Almanya ve Fransa’nın bir çocuğu olsa, muhtemelen bu Strazburg’dan başkası olamazdı. Yüzyıllardan beri iki ülkenin kültürü ile işlenmiş bu Orta Çağ dokulu modern şehir, Alsace gezilerinin olmazsa olmaz rotalarından biri. Gotik stildeki dev katedrali, eski şehir merkezi, Petite France mahallesi, Alman stilindeki renkli ahşap evleri ve nostaljik Alsace tavernaları ile bizce tam bir görsel şölen bu şehir. Fransa’da en sevdiğimiz yerlerden biri olan bu güzel şehir için Strazburg Gezilecek Yerler listemizi ve Strazburg Gezi Rehberi’mizi paylaşalım istedik.

Strazburg’da gördüğünüz bir ev sizi Almanya’da bir kasabada yürüyormuş gibi hissettirebilir. Yediğiniz bir yemekte Paris’in en lezzetli reçetesini tadabilirsiniz. Hatta, tüm bunlara bir Alsace tavernası eşlik edebilir. Ayrıca, yolda yürürken duyduğunuz Almanca ve Fransızca kelimeler birbirine karışabilir. Yani, biraz Alman dokusu, biraz da Fransız estetiği. İşte, Strazburg tam da böyle bir yer!

Strazburg Gezi Rehberi’mizde Strazburg’da Gezilecek Yerler, Strazburg’a Nasıl Gidilir, Strazburg’da Ulaşım, Strazburg’da Araç Kiralama, Strazburg’da Toplu Taşıma, Strazburg’a Ne Zaman Gidilir, Strazburg’da Konaklama, Strazburg Noel Pazarları ve Strazburg’a Yakın Gezilecek Yerler başlıklarındaki gezi notlarımızı okuyabilirsiniz.

STRAZBURG’DA NEREDE KALINIR – KONAKLAMA ÖNERİLERİ

Strazburg Gezi Rehberi’mize Strazburg konaklama tavsiyeleri ile başlayalım. Öncelikle, burası konaklama alternatifleri bakımından çok zengin bir şehir. Böyle bir özelliği olduğu için de Alsace bölgesine yapılan turların, seyahatlerin genellikle konaklama merkezi de Colmar ile birlikte Strazburg oluyor. Seçeneği bol bir şehir. Ancak, özellikle yoğun dönemler için işinizi son ana bırakmayın. Yer kalsa bile fiyatlar doluluk oranına göre bir anda artıyor ve gerçekten çok pahalı oluyor.

Deneyimlerimize göre, Katedral’e yakın sokaklar ve Petite France’ın çevresi, mekan ve mimari açısından Strazburg’da konaklama için en güzel bölgeler. Fiyatlara göre merkezden daha uzak yerlere de bakmayı unutmayın. Toplu taşıma konusu çok rahat olduğu için merkezde kalmamak bir sorun olmuyor.

Biz Strazburg’daki 2 gecelik konaklamamız için merkeze 4 tramvay durağı uzaklığındaki Hotel Origami’yi seçtik. Fiyatı Booking.com’da bulduğumuz sonuçlara göre neredeyse yarı yarıya fark ediyordu. Otel gayet rahat ve temizdi. Tramvay durağına 3 dakika uzaklıkta, Rotonde durağına yakın. Origami’den merkeze ulaşmak da tramvayla 10 dakika. Özetle, Strazburg’da nerede kalınır diyorsanız burayı önerebiliriz.

STRAZBURG GEZİLECEK YERLER

1. Barrage Vauban:

Vauban Barajı, 1686-1690 yılları arasında şehri olası saldırılarda korumak adına askeri mühendis Vauban’ın planı baz alınarak yapılmış. Projeye göre, eğer şehrin güney kısmından Strazburg’u tehdit eden bir saldırı olursa nehir seviyesi yükseltilecek, bu kısım sular altında kalacak ve düşman ordusunun buradan geçişi engellenecekmiş. Hatta, 1870 Fransa-Prusya Savaşı sırasında Prusya’nın kuşatmasını sonlandırmak için uygulamışlar da.

13 kemerli, 120 metre uzunluğundaki Vauban Barajı, günümüzde bir tarihi anıt olarak ziyaretçilerini gözlem terası ile ağırlıyor. 1966 yılında tamamalanan çatı eklemeleri ile artık Vauban Barajı’nın çatısından Strazburg’un panoramik manzarasını görmek mümkün. Girişi ücretsiz. Kış aylarında 08.30-16.00 saatleri arasında açık, diğer aylardaki saatleri kontrol etmek için buraya bakabilirsiniz.

