Euguisheim Gezilecek Yerler

Eguisheim, Colmar’a 7 km uzaklıkta küçücük, minicik, rengarenk ve gerçek anlamda kurabiye gibi bir köy. Bozulmamış Orta Çağ dokusu ile Alsace Şarap Yolu üzerindeki en sevilen noktalardan biri. Ek olarak, pencerelerinden çiçekler sarkan tarihi evleri ve üzüm bağları ile çevrili doğası sayesinde şarap üreticiliği ile de ünlü. Eguisheim, 2013 yılında Fransa’nın En Güzel Köyü seçilmiş. Özellikle, Colmar’ın sokaklarda yürütmeyen kalabalığını düşününce, gün arasında Colmar’dan kaçıp buraya gelmek oldukça mantıklı bir karar bizce. O yüzden, döner dönmez Eguisheim Gezilecek Yerler notlarımızdan oluşan Eguisheim Gezi Rehberi’mizi hazırlamak istedik.

Eguisheim, 3 saatte tamamını gezip mekan bile keşfedebileceğiniz tatlı bir yer. Ayrıca, Colmar’dan gelmesi de çok rahat. Bu arada, böylesine küçük bir köyün Alsace’ın en lezzetli şaraplarını yapıyor olmasına başta biraz şaşırdık. Ama yaptığımız tadımlarla bu fikre katılmamız çok da uzun sürmedi. Özetle, biz burayı çok sevdik!

Eguisheim Gezi Rehberi’nde Eguisheim’da Gezilecek Yerler, Eguisheim’da Yılbaşı ve Eguisheim Noel Pazarları ve Yeme İçme Önerileri’mizi paylaşıyoruz. Bu yazıda ayrıca Eguisheim Nerede, Eguisheim’a Nasıl Gidilir ve Colmar’dan Eguisheim’a Toplu Taşıma ile Ulaşım hakkındaki notlarımızı da okuyabilirsiniz.

EGUİSHEİM NEREDE

Fransa’nın kuzey doğusunda, Alsace bölgesinde yer alan Eguisheim, Colmar’a sadece 7 km uzaklıkta. Ayrıca, Alsace’ın küçük köylerinden biri. Alsace Şarap Yolu üzerinde de yer aldığı için Colmar’dan sonra gezi planına ekleyebileceğiniz ilk yer.

Euguisheim Street

EGUISHEIM GEZİLECEK YERLER

1. Eguisheim Sokakları:

Eguisheim gezilecek yerler arasında ilk durak köyün güzel sokakları. Yerleşimi birbirine paralel daireler şeklinde kurulan Eguisheim’ın ara sokaklarında yürüyüşe çıkın. Bu sefer kaybolmak yok, dönüp dolaştıkça aynı yere çıkacaksınız çünkü. Dar sokaklarda gezerken çiçeklerle süslü renkli evleri bol bol fotoğraflayın. Köy gerçekten de çok fotojenik.

2. Rue du Rempart Sud:

Eguisheim denince gözümüzün önüne tek bir kare geliyor; Rempart Sud sokağı. Artık köyün ikonik görünümünü oluşturan bir nokta diyebiliriz. Gün içerisinde kalabalık akınına uğrasa da köydeki favori yapılardan biri.

3. Eguisheim Saint Leon Şapeli & Saint Leon Çeşmesi:

Köyün küçük meydanında Saint Leon Şapeli ve Saint Leon Çeşmesi’ni göreceksiniz. Saint Leon, Alsace bölgesindeki en büyük çeşmelerden biri. Aynı zamanda, Eguisheim gezilecek yerler listesindeki bir başka nokta. Uzun yıllar tüm bölgenin su ihtiyacını karşılamış. Geçmişte bizde de olduğu gibi, halk sabahın erken saatlerinde çeşmenin önünde sıraya girerek kovalarını doldururmuş.

11. yüzyılda yapılan Saint Leon Şatosu yıllar içinde neredeyse tamamen yıkılmış. 1894 yılında şatonun bulunduğu yere aynı isimle başka bir şapel yapılmış. Şapelin iç dekorasyonunda kullanılan vitraylarda ise Alsace azizleri sembolize ediliyor.

Euguisheim Street

4. Eguisheim Şarap Mahzenleri ve Eguisheim’da Şarap Tadımı:

Alsace Şarap Yolu üzerindeki Eguisheim’ın şaraplarından denemek için istikamet üreticiler ya da köyün içindeki mahzenler. Eguisheim şarap mahzenlerinde hem tadım yapmak hem de Alsace şarabı almak mümkün. Buradaki mahzenler arasında favoriler; Vins d’Alsace Joseph Freudenreich et fils, Domaine Gruss & Fils, Maison Wolfberger, Domaine Emile Beyer, Domaine Christian et Veronique Hebinger ve Leon Beyer.

