Fransa’nın İsviçre ve Almanya’ya komşu, etrafı Vosges dağları ile çevrili pitoresk bölgesi Alsace; geçmişten gelen biraz Alman, çokça Fransız melez karakteri ile son yılların favori rotalarından biri. Paris deneyimiyle karşılaştırıldığında sanki Fransa’da değilmiş de bir film platosunda gezintiye çıkmış gibi hissettiren Alsace; dünyaca ünlü üzüm bağları ile şarap turizmini, küçücük köyleri ve renkli kasabaları ile de nostaljisi ön planda kültürel gezilerin öncülüğünü yapıyor.

Alsace bölgesini ülkemizde bu kadar popüler yapan hiç şüphesiz Colmar; ama bu rotayı bu kadar unutulmaz yapan kesinlikle Alsace Şarap Yolu’nun üzerindeki tatlı köy ve kasabalar. Rota uzun olunca en sevilenleri ve Alsace’da mutlaka görmeniz gerek dediğimiz yerleri listeleyelim ve gözden kaçmasın istedik. Bu geziyi gurme ve kültürel olarak iki türlü düşünebilirsiniz.

Gurme tur yapıp üzüm bağlarını ve şarap üreticilerini görmek istiyorsanız biraz daha bağ odaklı gezmeniz, kültürel tur yapmak istiyorsanız Strazburg’dan başlayıp kasaba ve köylerle şekillenen bir plan üzerinde gitmeniz en iyisi olur.

Yazının devamında Alsace Nerede, Alsace Şarap Yolu, Alsace’da Ulaşım, Alsace’da Araç Kiralama, Alsace’da Toplu Taşıma ile Ulaşım, Alsace’da Konaklama, Alsace Gezisi Nasıl Planlanır ve Alsace’da Gezilecek Yerler başlıklarına ait notlarımızı ve önerilerimizi sıralıyoruz.

ALSACE NEREDE

Alsace; Fransa’nın kuzey doğusunda yer alan ve Ren Nehri boyunca uzanan bölgesi. Başkenti Strazburg olan Alsace, geçmişte Fransa ve Almanya arasında bol bol yer değiştirdiği için Fransa kadar Almanya etkilerini de taşıyor. Bu yüzden, Alsace’da gezerken mimarisindeki Alman detayları sıklıkla göreceksiniz ve eğer daha önce Almanya’nın Bavyera gibi nostaljik bölgelerini gezmişseniz kendinizi Almanya’da geziyormuş gibi de hissedebilirsiniz.

ALSACE ŞARAP YOLU NEREDE NASIL GİDİLİR

Alsace, üzüm bağları ile ünlü bir bölge olduğu için şarap turizminde de oldukça ön planda. Alsas’ın ünlü şaraplarını tatmak ve üzüm bağları arasında pastoral bir geziye çıkmak için Strazburg’un biraz yukarısındaki Marlenheim kasabasından başlayarak Mulhouse’un yakın Thann kasabasına kadar uzanan Alsace Şarap Yolu’nu takip edebilirsiniz.

Alsace Şarap Yolu; Alsace bölgesinin iki büyük şehri olan Strazburg ve Mulhouse arasındaki kasabaları ve çevresindeki bağlarla şarap üretim tesislerini kapsıyor. 250 km uzunluğundaki bu yol; hem Alsas gezinizde gezeceğiniz köy ve kasabaları hem de Alsas Şarap Yolu güzergahındaki 1000’e yakın şarap üretim tesisini içeriyor.

ALSACE’A NE ZAMAN GİDİLİR

Bazı yerlerin mevsimi yok; Alsace bölgesi de onlardan biri. Bahar ve yaz aylarında bol çiçekli kurabiye evleri ve daracık, nostaljik sokakları ile rengarenk manzaralar sunan Alsas, kışın karlar altında kaldığında da ayrı bir güzellik kazanıyor.

Baharda ve yazın gezmesi her açıdan daha kolay; ancak özellikle Noel dönemi Alsace için mükemmel bir tercih. Noel pazarları ve tematik Noel süslemeleri sayesinde her köşesi ışıldayan, rengârenk bir hale bürünen Alsace, Noel ruhunu sevenler için birebir.