2. Ponts Couverts:

Ponts Couverts ile birlikte Strazburg’un en güzel mahallelerinden biri olan Petite France’a da geleceksiniz. Bu çevre; aynı Vauban Barajı gibi, şehrin savunma amaçlı yapılan mimarilerinin ev sahibi. Ponts Couverts de bu yapılardan biri özetle.

Üç köprü ve dört kulenin oluşturduğu Ponts Couverts, şehri korumak için yapılmış. Köprülerin ve kulelerin amacı, askerlerin duracağı korunaklı bir yer oluşturmak. Zaten, bunun için de bir zamanlar bu köprülerin üzerindeki ahşap çatılar varmış. Köprüler bu çatılarla kapatılıyormuş.

Ponts Couverts de ‘kapalı köprüler’ anlamına geliyor ve aslında adını buradan alıyor. 1250 yılında tamamlanan yapı, 1690 yılında Vauban Barajı açıldıktan sonra savunma görevini ona devretmiş. Sonrasında ise üzerindeki çatılar kaldırılarak, bugünkü köprü halini almış.

3. Maison des Ponts Couverts:

En basit hali ile günümüzde aile-çocuk terapi ve buluşma merkezine ev sahibi olan bu küçük ev, Ponts Couverts’de görebileceğiniz en tatlı manzaralardan birine sahip. Terapi merkezi bir gezi noktası değil. Ancak, evin görüntüsü Strazburg’da en güzel manzaralardan biri. Evin önündeki kapı sabah saatlerinde kapalı oluyor.

4. Petite France:

Sıra Strazburg gezilecek yerler listesinde en sevdiğimiz yerde, yani Petite France’da! Kanal çevresindeki süper fotojenik ahşap evleri, Arnavut kaldırımlı nostaljik sokakları ve geleneksel mekanları ile şehrin en fotojenik bölgesi diyebiliriz. Ayrıca, buraya eğer Noel döneminde gelmişseniz gözünüzü alamayacağınız süslemeleri de olacak.

Petite France, Strazburg’un eski şehir merkezinin deri tabakçılarına, değirmencilere ve balıkçılara ev sahipliği yapan bölümü. Yani, aslında ekonominin ve esnaflığın buradaki eski merkezi. 1988’den beri de UNESCO koruması altında. Aslında, Petite France’ın kanal kıyısında olması da bir tesadüf değil. Karşınıza çıkacak yüksek çatılı ahşap evler o zamanlarda üretimin merkeziymiş. Bu kanal da ürünlerin taşınması için o zamanki en değerli yol.

Petite France’ta Vauban Barajı ile Ponts Couverts’i görün. Ayrıca, listenize Pont Saint Martin’i ve Maison des Tanneurs’i de ekleyin. Deri tabaklama için kullanılan yüksek çatılı evlerin en popüler örneği Maison des Tanneurs. Günümüzde Alsace mutfağını ağırlayan bir restoranın bulunduğu bu ev, Petite France’ın en gözde noktalarından.

5. Place Gutenberg:

Strazburg Notre Dame Katedrali’nin hemen çaprazındaki Gutenberg Meydanı, adını matbaanın mucidi Gutenberg’den alıyor. Çünkü; Gutenberg matbaa devrimini gerçekleştirmeden önce Strazburg’da yaşıyormuş. Bu yüzden de kendisi Strazburg için ayrı bir gurur sebebi. Meydanı kendisinin heykelinden de tanıyabilirsiniz.

Gutenberg Meydanı’nın bir özelliği de her yıl Noel pazarları döneminde bir konuk ülkenin pazarını ağırlaması. Zaman zaman konuk ülke pazarının yeri değişse de Noel zamanı için aklınızda olsun.

6. Cathedrale Notre Dame de Strasbourg:

Şehrin en görkemli mimarisi tamamlanması 400 yıl alan Gotik stildeki bu dev katedral. Gutenberg Meydanı’nın hemen sonrasında görebileceğiniz Notre Dame Katedrali, Romanesk detaylardaki Gotik mimarisi ile kendi alanının en güzel örneklerinden biri. Haliyle, Strazburg gezilecek yerler listesinin de en favori yerlerinde.

Normal dönemde katedralin gözlem alanına girebiliyorsunuz. Ancak, Noel zamanlarında güvenlik gerekçesi ile kapalı oluyor. Buranın girişi €5. Katedrali ise her gün 09:30-11:15 ile 14:00-17:45 arasında ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz.

Katedralin arka cephesi ise Place du Château’ya çıkıyor. Noel zamanı burada da büyük bir pazar kuruyorlar. Ayrıca, ünlü Noel ve yılbaşı aksesuarları mağazası Kathe Wohlfahrt’ın küçük bir mağazasını da bu meydanda göreceksiniz.

