Kaçırmamanız gereken 15 Nokta ile Londra Gezilecek Yerler Rehberi! Dünyanın en büyük ve en gelişmiş metropollerinden Londra’dayız. Tarihi simgeleri, görkemli müzeleri ve her köşesini adım adım gezmek isteyeceğiniz semtleriyle en sevdiğimiz şehirlerden. Aynı zamanda, kocaman parkları ve binbir temada kurulan pazarlarıyla da bizce dünyada görebileceğiniz en güzel şehirler arasında.

Geçmişle günümüzü bu kadar iyi bir araya getirebilen ve kendine özgü karakterini her sokağında böylesine iyi gösteren kaç şehir var bilemiyoruz! Haliyle, Londra’nın gezilecek yerlerini birkaç günde bitirmek de pek mümkün değil. O yüzden, nereden başlayacağını bilemeyenler ve hangi birini görsem diyenler için bu yazıda Londra’da Gezilecek En İyi 15 Yer’i listeledik.

Başlamadan Önce: Londra konaklamanızı son ana bırakmamanızı tavsiye ederiz. Bizim de kaldığımız yerleri içeren Londra konaklama rehberimizi aşağıda paylaşıyoruz.

LONDRA’DA NEREDE KALINIR: UYGUN FİYATLI BÖLGELER, MERKEZ OTELLERİ

LONDRA GEZİLECEK YERLER

1. TOWER BRIDGE

Londra denince akla gelen ilk görüntülerden biri hiç şüphesiz Tower Bridge’dir. Şehrin doğu yakasındaki ticari gelişime destek olmak için açılır kapanır şekilde tasarlanan asma bir köprü burası. Thames Nehri’ndeki gemilerin geçişine engel olmadan, gemi geçişlerinde tamamen açılacak şekilde baskül köprü tipinde projelendirilen Tower Bridge’in inşaatına 1886 yılında başlanmış. Viktoryen stildeki mimarisi ile köprünün yakınındaki Tower of London ile birbirini tamamlıyor.

İlk yapıldığında buhar enerjisi ile açılan köprü, 1974 yılında renove edilmiş ve yapısı elektirikli sistemle değiştirilmiş. Buharla çalışan eski sistemin bulunduğu alan, artık Tower Bridge’in içinde bir müze. Köprüyü açık ve gemi geçişine hazır halde görmek isterseniz, gitmeden önce hangi gün, saat kaçta açılacağını bu linkten kontrol etmenizi öneririz.

Nerede:

Tower Bridge Road, London, SE1 2UP

Giriş Ücreti:

Köprü girişi ücretsiz.

Kule içlerindeki sergi alanlarını gezmek ve cam yolda köprüyü izleyerek yürümek için biletinizi buradan alabilirsiniz. Yetişkin £13.40, 5-15 yaş arası çocuklar £6.70, 5 yaş altı çocuk ücretsiz.

Tower Bridge Ziyaret Saatleri:

Yıl boyu 09.30-17.00 arası açık, son giriş 17.00’de.

2. WESTMINSTER PALACE

Parlamento Binası ya da Houses of Parliament olarak da geçen Westminster Sarayı’nda sıra. Bir dönem kraliyet ailesinin eviymiş. Daha sonra ise İngiliz parlamentosu görevi görmüş. Ayrıca, şehrin en görkemli mimarisi bizce. Westminster Sarayı, ek olarak, Avam Kamarası ile Lordlar Kamarası’nın toplandığı yer.

1834’te çıkan büyük yangın sonrası daha çok hasar alan saray, bugünkü görünümüne 30 yıl süren yenileme çalışması ile ulaşmış. İçerisinde 1000’in üzerinde oda bulunan Westminster Sarayı’nı bugün bu kadar göz önünde tutan etkenlerden biri de saray mimarisine sonradan eklenen ve Big Ben olarak bilinen saat kulesi.

Westminster Sarayı Giriş Ücreti:

Yetişkinler için sesli tur £18, rehberli tur £28. Öğrenciler için sesli tur £15.50, rehberli tur £20. 5-15 yaş arası çocuklar için giriş ücreti £12, 5 yaş altı çocuklar için ücretsiz. Turlar yaklaşık 1.5 saat sürüyor. Tüm bilet kategorilerine bu linkten bakabilirsiniz.

