Dünyanın en büyük ve en gelişmiş metropollerinden Londra; kültürel mirasının göstergesi olan tarihi simgeleriyle, görkemli müzeleriyle, her köşesini adım adım gezmek isteyeceğiniz semtleriyle, kent yaşamının nefes alanı kocaman parklarıyla ve binbir temada kurulan pazarlarıyla dünyada görebileceğimiz en güzel şehirlerden.

Geçmişle günümüzü bu kadar iyi bir araya getirebilen ve kendine özgü karakterini her sokağında böylesine iyi gösteren kaç şehir var bilemiyoruz ama Londra’nın gezilecek yerlerini birkaç günde bitirebilmenin mümkün olmadığına fazlasıyla eminiz. Nereden başlayacağını bilemeyenler, hangi birini görsem diyenler için bu yazıda Londra’da Gezilecek En İyi 15 Yer’i listeledik. Kendi planınızı çıkarırken bu listedeki yerleri fark etmeden es geçip sonradan üzülmenizi istemeyiz. Hadi bakalım, dostlar bir de Londra’da görsün.

LONDRA’DA MUTLAKA GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER LİSTESİ

1. TOWER BRIDGE / LONDRA KÖPRÜSÜ

Londra denince akla gelen ilk görüntülerden birini oluşturan Tower Bridge, şehrin doğu yakasındaki ticari gelişime destek olmak için açılır kapanır şekilde tasarlanan asma bir köprü. Thames Nehri’ndeki gemilerin geçişine engel olmadan, gemi geçişlerinde tamamen açılacak şekilde baskül köprü tipinde projelendirilen Tower Bridge’in inşaatına 1886 yılında başlanmış. 8 yılda tamamlanan ikiz kuleli köprü, Viktoryen stildeki mimarisi ile köprünün yakınındaki Londra Kalesi -diğer adıyla Tower of London- ile birbirini tamamlıyor.

İlk yapıldığında buhar enerjisi ile açılan köprü, 1974 yılında renove edilmiş ve yapısı elektirikli sistemle değiştirilmiş. Buharla çalışan eski sistemin bulunduğu alan, artık Tower Bridge’in içinde bir müze. Köprüyü açılmış ve gemi geçişine hazır halde görmek isterseniz, gitmeden önce hangi gün, saat kaçta açılacağını bu linkten kontrol edebilirsiniz.

Nerede:

Tower Bridge Road, London, SE1 2UP

Giriş Ücreti:

Köprü girişi ücretsiz. Kule içlerindeki sergi alanlarını gezmek ve cam yolda köprüyü kuşbakışı izleyerek yürümek için bilet almanız gerekiyor. Yetişkin £9.80, 5-15 yaş arası çocuklar £4.20, 5 yaş altı çocuk ücretsiz. Online biletlerin fiyatları indirimli oluyor.

Tower Bridge Ziyaret Saatleri:

Yıl boyu 09.30-17.00 arası açık, son giriş 17.00’de.

2. WESTMINSTER SARAYI / PARLAMENTO BİNASI

Parlamento Binası ya da Houses of Parliament olarak da geçen Westminster Sarayı, bir dönem kraliyet ailesinin evi olan, daha sonra ise adından da tahmin edeceğiniz üzere İngiliz parlamentosu olarak kullanılan şehrin en görkemli mimarisi. 1512’de çıkan ilk yangına kadar kraliyet ailesinin ikameti olan, bu yangından sonra yenilenerek parlamentonun kullanımına bırakılan  Westminster Sarayı, Avam Kamarası ile Lordlar Kamarası’nın toplandığı yer olarak da biliniyor.

1834’te çıkan ikinci ve daha büyük yangın sonrası daha büyük hasar alan saray, bugünkü görünümüne 30 yıl süren yenileme çalışması ile ulaşmış. İçerisinde 1000’in üzerinde oda bulunan Westminster Sarayı’nı bugün bu kadar göz önünde tutan etkenlerden biri de saray mimarisine sonradan eklenen ve Big Ben olarak bilinen saat kulesi.

