Almanya ve Fransa’nın ortak bir çocuğu olsa, muhtemelen bu Strazburg’dan başkası olamazdı. Yüzyıllardan beri iki ülkenin kültürü ile işlenmiş bu Orta Çağ dokulu modern şehir, Alsace gezilerinin olmazsa olmaz rotalarından biri. Gotik stildeki dev katedrali ve paralelindeki eski şehir merkezinin yanı sıra Petite France mahallesindeki kanalı, Alman stilindeki renkli ahşap evleri ve nostaljik Alsace tavernaları ile yolu düşenlere görsel bir şov sunan Strazburg eski ile yeniyi benzersiz bir şekilde birleştirebilen ender şehirlerden.

Almanya ve Fransa’nın ortak kültürel mirasını sonuna kadar sahiplenmiş bir şehirden bahsediyoruz. Strazburg’dayız; bu yüzden sokaklarda dolaşırken gördüğünüz bir ev sizi Almanya’nın tatlı bir kasabasında yürüyormuş gibi hissettirebilir, yediğiniz bir yemekte Paris’in en lezzetli reçetesini tadabilirsiniz, tüm bunlara bir Alsace tavernası eşlik edebilir ya da yolda yürürken duyduğunuz Almanca ve Fransızca kelimeler birbirine karışabilir.

Bu yazımızda Strazburg Nerede, Strazburg Hakkında Bilgiler, Strazburg’a Nasıl Gidilir, Strazburg’da Ulaşım, Strazburg’da Araç Kiralama, Strazburg’da Toplu Taşıma, Strazburg’a Ne Zaman Gidilir, Strazburg’da Konaklama, Strazburg’da Gezilecek Yerler, Strazburg’da Yılbaşı ve Strazburg Noel Pazarları, Strazburg’a Yakın Gezilecek Yerler başlıklarındaki gezi notlarımızı okuyabilirsiniz.

Tüm bunların yanında; Strazburg bir de Noel’in Başkenti. Almanya’da başlayan Noel pazarı kültürünü tüm neşesi ile Alsace’a taşıyan Strazburg, rengarenk ve bol ışıltılı süslemeleri ile bu döneme özel gezilerin gerçek anlamda başkenti. Noel zamanı Strazburg sokaklarında geziyorsanız eğer, kendi romantik komedi filminizi çekiyormuş gibi hissetmeniz pek de zor değil. 😊

STRAZBURG NEREDE

Strazburg, Fransa’nın kuzeyinde yer alan Grand Est bölgesinde yer alıyor. Eski adı ile Alsace, yeni adıyla Grand Est bölgesinin başkenti ve en büyük şehri olan Strazburg, Fransa-Almanya sınırında konumlanıyor.

STRAZBURG HAKKINDA BİLGİLER

Fransa’nın nüfus açısından en kalabalık şehirlerinden biri olan Strazburg, 1949 yılından beri Avrupa Birliği görüşmelerinin yapıldığı yer olarak aynı zamanda Avrupa Konseyi ile Avrupa Parlamentosu’nun da ev sahibi. Hem Fransızlar hem de yabacılar açısından sevilen bir öğrenci şehri olan Strazburg’un eski şehir merkezi de 1988 yılından bu yana UNESCO koruması altında.

Stratejik ve siyasi açıdan önemi bu özelliklerle de sınırlı değil. Alsace bölgesinin genelinde olduğu üzere, Almanya’nın sınırında konumlanan Strazburg, yıllarca Fransa ve Almanya arasında el değiştiren önemli bir merkez olmuş; ancak kentin kurulumu aslında taa Roma İmparatorluğu dönemine denk düşüyor.

362 ile 1262 arasında piskoposlar tarafından yönetilen şehir, 1262’deki Hausbergen Savaşı ile önce bir imparatorluk şehri, 1681 yılında gerçekleşen fetih ile de Fransız şehri olmuş. Bize göre kıyamet buradan sonra kopuyor; çünkü 1681 yılı itibariyle Strazburg, bir yoyo edasıyla Almanya ve Fransa arasında yer değiştirmeye başlıyor.