ALSACE’DA ULAŞIM – NEREYE NASIL GİDİLİR

Alsace’ı övdük övdük, biraz da Alsace’a nasıl ulaşılır onu anlatalım. Alsace bölgesini gezmek için Türkiye’den direkt uçabileceğiniz en yakın yer İsviçre’deki Basel-Mulhouse-Freiburg EuroAirport Havalimanı. EuroAirport, daha önce gittiğiniz havalimanlarına pek benzemiyor; çünkü aslında üç farklı ülkeye açılan bir yer.

Alana inip bavullarınızı aldıktan sonra çıkacağınız kapı hangi ülkeye gireceğiniz belirliyor. Alsace’a gitmek için de EuroAirport’un Mulhouse, yani Fransa çıkışını tercih ediyorsunuz. Ülke girişinizi tamamladıktan sonra Alsace bölgesine araç kiralayarak ya da toplu taşıma kullanarak kısa sürede ulaşabilirsiniz.

ALSACE GEZİSİ İÇİN ARAÇ KİRALAMA

Alsas ulaşım konusuna başlamışken, Alsas bölgesi gezisi için araç kiralamayı düşünenler için de bildiklerimizi paylaşalım istedik. Biz bu gezide araç kiralamak yerine toplu taşıma ile gezmeyi tercih ettik ama eğer kısa süre içinde daha çok yer gezmek istiyorsanız, konaklamaları merkezden uzak yerlerde yapacaksanız, Alsas Şarap Yolu’nu takip ederek üretim tesislerini gezecekseniz o zaman araç kiralamak en iyisi olur.

Maalesef Alsas bölgesinin toplu taşıma saatleri çok seyrek ve bu saatleri beklemek de kısa süreli bir gezi için zaman kaybettirici olabiliyor.

Alsace bölgesi gezinizde araç kiralamak istiyorsanız, uçak biletlerinizi aldıktan hemen sonra havalimanından teslim alacak şekilde bu konuyu çözmenizi öneririz. Özellikle şarap festivalleri zamanı ya da Noel pazarları döneminde Alsace’a gelecekseniz, bu tarihlerde araç kiralama talebi çok olacağı için erken gelen kazanır mantığından şaşmamak gerek.

Rezervasyonu önceden yapmak hem aracınızı rahat kiralamayı hem de daha ekonomik fiyata bulmanızı sağlar.

Alsace gezisi için Basel-Mulhouse-Freiburg EuroAirport’dan araç kiralama yapacak olanlar aracı Fransa’dan teslim alacağına dikkat etmeli; havalimanının İsviçre’de olduğunu unutmayın!

ALSACE BÖLGESİNDE TOPLU TAŞIMA İLE ULAŞIM

Alsas bölgesi gezisinde araç kiralamadan, toplu taşıma ile gezmek de bir alternatif; ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi Alsace bölgesinin toplu taşıma sisteminin pek gelişmiş ve hızlı olduğu söylenemez. Strazburg, Colmar ve Mulhouse gibi tren istasyonu olan şehir ve kasabalarda pek sorun olmuyor; sık sık seferler yapılıyor. Esas problem; tren ulaşımı olmayan ve otobüs kullanımı gerektiren köylerde.

Köyler arası ulaşım için kullanacağınız otobüsler genelde köyün girişindeki duraklarda indi-bindi yapıyor. Bu otobüslerin saatlerine köylerin kendi turizm sitelerinden ulaşabilirsiniz; biraz zahmetli olmakla birlikte bulunabiliyor. 🙂 Gezi planını net olarak çıkartıp otobüs saatlerine uygun hareket edebilirseniz, Alsace’da araç kiralamadan da gezmeniz mümkün.

Toplu taşıma kullanımı için en güzel zaman kesinlikle Noel dönemi. Kasım ayının sonundan itibaren Aralık ayının sonuna kadar, Noel’e özel çalışan shuttle otobüsleri Alsace köyleri ve kasabaları arasında ring yaparak turistlere mükemmel bir hizmet sunuyor.

