Londra’yı anlatırken tek bir cümle ile kullanmamız gerekse, koca bir sosyal yaşam şehri deriz. Parklarından kafelerine, pazarlarından meydanlarına, sokak sanatından kültürel noktalarına kadar defalarca gitsek sıkılmayacağımız bir yer. Hatta, her seferinde yapacak başka aktiviteler bulacağımız bir şehir burası. Londra’nın en kıskanılacak özelliklerinden biri de içlerinde dünyanın en iyilerinin de bulunduğu sayısız müzeye ev sahipliği yapması! O yüzden bu yazı ile en iyi Londra müzelerini ve Londra’nın ücretsiz müzelerini listelemek istedik.

Üstelik, bir de iyi haberimiz var! Londra müzelerinin çoğuna giriş ücretsiz! Bu da doya doya, hesabını yapmadan müze gezme özgürlüğü demek! O yüzden, Londra’da birkaç gününüz varsa, aşağıdaki listede yer alan müzeleri planınıza bir şekilde dahil edin deriz. Resim, heykel, seramik, modern sanat, ulaşım ya da fotoğraf… Özetle, aklınıza gelebilecek her konuda bu şehrin size katacağı çok şey var!

Başlamadan Önce: Londra konaklamanızı son ana bırakmamanızı tavsiye ederiz. Bizim de kaldığımız yerleri içeren Londra konaklama rehberimizi aşağıda paylaşıyoruz.

LONDRA’DA NEREDE KALINIR: UYGUN FİYATLI BÖLGELER, MERKEZ OTELLERİ

EN İYİ LONDRA MÜZELERİ

1. BRITISH MUSEUM

1759 yılında açılan British Museum; insanlık tarihi ve kültür alanında 8 milyon obje ve eserin ev sahibi. Dünyanın en önemli müzelerinden biri olarak çok geniş bir koleksiyona sahip. Antik çağları ve etnografik değişimleri ele alan müzede, 140 mumyanın sergilendiği Mısır, antik kalıntıların bulunduğu Roma, Mezopotamya geçmişinin sunulduğu Orta Doğu’ya özel bölümleri mutlaka görülmeli.

British Museum’da ayrıca antik çağlara ve Birleşik Krallık’a ait geniş bir obje koleksiyonu, yüzlerce çizim ve desenin yer aldığı sanat bölümünü, Asya kıtasının tarih koleksiyonunu ve Afrika ile Amerika’ya ait yerel buluntuları da inceleyebilirsiniz.

Müzenin tüm bölümlerine giriş ücretsiz. Ancak, çok büyük ve kapsamlı bir koleksiyonu olduğu için burayı rehberle de gezmek pratik olur. British Museum’u rehberli gezmek için bu tura bilet alabilirsiniz.

Websitesi

2. VICTORIA & ALBERT MUSEUM

Kraliçe Victoria ve Prens Albert’a ithafen kurulan Victoria & Albert Museum, dünyanın en büyük sanat ve dekoratif sanat odaklı koleksiyonuna sahip. 1852 yılında kurulan V&A Museum; seramik, cam, tekstil, kostüm, gümüş, mücevher, mobilya, Orta Çağ objeleri, heykel, baskı, resim ve fotoğraf alanında 5000 yıllık geçmişe uzanıyor.

Müzenin 2.3 milyon eseri kapsayan ana koleksiyonunu ücretsiz gezebilirsiniz. Londra’nın ücretsiz müzeleri arasında en sevdiklerimizden biri. Bu arada, dönemsel olarak açılan süreli özel sergileri de var. Özel sergilere giriş ücretli. Hatta, özel sergiler için online rezervasyon yapmanızı öneririz. Diğer türlü, günde belirli bir sayıda bileti gişeden satışa açıyorlar ama kısa bir süre içinde bitiyor.

Victoria & Albert Museum Nerede:

Cromwell Rd, Knightsbridge, London SW7 2RL, Londra

Websitesi

1824 yılında açılan National Gallery, şehirdeki bir diğer favorimiz. 13. yüzyıl ile 1900’lü yıllar arasında ortaya çıkan 2300 sanat eserine ev sahipliği yapıyor. Da Vinci, Boticelli ve Caravaggio, Van Gogh, van Eyck, Rembrandt, Turner, Picasso, Matisse ve Cezanne gibi sanat tarihinin en önemli isimlerine ait eserleri burada görebilirsiniz. Ayrıca National Gallery; dünyada en çok ziyaret edilen müzelerden de biri.