Ek olarak, Westminster Abbey ve Westminster Palace’i rehberli bir tur ile gezmek isterseniz, iki yapıyı birleştiren bu rehberli turu tercih edebilirsiniz.

Westminster Sarayı Ziyaret Saatleri:

Pazar günleri hariç 09.00-17.00 arası açık.

3. BIG BEN TOWER

Londra’nın ikonik yapılarından biri de 96 metre uzunluğundaki Big Ben, yani resmi adıyla Elizabeth Kulesi. Big Ben aslında, saat kulesinin içinde yer alan yaklaşık 14 ton ağırlığındaki çanın adı. Ancak, artık herkes yapıyı bu isimle biliyor. Big Ben, 1834 yılında çıkan büyük yangından sonra 1844’te başlayan tadilat ve yeniden inşa sürecinde saray mimarisine eklenmiş. 31 Mayıs 1959’da ilk kez çalan Big Ben’in sesi ile bugün duyacağınız ses aynı.

Big Ben Nerede:

Westminster, Londra SW1A 0AA

Big Ben Ziyaret Saatleri:

Big Ben, Westminster Sarayı’nın rehberli turları da dahil olmak üzere ziyarete açık değil. Bu nedenle, kendisini sadece dışarıdan fotoğraflayarak görebilirsiniz.

4. WESTMINSTER ABBEY

Resmi adıyla St. Peter Kilisesi olarak anılan Westminster Abbey’i hepimiz Prens William ile Kate Middleton’ın evlendiği yer olarak biliyoruz. Manastır ve kilise, kraliyet ailesinin taç giyme törenlerine ve düğünlerine ev sahipliği yapan, geçmişte cenaze törenleri ve defin yeri olarak halka da açık olan  İngiltere’nin en önemli dini yapılarından biri.

Westminster Manastırı, 1000’li yılların başında Benedikten mezhebine ait bir manastır olarak kurulmuş. Daha sonra 10 yıl süreyle kilise görevi görmüş. I. Elizabeth döneminden beri de hükümdara doğrudan bağlı dini bir yapı. Yani, sadece manastır ya da sadece kilise değil. Burada, Lady Chapel’i, taç giyme törenlerinin yapıldığı tahtı ve kraliyet ailesinin eşyalarından oluşan koleksiyonu görebilirsiniz.

Westminster Manastırı Nerede:

20 Dean’s Yd, Westminster, London SW1P 3PA

Westminster Manastırı Giriş Ücreti:

Yetişkinler için bilet £29, 6-17 yaş arası çocuklar için ise £13. 5 yaş altı ücretsiz. Westminster Abbey için biletinizi buradan kolayca alabilirsiniz.

Ek olarak, Westminster Abbey ve Westminster Palace’i rehberli bir tur ile gezmek isterseniz, iki yapıyı birleştiren bu rehberli turu tercih edebilirsiniz.

Ziyaret Saatleri:

Pazar günleri hariç 09.30-16.30 arası açık. Son giriş 15.30’da yapılabiliyor. Özel etkinliklerde manastıra ziyaretçi kabul edilmiyor. O yüzden, gitmeden websitesini kontrol etmekte fayda var.

5. BRITISH MUSEUM

İnsanlık tarihi ve kültür alanında 8 milyon obje ve eserin sergilendiği British Museum, dünyanın halka açık ilk ulusal müzesi. Antik çağları ve etnografik değişimleri en başından ele alan müze oldukça geniş bir koleksiyonu ele alıyor. Kısıtlı zamanı olanlar, 140 mumyanın olduğu Mısır bölümü ile Roma ve Mezopotamya geçmişinin sunulduğu Orta Doğu koleksiyonunu öncelikli olarak gezebilir.

Burası, ayrıca İngiltere’nin en çok ziyaret edilen müzesi. Müzede, antik çağlara ve Birleşik Krallık’a ait geniş bir obje koleksiyonu, yüzlerce çizim ve desenin yer aldığı sanat bölümü, Asya kıtasının tarih koleksiyonu ve Afrika ile Amerika’ya ait yerel buluntular da mevcut.

