Gezi Rehberi’mizi paylaşıyoruz.

İskoçya’nın başkenti Edinburgh’da gezerken hiçbir ayrıntıyı gözden kaçırmak istemeyeceğinize eminiz.  Çok iyi korunmuş Orta Çağ yapısı, tarihi sokakları, pub kültürü ve İskoç kültürü ile iyi ki gelmişiz diyeceğiniz bir rota olacak. Lafı daha fazla uzatmadan, Edinburgh Gezi Rehberi’mize başlıyoruz. Aşağıda Edinburgh gezilecek yerler listemize ek olarak konaklama, yeme içme ve ulaşım konusundaki önerilerimizi de görebilirsiniz.

EDINBURGH’DA NEREDE KALINIR – EDINBURGH’DA KONAKLAMA

Edinburgh Gezi Rehberi’ne en sık aldığımız soru ile başlayalım. Burada hem konaklama fiyatları yüksek hem de o pahalılığa kalmamak için erken hareket etmek gerekiyor. Bu nedenle, siz de kesinlikle Edinburgh konaklama rezervasyonunuzu son dakikaya bırakmayın.

Biz Edinburgh’da iki hostelde konakladık. Kaldığımız yerleri yorumlarıyla birlikte aşağıda görebilirsiniz. Bu arada, konaklama açısından en ucuz rakamlar da hostellerde.

1. Edinburgh Central Youth Hostel

Edinburgh’a ilk geldiğimiz akşam, İskoçya gezisine başlamadan önce Edinburgh Central Youth Hostel’de konakladık. Hostelin yatakhane odaları var ama bizimki iki kişilik olan özel odaydı. İçinde banyosu da olduğu için çok rahat ettik. Oldukça temiz ve sakin bir yer. Havalimanı otobüsünden inip 15 dakika yürüyerek ulaştık. Konumu da gayet iyiydi.

2. Budget Backpackers

Edinburgh’daki son 2 akşamda ise şehrin popüler hostellerinden biri olan Budget Backpackers’da kaldık. Pub’larıyla ünlü Cowgate Caddesi’nde. Her şeyiyle de tam bir hostel! Hem çok keyifli, hem çok hareketli bir alternatif. Bu arada, burası ilk kaldığımız yere göre daha merkeziydi. Odamız yine iki kişilikti ama banyo ortaktı.

Hostel yerine daha konforlu bir seçenek arıyorsanız birkaç otel tavsiyesi de verelim. Motel One Edinburgh – Royal, Cityroomz Edinburgh, Stay Central Hotel, Leonardo Edinburgh City ve Apex otel merkezi Edinburgh otelleri arasında.

EDINBURGH GEZİLECEK YERLER

Edinburgh’da bol bol yürüdük, güzel sokaklarında onlarca fotoğraf çektik. Arada müzelerini gezdik, yorulunca şehrin en iyi kahvecilerinde mola verdik. Biz kendi turumuzu çok sevdik! O yüzden, Edinburgh Gezilecek Yerler listemizi aynı sırayla paylaşıyoruz.

1. VICTORIA STREET

Victoria Street, 1800’lerin başında eski şehir bölgesini hareketlendirmek ve bölgeler arası geçişi kolaylaştırmak amacıyla yapılmış. Renkli dükkanları ile Orta Çağ mimarisini canlandıran mimarisi sayesinde artık Edinburgh’un en çok fotoğraflanan yeri.

Victoria Street ile ilgili bir bilgi daha verelim. Burası, Harry Potter kitabındaki Diegon Alley çarşısına da ilham olan yer. Bu arada, az önce bahsettiğimiz renkli dükkanların büyük çoğunluğu da artık Harry Potter temalı. Kısaca, burası modern dünyanın büyücülük çarşısı.

2. THE ROYAL MILE

Edinburgh gezilecek yerler rotamıza şehrin en turistik caddesi olan Royal Mile ile devam ediyoruz. Bir ucunda Edinburgh Kalesi, diğer ucunda Kraliçe’nin Edinburgh’daki evi Holyroodhouse Sarayı. 2 km uzunluğunda bir cadde burası. Üzerinde Gladstone’s Evi, St. Giles Katedrali, The Writers’ Müzesi, Mary King’s Çıkmazı, John Knox’un Evi ve Edinburgh Müzesi gibi tarihi noktalar da var bu arada.