Özellikle, resim sanatına ilginiz varsa National Gallery de listenizde olsun. Müzenin tüm bölümlerini ücretsiz ziyaret edebilirsiniz. Bu kapsamlı galeriyi sanat tarihi konusunda uzman bir rehberle gezmek isterseniz National Gallery’nin bu turuna bilet alabilirsiniz.

National Gallery Nerede:

Trafalgar Square, WC2N 5DN, Londra

Websitesi

4. TATE MODERN

Tate Modern; 1900’lerden günümüze, İngiltere’den ve dünyadan modern sanat eserlerinin sergilendiği en prestijli müzelerden biri. Modern sanata odaklanıyor. Koleksiyonunda Picasso, Duchamp, Lichtenstein, Dali, Warhol, Matisse, Kandinsky ve Mondrian gibi sanat dahilerinin çok sayıda eseri var. Ek olarak, süreli özel sergiler de oluyor. Böyle bir müzeyi ücretsiz gezmek bile başlı başına insanı mutlu ediyor açıkçası. Özetle, Londra’da mutlaka dediğimiz yerlerden biri.

Ana koleksiyona giriş ücretsiz, özel sergileri bilet alınarak ziyaret edilebiliyor. Müzenin geniş ve kapsamlı koleksiyonunu sanat tarihi konusunda uzman bir rehberle gezmek isterseniz, Tate Modern’in bu rehberli turuna bilet alabilirsiniz.

Tate Modern Nerede:

Bankside, SE1 9TG, Londra

Websitesi

5. NATIONAL HISTORY MUSEUM

Doğa tarihinden çok çeşitli örnekler sunan National History Museum’da botanik, böcek bilimi, taş bilimi, zooloji ve fosil bilimi ile ilgili farklı öğeler sergileniyor. Avrupa’da çok yaygın olan doğa müzelerinin Londra’daki merkezi diyebiliriz. Bu arada, National History Museum’un kitap, dergi ve yazmaları içeren kütüphane bölümü de var.

Müzenin dinazor, kelebek ve Charles Darwin’e ayrılan alanları yapının en çok dikkat çekenleri. Ayrıca, Londra’da çocukla birlikte gidilecek en iyi müzelerden biri ve girişi de ücretsiz.

National History Museum Nerede:

Websitesi

National Gallery’nin yanı başında yer alan National Portrait Gallery’de Britanya’nın ve Britanya tarihinin önemli simalarına ait portre çalışmaları mevcut.

Burası dünyadaki ilk portre galerisi. Resim örneklerine ek olarak çizim, eskiz, fotoğraf ve heykel gibi sanatın diğer kollarındaki portrelere de yer veriyor. Galeri 1856 yılında açılmış ve ücretsiz gezilebiliyor.

National Portrait Gallery Nerede:

St. Martin’s Place, WC2H 0HE, Londra

Websitesi

7. MUSEUM OF LONDON

Museum of London, Londra’nın tarihteki gelişim sürecini prehistorik dönemden günümüze kadar ele alan bir koleksiyona sahip. Ayrıca, dünyada kent tarihi üzerine hazırlanmış en prestijli müzelerden biri. 1976’da açılmış. Şu an içerisinde 6 milyon obje sergilenen müze, şehri arkeolojik ve kentsel gelişim açısından anlatıyor. Bir yandan da Londra’nın sosyal ve kültürel yaşamını özetleyen eser, model ve resimleri kronolojik biçimde ziyaretçileri ile bir araya getiriyor.

Museum of London’da hemen girişindeki Roma döneminden kalma duvarı incelemeyi unutmayın. Giriş ücretsiz.

Websitesi

8. SCIENCE MUSEUM

Avrupa’nın en çok ziyaret edilen bilim ve teknoloji müzesiyle devam ediyoruz. Science Museum, aralarında Apollo 10 komuta kapsülü ve Stephenson’un Roketi adlı lokomotifin de bulunduğu geniş bir sanayi devrimi koleksiyonunun ev sahibi.