British Museum Nerede:

Great Russell St, Bloomsbury, Londra, WC1B 3DG

British Museum Giriş Ücreti:

Müzenin tüm bölümlerine giriş ücretsiz. Ancak, çok büyük ve kapsamlı bir koleksiyonu olduğu için burayı rehberle gezmek pratik olur. British Museum’u rehberli gezmek için bu tura bilet alabilirsiniz.

British Museum Ziyaret Saatleri:

Her gün 10.00-17.30 arası açık. Cuma akşamları 20.30’a kadar açık.

6. VICTORIA & ALBERT MUSEUM

Dünyanın en büyük sanat ve dekoratif sanat odaklı koleksiyonu ile Victoria & Albert Museum, 1852 yılında Kraliçe Victoria ve Prens Albert’a ithafen kurulmuş. V&A Museum; seramik, cam, tekstil, kostüm, gümüş, mücevher, mobilya, Orta Çağ objeleri, heykel, baskı, resim ve fotoğraf alanlarında 2.3 milyon eseri içeren 5000 yıllık bir tarihi sergiliyor. O yüzden, Victoria & Albert Müzesi, Londra’da mutlaka görülmeli dediğimiz yerlerden biri. Müzedeki favorilerimizden biri ise şüphesiz mücehver bölümü!

Müzenin en iyi yanı ana koleksiyon ziyaretinin ücretsiz olması. Dönemsel olarak açılan süreli özel sergiler için websitesinden rezervasyon yapmanız gerekiyor. Diğer türlü, günde belirli bir sayıda bileti gişeden satışa açıyorlar ama kısa bir süre içinde bitiyor.

Victoria & Albert Museum Nerede:

Cromwell Rd, Knightsbridge, Londra, SW7 2RL

Victoria & Albert Museum Giriş Ücreti:

Ana koleksiyonuna giriş ücretsiz. Dönemsel olarak açılan özel sergiler için websitesinden rezervasyon yapmanız gerekli. Gün içinde belirli bir sayıda bileti gişeden satışa açıyorlar ama kısa bir süre içinde bitiyor.

Victoria & Albert Museum Ziyaret Saatleri:

Her gün 10.00-17.45 arası açık. Cuma akşamları 22.00’a kadar açık.

7. COVENT GARDEN

Orta Çağ’da yakınındaki St. Peter Manastırı’nın sebze ihtiyacını karşılayan bir tarla olan Covent Garden, 1600’lerin ortalarında Roma meydanlarından ilham alınarak mimar Inigo Jones tarafından yenilenmiş. Bu arada, Londra’nın da ilk halk meydanı olduğunu ekleyelim. Zaten günümüzde de şehrin en canlı ve en turistik yerlerinden biri. İçinde meyve sebze pazarları, kafeler, popüler restoranlar, lüks mağazalar ve tasarım dükkanları ile var. Her daim de kalabalık bir bölge.

Covent Garden çevresine gelip önce meydanda sokak sanatçılarını izleyin. Sonra yakındaki pazarları gezin, turunuza Ben’s Cookie’nin kurabiyeleri ile mola verin. Ardından London Transport Museum’a ve Neal’s Yard avlusuna gitmek birer seçenek. Bu arada, Covent Garden bölgesi şehrin iyi kahvecilerinin de ev sahibi. Bizim favorilerimiz özellikle Monmouth Coffee ve Jacob the Angel.

8. CAMDEN TOWN

Listenin bu başlığına kadar önerdiğimiz klasik Londra noktalarına biraz ara verip şehrin festival gibi rengarenk bir semti olan Camden Town’a geçiyoruz. İngiltere’nin kraliyet mirasıyla ilgisi olmayan, son derece bohem bir bölgesi Camden Town. Ayrıca, Londra’da ikinci el alışverişin merkezi. Binbir çeşit ucuz alternatifiyle yeme içme konusunda en lezzetlisi. Bizce sokak kültürü ile şehirde mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yer.