Günümüzde Alsace, Lorraine ve Champagne-Ardenne bölgelerinin birleşmesi ile oluşturulan yeni Grand-Est bölgesinin başkenti olan Strazburg’un tarihi geçmişi bugün her sokağına yansımış durumda. Özellikle tarihi merkezlerinde bol bol rastlayacağınız Alman mimari stili Strazburg’a karakteristik bir özellik katıyor. Alman kültürü, şehrin yapılarından mutfağına kadar her yerde belli oluyor. Aynı nedenlerden dolayı, hem Almanca hem de Fransızca’nın konuşulduğu şehirde çift dilli yön tabelalarını da görmeniz mümkün.

STRAZBURG’A NASIL GİDİLİR – ARAÇ KİRALAMA VE TOPLU TAŞIMA

Strazburg’a gitmek için öncelikle Alsace bölgesine ulaşmanız gerekiyor. Türkiye’den Strazbug’a ya da yakınındaki başka bir şehre, kasabaya direkt uçuş yok. İlk olarak yapmanız gereken Basel ya da Zürih için uçak bileti almak. Sonrasında tren ya da otobüs gibi toplu taşıma alternatiflerini kullanarak ya da araç kiralayarak Strazburg’a ulaşabilirsiniz.

Strazburg geziniz için bizim gibi Basel’e bilet almışsanız, Basel-Mulhouse-Freiburg EuroAirport Havalimanı’na ineceksiniz demektir. Havalimanına inip de Mulhouse/Fransa kapısından çıkış yaptıktan sonra toplu taşıma kullanarak ya da araç kiralayarak yaklaşık 1 buçuk saatte Strazburg’a ulaşabiliyorsunuz.

Basel’den Strazburg’a Araç Kiralama

Basel’den araç kiralayarak Strazburg’a gitmek için, uçak biletlerini aldıktan sonra pek de vakit kaybetmeden Europort havalimanından araç kiralamanızı tavsiye ederiz. Alsace genellikle popüler ve turistik rota olduğu için oteller ve araçlar çok çabuk tükeniyor; bu nedenle eğer Alsace’da araçla gezme planınız varsa erken harekete geçmeniz sizin için iyi olur. Son dakikaya kalmazsanız, standart bir aracı €35-50 arasında kiralamanız mümkün.

EuroAirport havalimanından araç kiralayacaksanız dikkat etmeniz gereken aracı Fransa çıkışından teslim alacağınızı belirtmek. EuroAirport; 3 ülkeye açılan bir havalimanı olduğundan dolayı araç kiralamalarda hangi ülkeden çıkacağınızı belirtmek önemli bir konu. Havalimanına varışta problem yaşamamak ve aracınızı teslim alırken süreci kısaltmak için araç kiralama aşamasında bu detaya dikkat edin. Araç işi tamamsa, teslim aldıktan sonra navigasyonları açın ve Strazburg yolunu takipte kalın. EuroAirport havalimanı ve Strazburg arası 1,5 saat.

Yurtdışında araç kiralama hakkındaki yazımız için tıklayın.

Basel’den Strazburg’a Toplu Taşıma ile Nasıl Gidilir

Basel’den toplu taşıma ile Strazburg’a gitmek için, havalimanının Mulhouse/Fransa kapısından ve otobüs durağı ikonunu gördüğünüz kapıdan dışarı çıktıktan sonra tam önünüze çıkan durağa gidin. Bahsettiğim yer pek durak gibi durmuyor; ama siz orayı mavi direkten tanıyabilirsiniz. 🙂

Mavi direkli durak, Strazburg’a gitmek için kullanacağınız toplu taşımanın ilk noktası. Buradan 20 dakikada bir kalkan 11 numaralı otobüsün gelmesini bekleyin; o sizi 7 dakikada St. Louis Tren İstasyonu’na bırakacak. Otobüsün ücreti tek kişi için €2,5 ve ödemeyi de direkt olarak şoföre yapabiliyorsunuz.

St. Louis Tren İstasyonu’na vardıktan sonra istasyonun içine girin ve bilet gişesini bulun. Buradan Strazburg için tren bileti alacaksınız. Aslında biletleri SNCF otomatlarından da alabiliyorsunuz; ama maalesef otomatlarda Fransızca’dan İngilizce dil seçeneğine geçmek biraz zorlayıcı. 🙂 O yüzden, tavsiyem pek de uğraşmadan gişeye gitmek. St. Louis Tren İstasyonu’ndan Strazburg’a trenle gitmek tek kişi için €24.

Eğer Basel’den Strazburg’a gideceğiniz gün Cumartesi veya Pazar gününe denk geliyorsa ve grupça seyahat ediyorsanız, 5 kişiye kadar kullanılan ve sadece hafta sonu geçerli olan ALSA + Groupe Journée biletinden de alabilirsiniz.

