Alsace gezileri çoğu zaman bir Colmar fotoğrafı ile başlar; ancak Fransa’nın hem Alman hem Fransız kültürü ile şekillenmiş bu nostaljik bölgesi harika geçeceğine kefil olduğumuz bir gezinin habercisi. Fransa’nın kuzey doğusunda Vosges dağları ile çevrili, üzüm bağları ile süslü Alsace bölgesi, rengarenk evleri, Arnavut kaldırımlı daracık sokakları ve bu sokakları süsleyen çeşit çeşit çiçeği ile Avrupa’nın en romantik rotalarından biri.

Alsace Colmar’dan ibaret değil ve şanslıyız ki upuzun Alsace Şarap Yolu güzergahında Colmar’a benzer özelliklerde gezebileceğimiz çok sayıda köy ve kasaba var. İster şarap rotasını takip edin, isterseniz de kültürel bir seyahat yapın; gitmeden önce kendi favorilerimizden oluşan En Güzel Alsace Köyleri ve Kasabaları yazımıza mutlaka göz atın!

ALSACE’DA GEZİLECEK YERLER – EN GÜZEL ALSACE KÖYLERİ VE KASABALARI

1. Colmar

Colmar, nostaljik bir kartpostalı andıran görünümü ve suluboya tablosundan çıkmış gibi duran renkli evleri ile ziyaretçilerin bu bölgedeki favori noktası. Alsace’ın en büyük kasabalarından biri olan Colmar’ı birkaç saatte gezebilir, geri kalan zamanda da Arnavut kaldırımlı sokaklarında bol bol fotoğraf çekebilirsiniz. Özellikle; Petite Venise bölgesinde sıralı renkli evler, kanal manzarası, ışıl ışıl duran pastaneler, bol dekorasyonlu pasta gibi evler Colmar’ın en belirgin özellikleri.

Alsace’ın merkezi konumundaki Colmar, konaklama alternatifleri ve çok seçenekli restoranları ile Alsace bölgesinin ana lokasyonların biri. Bu yüzden, diğer kasaba ve köylere kıyasla oldukça kalabalık. Gitme planı yapıyorsanız erkenden yola çıkmalı ve kasabayı sabah sakinliğinde gezmelisiniz.

Bu rotanın yazıları:

COLMAR GEZİ REHBERİ

COLMAR’DA NEREDE KALINIR | COLMAR OTEL TAVSİYELERİ

2. Eguisheim

Biz Eguisheim’a Colmar’ın küçük kardeşi diyoruz. Orta Çağ dokusu, daracık sokakları ve rengarenk ahşap evleri ile kalbimize kazınan Eguisheim; çok fotojenik ve gezmesi kolay olan bir köy olmasına rağmen henüz Colmar kadar ünlenmemiş. Colmar’a kadar gitmişken, 7 km ötesindeki Eguisheim’a uğrayabilirsiniz.

Eski zamanda geçen bir filmin küçük platosu gibi görünen Eguisheim; 2013 yılında Fransa’nın en favori ve en masalsı köyü seçilmiş. Gerçekten de sanki bu dünyadan değil de başka gezegenden bizimle buluşuyor gibi!

Bu rotanın yazısı: EGUISHEIM GEZİ REHBERİ

3. Riquewihr

Aynı Eguisheim gibi, ‘Fransa’nın En Güzel Köyleri’ anlamına gelen Les Plus Beaux Villages de France kurumunun üyesi olan Riquewihr; Alsace’ın en güzel köylerinden biri. Köyün Colmar ve Eguisheim’ın birleşimi gibi duran rengarenk mimarisi, Arnavut kaldırımlı dar sokaklar ile birleşirken sizin de güzel bir gün geçirmenizi sağlıyor.

Burası için de birkaç saatinizi ayırmanız yeterli. Noel pazarı belirli günlerde kurulan köyün şaşırtıcı bir özelliği ise gerçekten de güzel Alsace restoranlarına ev sahipliği yapması. Ayrıca, köyün evleri de hem renkleri hem mimarileriyle çok göz alıcı.