Katedralin ön cephesinde Maison Kammerzell‘i göreceksiniz. Burası şehrin en ikonik mimarilerinden biri. Günümüzde geleneksel yemeklerin servis edildiği bir restoran olarak hizmet veriyor. Alsace mutfağını tatmak için iyi bir nokta diyebiliriz. Ancak, çok turistik bir noktada ve daima kalabalık oluyor. Sıra beklemeden oturmak için rezervasyon yaptırabilirsiniz.

7. Place Kléber:

Strazburg’un en büyük meydanı Kleber, tam olarak şehrin eski ticaret bölgesinin merkezinde. UNESCO koruması altındaki bu meydan, sizi kısa bir an Paris’e götürüp getirecek.

Çevresinde birçok global markanın mağazaları var. Ayrıca, Noel zamanında kurulan dev çam ağacı ile Noel döneminin en popüler noktalarından biri.

8. Palais Rohan:

Fransız Barok mimarisindeki Rohan Sarayı; Kardinal Prens Piskopos Armand-Gaston de Rohan-Soubise için yapılmış. Fransa’nın soylu ailelerinden Rohanlar’ın evi olan bu sarayda, Louis XV, Marie-Antoinette ve Napoléon gibi önemli isimler de konaklamış.

Kanalın hemen önünde konumuyla Rohan Sarayı’nın içinde bugün üç müze var. Giriş katında kardinallerin yaşam stilini ve dekoratif sanatların sergilendiği Musee des Arts Decoratifs’i, ilk katında ise 19. yüzyılın sonuna kadarki Avrupa resim sanatı koleksiyonunu görebilirsiniz. Musee des Beaux-Arts koleksiyonu içinde Botticelli, Raphael, El Greco, Reubens ve Delacroix gibi sanatçıların eserleri mevcut. Sarayın bodrum katında ise tarih öncesi dönemden Orta Çağ’ın başına kadarki Alsace tarihini ele alan Musee Archeologique var.

Saray, Salı günleri hariç her gün 10.00-18.00 arası ziyarete açık. Ana koleksiyonlar için giriş ücreti €4, süreli özel sergilerde giriş ücreti ayrıca €5.

9. Diğer Müzeler:

Müze gezmeyi seviyorsanız, çağdaş ve modern sanat eserlerinin sergilendiği MAMCS Musee d’Art Moderne et Contemporain ve Orta Çağ sanatı odaklı The Oeuvre Notre-Dame Museum’u listenize ekleyin. Alsace tarihi ve kültürü için Musee Alsacien de bir diğer seçenek.

STRAZBURG’DA TOPLU TAŞIMA İLE ULAŞIM

Strazburg Gezi Rehberi’mize ulaşım detayları ile devam ediyoruz. Öncelikle iyi haber! Strazburg, Alsace’ın başkenti olarak çok düzenli ve gelişmiş bir toplu taşıma ağına sahip. CTS firmasının organize ettiği ulaşım ağı sayesinde bizce burada araç kiralamanıza hiç gerek yok. Tabii ki tüm bölgede gezmek için araca ihtiyaç duyabilirsiniz. Ancak, bizim yaptığımız Strazburg-Colmar-Eguisheim rotasını yapmayı düşünüyorsanız toplu taşıma ile de çok rahat gezersiniz.

Strazburg’un şehir içinde toplu taşıma kullanmak için CTS’nin biletlerinden almanız gerekiyor. Kısaca özetlemem gerekirse; Aller Simple adlı tek yön, aktarmasız, tek kullanımlık bilet otomattan alınırsa €1,80, şoförden alınırsa €2. Şoföre ödeme yaparak alabileceğiniz tek bilet türü bu. Diğerleri için duraklarda bulunan otomatları kullanabilirsiniz.

Aktive ettiğiniz andan itibaren 24 saat geçerli, tek kişilik 24H Solo adlı günlük bilet otomattan ya da gişeden alınınca €4,50. Bu kart ile şehir içindeki tüm otobüs, tramvay, TER trenlerini sınırsız olarak kullanmanız mümkün. En güzel yanı, başlattığınız saat itibariyle geçerli olmaya başlaması. Yani öğlen 3’te aktive ederseniz, bir sonraki gün öğlen 3’e kadar kullanmaya devam edebilirsiniz.

Bu kartın bir de grup bileti versiyonu var; grupça geziyorsanız bundan almanızı öneririz. 24H Trio adlı, 3 kişiye kadar geçerli bu biletten alırsanız yine 24 saat boyunca sınırsız toplu taşıma kullanma hakkınız oluyor. Fiyatı da €6,10.

