Londra’nın hem gezme hem de konaklama açısından dünyanın en pahalı şehirlerinden biri olduğunu artık bilmeyeniniz yok. Aksi gibi çok da güzel bir şehir, insan bir kere gitti mi vazgeçemiyor, her fırsatta tekrar gitmek istiyor. Her ne kadar pahalı bir şehir olsa da önceden yapılacak iyi araştırmalarla bu geziyi de mümkün olan en ucuz şekilde tamamlamak mümkün. Tabii, bunu sağlayacak en önemli konulardan biri de Londra’da konaklama mevzusu.

Londra’da hangi bölgede kalmalıyım, nereden şehire ve turistik yerlere en rahat şekilde gidebilirim, otelde mi kalmalıyım yoksa airbnb’den ev tutup orada mı kalmalıyım gibi sorularınıza kolayca cevap bulmanız için Londra’da Nerede Kalınır rehberimizi hazırlayıp bir yandan da Londra’da ucuza konaklama tavsiyeleri vermek istedik.

Başlamadan önce notumuzu ekleyelim; Londra’ya ilk defa geliyorsanız konaklamayı merkezde, yani Zone 1 ve Zone 2’de yapmanızı öneririz. Böylece, hem gezilecek yerlere yakın olursunuz hem de vakitten kazanırsınız. Londra’nın merkezini esas alırsanız ilk çekirdek Zone 1, onun hemen dışındaki daire ise Zone 2 oluyor.

LONDRA’DA NEREDE KALINIR

Londra’da konaklama için önerdiğimiz bölgeleri City of London, Covent Garden, Southwark, Soho, Westminster, Kensington, Chelsea ve Camden Town olarak sıralayabiliriz. Bunlar Londra’nın bölgelerinden sadece bazıları ve bizim konaklama için önceliklendirdiğimiz yerler.

LONDRA’DA KONAKLAMAK İÇİN EN UCUZ BÖLGELER

Londra’da konaklama bakarken kafanız bölgeler arasında karışsın istemiyorsanız sorunun cevabını direkt olarak verelim. 😊 Londra’da ucuza konaklamak ve merkezden çok uzaklaşmadan en iyi fiyat performanslı otele ya da eve ulaşmak için bakmanız gereken bölgeler Kensington & Chelsea, Paddington ve Westminster Borough.

Bu bölgeler yaşam açısından çok ucuz olmasa da çok fazla konaklama seçeneği içeriyor; haliyle içlerinde ekonomik olanlar da çıkıyor. Metro ağının olması merkeze kısa sürede ulaşmak demek. Ayrıca, güzel bir havada yola çıkıyorsanız, Hyde Park içerisinden keyifli bir yürüyüş rotasıyla şehre geze geze de gidebilirsiniz.

LONDRA’DA UCUZ OTEL TAVSİYELERİ

Aşağıdaki listede bölgeleri özetlerken ucuz konaklama önerilerimize de yer verdik. Otel ücretlerini kolay hesaplamanız için GBP olarak belirtiyoruz, sonuçta Londra’da Pound harcayacaksınız. 😊

#1  City of London & Southwark:

City of London, Londra şehrinin Romalılar tarafından kurulduğu ilk yer. Londra’nın tam göbeği diyebiliriz; kendisi şu an şehrin finans bölgesi. Gezilecek birçok yere yakın bir bölge. En önemli turistik noktaları Londra’nın simgesi olan Tower Bridge ile St. Paul Katedrali. City of London, Thames Nehri’nin kıyısında yer alıyor. Karşıya geçtiğinizde de Southwark bölgesine ulaşıyorsunuz. Southwark, Londra’nın en hareketli bölgelerinden, Thames Nehri’ne yakın olan tarafı gezilecek yerlere yakın konumda. Her iki bölgede de çok merkezi olduğundan konaklama seçenekleri 70 GBP’den başlıyor. En ucuz otel konaklamaları 110 GBP civarında.

City of London ve Southwark’ta Ucuz Oteller:

Locke at Broken Wharf: City of London bölgesinde, Thames Nehri’ne çok yakın. Apart otel olarak hizmet veren oldukça iyi bir seçenek. Gecelik 80 GBP, otelin linki burada.

Motel One London – Tower Hill: Avrupa’da sıkça tercih ettiğimiz Motel One’ın Londra’daki bir şubesi City of London bölgesinde. Diğer şubelerine kıyasla buradakinin gecelik fiyatı biraz yüksek, 114 GBP. Otelin linki burada.