Westminster Sarayı Giriş Ücreti:

Yetişkinler için sesli tur £18, rehberli tur £28. Öğrenciler için sesli tur £15.50, rehberli tur £20. 5-15 yaş arası çocuklar için giriş ücreti £12, 5 yaş altı çocuklar için ücretsiz. İngilizce, Fransızca, Almanca, İspanyolca ve İtalyanca dillerinde rehberli tur rezervasyonu yapılabiliyor.Turlar yaklaşık 1.5 saat sürüyor. Tüm bilet kategorilerine bu linkten bakabilirsiniz.

Westminster Sarayı Ziyaret Saatleri:

Pazar günleri hariç 09.00-17.00 arası açık.

3. BIG BEN KULESİ / ELIZABETH KULESİ

Maalesef Big Ben Kulesi 2021’e kadar 4 yıl sürecek tadilat ve yenileme sürecinde. Etrafı branda ile kapalı olduğundan, kendisini göremeyeceğiniz ve çan sesini duyamayacağınız için üzgünüz!

Londra’nın ikonik yapılarından biri de 96 metre uzunluğundaki Big Ben, yani resmi adıyla Elizabeth Kulesi. Big Ben aslında, saat kulesinin içinde yer alan yaklaşık 14 ton ağırlığındaki çanın adı ama artık herkes yapıyı bu isimle anıyor. Big Ben, 1834 yılında çıkan büyük yangından sonra 1844’te başlayan tadilat ve yeniden inşa sürecinde saray mimarisine eklenmiş. 31 Mayıs 1959’da ilk kez çalan Big Ben’in sesi ile bugün duyacağınız ses aynı.

Big Ben Nerede:

Westminster, Londra SW1A 0AA

Big Ben Ziyaret Saatleri:

Big Ben, Westminster Sarayı’nın rehberli turları da dahil olmak üzere ziyarete açık değil. Bu nedenle, kendisini sadece dışarıdan fotoğraflayarak görebilirsiniz.

4. WESTMINSTER ABBEY / WESTMINSTER MANASTIRI

Resmi adıyla St. Peter Kilisesi olarak anılan Westminster Abbey’i hepimiz Prens William ile Kate Middleton’ın evlendiği yer olarak biliyoruz. Manastır ve kilise, kraliyet ailesinin taç giyme törenlerine ve düğünlerine ev sahipliği yapan, geçmişte cenaze törenleri ve defin yeri olarak halka da açık olan  İngiltere’nin en önemli dini yapılarından biri.

Westminster Manastırı, 1000’li yılların başında Benedikten mezhebine ait bir manastır olarak kurulmuş, daha sonra VIII Henry tarafından 10 yıl süreyle kilise statüsüne geçirilmiş. I. Elizabeth döneminden beri de hükümdara doğrudan bağlı dini bir yapı; yani sadece manastır ya da sadece kilise değil. Burada, Lady Chapel’i, taç giyme törenlerinin yapıldığı tahtı ve kraliyet ailesinin eşyalarından oluşan koleksiyonu görebilirsiniz.

Westminster Manastırı Nerede:

20 Dean’s Yd, Westminster, London SW1P 3PA

Westminster Manastırı Giriş Ücreti:

Yetişkinler için hızlı geçişli online bilet £21, girişte alınan bilet £23. Öğrenciler ve 60 yaşın üzerindeki kişiler için hızlı geçişli online bilet £18, girişte alınan bilet £20. 6-16 yaş arası çocuklar için hızlı geçişli online bilet £9, girişte alınan bilet £10. Çarşamba günleri 16.30-18.00 arasında Wednesday Lates için bilet ücreti yetişkinlere £10, çocuklara £5. Tüm bilet kategorilerini bu linkten görebilirsiniz.

Westminster Manastırı Ziyaret Saatleri:

Pazar günleri hariç 09.30-16.30 arası açık. Son giriş 15.30’da yapılabiliyor. Özel etkinliklerde manastıra ziyaretçi kabul edilmiyor; o yüzden gitmeden websitesini kontrol etmekte fayda var.

5. BRITISH MUSEUM

İnsanlık tarihi ve kültür alanında 8 milyon obje ve eserin sergilendiği British Museum, dünyanın halka açık ilk ulusal müzesi. Antik çağları ve etnografik değişimleri en başından ele alan müze oldukça geniş bir koleksiyonu ele alıyor. Kısıtlı zamanı olanlar, 140 mumyanın sergilendiği Mısır bölümü ile antik kalıntılarla Roma ve Mezopotamya geçmişinin sunulduğu Orta Doğu koleksiyonunu öncelikli olarak gezebilir.