STRAZBURG’A YAKIN GEZİLECEK YERLER

Strazburg gezilecek yerler listesine ek olarak çevresini de gezi planınıza ekleyebilirsiniz. Strazburg’a gelmişken buradan 30 dakikada Colmar’a, Colmar’dan da 10 dakikada Eguisheim köyüne gitmek en sevilen seçenekler. Ayrıca, 25 dakikalık mesafesi ile Obernai, 45 dakika mesafesi ile Ribeauville, 50 dakikalık mesafesi ile Kaysersberg ve Riquewihr var.

Strazburg, Alsace köyleri ve kasabaları rotasına da eklenebilir. Alsace gezisi için ilgili rehberimiz:

ALSACE GEZİLECEK YERLER: NEREDE, NASIL GİDİLİR, 8 HARİKA ROTA

Bu gezinin diğer yazıları:

COLMAR GEZİLECEK YERLER: TÜM DETAYLARLA GEZİ REHBERİ

EGUİSHEİM GEZİLECEK YERLER: NEREDE, NASIL GİDİLİR, NOEL PAZARLARI

STRAZBURG NEREDE

Strazburg, Fransa’nın kuzeyinde yer alan Grand Est bölgesinde yer alıyor. Eski adı ile Alsace, yeni adıyla Grand Est bölgesinin başkenti. En büyük şehri olan Strazburg, Fransa-Almanya sınırında.

STRAZBURG HAKKINDA BİLGİLER

Fransa’nın nüfus açısından en kalabalık şehirlerinden biri olan Strazburg, 1949 yılından beri Avrupa Birliği görüşmelerinin yapıldığı yer olarak aynı zamanda Avrupa Konseyi ile Avrupa Parlamentosu’nun da ev sahibi. Hem Fransızlar hem de yabacılar açısından sevilen bir öğrenci şehri olan Strazburg’un eski şehir merkezi de 1988 yılından bu yana UNESCO koruması altında.

Stratejik ve siyasi açıdan önemi bu özelliklerle de sınırlı değil. Alsace bölgesinin genelinde olduğu üzere, Almanya’nın sınırında konumlanan Strazburg, yıllarca Fransa ve Almanya arasında el değiştiren önemli bir merkez olmuş; ancak kentin kurulumu aslında taa Roma İmparatorluğu dönemine denk düşüyor.

362 ile 1262 arasında piskoposlar tarafından yönetilen şehir, 1262’deki Hausbergen Savaşı ile önce bir imparatorluk şehri, 1681 yılında gerçekleşen fetih ile de Fransız şehri olmuş. Bize göre kıyamet buradan sonra kopuyor; çünkü 1681 yılı itibariyle Strazburg, bir yoyo edasıyla Almanya ve Fransa arasında yer değiştirmeye başlıyor.

Günümüzde ise Alsace, Lorraine ve Champagne-Ardenne bölgelerinin birleşmesi ile oluşturulan yeni Grand-Est bölgesinin başkenti. Strazburg’un tarihi geçmişi bugün her sokağına yansımış durumda. Özellikle tarihi merkezlerinde bol bol rastlayacağınız Alman mimari stili Strazburg’a karakteristik bir özellik katıyor. Alman kültürü, şehrin yapılarından mutfağına kadar her yerde belli oluyor. Aynı nedenlerden dolayı, hem Almanca hem de Fransızca’nın konuşulduğu şehirde çift dilli yön tabelalarını da görmeniz mümkün.

STRAZBURG’A NASIL GİDİLİR – ARAÇ KİRALAMA VE TOPLU TAŞIMA

Strazburg’a gitmek için öncelikle Alsace bölgesine ulaşmanız gerekiyor. Türkiye’den Strazbug’a tek bir havayolu uçuyor. Ancak, direkt uçuşa kıyasla aktarmalı gitmek çok daha uygun fiyatlı bir seçenek. İlk olarak yapmanız gereken Basel ya da Zürih için uçak bileti almak. Sonrasında tren ya da otobüs gibi toplu taşıma alternatiflerini kullanarak ya da araç kiralayarak Strazburg’a ulaşabilirsiniz.

Strazburg geziniz için bizim gibi Basel’e bilet almışsanız, Basel-Mulhouse-Freiburg EuroAirport Havalimanı’na ineceksiniz demektir. Basel-Mulhouse-Freiburg EuroAirport, 3 ülkeye açılan özel bir havalimanı. Strazburg için burada Mulhouse/Fransa kapısından çıkış yapın. Sonra, toplu taşıma kullanarak ya da araç kiralayarak yaklaşık 1 buçuk saatte Strazburg’a ulaşmak mümkün.