Bu bilet Alsace’da gezeceğiniz yerlerin bulunduğu Haut-Rhin ve Bas-Rhin departmanlarında geçtiği ve St. Louis de Haut-Rhin departmanında yer aldığı için hafta sonu, grupça seyahat edecekler için oldukça ekonomik olacaktır.

5 kişiye kadar geçerli olan ALSA + Groupe Journée bileti €38,10. Biz geziye Perşembe günü başladığımız ve Basel’den Strazburg’a Perşembe günü geçtiğimiz için Strazburg trenine iki kişi için €48 ödemiş olduk.

STRAZBURG’A NE ZAMAN GİDİLİR

Strazburg ve Alsace bölgesi için en çok tercih edilen dönem yaz ayları; çünkü bölgenin ve şehrin özellikle tarihi merkezlerine hakim Alman mimarisi çiçeklendikçe daha da güzel bir görünüme kavuşuyor. Tabii, bu dönemler aynı zamanda en kalabalık gezilere işaret.

Strazburg ve Alsace’ın dolup taştığı bir diğer zaman aralığı ise Kasım sonu ile Aralık sonu arası. 25 Kasım itibariyle kurulan farklı noktalardaki Noel pazarları ve Noel gününden önceki 4 haftayı kapsayan Advent dönemindeki çıldırmalık Noel süslemeleri sayesinde Strazburg ve aslında Alsace’ın geneli tam anlamıyla bir Noel dünyasına dönüyor.

Avrupa’nın ilk Noel pazarlarından birinin kurulduğu Strazburg, kendi deyimleriyle ‘Capitale de Noel’, yani Noel’in Başkenti olarak unvanının hakkını tam anlamıyla veriyor diyebiliriz.

Biz son birkaç yıldır Aralık ayı gezilerimizi Almanya’ya yapıp Noel pazarlarında son derece ekonomik fiyata yiyip içmenin, Almanya’daki Noel konseptinin tadına varıyorduk. Noel pazarları açısından halen Almanya’yı çok daha zengin bulsak da Strazburg ve Alsace’ın dekorasyon ve süsleme konusundaki bu ekstrem başarısına şapka çıkarıyoruz. 🙂

STRAZBURG’DA GEZİLECEK YERLER

1. Barrage Vauban:

Otelimiz merkeze biraz uzak olduğundan dışardan içeri doğru gidelim diyerek geziye Vauban Barajı‘nda başlamayı tercih ettik. Vauban Barajı, 1686-1690 yılları arasında şehri olası saldırılarda korumak adına askeri mühendis Vauban’ın planı baz alınarak yapılmış.

Projeye göre, eğer şehrin güney kısmından Strazburg’u tehdit eden bir saldırı olursa nehir seviyesi yükseltilerek bu kısmın sular altında bırakılması ve düşman ordusunun buradan geçememesi üzerine kurgulanmış. Günümüz baraj sistemlerini düşününce, bizim aklımıza pek böyle şeyler gelmez tabii ama 1870 Fransa-Prusya Savaşı sırasında Prusya’nın kuşatmasını sonlandırmak için uygulamışlar da.

13 kemerli, 120 metre uzunluğundaki Vauban Barajı, günümüzde bir tarihi anıt olarak ziyaretçilerini gözlem terası ile ağırlıyor. 1966 yılında tamamalanan çatı eklemeleri ile artık Vauban Barajı’nın çatısından Strazburg’un panoramik manzarasını görmek mümkün.

Strazburg’daki ilk günümüzde hava çok yağmurlu olduğu için biz panoramik manzara konusunu pas geçtik; girişi ücretsiz olduğu için sizin aklınızda olsun. Kış aylarında 08.30-16.00 saatleri arasında açık, diğer aylardaki saatleri kontrol etmek için buraya bakabilirsiniz.

2. Ponts Couverts:

Ponts Couverts ile birlikte Strazburg’un en güzel mahallelerinden biri olan Petite France’a da gelmiş bulunuyorsunuz. Bu çevre; aynı Vauban Barajı gibi, şehrin savunma amaçlı yapılan mimarilerine ev sahipliği yapıyor; Ponts Couverts de onlardan biri.