Köyler arasında hızlı hızlı gezip sefer saati beklemek zorunda kalmıyorsunuz. Noel döneminde hem bu Noel shuttle’larını hem de standart otobüsleri kullanabiliyorsunuz. En iyisi gezi planınıza göre size hangisi uyuyorsa onu tercih edin. 🙂

Alsas Bölgesinde Toplu Taşıma için Bilet Seçenekleri

Alsas bölgesi içindeki geziniz hafta içine denk geliyorsa, gideceğiniz yerin kapsadığı bölgeye özel olan ALSA+24h bilet seçeneğini tercih edebilirsiniz. Bu bilet türü 1 kişilik ve 24 saat için Alsas’daki tüm toplu taşıma araçlarında geçerli.

Eğer geziniz hafta sonuna geliyorsa ve 1-5 kişi arasında seyahat ediyorsanız işte o zaman yaşadınız! Cumartesi ve Pazar günleri geçerli olan ALSA+ Groupe Journée biletinden alarak, 5 kişiye kadar toplam €38,10’ya tüm Alsas bölgesini gezebilirsiniz. Özellikle, grup gezileri için bizim de kullandığımız bu bilet çok avantajlı.

Önerimiz; Strazburg’u hafta içine, Colmar ve diğer köyleri hafta sonu gezecek şekilde planlama yapmanız. Böylece, toplu taşıma konusunu ekonomik biz çizgiye çekebilirsiniz.

Alsas bölgesinde toplu taşıma ile ulaşım hakkındaki bilgilere ve bilet türlerine bu linkten ulaşabilirsiniz.

ALSACE’DA NEREDE KALINIR

Alsas ucuz bir seyahat rotası değil; konaklama konusu da Alsas seyahatinin bütçesini yükselten kalemlerden biri. Yazıda bahsettiğimiz gibi, Alsas hep popüler, hep çok turist alan bir bölge. Strazburg ve Mulhouse gibi şehirlerin haricinde kalan köy ve kasabalarda çok fazla konaklama seçeneği yok; bu yüzden de yerler çok çabuk doluyor.

Alsas’daki konaklama konusunu gönlünüze göre ve uygun bir fiyata çözmek için planlı olmanız, erken davranmanız ve hızlı hareket etmeniz şart.

Alsas’da konaklayacağınız yerler aslında biraz gezi rotanıza ve ulaşım şeklinize göre değişiyor. Eğer araç kiralayacaksanız otellerin yanı sıra köy ve kasabalardaki merkezden biraz uzak evleri de Airbnb üzerinden kiralayabilirsiniz. Eğer toplu taşıma ile gezecekseniz, şehir ve kasabaların merkezi bölgelerindeki otel ve evleri de tercih edebilirsiniz.

ALSACE KONAKLAMA ÖNERİLERİ

Kendi gezimizden yola çıkarak Alsace’da konaklama önerisi konusunda ilk tercihimiz kesinlikle Strazburg ve Colmar olur. Biz 3 ay önceden harekete geçsek de Colmar’da ekonomik bir konaklama seçeneği bulamadık; her yer aşırı pahalıydı ve bu yüzden de Colmar yerine Mulhouse’u tercih ettik. Size de tavsiyemiz Strazburg + Colmar ya da bütçenize göre Strazburg + Mulhouse.

Strazburg büyük olduğu için çok fazla konaklama alternatifi olan bir şehir; toplu taşıma sistemi de son derece gelişmiş olduğu için rahat rahat gezip konaklayabilirsiniz. Colmar, Alsace’daki büyük kasabalardan biri; bileti alır almaz önceden rezervasyon ile uygun bir ev ya da oda bulmak mümkün. Mulhouse ise çok fazla turistik olmadığı için ekonomik olarak konaklanacak yerlerden; üstelik tren garı olduğundan ulaşımı çok kolay.

Bizim yolu izlemek isterseniz Strazburg’daki Hotel Origami’ye ve Mulhouse’taki Best Western’e bakabilirsiniz. Origami’ye bayıldık, kesinlikle tavsiye ederiz. Best Western’i gara olan yakınlığı ve uygun fiyatı ile tercih etmiş olsak da çok sevemedik ama rahat uyuduğumuz için belirtelim istedik.