Edinburgh mimarisinde önemli bir yeri olan çıkmazlara örnek olarak Mary King’s Close, Bakehouse Close ve Dunbar’s Close’a uğrayın. Sokaklar arasında gezerken merdivenlere dar sokaklara bağlanın, yorulduğunuzda Royal Mile üzerindeki kafelerde kahve molası verin. Buralar artık gerçekten de Orta Çağ’ın göbeği!

3. DEAN VILLAGE

The Royal Mile’den Dean Village 10 dakikada sürüyor. Dean Village, Edinburgh’un bir köyü ve şehrin en uzun nehri olan Water of Leith’in etrafında kalıyor. Köy, 1800’lerin sonlarında işçiler için tasarlanan, hem çalıştıkları değirmenlerin hem de evlerinin olduğu özel bir bölge. Burası, Edinburgh gezilecek yerler arasında favorilerimizden!

Bugünkü rengarenk evlerin ve bol yeşilinin yanı sıra en ikonik binası ise Well Court. Aslında, Well Court da işçiler için yapılan bir evmiş. Dean Bridge’den geçip sokaklar arasında yürüyün. Bu sırada bol bol fotoğraf çekmeyi de unutmayın.

Dean Village’ı gezdikten sonra Leith Nehri’nin kıyısından yürüyerek Scottish National Gallery of Modern Art’a gidebilirsiniz. Müzede 1900’lerden günümüze, modern ve çağdaş sanat örnekleri var. Resim, heykel, enstelasyon, video çalışması ve çizimleri kapsayan 6.000’in üzerindeki eser arasında Matisse, Picasso, Warhol, Dali, Magritte, Giacometti gibi sanatçıların çalışmalarını da görebilirsiniz.

Scottish National Gallery of Modern Art’ın ana koleksiyonu haricinde dönem dönem süreli sergileri de oluyor. Örneğin; biz gittiğimizde Warhol ve Paolozzi’nin baskı ve kolaj tekniklerini anlatan özel bir sergiye denk geldik. Giriş ücretsiz. Haftanın her günü 10:00-17:00 saatleri arasında açık.

Scottish National Gallery of Modern Art Nerede:

75 Belford Rd, Edinburgh EH4 3DR

Scottish National Gallery of Modern Art Websitesi

5. CIRCUS LANE

Geçmişte ulaşım araçlarının ve atların durduğu bir garaj ve ahır bölgesi olan Circus Lane, bugün Edinburgh’un en çok fotoğraflanan sokaklarından. Circus Lane, bir ucunda St. Stephen Kilisesi’nin olduğu kısacık bir sokak. Ancak, geçen zamanda eski ahır ve garajlar yenilenip tertemiz evlere dönüşmüş. Gerçekten de hoş bir manzarası var. Edinburgh Gezilecek Yerler arasında bir diğer sevdiğimiz yer de burası.

İskoçya’nın ulusal sanat koleksiyonunun sergilendiği Scottish National Gallery Edinburgh, Rönesans’tan başlayarak 19. yüzyılın sonuna kadarki geniş bir süreci ele alıyor.

Neoklasik stildeki binasında Raphael, Velázquez, Vermeer, Monet, Cézanne ve Van Gogh gibi artistlerin eserlerine ek olarak koleksiyonda İskoç sanatına dair eserleri de inceleyebilirsiniz. Biz bu müzeyi baya sevdik. Özellikle de Empresyonist akıma ayrılmış bölümdeki eserler favorimiz oldu. Ana koleksiyon için giriş ücretsiz. Her gün 10:00-17:00 saatleri arasında ziyarete açık.

Scottish National Gallery Nerede:

The Mound, Edinburgh, EH2 2EL

Scottish National Gallery Websitesi

7. PRINCES STREET

Edinburgh’da alışveriş caddesi arıyorsanız, istikamet tartışmasız Princes Street. Şehrin kale manzaralı Princes Caddesi’nde uluslararası markaların mağazaları bulunuyor. Princes’in bir diğer güzelliği de buraların en uygun fiyatlı markalarından Boots ve Superdrug gibi markalara da ev sahipliği yapması. Kozmetik alışverişini seviyorsanız bu iki mağazaya mutlaka bakın.