Üç köprü ve dört kulenin oluşturduğu Ponts Couverts, şehri olası saldırılardan korumak için yapılmış. Köprülerin ve kulelerin yapılma amacı, Strazburg’u savunacak askerlerin duracağı korunaklı bir yer oluşturmak. Zaten, bunun için de bir zamanlar bu köprülerin üzerindeki ahşap çatılar varmış.

Köprüler bu çatılarla kapatılıyormuş; Ponts Couverts de ‘kapalı köprüler’ anlamına geldiği için aslında adını buradan alıyor. 1250 yılında tamamlanan yapı, 1690 yılında Vauban Barajı açıldıktan sonra savunma görevini ona devretmiş. Sonrasında ise üzerindeki çatılar kaldırılarak, bugünkü köprü halini almış.

3. Maison des Ponts Couverts:

En basit hali ile günümüzde aile-çocuk terapi ve buluşma merkezine ev sahibi olan bu küçük ev, Ponts Couverts’de görebileceğiniz en tatlı manzaralardan birini sunuyor. Terapi merkezinin gezilecek bir durumu yok; ancak evin görüntüsü Strazburg’a çekilecek en fotojenik fotoğraflardan birine ortam sağlıyor. 🙂 Evin önündeki kapı sabah saatlerinde kapalı oluyor; ancak akşamüstü yolunuzu buraya düşürürseniz, merdivenlerinde poz vermeniz imkansız değil. 🙂

4. Petite France:

Sıra Strazburg’daki favori mahallemiz Petite France’a geldi! Kanal çevresinde sıralanmış süper fotojenik ahşap evleri, Alsace bölgesinin tanımını yapan Arnavut kaldırımlı nostaljik sokakları, bu sokaklarda sizi selamlayan geleneksel mekanları ve eğer Noel döneminde gelmişseniz gözünüzü alamadığınız süslemeleri ile Petite France’ın şehirdeki en iyi manzaraları sunduğu bir gerçek.

Petite France, Strazburg’un eski şehir merkezinin deri tabakçılarına, değirmencilere ve balıkçılara ev sahipliği yapan bölümü. Yani, aslında ekonominin ve esnaflığın buradaki eski merkezi. 1988’den beri UNESCO koruması altındaki Petite France’ın kanal kıyısında kurulmuş olması da tesadüf değil; karşınıza çıkacak yüksek çatılı ahşap evler üretimin merkezi iken bu kanal da bu ürünlerin taşınması için o zamanki en değerli yol.

Burası başta şehrin merkezinden uzak bir nokta olarak görülmüş ve bu yüzden de üretimin merkezi olarak konumlanmış. Petite France’ın Strazburg’daki misyonu bu kadarla sınırlı da değil. Frengili kişilerin tedavisi için 15. yüzyılın sonunda bu bölgede kurulan hastane semte adını da vermiş.

Frengi, bir dönem Fransız Hastalığı olarak anıldığından bölgenin adı bu sebeple Petite France olarak kalmış.

Petite France’ta Vauban barajı ile Ponts Couverts’i gördükten sonra gitmek için listenize Pont Saint Martin’i ve Maison des Tanneurs’i eklemeyi unutmayın. Deri tabaklama için kullanılan yüksek çatılı evlerin en popüler örneği Maison des Tanneurs. Günümüzde Alsace mutfağını ağırlayan bir restoranın bulunduğu bu ev, Petite France’ın en gözde noktalarından.

5. Place Gutenberg:

Strazburg Notre Dame Katedrali’nin hemen çaprazındaki Gutenberg Meydanı, pek de sürpriz olmayacak üzere adını matbaanın mucidi Gutenberg’den alıyor. Çünkü; Gutenberg matbaa devrimini gerçekleştirmeden önce Strazburg’da yaşıyormuş ve bu yüzden de kendisi Strazburg için ayrı bir gurur sebebi. Meydanı kendisinin heykelinden de tanıyabilirsiniz.

Gutenberg Meydanı’nın bir özelliği de her yıl Noel pazarları döneminde bir konuk ülkenin pazarını ağırlaması. Bu yıl Finlandiya pazarının kurulup, Fin kültürünün tanıtıldığı pazarın geçen yılki konuğu Lapland’miş. Pazarda yediğimiz somonlu sandviçlerin tadı hala damağımızda!

6. Cathedrale Notre Dame de Strasbourg:

Tamamlanması 400 yıl alan Gotik stildeki bu dev katedral, şehrin en görkemli mimarisi olarak old town merkezinde ışıldıyor. Gutenberg Meydanı’nın hemen sonrasında görebileceğiniz Notre Dame Katedrali, Romanesk detaylardaki Gotik mimarisi ile kendi alanının en güzel örneklerinden biri kabul ediliyor.