Euguisheim

5. Ağustos Ayı Festivalleri:

Köyün bir de festivalleri meşhur. Her yıl Ağustos ayının son hafta sonunda gerçekleşen Vignerons Festivali, Alsace’daki en eski şarap festivali. Bu etkinlik kapsamında iki gün boyunca tüm mahzenler ziyarete açık oluyor. Bu sayede, Alsace’ın şaraplarını istediğiniz gibi deneme şansı buluyorsunuz. Vignerons’a ek olarak, Ağustos ayında leylek parkındaki leyleklere de bol bol denk gelebilirsiniz. Bu dönem de Leylek Festivali olarak geçiyor.

EGUISHEIM NOEL PAZARLARI

Alsace’da Noel döneminin ne kadar süslü ve ışıltılı olduğundan önceki yazılarda bol bol bahsettik. Buranın da onlardan pek farkı olduğu söylenemez! Colmar ile Eguisheim’ı kıyaslayınca, artık küçüklüğünden ve sakinliğinden midir nedir, biz buraya bayıldık!

Tamamen geçmişe ışınlanma modunda, nostaljik ortamı ve renkli manzaraları ile burada harika bir gün geçirdik. Tabii ki bundan köyün tatlı mimarisi ve Noel ruhunun Alsace’a çok yakışması son derece etkili oldu.

Egusheim Noel Pazarları Nerede Kuruluyor

Köyün girişinden meydana ilerlerken Noel pazarlarını görmemeniz mümkün değil. Çünkü, zaten kalabalığı takip edince hemen karşınıza çıkıyor. Eguisheim Noel pazarlarını Place du Marche ve  Place Monseigneur Stumpf’ta bulabilirsiniz.

Ne Zaman Açılıyor, Ne Zaman Kapanıyor

Eguisheim Noel Pazarları, 30 Kasım ile 30 Aralık arası ziyarete açık.

Saat Kaçta Açılıyor

Eguisheim Noel Pazarları; 28 Aralık Cuma gününe kadar, Cumartesi günleri hariç, 09.00-19.00 arası açık. Her Cumartesi ise 09.00-20.00 arası.

27 Aralık-30 Aralık arasında ise günler ve saatler değişiyor. Bu dönemde gidecekseniz, pazarlar Cumartesi günü hariç 09.00-19.00 arasında açık.

EGUISHEIM NEREDE NE YENİR – YEME İÇME ÖNERİLERİ

Eguisheim gezilecek yerlerin ardından yazımıza yeme içme önerileri ile devam ediyoruz. Günübirlik gezimizde genellikle Noel pazarında gezdik. Ancak, çok üşüdüğümüz için bir süre sonra kendimize bir mekan bakar hale geldik. Pastanelerin çoğunda oturacak yer olmadığı için isteğimiz bir kafe ya da restoran bulmaktı. Böyle durumlarda sokak aralarındaki küçük lokantalar iyi bir tercih oluyor.

Biz oturduğumuz yerden pek memnun kalmadık ama oturduğumuz yerde Tarte Flambee denedik. Tarte Flambee aynı zamanda Flammenkusche olarak da geçiyor. İnce lahmacun hamurunun peynirli, baconlu, soğanlı hali gibi. Malzemeleri kendiniz de seçebiliyorsunuz. Burada deneme listenizde olsun, geleneksel bir yemekleri.

Noel pazarında ise Münster peynirli Tartiflette Münster denedik ve bayıldık! Peynirli patates şeklinde tanımlayabileceğimiz bir yemek ve yine Fransız mutfağı klasiği. Tartiflette Münster, Alsace’ın ünlü Münster peyniri ile yapılıyor. Münster peyniri çok ağır kokuyor olsa da bizce patatese çok yakışmış.

Alsace’da yeme içme konusundaki bir diğer uyarımız, bir restorana gidip 1 tabak sipariş ettiğinizde ek ücret ödemeden onu iki kişi paylaşamıyor olmanız. Biz bu durumu burada oturduğumuz yere özel sanmıştık. Fakat, sonradan öğrendik ki Fransa’da genel olarak herkes kendi tabağını yiyormuş. Ayrıca, restoranlarda paylaşımlı yemek olayı pek hoş karşılanmıyormuş. O yüzden böyle bir sistem başlamış.

Genel olarak eğer bir restorana gidip ortaya bir tabak sipariş ederseniz, iki kişi paylaşmak için ek ücret ödeyeceksiniz demektir.

EGUSHEIM’A NASIL GİDİLİR

Eguisheim’a nasıl gidilir diyenler için bu konuya da bir açıklık getirelim. Buraya Alsace bölgesinden en rahat ulaşabileceğiniz nokta Colmar. Colmar’a 7 km mesafede bulunan Eguisheim’a araç kiralayarak ya da toplu taşıma olanaklarını kullanarak ulaşabilirsiniz.