ALSACE GEZİSİ VE ALSACE ŞARAP YOLU ROTASI NASIL PLANLANIR

Alsas bölgesi gezisi ve Alsas Şarap Yolu rotasını planlarken öncelikle Basel EuroAirport Havalimanı’na en uzak noktaya, yani en kuzeye gidip sonrasında güneye inmenizi tavsiye ederiz. Biz bu geziye Strazburg’dan başlayıp Colmar ve Eguisheim ile devam ettik. Zaman kaybetmemek ve dönüş günü yolda zaman kaybı yaşamamak için siz de aşağıdaki Alsace’da Gezilecek Yerler listesinden kendinize uygun yerleri seçip rotanızı kuzeyden güneye gidecek şekilde planlayabilirsiniz.

Geziye Strazburg’dan başlamanın bir avantajı da Strazburg sonrası gideceğiniz kasabalarda rotanın giderek daha güzel bir hal alması. Kasabalar ve köyler daima favorimiz; Strazburg ne kadar güzel bir yer olursa olsun Alsas kasaba ve köylerinin yeri kalbimizde bir başka. Hepsi birer tablo!

ALSACE’DA GEZİLECEK YERLER

Alsace gezi rotası Strazburg ile Mulhouse arasındaki 250 kilometre uzunluğunda bir bölgede gezecek çok sayıda yer var; ancak bu rotadaki her noktayı, şarap bağları ile birlikte gezmek için önerilen süre iki hafta! Çoğumuzun Alsace’a ayıracak iki haftası olmadığı için Alsas’da Gezilecek En Güzel Yerleri genel favorilere göre listelemek istedik.

1. Strazburg:

Alsas bölgesinin başkenti ve en büyük şehri olan Strazburg, Alsas rotasına başlamak için en iyi nokta. Eski şehir merkezindeki dev Gotik kilisesi, Petite France bölgesindeki kanal manzarası ve rengarenk ahşap evleri, Alman ve Fransız Orta Çağ mimarisini modern bir boyuta taşıyor. Paris’ten sonra Fransa’nın en büyük ikinci öğrenci şehri olan Strazburg, bol mekan alternatifi ile de Alsace’da görmeniz mutlaka gereken yerlerden biri. Ayrıca, Noel’in Başkenti unvanı taşıdığını da belirtelim.

2. Obernai:

Şarap ve bira üretimi ile ünlü bu Alsace kasabası, bölgedeki benzerlerine göre biraz daha büyük. Strazburg’a gitmişken Obernai’ye uğrayarak hem kasabayı hem de çevresindeki bağları gezebilirsiniz. Meydanın çevresindeki sokaklar renkli ahşap evleri ve Arnavut kaldırımlı sokakları ile güzel manzaralar sunuyor; Obernai, Orta Çağ temalı Alsas kasabalarına giriş konusunda iyi bir başlangıç olacak.

3. Riquewihr:

Obernai ile Colmar arasında yer alan ve görmeniz gereken bir diğer Alsas köyü de Riquewihr. Tablodan fırlamış gibi duran rengarenk ahşap evler, Alsas’da olduğunuzu iyiden iyiye hissettiriyor. Rönesans mimarisi ile Alsace bölgesinin en sevilen köylerinden biri olan Riquewihr’a gittiğinizde köyün ünlü şarabı Riesling’i tatmayı da listenize ekleyin.

Alsace’ın bu minik köyleri, tamamen nostaljik dükkanları, tabelaları, çiçeklerle süslü ahşap evleri ve gizli avluları ile sizi eski zamanda bir yolculuğa çıkarıyor. Çok popüler olduğu için erken saatte gitmenizde fayda var; öğlene doğru giderek kalabalıklaşıyor.

4. Kaysersberg:

Riquewihr’den sonraki durak Alsace’da korunmuş Orta Çağ dokusu ile ünlü Kaysersberg. Riquewihr ve Colmar arasındaki Kaysersberg; bu bölgenin en sevilen köylerinden biri. Özellikle, Noel döneminde tematik süslemeleri ile rengarenk bir görünüme kavuşan köyün etrafı üzüm bağları ve vadilerle çevrili.