Müzede bilim ve teknoloji konulu belgeselleri IMAX 3D sinema salonunda izleyebilirsiniz. Ayrıca, sanayi tarihine ek olarak bilim alanındaki tarihsel gelişimi de kronolojik olarak incelemek mümkün. Science Museum’un interaktif sergileme yöntemleri o kadar iyi ki kendisini Londra’da çocukla gezilecek en güzel yerlerden biri yapmaya yetiyor.

Science Museum Nerede:

Exhibition Rd, South Kensington, SW7 2DD, Londra

Websitesi

9. IMPERIAL WAR MUSEUM

I Dünya Savaşı sırasında, 1917’de kurulan Imperial War Museum, önde gelen savaş müzelerinden biri. Altı katında üniformalardan mektup ve fotoğraf arşivlerine, araç ve silahlardan sanat eserlerine kadar geniş bir koleksiyonu içeriyor.

Müzenin kurulma amacı, Dünya Savaşı esnasında Britanya’nın sivil ve askeri çabasını göstermekmiş. Ancak, günümüzde İngiliz ve İngiliz Milletler Topluluğu’nda bulunan herkesi içerecek şekilde savaşın insanlar üzerindeki etkisini sergiliyor. Müzenin ana koleksiyonunu ücretsiz gezebilirsiniz. Alanda gerçekleşen özel sergi ve etkinlikler için bilet almanız gerekiyor.

Imperial War Museum Nerede:

Lambeth Road, SE1 6HZ, Londra

Websitesi

10. BRITISH LIBRARY

Londra’nın en iyi müzeleri listesine bir de British Library’i ekledik. Çünkü, bazı kütüphanelerin kendisi gerçekten de müze gibi. Burası ayrıca kayıt altına alınan materyal sayısına göre dünyanın en geniş kitaplığı unvanında. Kitaplara ek olarak aynı zamanda birçok dilde basılı ve dijital versiyonda makale kaydı bulunan büyük bir araştırma merkezi.

Koleksiyonu M.Ö. 2000’lere ait el yazmalarından günümüze kadarki süreci kapsayan yaklaşık 14 milyon kitap ve belgeyi içeriyor. Sanırız ki bu, ne kadar büyük olduğunu anlatmak için yeterli olur. British Library’i ücretsiz gezebilirsiniz. Ayrıca, içindeki Sir John Ritblat Gallery’de yer alan kitapları ve kutsal el yazmalarını da ücretsiz görme şansınız olacak.

Kütüphanede Magna Carta’ya özel olarak oluşturulmuş bir oda, Leonardo da Vinci’nin not defteri ve Beatles el yazısı şarkı sözleri gibi değerli örnekler de var.

British Library Nerede:

Euston Road, NW1 2DB, Londra

Websitesi

11. SHERLOCK HOLMES MUSEUM

Sevenleri toplansın, şimdi hep birlikte 1800’lere ışınlanıyoruz! Sherlock Holmes Museum; dedektif Holmes’in yaşadığı ev hayal edilerek, kullandığı varsayılan eşyalardan hazırlanmış oldukça ilgi çekici bir müze. İçerisi dönemi çok iyi yansıtıyor. Sırf bu yüzden bile görmeye değer.

Tek sorun, yukarıdaki müzeler gibi devlete bağlı değil ve özel bir işletme. Biz de bu yüzden kendisini bonus kategorisine koyduk. Giriş ücreti kişi başı £16, 16 yaşın altındakilere £11. Üst kattaki müzeye girmeseniz bile hediyelik eşya bölümünü ziyaret etmeyi unutmayın!

Sherlock Holmes Museum Nerede:

221b Baker Street, NW1 6XE, Londra

Websitesi

Sherlock Holmes Museum ile En İyi Londra Müzeleri yazımızın sonuna geldik! Tüm gezi notlarımıza Instagram’da @nesemcelikkaya hesabından ulaşabilirsiniz. Bizi takip edin, birlikte gezelim

Diğer Londra Yazıları:

LONDRA GEZİLECEK YERLER: KAÇIRMAMANIZ GEREKEN 15 NOKTA

LONDRA’DA NEREDE KALINIR: UYGUN FİYATLI BÖLGELER, MERKEZ OTELLERİ

LONDRA’DA BEDAVA YAPILACAK ŞEYLER VE LONDRA’DA ÜCRETSİZ GEZİ

İNGİLTERE VİZESİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR: TÜM BELGELER 2024