LSE Bankside House: Southwark bölgesindeki en ucuz konaklama seçeneklerinden biri burası. Pansiyon tipinde daire kiralama hizmeti veriyor. Gecelik 75 GBP, otelin linki burada.

ibis London Blackfriars: Southwark’taki bir diğer öneri de hepimizin bildiği budget otel zinciri ibis’ten. Konumu metroya çok yakın, gecelik 100 GBP. Otelin linki burada.

#2 Covent Garden & Soho:

Londra’da gece hayatı, eğlence, etkinlik ve mekan keşifleri söz konusu olduğunda Covent Garden ve Soho akla ilk gelen bölgeler. Londra’ya ilk kez gelenler için ısrarla önerilen bu iki bölge, tabii ki yine çok popüler ve merkezi olduğundan konaklama ücretleri yüksek olanlar kervanından. 😊 Covent Garden, açık hava kafeleri, sokak sanatçıları, pazarı, çiçekçileri ve çevresindeki lüks mağazalar ile turistik bir nokta. Soho ise tiyatroların, operaların, şovların gerçekleştiği koca bir etkinlik merkezi, restoranları ve kafeleri ile her an hareketli.

Covent Garden ve Soho’da Ucuz Oteller:

SoHostel: Muhtemelen Soho’nun en ucuz konaklama seçeneği burası olsa gerek. Hem iki kişilik odaları hem de dorm tipi karma yatakhaneleri var. İki kişilik odalar gecelik 80 GBP, özel banyolu dorm yatakhaneler kişi başı 40 GBP. Hostelin linki burada.

LSE High Holborn: London School of Economics’in yurdu aynı zamanda otel olarak hizmet veriyor. Konumu Covent Garden’a çok yakın. Ortak banyolu iki kişilik odalar gecelik 85 GBP. Otelin linki burada.

#3 City of Westminster:

Westminster, Londra’nın diğer bölgelerine kıyasla en çok tarihi yapı ve anıtı içeren bölgesi. Big Ben saat kulesi, London Eye, Westminster Manastırı, Westminster Katedrali, Westminster Sarayı ve Trafalgar Meydanı burada yer alıyor. Bölgenin sınırlarından birini çizen en önemli yapı ise Buckingham Sarayı.

City of Westminster ise daha geniş bir bölgeyi içeriyor. Paddington, St. Marylebone, Bayswater, Soho, Mayfair ile South Kensington’ı kapsayan bölgede çok sayıda konaklama seçeneği bulacaksınız. Otel ve hostel arama sitelerinde Westminster Borough olarak bakabilirsiniz.

City of Westminster’da Ucuz Oteller:

OYO Royal Park Hotel: Westminster Borough bölgesinde, metroya çok yakın. İki kişilik odaları 78 GBP. Otelin linki burada.

Best Western Buckingham Palace Rd: Best Western’in Westminster şubesi gezilecek yerlere çok yakın, hem de metroya 5 dakika. Gecelik 115 GBP, linki burada.

Melbourne House Hotel: Burası da bir başka otel alternatifi. Gecelik 128 GBP, otelin linki burada.

#4 Kensington & Chelsea: 

Kensington ve Chealsea, Londra’nın en seçkin bölgelerinden. Chelsea’nin popülerliği Tudor dönemine uzanıyor; buraya bir saray yapılmasının ardından bölge zamanla sanatın merkezi haline geliyor. Günümüzde çok pahalı ve elit bir yerleşim olmakla birlikte halen daha çok sayıda galeriye ve antikacıya ev sahipliği yapıyor.

South Kensington bölgesi Kensington Sarayı’na yakın konumu ile geçmişten beri elçiliklerin yer aldığı semt. Daha çok varlıklı ailelerin evlerinin bulunduğu South Kensington’da seçkin markaların mağazaları da bulunuyor. Kensington Sarayı, V&A Müzesi, Royal Albert Hall, Natural History Museum, the Science Museum ve Hyde Park da South Kensington’ın gezilecek yerleri. Kensington ise bizim Londra’daki favorilerimizden. Portobello Pazarı, Notting Hill mahallesine ve Holland Park’a ev sahipliği yapan Kensington, kendine has mimarisi ile tam bir göz banyosu.

Chelsea ve Kensington’da Ucuz Oteller:

Ravna Gora Hotel: Bu bölgedeki en ucuz konaklama seçeneklerinden. Ortak banyolu odaları 58 GBP, özel banyolu odaları 67 GBP. Otelin linki burada.

Astor Hyde Park Hostel: Hem Londra’nın hem de Kensington & Chelsea bölgesinin en sevilen hostellerinden biri. Özel banyolu iki kişilik odaları da var, dorm tipi yatakhane seçeneği de. Özel banyolu odaları gecelik 65 GBP, dorm yatakhanesinde konaklama kişi başı 19 GBP. Hostelin linki burada.

ibis Styles London Gloucester Road: ibis otelin bir şubesi de bu bölgede bulunuyor. Metroya çok yakın konumda, bildiğimiz ibis’in biraz daha eğlenceli ve renkli versiyonu. Gecelik 105 GBP, otelin linki burada.