Normal dönemde katedralin gözlem alanına girebiliyorsunuz; ancak biz Noel zamanı gittiğimiz için burası güvenlik gerekçesi ile kapalıydı. Girişi €5, her ayın ilk Pazar günü ücretsiz. Bu ücret katedralin içini gezmek için değil; katedrali her gün 09:30-11:15 ile 14:00-17:45 arasında ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz.

Katedralin arka cephesi Place du Château’ya çıkıyor. Noel döneminde Katedral meydanında olduğu gibi burada da Noel pazarını gezebilirsiniz. Rothenburg odT ve Nürnberg gezimizden hatırlayacağınız ünlü Noel ve yılbaşı aksesuarları mağazası Kathe Wohlfahrt’ın küçük bir mağazasını bu meydanda görebilirsiniz.

Katedralin ön cephesine dönecek olursak, Gutenberg Meydanı’ndan Katedral ile buluştuğunuz küçük sokağın başında ise Maison Kammerzell bulunuyor. Burası da şehrin en ikonik mimarilerinden biri ve günümüzde geleneksel yemeklerin servis edildiği bir restoran olarak hizmet veriyor.

Daha uygun fiyatların uygulandığı özel menü seçenekleri var; ancak çok turistik bir noktada olduğu için biz tercih etmedik. Burada yemek yemek istiyorsanız, sıra beklemeden oturmak için rezervasyon yaptırmanız öneriliyor.

7. Place Kléber:

Strazburg’un en büyük meydanı Kleber, şehrin eski ticaret bölgesinin merkezinde bulunuyor. UNESCO koruması altındaki bu meydan, sizi kısa bir an Paris’e götürüp getirebilir. Öyle geniş ve sakin ki bunu hissetmek çok da zor olmuyor. 🙂

Birçok global markanın çevresinde ve yakınlarında mağazaları ile sıralandığı Kléber Meydanı, Noel zamanında kurulan dev çam ağacı ve Noel pazarları ile şehrin gözdelerinden biri.

8. Palais Rohan:

Fransız Barok mimarisindeki Rohan Sarayı; Kardinal Prens Piskopos Armand-Gaston de Rohan-Soubise için yapılmış. Fransa’nın soylu ailelerinden Rohanlar’ın evi olan bu sarayda, Louis XV, Marie-Antoinette ve Napoléon gibi önemli isimler de konaklamış.

Kanalın hemen önünde konumlanan Rohan Sarayı’nın içinde bugün üç müze yer alıyor. Giriş katında kardinallerin yaşam stillerinin gözlemlenebileceği ve dekoratif sanatların sergilendiği Musee des Arts Decoratifs, ilk katında 19. yüzyılın sonuna kadarki Avrupa resim sanatının Botticelli, Raphael, El Greco, Reubens, Delacroix gibi sanatçıların eserleri ile izlenebileceği Musee des Beaux-Arts bulunuyor.

Sarayın bodrum katında ise tarih öncesi dönemden Orta Çağ’ın başına kadarki Alsace tarihini ele alan Musee Archeologique’i gezebilirsiniz.

Saray, Salı günleri hariç her gün 10.00-18.00 arası ziyarete açık. Ana koleksiyonlar için giriş ücreti €4, süreli özel sergilerde giriş ücreti ayrıca €5.

9. Diğer Müzeler:

Müze gezmeye ilgisi olanlar, çağdaş ve modern sanat eserlerinin sergilendiği MAMCS Musee d’Art Moderne et Contemporain’i, Orta Çağ sanatını merak edenler The Oeuvre Notre-Dame Museum’u, Alsace tarihi ve kültürü ile ilgili bilgi almak için Musee Alsacien’i de Strazburg gezi listesine ek olarak dahil edebilir.

STRAZBURG’A YAKIN GEZİLECEK YERLER

Strazburg’a gelmişken buradan 30 dakikada Colmar’a, Colmar’dan da 10 dakikada Eguisheim köyüne gidebilirsiniz. Yakın gezilecek diğer yerler arasında; 25 dakikalık mesafesi ile Obernai, 45 dakika mesafesi ile Ribeauville, 50 dakikalık mesafesi ile Kaysersberg ve Riquewihr bulunuyor.