8. PRINCES STREET GARDENS

Eski şehir ile yeni şehiri ayıran Princes Street Gardens bu rotada şahane bir mola noktası! Park, Scottish National Gallery’nin üzerinde bulunduğu the Mound adlı yapay tepe ile birbirinden ayrılan iki bahçeden oluşuyor. Bu arada, eskiden aynı alanda olan bataklık Nor Loch’un kurutulurak yerine yapılması ile oluşturulmuş. İnsan şu anki görüntüsünden sonra buranın zamanında bataklık olduğuna ihtimal bile veremez bizce.

Her yer yemyeşil. Dört bir yanda rengarenk çiçekler, bitkiler var. Christmas döneminde Edinburgh’un Winter Wonderland’i de burada kuruluyor. Eğer ki o dönemde gelirseniz, parkta buz pistini ve The Edinburgh Eye adlı dönme dolabı da görebilirsiniz. Parklar halka açık, giriş ücreti yok.

9. EDINBURGH CASTLE

Hem en önemli Edinburgh gezilecek yerler noktası hem de İskoçya’nın en sevilen turistik noktalarından birinde sıra. Edinburgh Kalesi, bugün şehrin merkezinde sönmüş bir volkan olan Castle Rock üzerinde yer alıyor. Kayalıkların üzerindeki kale, son derece görkemli gerçekten. En önemlisi de korunmayı başarmış Orta Çağ mimarisiyle muazzam bir şehir manzarasına sahip.

Geçmişi 5.000 yıl önceye uzanan Edinburgh Kalesi’ni gezmek için yaklaşık 3-4 saat ayırmanız, üzerine de bir manzara keyfi yapmanız lazım. Şayet, vaktiniz sınırlı ise o zaman ücret ödemeden, sadece şehri izlemenin keyfini de çıkarabilirsiniz. Kaleye giriş ücreti yetişkinler için £17,5, çocuklar için ise £10,5 .

Edinburgh Kalesi Ziyaret Günleri ve Saatleri:

Edinburgh Kalesi’ne 1 Nisan – 30 Eylül tarihleri arasında 09.30 – 18.00 arası ziyaret edebilirsiniz. Son giriş 17.00’de. 1 Ekim – 31 Mart tarihleri arasında ise 09.30 – 17.00 arası ziyarete açık ve son giriş 16.00’da. Her gün açık.

Edinburgh Kalesi Websitesi

10. THE VENNEL & GRASSMARKET

Koskoca Edinburgh Kalesi’ni fotoğraflamak hiç kolay olmuyor! Ancak, şehirde onu çekebileceğiniz en güzel yerlerden biri kuşkusuz Vennel Street.

Orta Çağ’da büyük bir hayvan pazarı olan daha sonra da idamların yapıldığı yer olarak bilinen Grassmarket bölgesindeki Vennel merdivenlerini yürüyüş turunuza ekleyin. Manzaraya karşı fotoğraflarınızı çektikten sonra Grassmarket’taki kafe ve pub’ları keşfedin. Cadde üzerinde çok sayıda alışveriş mağazası ve hediyelikçi de var.

11. CALTON HILL

Princes Street’in sonunda yer alan Calton Tepesi, Edinburgh’u tepeden gören ve şehrin tarihi anıtlarına ve iki gözlem evine ev sahipliği yapan bir yer. UNESCO korumasındaki Calton Hill’e geldiğinizde göreceğiniz anıtları da hızlıca bir özetleyelim ki anlamsız bir gezi olmasın.

Ulusal Anıt: Napolyon Savaşları’nda hayatını kaybeden İskoç askerlerini anmak için Atina’daki Panthenon’dan ilham alınarak yapılmaya başlanan ama şu anki halinde yarım kalan 12 sütunlu yapı.

Nelson Anıtı: Trafalgar Savaşı’nda hayatını kaybeden Amiral Lord Nelson için yapılan teleskop şeklindeki ince uzun anıt.