Orta Çağ’da çok önemli bir merkez olan Kaysersberg’in şanı günümüzde de fazlasıyla yürüyor. Mimarisinin bu kadar sevilmesinde köyü kesen Weiss nehri ve üzerinde bulunan 16.yüzyıldan kalma taş köprünün etkisi de göz ardı edilemez tabii. 🙂

5. Colmar:

Geldik Alsace’ın medar-ı iftiharı Colmar’a! Colmar, dünyada ve Türkiye’de o kadar çok sevilip merak edilen bir köy ki Alsas gezisi dendiğinde akla gelen ilk yer burası oluyor. Ünü bölgenin önüne geçmiş desek yalan olmaz; eminiz ki Alsas’ı Colmar kasabasından ibaret düşünen çok kişi vardır. Popülerliği bir bakıma haklı; Alsas bir Orta Çağ romanı ise onun baş kahramanı Colmar’dan başkası olamaz.

Pastel renkli evlerle ve kanalı ile çevrili Petite Venise bölgesi, nostaljik sokakları, antika mağazaları, eski bir filmin dekoru gibi duran restoranlar, kafeler Colmar’ın en güzel manzaraları. Bir de Noel süslemeleri var ki insan Colmar’dan hiç dönmek istemiyor. Rüyada gibi hissedeceğiniz bir Alsas seyahati için Colmar şart; ancak buraya da çok erken saatlerde gelmek gerektiğini hemen hatırlatalım. Colmar; tam anlamıyla bir turizm çılgınlığı!

6. Eguisheim:

Sıra Colmar’ın küçük kardeşi Eguisheim’a geldi! Colmar’ın kalabalığından bunalırsanız, kaçıp gelmeniz gereken kesinlikle ona 7 km uzaklıktaki Eguisheim köyü. Bize kalırsa Alsas’daki en güzel köy, ayrıca gezimiz boyunca en sevdiğimiz; çünkü ne kadar küçük olursa olsun, asla Colmar kadar kalabalık ve turistik değil.

Renkli evleri, çiçekli süslemeleri ile Alsas’daki benzerlerinin bir prototipi olan Egiusheim’ın minik meydanında kurulan Noel pazarı, Noel döneminin de güzelliklerinden biri. Alsas Şarap Yolu’nun önemli duraklarından biri olan bu köyde yaz aylarında bir şarap festivali de düzenleniyor; ilginç olan bir diğer aktivitesi de Alsas’ın simgesi olan leyleklere özel festivali.

Bizim için Alsas’da mutlaka görülmesi gerekenler arasında Strazburg, Obernai, Riquewihr, Kaysersberg, Colmar ve Eguisheim yer alıyor. Alsace bölgesi tabii ki bu köy ve kasabalardan ibaret değil; çok daha fazlası var.

Eğer vaktiniz bolsa ve araba ile gezecekseniz, listenize Ribeauville, Selestat, Dambach-la-Ville, Rosheim ve Turckheim’ı da ekleyebilirsiniz. Köylerin hepsi aynı Orta Çağ temasında ve mimarisinde olduğu için bir süre sonra birbirine benzemeye başlayacak; ama her birinin kendine has bir dokusunun olduğunu da söylemek gerek.

Alsace bölgesi ile ilgili ilk notlarımızın böylece sonuna geliyoruz ama rehberlerimiz gelmeye devam edecek. Alsace ile ilgili tüm fotoğraf ve gezi notlarımıza Instagram’da @nesemcelikkaya profilinden ve #journavelalsace etiketinden ulaşabilirsiniz. Bizi takip, birlikte gezelim!

Diğer Alsace Yazıları:

EN GÜZEL ALSACE KÖYLERİ VE KASABALARI

Strazburg’da Gezilecek Yerler | Strazburg Gezi Rehberi

COLMAR GEZİ REHBERİ | COLMAR’DA GEZİLECEK YERLER

Eguisheim Gezilecek Yerler | Egusheim Nerede Nasıl Gidilir