Gezmek için en uygun gün Cumartesi. Listenizde farklı lezzetleriyle ünlü Camden Lock pazarı ile giyim ve aksesuar temalı Camden Lock Village pazarı mutlaka olsun. Camden Town gezinizin ardından Little Venice olarak geçen Regent’s Canal üzerinden yürüyerek King’s Cross’a ulaşabilirsiniz.

9. NOTTING HILL

Londra’da en sevdiğimiz yerlerden birine geldi sıra! 19. yüzyıla dek boş arazilerden oluşan bu semtin bugün bu kadar ünlü olacağını kim bilebilirdi? 1950’lerden bu yana göçmenlerin yerleşim merkezi olan Notting Hill, Aşk Engel Tanımaz filmi sonrası artık şehrin en sevilen semtlerinden biri. Tabii tek neden bu değil. Notting Hill, her yıl Ağustos ayının son haftasında dünyanın Rio’dan sonraki en büyük karnavalına da ev sahipliği yapıyor.

Sayısız sokak gösterisi ile Notting Hill Carnival’ın yanı sıra semtin rengarenk evlerinin de hakkını verelim! Renkli Notting Hill evlerini fotoğraflamak oldukça iyi bir aktivite. Çünkü, her biri ayrı güzel! Bu semt ile ilgili diğer güzel haber; antika, tasarım ve vintage severler için gelsin.

Londra’nın en ünlü caddelerinden biri olan Portobello Road üzerindeki dükkanlar ve Pazartesi’den Cumartesi’ye açık olan Portobello Road Market antika meraklıları için şehirde vazgeçilmez iki rota.

10. SHOREDITCH

East London’ın en sevilen semtlerinden biri olan Shoreditch, alternatif kültürün ve yaratıcılığın Londra’daki yeni sembolü. Ayrıca, kendisi sokak sanatı dendi mi Londra’da akla gelen ilk yerlerden. Shoreditch gezinizde rengarenk sokaklarda yürüyüşe çıkın ve semti detaylı keşfedin.

İkonik evlerin olduğu Wilkes Street ve Princelet Street bu gezinin olmazsa olmazı. Brick Lane’in her köşesinde beliren mural’ları bol bol fotoğraflayacaksınız zaten. Acıktığınızda Beigel Bake’in çok sevdiğimiz bagel’larından tadın. Tabii, yürüyüş esnasında karşınıza çıkan antika mağazalarına girip pazarları gezmeyi de unutmayın. Çimlere yayılıp kısa bir mola vermek isterseniz rotayı Shoreditch Park ile sonlandırın.

11. OXFORD STREET

Oxford Street Üzerinde dizili yüzlerce mağazası ile Oxford Street tam bir alışveriş cenneti. Aklınıza gelecek her türlü ulusal ve global markanın yer aldığı, tüm gününüzü ayırsanız yine de bitiremeyeceğiniz upuzun bir cadde burası.

2 km uzunluğundaki Oxford Street üzerinde Selfridges, Primark, H&M, Debenhams, Urban Outfitters, Topshop, & Other Stories, Marks & Spencer ve Forever 21 gibi markaların dev mağazalarını gezebilirsiniz. Dev derken şaka yapmıyoruz; çünkü Oxford Street alışveriş konusunda gerçekten rakipsiz!

Oxford Street turunuza caddeyi kesen Regent’s Street’i ve gece hayatı ile ünlü Soho’yu da eklemenizi öneririz. Özellikle, Soho bölgesindeki Carnaby Street Londra’nın en güzel sokaklarından biri. Bu bölgenin gece hayatı da çok ünlü.

12. BOROUGH MARKET

Londra’da en sevdiğimiz aktivitelerden biri de şehrin pazarlarını dolaşmak! Şehirde sayısız pazar seçeneği var. O yüzden, Londra’nın en eski pazar yeri olan Borough Market’i listenin en üstüne yazın. Burası bizim Londra’da gezilecek yerler arasında en sevdiklerimizden biri. Yemeyi içmeyi sevenler ve farklı mutfakların lezzetlerini merak edenler için oldukça iyi bir seçenek.

1885’te açılan Borough Market’te hamur işlerinden peynir çeşitlerine, hamburgercilerden sebzecilere, Uzak Doğu yemeklerinden şekercilere, farklı ülkelerin yerel lezzetlerine kadar her şeyi bir arada bulmak mümkün. Bu arada, aç gelmeniz gerektiğini söylememize gerek yok sanıyoruz…..