Dugal Stewart Anıtı: İskoç filozof Dugal Stewart için yapılan ve günümüzde Edinburgh’un simgesi olan anıt.

Siyasi Şehitler Anıtı: Fransız Devrimi üzerine parlamenter reform yapmak isteyen beş siyasiye ithafen yapılan dikilitaş.

12. ARTHUR’S SEAT

Arthur’s Seat; deniz seviyesinden 251 m yükseklikte bulunan eski bir volkanın zirvesindeki geniş bir tepe. Zengin bitki örtüsü ve panoramik manzarası ile kendisi Edinburgh’un en sevilen trekking rotalarında başı çekiyor. Arthur’s Seat’e çıkmak için süre ve zorluk derecesine göre hazırlanmış farklı rotalar var.

Örneğin; Dunsapie Loch’tan dümdüz, arabayla ya da yürüyerek 30 dakikada çıkacağınız tırmanmalı rota en kısası. Aceleye gerek yok keyifli bir trekking yapmak istiyorum diyorsanız, o zaman bu link’i incelemenizi öneririz.

13. NATIONAL MUSEUM OF SCOTLAND

Dünyada en çok ziyaret edilen müzeler arasındaki National Museum of Scotland; doğa, kültür, sanat, bilim ve teknoloji ile ilgili 20.000’den fazla eser ve obje içeren bir koleksiyona sahip. Edinburgh’daki son günümüzde, iki saat dolaşıp çıkarız diye gittiğimiz bu müzeden üç saatin sonunda zor çıktık. İskoçya’nın tarih öncesi dönemden ele almaya başlayan müze ile günümüze kadar uzun ve interaktif bir yolculuğa çıkıyorsunuz.

İskoçya Krallığı’nın yaşam stilini gösteren sayısız obje ve 1700’ler sonrası İngiltere ile birleşen İskoçya’nın yaşadığı değişimi anlatan sergiler… Sanayi Devrimi’nin ülkedeki etkisini gösteren başka bir sergi, bilim ve teknolojinin işlenişi ve çocukların ilgi odağı olan the Animal World Gallery… Her şey muazzam. Ana koleksiyon için giriş ücretsiz. Bağış yapılabilir.

National Museum of Scotland Ziyaret Günleri ve Saatleri:

Her gün, 10.00 – 17.00 arası ziyarete açık.

National Museum of Scotland Websitesi

14. THE ELEPHANT HOUSE

The Elephant House, bizce Edinburgh yeme içme önerilerinde değil de Edinburgh gezilecek yerler arasında olması gereken bir kafe. Çünkü, kendisinin ünü artık bir kafeden çok daha fazlası. Harry Potter Felsefe Taşı kitabının yazıldığı yerlerden biri olarak bilinen The Elephant House, artık şehrin en turistik yerlerinden biri.

Servisi aşırı iyi olmasa da genel olarak mutlu eden, kendine münhasır bir mekan. Sonuçta bir Harry Potter lokasyonu. İçeride Harry Potter dekoru yok. Ancak, tuvalet duvarları silme Harry Potter ile ilgili yazılarla dolu!

The Elephant House Nerede:

21 George IV Bridge, Edinburgh EH1 1EN

EDINBURGH YEME İÇME ÖNERİLERİ

Edinburgh Gezi Rehberi’ne yeme içme konusu ile devam ediyoruz. Biz bu rotada kahvaltı ve akşam yemeklerimizi tamamen marketlerden alarak geçiştirdik. Zaten marketlerin yoğurt, sandviç, salata ve makarna alternatifleri çok geniş. Bu yüzden de hiç zorlanmadık.

Gün içinde bol bol kafe ve kahve barı denedik. Böylece hem güzel kahveler denedik, hem de lezzetli tatlılar tatmış olduk. Edinburgh’da denediğimiz kahvecileri aşağıdaki yazıdan okuyabilirsiniz.

EDINBURGH’UN EN İYİ KAHVECİLERİ: JK ROWLING’İN HARRY POTTER’I YAZMADIĞI KAFELER

İNGİLTERE VİZESİ İLE EDINBURGH’A GİDİLİR Mİ?