COLMAR’DAN EGUISHEIM’A TOPLU TAŞIMA İLE ULAŞIM

Colmar’dan Eguisheim’a toplu taşıma ile gitmek için ilk önce Colmar Tren Garı’nın hemen önündeki otobüs duraklarını bulun. Minicik bir köy olduğundan buraya tren ulaşımı yok. Colmar’dan Eguisheim’a lokal otobüsleri kullanarak gidebilirsiniz.

Eguisheim otobüsleri Colmar Tren Garı’nın önündeki duraklardan kalkıyor. Normal dönemde bineceğiniz gidiş yönü için 440A numaralı otobüsü Colmar Tren Garı’nın sağ tarafındaki durakta bekleyebilirsiniz. Durakta, otobüsün kalkış saatlerinin yazdığı tabela da var. Ancak, Alsace bölgesinde toplu taşıma sistemi çok gelişmiş değil. O yüzden de otobüs seferlerinin çok seyrek. Bu nedenle, gelmeden önceden Vialsace ya da Rome2Rio sitelerinden otobüs saatlerini mutlaka kontrol edin.

Otobüsle 10 dakikada Eguisheim’a ulaşmak mümkün. Dönerken de 440B numaralı otobüse aynı yerden binip Colmar’a geri dönebilirsiniz. Son durak Colmar Tren İstasyonu. Diğer alternatif, yine Colmar tren garından gidiş için 208A ve dönüş için 208B otobüslerini kullanmak.

Colmar’dan Eguisheim’a Otobüs ile Ulaşım Alternatifleri

Colmar’dan Eguisheim’a giderken kullanacağınız 440 ve 208 numaralı otobüslere biz günlük grup biletlerimizle bindik. Tekil bileti gardaki otomatlardan ve istasyon gişesinden alabiliyorsunuz. Şoföre ödeme yapmak da mümkün ayrıca.

Otobüslerin saatlerine buradan bakmıştık, siz de inceleyebilirsiniz.

Eğer, aynı gün içinde Alsace’daki başka bir yerden hem Colmar’a hem Eguisheim’a gidecekseniz, o zaman tüm Alsace bölgesinde geçerli günlük Alsa+24H biletinden alabilirsiniz. Kişi başı €22,50.

Grupça seyahat ediyorsanız ve gezi gününüz Cumartesi ya da Pazar gününe denk geliyorsa, tüm Alsace bölgesinde 5 kişiye kadar geçerli, günlük Alsa+ Groupe Journée bileti de başka bir seçenek. 5 kişi için toplam ücreti €38,10.

Noel Servisleri

Alsace bölgesinin toplu taşıma olanakları pek iyi ve düzenli durumda değil. Ancak, geziniz Noel dönemine denk geliyorsa şanslısınız demektir! Noel döneminde, Alsace köyleri arasında devamlı ring yapan ücretli Noel Servisleri oluyor. Hepsi de Colmar Tren Garı’nın sol tarafındaki otobüs duraklarından kalkıyor.

Bu otobüslerin seferleri çok sık. Yani, zaman kaybetmeden köyler arası bir gezi planı çıkartabilirsiniz. Noel Servisleri sadece Cuma, Cumartesi, Pazar günlerine özel. Ayrıca, Colmar’dan kalkan bu Noel servislerini haftanın her günü kullanabileceğiniz tek köy Eguisheim. Diğerleri belli günlerde oluyor.

Colmar’dan Eguisheim’a Noel Servisi İle Ulaşım

Colmar’dan Eguisheim’a nasıl gidilir diyenler için bu ücretli Noel Servisleri iyi bir seçenek. Colmar Tren Garı’nın hemen önündeki otobüs duraklarından kalkıyor. Eğer; Alsa+24H ya da Alsa+ Groupe Journée biletlerinden kullanıyorsanız hepsi bu servislerde de geçerli.

Servislerin kalkış saatleri hafta içi ve hafta sonu değişiyor. Tüm bölgenin Noel servisi saatlerine Navette de Noel sayfasından ulaşabilirsiniz. Hafta içi saatleri için ‘Ligne 3 Lundi au Jeudi’ tablosuna, Cuma-Cumartesi-Pazar saatleri için ise ‘Ligne 3 Vendredi au Dimanche’ tablosuna bakmalısınız.

Ulaşım tavsiyeleri ile Eguisheim Gezilecek Yerler ve Eguisheim Gezi Rehberi’nin sonuna geldik. Eguisheim ve Alsace ile ilgili tüm fotoğraflarımıza ve gezi notlarımıza Instagram hesabımız @nesemcelikkaya’dan ulaşabilirsiniz. Bizi takip edin, birlikte gezelim!

Alsace gezimizin diğer yazıları için aşağıdaki linklere göz atabilirsiniz:

Alsace Gezi Rehberi: Alsas’da Gezilecek Yerler

En Güzel Alsas Köyleri ve Kasabaları

Colmar Gezi Rehberi: Colmar’da Gezilecek Yerler

Strazburg’da Gezilecek Yerler | Strazburg Gezi Rehberi