İngiltere’nin en çok ziyaret edilen müzesinde ayrıca antik çağlara ve Birleşik Krallık’a ait geniş bir obje koleksiyonu, yüzlerce çizim ve desenin yer aldığı sanat bölümünü, Asya kıtasının tarih koleksiyonunu ve Afrika ile Amerika’ya ait yerel buluntuları da inceleyebilirsiniz. British Museum’a giriş ücretsiz.

British Museum Nerede:

Great Russell St, Bloomsbury, Londra, WC1B 3DG

British Museum Ziyaret Saatleri:

Her gün 10.00-17.30 arası açık. Cuma akşamları 20.30’a kadar ziyaret edilebilir.

6. VICTORIA & ALBERT MUSEUM

Dünyanın en büyük sanat ve dekoratif sanat odaklı koleksiyonu ile Victoria & Albert Museum, 1852 yılında Kraliçe Victoria ve Prens Albert’a ithafen kurulmuş. V&A Museum; seramik, cam, tekstil, kostüm, gümüş, mücevher, mobilya, Orta Çağ objeleri, heykel, baskı, resim ve fotoğraf alanlarında 2.3 milyon eseri içeren 5000 yıllık bir tarihi sergiliyor. Victoria & Albert Müzesi, Londra’da mutlaka görülmeli dediğimiz yerlerden biri. Müzedeki favorilerimizden biri ise şüphesiz mücehver bölümü!

dönemsel olarak açılan süreli özel sergiler için websitesinden rezervasyon yapmanız gerekli. Diğer türlü, günde belirli bir sayıda bileti gişeden satışa açıyorlar ama kısa bir süre içinde tükeniyor.

Victoria & Albert Museum Nerede:

Cromwell Rd, Knightsbridge, Londra, SW7 2RL

Victoria & Albert Museum Giriş Ücreti:

Ana koleksiyonuna giriş ücretsiz. Dönemsel olarak açılan özel sergiler için websitesinden rezervasyon yapmanız gerekli. Gün içinde belirli bir sayıda bileti gişeden satışa açıyorlar ama kısa bir süre içinde tükeniyor.

Victoria & Albert Museum Ziyaret Saatleri:

Her gün 10.00-17.45 arası açık. Cuma akşamları 22.00’a kadar ziyaret edilebilir.

7. COVENT GARDEN

Orta Çağ’da yakınındaki St. Peter Manastırı’nın sebze ihtiyacını karşılayan bir tarla olan Covent Garden, 1600’lerin ortalarında Roma meydanlarından ilham alınarak mimar Inigo Jones tarafından yenilenmiş. Londra’nın ilk halk meydanı olan Covent Garden, günümüzde şehrin en canlı ve en turistik yerlerinden birini oluşturuyor. Burası meyve sebze pazarları, açık hava kafeleri, popüler restoranları, lüks mağazaları ve tasarım dükkanları ile bilinen her daim kalabalık bir bölge.

Covent Garden çevresine gelip önce meydanında sokak sanatçılarını izleyebilir, sonra yakındaki pazarları gezebilir, turunuza Ben’s Cookie’nin kurabiyeleri ile mola verip ardından London Transport Museum’a ve Neal’s Yard avlusuna gidebilirsiniz. Bu mahalle şehrin iyi kahvecilerine de ev sahipliği yapıyor; özellikle Monmouth Coffee ve Jacob the Angel bizim favorilerimiz.

8. CAMDEN TOWN

Listenin bu başlığına kadar önerdiğimiz klasik Londra noktalarına biraz ara verip şehrin festival gibi rengarenk bir semti olan Camden Town’a geçiyoruz. İngiltere’nin kraliyet mirasıyla ilgisi olmayan, son derece bohem bir bölgesi Camden Town. Londra’da ikinci el alışverişin merkezi, binbir çeşit ucuz alternatifiyle yeme içme konusunda en lezzetlisi, enerjik pub’ları, sokak kültürüyle şehirde mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yer.