4. Ribeauville

Riquewihr’ın hemen yanı başındaki Ribeauville; Alsace Şarap Yolu üzerinde, dağlar ve üzüm bağları ile çevrili kasabalardan biri olarak dikkat çekiyor. Alsace’ın ikonik manzaralarını sunan konumu, Seigneurs de Ribeaupierre döneminden miras kalan üç kalesi ile birleşince haliyle ziyaretçisi de çok.

Ribeauville turunuzda; renkli ahşap evlere, Rönesans stilindeki mimari yapılara ve çeşmelere, büyüklü küçüklü hediyelikçilere, çiçekli nostaljik sokaklara bol bol rastlayacaksınız. Ribeauville; aynı zamanda Alsace’ın en eski festivaline de 600 yıldır ev sahipliği yapıyor. Eylül ayının ilk haftasında gerçekleşen The Pfifferdaj festivalinin hikayesi geçmişte flüt çalarak Ribeauville’e gelen ve burada yaşayan herkese flüt çalmayı öğreten bir çocuğa uzanıyor.

5. Kayserberg

Kale kalıntıları ile çevrili Kaysersberg, köyün arasından geçerek sur içi manzarasını şenlendiren Weiss Nehri ve üzerindeki tarihi taş köprüsü ile görünümünü daha da mükemmel bir hale getiriyor. 2017 yılında Fransa’nın En Sevilen Köyü seçilen Kaysersberg, Colmar’a birkaç kilometre uzaklıkta bir vadide yer alıyor. Bu köyün bir diğer özelliği de ziyaretçilerine tepelerden göz kırpan Kaysersberg Kalesi.

6. Obernai

Strazburg’un çok yakınındaki Obernai, buraya kadar anlattığımız Alsace kasaba ve köylerinden biraz farklı. Şehirleşmeye bir adım daha yakın Obernai’nin bu listeye girmesindeki ana nedenlerden biri Alsace dokusundaki Orta Çağ mimarisinin devamlılığı, diğeri ise lezzetli Alsace Şarap Yolu’ndaki en iyi restoranlardan birkaçına ev sahipliği yapması.

Obernai’yi öne çıkaran özelliklerden biri diğeri ise Perşembe günleri Place du Marche’de kurulan yerel pazar. Taze meyve sebze, geleneksel hediyelik, giyim ve aksesuar için birebir!

7. Bergheim

Alsace Şarap Yolu üzerinde turist kalabalığına boğulmamış, gerçek bir Alsace kasabası görmek istiyorsanız, tepelerin arasında kurulu Bergheim’ı listenize alabilirsiniz. 1300’lü yıllara kadar korunan surları sayesinde çok iyi korunmuş bu kasabanın renkli ama boş sokaklarında sakince gezmenin keyfine varıp yol üzerinde de üzüm bağlarının manzarasına doyabilirsiniz.

Bergheim benzeri popüler olmayan kasabalarda, geleneksel reçeteleri tadabileceğiniz restoran ve kafelere rahatlıkla uğrayabilirsiniz. Burada fiyatlar da diğer köylere ve kasabalara kıyasla daha uygun.

8. Dambach-la-Ville

Her yerde olduğu gibi Alsace’da da bazı köyler ve kasabalar çok popüler olurken bazıları gizli kalmış. Dambach-la-Ville; Bergheim gibi turistler tarafından çok ilgili görmeyen; ama en az onun kadar şarap ve yemekler konusunda iddialı, doğası en az onun kadar yeşil bir köy. Eguisheim gibi minik olduğundan gezmesi çok zamanınızı almayacak; vakti olanlar listeye mutlaka eklesin.

Dambach-la-Ville ile en güzel Alsace köyleri ve kasabaları listemizin sonuna geldik. Alsace önerilerimizin devamı gelecek; o güne kadar, tüm Alsace notlarımıza ve fotoğraflarımıza Instagram hesabımız @nesemcelikkaya’dan ve #journavelalsace etiketinden ulaşabilirsiniz. Bizi takip edin, birlikte gezelim!

Alsace planı olanlar için ufak bir hatırlatma:

Alsace Gezi Rehberi: Alsas’da Gezilecek Yerler

Strazburg’da Gezilecek Yerler | Strazburg Gezi Rehberi

COLMAR GEZİ REHBERİ | COLMAR’DA GEZİLECEK YERLER

Eguisheim Gezilecek Yerler | Egusheim Nerede Nasıl Gidilir