#5 Camden Town:

Camden; pazarları, barları, sokak sanatçıları ve alternatif ortamı ile Londra’nın en farklı bölgesi. Kanalını çevreleyen parkları bir yana, Camden’da bizim favorimiz ikinci el tezgahları, tasarım pazarları ve sanatla ilgili olabilecek her şeyin bulunduğu konsept mağazalar. Kendisi gerçek bir karnaval ortamı gibi, Londra’nın tam olarak özgür mahallesi.

Camden Town’da Ucuz Oteller:

Hostel One Camden: Bir pub’ın üzerinde yer alan hostelde iki kişilik odalar ve dorm tipi yatakhaneler var. Sıklıkla tercih edilen bir hostel. Ortak banyolu iki kişilik odaları 80 GBP, yatakhaneleri kişi başı 16 GBP. Hostelin linki burada.

Generator London: Hostel zinciri Generator’ün Londra şubesi Camden’da yer alıyor. Çok keyifli bir ortamı var. Hem özel hem de ortak banyolu iki kişilik odaları ve dorm tipi yatakhane konaklaması mevcut. Ortak banyolu iki kişilik odaları gecelik 73 GBP, özel banyolu iki kişilik odası gecelik 118 GBP, yatakhanesi kişi başı 16 GBP. Generator’ün yatakhaneleri grupça gezenler için de toplam bedel ödenerek kapatılabiliyor. Hostelin linki burada.

Central Victorian House: Burası da ev konaklaması isteyenler için bir konuk evi. Ortak banyolu odası gecelik 62 GBP. Linki burada.

LONDRA’DA HOSTEL KONAKLAMASI TAVSİYESİ

Londra’da hostel konaklamaları ucuza konaklamak isteyenler için en iyi seçenek. Hostellerin hem dorm tipi yatakhane odaları hem de iki kişilik özel odaları bulunuyor. Biz Londra’da YHA London Central hostelde konakladık. 3 kişi için günlük ödediğimiz ücret yaklaşık 80 GBP kadardı. Kaldığımız oda özel banyoluydu, hostel de metroya 200 metre mesafedeydi ve çok temizdi.

Londra’daki diğer hostel tavsiyelerimiz arasında Wombat’s, SoHostel, Astor Museum Hostel, Astor Hyde Park ve The Walrus Hostel var.

LONDRA’DA AİLE YANI KONAKLAMA TAVSİYESİ

Londra’da 1 haftadan daha uzun süreli konaklamaya ihtiyacınız varsa veya eğitim amaçlı Londra’ya gidiyorsanız en iyi konaklama yöntemi Homestay’den aile yanı paylaşımlı oda kiralamak ya da airbnb’den ihtiyacınız olan yere en yakın paylaşımlı odayı bulmak olacaktır. Günlük 20-40 GBP arasında oda kiralamak mümkün. Tek kişi için 30 GBP civarına, şehre en yakın konumda bulunan aile yanı konaklaması tavsiyelerini aşağıya bırakalım.

Cozy private room close to Oxfred Street

King’s Cross St. Pancras Private Quadruple Room

Single Bedroom in King’s Cross St Pancras

LONDRA’DA AIRBNB KONAKLAMA TAVSİYESİ

Seyahatlerinizde otel yerine ev konaklaması tercih ediyorsanız, o zaman sizi Airbnb’ye alalım. Özellikle, grupça seyahat edildiğinde Airbnb’den ev tutmak kesinlikle çok mantıklı ve çok ekonomik oluyor. Airbnb’de tutacağınız eve karar vermeden önce evi kiralayanın puan ve yorumlarını dikkatle okumanızda fayda var. Biz genelde 30 yorumdan daha fazla yorumu olan ve Superhost ikonuna sahip evler arasından seçim yapıyoruz. 4 kişi günlük 60-70 GBP arasında fiyatlara konaklayabileceğiniz evlerden birkaçını aşağıda paylaşıyoruz.

Amazing One Bedroom in Covent Garden

Versatile 2 King bed1 bedroom & 1 lounge/bedroom

Lovely Apartment for 4 People in Soho

Son olarak, Airbnb ile ilk kez konaklayacaklar için 130 TL indirim sağlayan üye olma linkimizi de buraya bırakıyoruz. Siz indirimli rezervasyon yaparken biz de kredi kazanıyoruz, böylece hep birlikte ekonomik geziyoruz.