Gezmek için en uygun gün Cumartesi; listenizde farklı lezzetleriyle ünlü Camden Lock pazarı ile giyim ve aksesuar temalı Camden Lock Village pazarı mutlaka olsun. Camden Town gezinizin ardından Little Venice olarak geçen Regent’s Canal üzerinden yürüyerek King’s Cross’a ulaşabilirsiniz.

9. NOTTING HILL

19.yüzyıla dek boş arazilerden oluşan bu semtin bugün bu kadar ünlü olacağını kim bilebilirdi? 1950’lerden bu yana göçmenlerin yerleşim merkezi olan Notting Hill, Hugh Grant ve Julia Roberts’ın başrollerini paylaştığı ‘Aşk Engel Tanımaz’ filmi sonrası artık şehrin en sevilen semtlerinden biri. Tabii tek neden bu değil. Notting Hill, her yıl Ağustos ayının son haftasında dünyanın Rio’dan sonraki en büyük karnavalına ev sahipliği yapıyor.

Sayısız sokak gösterisi ile Notting Hill Carnival’ın yanı sıra semtin rengarenk evlerinin de hakkını verelim! Renkli renkli dizilmiş Notting Hill evlerini fotoğraflamaktan sıkılmak pek mümkün durmuyor; çünkü her biri ayrı güzel. Bu semt ile ilgili diğer güzel haber; antika, tasarım ve vintage severler için gelsin.

Londra’nın en ünlü caddelerinden biri olan Portobello Road üzerindeki dükkanlar ve Pazartesi’den Cumartesi’ye açık olan Portobello Road Market antika meraklıları için şehirde vazgeçilmez iki rota.

10. SHOREDITCH

Şehrin güneyi East London’ın en sevilen semtlerinden biri olan Shoreditch, alternatif kültürün ve yaratıcılığın Londra’daki yeni sembolü. Sokak sanatı dendi mi Londra’da akla gelen ilk yerlerden biri olan Shoreditch gezinizde rengarenk sokaklarda yürüyüşe çıkın, ikonik evlerin olduğu Wilkes Street’e ve Princelet Street’e mutlaka uğrayın.

Brick Lane’in her köşesinde beliren mural’ları bol bol fotoğraflayın, acıktığınızda Beigel Bake’ten bagel tadın. Yürüyüş esnasında karşınıza çıkan antika mağazalarına girip pazarları gezmeyi unutmayın. Çimlere yayılıp kısa bir mola vermek isterseniz rotayı Shoreditch Park ile sonlandırın.

11. OXFORD STREET

Oxford Street Üzerinde dizili yüzlerce mağazası ile Oxford Street tam bir alışveriş cenneti. Aklınıza gelecek her türlü ulusal ve global markanın yer aldığı, tüm gününüzü ayırsanız yine de bitiremeyeceğiniz upuzun bir caddeden söz ediyoruz.

2 km uzunluğundaki Oxford Street üzerinde Selfridges, Primark, H&M, Debenhams, Urban Outfitters, Topshop, & Other Stories, Marks & Spencer ve Forever 21 gibi markaların dev mağazalarını gezebilirsiniz. Dev derken şaka yapmıyoruz; Oxford Street alışveriş konusunda gerçekten rakipsiz!

Oxford Street turunuza caddeyi kesen Regent’s Street’i ve gece hayatı ile ünlü Soho’yu da eklemenizi öneririz. Özellikle, Soho bölgesindeki Carnaby Street Londra’nın en güzel sokaklarından biri.

12. BOROUGH MARKET

Londra’da yapılacak en iyi aktivitelerden biri de şehrin pazarlarını dolaşmak! Şehrin bu konudaki ünü zaten hepimizin malumu. Üzerine bir de pazar gezmeyi sevenlerdenseniz Londra’nın en eski pazar yeri olan Borough Market’i listenin en üstüne yazın. Borough Market, yemeyi içmeyi sevenler, farklı mutfakların lezzetlerini merak edenler, birçok alternatifi azar azar tatmayı ve ilginç yemekler keşfetmekten mutlu olanlar için oldukça renkli bir pazar.

1885’te açılan Borough Market’te hamur işlerinden peynir çeşitlerine, hamburgercilerden sebzecilere, Uzak Doğu yemeklerinden şekercilere, farklı ülkelerin yerel lezzetlerine kadar her şeyi bir arada bulmak mümkün. Aç gelmeniz gerektiğini söylememize gerek yok sanıyoruz………………….