Bu gezinin diğer yazıları:

Colmar Gezi Rehberi: Colmar’da Gezilecek Yerler

Eguisheim Gezilecek Yerler: Nerede Nasıl Gidilir

STRAZBURG’DA YILBAŞI VE STRAZBURG NOEL PAZARLARI

Yazının en başında da belirttiğimiz gibi, söz konusu Noel pazarı gezisi ise akla gelen ilk seçeneklerden biri Strazburg ve Alsace. Avrupa’da kurulan ilk Noel marketlerinden birine ev sahipliği yapan Strazburg’da gelenek hiç bozulmadan yıllardır devam ediyor. Alsace bölgesinin başkenti ve en büyük şehri olarak Strazburg, Noel’in Başkenti unvanı ile her yıl 24 Kasım-30 Aralık tarihleri arasında şehrin farklı noktalarında birçok Noel pazarını ağırlıyor.

Noel pazarları Almanya’daki kadar görkemli ve büyük olmasa da bu şehirde süslemenin düzeyi gerçekten de bambaşka! Eğer Kasım sonu – Aralık sonu arası Strazburg’a gelecek olursanız evlerin kapılarında, pencerelerinde bol bol çiçek, ayıcık, ışık, dekorasyon görüp hangi birini fotoğraflayacağınıza şaşıracaksınız.

Noel pazarları konusunda bugüne kadar özellikle Almanya’da birçok şehir, kasaba gezdik; böylesine hiç denk gelmedik. Strazburg, gerçekten Noel’in başkenti mi bilmiyoruz ama Noel’in süsleme başkenti olduğu konusunda kesinlikle hemfikiriz!

Strazburg Noel Pazarları Ne Zaman Kuruluyor

Strazburg Noel pazarları 24 Kasım’da başlıyor, 30 Aralık’ta sona eriyor. Noel günü itibariyle, 25 Aralık – 30 Aralık arasındaki günlerde açık olan pazarlar Place de la Cathédrale, Place du Marché-aux-Poissons ve Terrasse du Palais Rohan. Diğerleri maalesef kapanmış oluyor.

Strazburg Noel Pazarları Saat Kaçta Açılıyor

Strazburg Noel pazarları her gün 11.00-20.00 arasında ziyarete açık. Noel’den bir önceki gün olan 24 Aralık’ta 11.00-18.00 arası hizmet veriyorlar, Noel günü olan 25 Aralık’ta tümü kapalı.

Strazburg Noel Pazarları Nerede Kuruluyor: Strazburg’da Noel Pazarları

Strazburg Noel pazarlarını büyükler ve küçükler olarak iki bölümde düşünebiliriz. Ana Noel pazarları Place de la Cathédrale, Place Kléber, Place Gutenberg, Place Broglie ve Place du Château’da kuruluyor. Daha küçük olanları ise Place du Marché aux Poisson, Place du Temple Neuf, Place Saint Thomas, Place des Meuniers, Place Benjamin-Zix ve Place Grimmeissen’de gezebilirsiniz.

STRAZBURG’DA NEREDE NE YENİR – YEME İÇME ÖNERİLERİ

Strazburg gezimizi Noel pazarlarının açılışına denk getirdiğimiz için yeme içme konusundaki ilk adreslerimiz hep pazarlar oldu. Yine de burada 2 tam günümüz olduğundan birkaç mekanı da deneyimleme şansına ulaştık.

Pastane ve fırın olarak Boulangerie Hanss Olivier-Aurelie, Au Pain de Mon Grand Pere, Dreher ve Atelier 116, listemizde olan yerlerdi. Hepsinden çok memnun ayrıldık. Oh My Goodness, şehirdeki favori kahvecimiz. Restaurant La Corde a Linge ve What the Fox akşam gezmesinde bir şeyler içmek için arka arkaya oturduğumuz yerlerdi; onları da listeye alabilirsiniz.

Eğer, Alsace şarapları denemek için kendinize sakin bir bar ararsanız Terres a Vin’e, bira çeşitleri denemek için de şehrin ünlüsü Académie de la Bière’e gidebilirsiniz.

STRAZBURG’DA TOPLU TAŞIMA İLE ULAŞIM

Strazburg, Alsace’ın başkenti olarak çok düzenli ve gelişmiş bir toplu taşıma ağına sahip. CTS firmasının organize ettiği ulaşım ağı sayesinde bizce burada araç kiralamanıza hiç gerek yok. Tabii ki tüm bölgede gezmek için araca ihtiyacınız olabilir; ancak bizim yaptığımız Strazburg-Colmar-Eguisheim rotasını yapmayı düşünüyorsanız toplu taşıma ile de çok rahat gezebilirsiniz.