İngiltere Vizesi ile İngiltere, İskoçya, Galler Krallığı ve Kuzey İrlanda’ya seyahat edebilirsiniz. Yani, İngiltere vizeniz varsa İskoçya’ya da onun başkenti Edinburgh’a da gidebiliyorsunuz.

EDINBURGH’DA ULAŞIM

Edinburgh’da şehir merkezinde kalacaksanız havalimanı haricinde hiç ulaşım aracı kullanmayacaksınız. Gezilecek yerlerin çoğu eski şehir çevresinde. Ayrıca, hepsi de birbirine yakın olduğundan Edinburgh’da toplu taşıma ihtiyacı hiç hissetmiyorsunuz. Gittiğiniz tarihte hava çok yağmurlu olursa, o zaman belediye otobüsleri ya da Uber kullanmak bir alternatif olabilir. Uber, Edinburgh’da çok yaygın ve kullanımı da oldukça pratik.

Edinburgh Havalimanı’ndan Edinburgh Şehir Merkezine Ulaşım

Edinburgh Havalimanı’ndan şehir merkezine gitmek için ilk yöntem havalimanı otobüslerini kullanmak. Havalimanının şehir merkezine giden Airlink ve Skylink adlı iki farklı otobüsü var. Bu siteden kontrol ederek, otelinize en yakın yere hangisi gidiyorsa o otobüsü tercih edebilirsiniz. Merkeze ulaşım 20 dakika.

Diğer alternatif, Uber kullanmak. Taksiler, transfer araçları ve Uber’lerin buluşma noktasını havalimanındaki yönlendirmeleri takip ederek kolayca bulabilirsiniz. Edinburgh Havalimanı’ndan Uber ile şehir merkezine gitmek 20 pound civarı tutuyor. Grup ile geziyorsanız otobüse kıyasla daha iyi bir seçenek.

EDINBURGH’A NE ZAMAN GİDİLİR – EDINBURGH KAÇ GÜNDE GEZİLİR

Edinburgh, aynı Londra gibi devamlı gri bir şehir. Yaz aylarında bile yağmura karşı hep hazırlıklı olmak gerekiyor; çünkü ne zaman yağacağı hiç belli olmuyor. Dengesiz bir havası olsa da Edinburgh’a gitmek için en güzel aylar bizce Temmuz ve Ağustos. Ayrıca, bu aylarda gün ışığı süresi de çok uzun.

Edinburgh’u kaç günde gezeriz diyorsanız, görmek isteyeceğiniz yerlerin sayısına göre değişiyor. En ideali 3-4 günlük bir plan.

EDINBURGH’A NASIL GİDİLİR?

Gelelim Edinburgh Gezi Rehberi’nin son başlığına! İskoçya’nın doğusunda yer alan Edinburgh’a Türkiye’den direkt uçuşlu çok alternatif yok. Ayrıca, olanların da fiyatı çok yüksek. En mantıklısı Londra seyahati ile birleştirmek. Çünkü; Londra’da hem tren hem de uçak bileti bizdeki rakamlarla kıyaslanmayacak kadar uygun.

Londra’dan Edinburgh’a Easy Jet ve Ryan Air gibi havayolları ile çok uyguna bilet bulabilirsiniz. Ancak, bu uçuşlarda zaman zaman iptaller oluyor. Bu nedenle, bizce tren ulaşımı bizim gibi Türkiye’den gidecekler için çok daha rahat ve kesin bir yöntem.

Londra – Edinburgh trenleri yaklaşık 5 saat sürüyor. Trenler çok konforlu. Özellikle, biletiniz sabah ya da öğlen ise yolculukta size güzel manzaralar da eşlik ediyor. Tren biletini erken almak kilit nokta, tarih yaklaştıkça fiyat artıyor. Trenle ulaşım yolda geçen zaman açısından da çok mantıklı çünkü istasyonlar hep şehir merkezinde.

Edinburgh ulaşım önerileri ile Edinburgh Gezi Rehberi ve Edinburgh Gezilecek Yerler rehberimizin sonuna geldik. Tüm gezi notlarımıza Instagram’da @nesemcelikkaya hesabından ulaşabilirsiniz. Bizi takip edin, birlikte gezelim!