13. HYDE PARK & KENSINGTON GARDENS

Kraliyet Parkları arasında yer alan Hyde Park; 4000’den fazla ağacın, büyük Serpentine Gölü’nün, Kensington Bahçeleri’nin ve çeşit çeşit bitkinin bulunduğu kocaman bir sosyal yaşam alanı. Hyde Park içinde yüzme, bot gezintisi, yürüyüş, bisiklet, paten gibi birçok aktivitenin yapılabileceği farklı parkurlar, oyun alanları, tenis kortları, kafe ve restoranlar var.

Özellikle hafta sonları çocuklar için çok iyi bir seçenek. Ayrıca, öyle büyük bir alanı kaplıyor ki ne kadar kalabalık olursa olsun sanki hep çok az insan varmış gibi hissediyorsunuz.

Hyde Park’ta kısa bir yürüyüş yaptıktan sonra Peter Pan heykelini, Albert Anıtı’nı ve rengarenk bahçe peyzajlarını görmek için parkın içindeki Kensington Gardens tarafına da gitmenizi öneririz. Hyde Park ayrıca dünyanın en iyi yılbaşı etkinliklerinden biri olan Winter Wonderland’in de ev sahibi. Christmas zamanı yolunuz buraya düşerse Winter Wonderland’i gezmeyi ve buz pateni yapmayı ihmal etmeyin.

14. NATIONAL HISTORY MUSEUM

Doğa tarihinden çok çeşitli örnekler sunan National History Museum’da botanik, böcek bilimi, taş bilimi, zooloji ve fosil bilimi ile ilgili farklı öğeler var. Avrupa’da çok yaygın olan doğa müzelerinin Londra’daki merkezi olan Londra Doğa Tarihi Müzesi’nin alanıyla ilgili kitap, dergi ve yazmaların bulunduğu kütüphane bölümü de var. Müzenin dinazor, kelebek ve Charles Darwin’e ayrılan alanları yapının en çok dikkat çekenleri. National History Museum, aynı zamanda çocukla gezenler için en iyi müzelerden biri.

National History Museum Nerede:

Cromwell Rd, Knightsbridge, Londra, SW7 5BD

National History Museum Giriş Ücreti:

Giriş ücretsiz.

National History Museum Ziyaret Saatleri:

Her gün 10.00-17.50 arası açık. Son giriş 17.30’da yapılabiliyor.

15. BUCKINGHAM SARAYI

Buckhingham Sarayı, Londra’da gezilecek yerler listesinin klasiklerinden. Buckingham Sarayı’nın içini gezmek ancak 20 Temmuz – 29 Eylül tarihleri arasındaki yaz döneminde mümkün. Bu tur esnasında sarayın sanat eserleriyle çevrili 19 odasını görüyorsunuz. Sarayın içini dolaşmak gibi bir isteğiniz varsa, Buckingham biletinizi gelmeden önce almanızı öneririz.

Buckingham Sarayı’nda nöbet değişimini izlemek de bir diğer önerimiz. Bu sarayın yakınındaki Wellington Kışlası’ndan yürüyerek gelip saraydaki nöbeti devralan muhafızların gerçekleştirdiği tören, 1660 yılından beri devam eden bir kraliyet geleneği. Yaz aylarında her sabah 11.00’de, kışın hava durumu uygunsa iki günde bir oluyor. Yaklaşık 40 dakika sürüyor. Gitmeden önce bu link üzerinden tarihi ve saati kontrol edin.

Londra Gezilecek Yerler: En İyi 15 Yer yazımızın sonuna geldik. Tüm gezi notlarımıza Instagram’da @nesemcelikkaya hesabından ulaşabilirsiniz. Bizi takip edin, birlikte gezelim!

Diğer Londra Yazıları:

LONDRA’DA NEREDE KALINIR – LONDRA’DA UCUZA KONAKLAMA

LONDRA’DA BEDAVA YAPILACAK ŞEYLER VE LONDRA’DA ÜCRETSİZ GEZİ