Strazburg’un şehir içinde toplu taşıma kullanmak için CTS’nin biletlerinden almanız gerekiyor. Kısaca özetlemem gerekirse; Aller Simple adlı tek yön, aktarmasız, tek kullanımlık bilet otomattan alınırsa €1,80, şoförden alınırsa €2. Şoföre ödeme yaparak alabileceğiniz tek bilet türü bu; diğerleri için duraklarda bulunan otomatları kullanabilirsiniz.

Aktive ettiğiniz andan itibaren 24 saat geçerli, tek kişilik 24H Solo adlı günlük bilet otomattan ya da gişeden alınınca €4,50. Bu kart ile şehir içindeki tüm otobüs, tramvay, TER trenlerini sınırsız olarak kullanmanız mümkün. En güzel yanı, başlattığınız saat itibariyle geçerli olmaya başlaması. Yani öğlen 3’te aktive ederseniz, bir sonraki gün öğlen 3’e kadar kullanmaya devam edebilirsiniz.

Bu kartın bir de grup bileti versiyonu var; grupça geziyorsanız bundan almanızı öneririz. 24H Trio adlı, 3 kişiye kadar geçerli bu biletten alırsanız yine 24 saat boyunca sınırsız toplu taşıma kullanma hakkınız oluyor. Fiyatı da €6,10.

Strazburg’da kaldığımız otel merkezden 4 durak uzakta olduğundan, havanın soğukluğunu göz önüne alıp gün içinde zaman kaybetmemek için toplu taşıma konusuna bir çözüm bulmamız gerekiyordu ve tek biletlerle uğraşmamak için düz hesap 24H Trio günlük biletinden aldık.

STRAZBURG’DA NEREDE KALINIR – KONAKLAMA ÖNERİLERİ

Strazburg konaklama alternatifleri bakımından çok zengin bir şehir. Böyle bir özelliği olduğu için de Alsace bölgesine yapılan turların, seyahatlerin genellikle konaklama merkezi de Colmar ile birlikte Strazburg oluyor. Seçeneği bol olduğu için burada otel ve ev bulmak açısından hiç sorun yaşamayacağınıza eminiz ama yine de işinizi son ana bırakmayın. Yer kalsa bile fiyatlar doluluk oranına göre bir anda artabiliyor.

Deneyimlerimize göre, Katedral’e yakın sokaklar ve Petite France’ın çevresi, mekan ve mimari açısından Strazburg’da konaklama için en güzel bölgeler. Biz 3 ay önceden harekete geçmemize rağmen, tam merkezde kendi psikolojik sınırlarımıza uygun bir konaklama alternatifi bulamadığımız için toplu taşıma kullanımı gerektiren bölgelerdeki otellere bakmayı uygun gördük.

Strazburg’daki 2 gecelik konaklamamız için merkeze 4 tramvay durağı uzaklığındaki Hotel Origami’yi seçtik. Fiyatı Booking.com’da bulduğumuz sonuçlara göre neredeyse yarı yarıya fark ediyordu. Otel gayet rahat ve temizdi. Odamız Motel One, Ibis odalarına göre biraz daha büyüktü ve kettle’ı vardı. Tramvay durağına 3 dakika uzaklıkta, Rotonde durağının konumuna bakarak yeri hakkında da fikir edinebilirsiniz. Origami’den merkeze ulaşmak da tramvayda 10 dakika.

Strazburg’da Gezilecek Yerler yazımızın da böylece sonuna geldik. Strazburg ve Alsace ile ilgili tüm gezi notlarımıza ve fotoğraflarımıza Instagram hesabımız @nesemcelikkaya’dan, #journavelalsace etiketine tıklayarak ulaşabilirsiniz. Bizi takip edin, birlikte gezelim!

Alsace gezimizin diğer yazılarını okumak için yazılara tıklayabilirsiniz.

Alsace Gezi Rehberi: Alsas’da Gezilecek Yerler

En Güzel Alsace Köyleri ve Kasabaları

Colmar Gezi Rehberi: Colmar’da Gezilecek Yerler

Eguisheim Gezilecek Yerler: Nerede Nasıl Gidilir