13. HYDE PARK & KENSINGTON GARDENS

Kraliyet Parkları arasında yer alan Hyde Park; 4000’den fazla ağacın, büyük Serpentine Gölü’nün, Kensington Bahçeleri’nin ve çeşit çeşit bitkinin bulunduğu kocaman bir sosyal yaşam alanı. Hyde Park içinde yüzme, bot gezintisi, yürüyüş, bisiklet, paten gibi birçok aktivitenin yapılabileceği farklı parkurlar, oyun alanları, tenis kortları, kafe ve restoranlar yer alıyor.

Özellikle hafta sonları çocukla gidilecek en güzel yerlerden biri olan Hyde Park öyle büyük bir alanı kaplıyor ki ne kadar kalabalık olursa olsun sanki hep çok az insan varmış gibi hissediyorsunuz.

Hyde Park’ta kısa bir yürüyüş yaptıktan sonra Peter Pan heykelini, Albert Anıtı’nı ve rengarenk bahçe peyzajlarını görmek için parkın içindeki Kensington Gardens tarafına da gitmenizi öneririz. Hyde Park ayrıca dünyanın en iyi yılbaşı etkinliklerinden biri olan Winter Wonderland’in de ev sahibi. Christmas zamanı yolunuz buraya düşerse Winter Wonderland’i gezmeyi ve buz pateni yapmayı ihmal etmeyin.

14. NATIONAL HISTORY MUSEUM

Doğa tarihinden çok çeşitli örnekler sunan National History Museum’da botanik, böcek bilimi, taş bilimi, zooloji ve fosil bilimi ile ilgili farklı öğeler sergileniyor. Avrupa’da çok yaygın olan doğa müzelerinin Londra’daki merkezi olan Londra Doğa Tarihi Müzesi’nin alanıyla ilgili kitap, dergi ve yazmaların bulunduğu kütüphane bölümü de var. Müzenin dinazor, kelebek ve Charles Darwin’e ayrılan alanları yapının en çok dikkat çekenleri. National History Museum, aynı zamanda çocukla birlikte gidilecek en iyi müzelerden biri.

National History Museum Nerede:

Cromwell Rd, Knightsbridge, Londra, SW7 5BD

National History Museum Giriş Ücreti:

Giriş ücretsiz.

National History Museum Ziyaret Saatleri:

Her gün 10.00-17.50 arası açık. Son giriş 17.30’da yapılabiliyor.

15. BUCKINGHAM SARAYI

Buckhingham Sarayı, Londra gezisinin klasiklerinden biri. Buckingham Sarayı’nın içini gezmek ancak 20 Temmuz – 29 Eylül tarihleri arasındaki yaz döneminde mümkün olabiliyor. Bu tur esnasında sarayın sanat eserleriyle çevrili 19 odasını görebiliyorsunuz. Tur fiyatları programa göre değişkenlik gösteriyor; o nedenle sarayın içini dolaşmak gibi bir isteğiniz varsa bu link üzerinden alternatifleri inceleyebilirsiniz.

Buckingham Sarayı’nda nöbet değişimini izlemek de bir diğer önerimiz. Bu sarayın yakınındaki Wellington Kışlası’ndan yürüyerek gelip saraydaki nöbeti devralan muhafızların gerçekleştirdiği tören, 1660 yılından beri devam eden bir kraliyet geleneği. Yaz aylarında her sabah 11.00’de, kışın hava durumu uygunsa iki günde bir gerçekleşen nöbet değişimi yaklaşık 40 dakika sürüyor. Gitmeden önce bu link üzerinden tarih ve saati kontrol etmenizi öneririz.

Londra’da Gezilecek En İyi 15 Yer yazımızın sonuna geldik. Londra ile ilgili tüm fotoğraf ve notlarımıza Instagram’da @nesemcelikkaya profilinden #journaveluk etiketi ile ulaşabilirsiniz. Bizi takip edin, birlikte gezelim!

Diğer Londra Yazıları:

LONDRA’DA NEREDE KALINIR – LONDRA’DA UCUZA KONAKLAMA

LONDRA’DA BEDAVA YAPILACAK ŞEYLER VE LONDRA’DA ÜCRETSİZ GEZİ