Basel’den Strazburg’a Araç Kiralama

Basel’den araç kiralayarak Strazburg’a gitmek için, uçak biletlerini aldıktan sonra pek de vakit kaybetmeden Europort havalimanından araç kiralamanızı tavsiye ederiz. Alsace genellikle popüler ve turistik rota olduğu için oteller ve araçlar çok çabuk bitiyor. Bu nedenle, eğer Alsace’da araçla gezme planınız varsa erken harekete geçmeniz sizin için iyi olur.

EuroAirport havalimanından araç kiralayacaksanız dikkat etmeniz gereken aracı Fransa çıkışından teslim alacağınızı belirtmek. EuroAirport; 3 ülkeye açılan bir havalimanı olduğundan dolayı araç kiralamalarda hangi ülkeden çıkacağınızı belirtmek önemli bir konu. Araç işi tamamsa, teslim aldıktan sonra navigasyonları açın ve Strazburg yolunu takipte kalın. EuroAirport havalimanı ve Strazburg arası 1,5 saat.

Yurtdışında araç kiralama hakkındaki yazımız için tıklayın.

Basel’den Strazburg’a Toplu Taşıma ile Nasıl Gidilir

Basel’den toplu taşıma ile Strazburg’a gitmek için, havalimanının Mulhouse/Fransa kapısından ve otobüs durağı ikonunu gördüğünüz kapıdan dışarı çıkın. Sonra tam önünüze çıkan durağa gidin.

Mavi direkli durak, Strazburg’a gitmek için kullanacağınız toplu taşımanın ilk noktası. Buradan 20 dakikada bir kalkan 11 numaralı otobüsün gelmesini bekleyin. O sizi 7 dakikada St. Louis Tren İstasyonu’na bırakacak. Otobüsün ücreti tek kişi için €2,5 ve ödemeyi de direkt şoföre yapabilirsiniz.

St. Louis Tren İstasyonu’na vardıktan sonra istasyonun içine girin ve bilet gişesini bulun. Buradan Strazburg için tren bileti alacaksınız. Aslında biletleri SNCF otomatlarından da alabiliyorsunuz. Fakat, maalesef otomatlarda Fransızca’dan İngilizce dil seçeneğine geçmek biraz zor. O yüzden, tavsiyem pek de uğraşmadan gişeye gitmek. St. Louis Tren İstasyonu’ndan Strazburg’a trenle gitmek tek kişi için €24.

Eğer Basel’den Strazburg’a gideceğiniz gün Cumartesi veya Pazar gününe denk geliyorsa ve grupça seyahat ediyorsanız, 5 kişiye kadar kullanılan ve sadece hafta sonu geçerli olan ALSA + Groupe Journée biletinden de alabilirsiniz.

Bu bilet Alsace’da gezeceğiniz yerlerin bulunduğu Haut-Rhin ve Bas-Rhin bölgelerinde geçtiği ve St. Louis de Haut-Rhin departmanında yer aldığı için hafta sonu, grupça seyahat edecekler için oldukça ekonomik olur.

5 kişiye kadar geçerli olan ALSA + Groupe Journée bileti €38,10. Biz geziye Perşembe günü başladığımız ve Basel’den Strazburg’a Perşembe günü geçtiğimiz için Strazburg trenine iki kişi için €48 ödemiş olduk.

STRAZBURG’A NE ZAMAN GİDİLİR

Strazburg ve Alsace bölgesi için en çok tercih edilen dönem yaz ayları. Çünkü, bölgenin ve şehrin özellikle tarihi merkezleri çiçeklendikçe daha da güzel oluyor. Tabii, bu dönemler aynı zamanda en kalabalık gezi dönemi demek.

Strazburg ve Alsace’ın dolup taştığı bir diğer zaman aralığı ise Kasım sonu ile Aralık sonu arası. Noel gününden önceki 4 haftayı kapsayan Advent döneminde şehrin farklı noktalarında Noel pazarları kuruluyor. Ayrıca, bu dönemde şehrin sokakları da özenle dekore ediliyor. 25 Kasım’dan yıl sonuna dek Strazburg’un ortamı gerçekten çok renkli ve romantik.

Aynı zamanda Strazburg, Avrupa’nın ilk Noel pazarlarından birinin kurulduğu yer. Bu gelenek de yıllardır en süslü şekilde devam ediyor. Noel’in Başkenti unvanının hakkını da tam anlamıyla veriyor.

NOEL’İN BAŞKENTİ STRAZBURG

Strazburg, Noel’in Başkenti kabul ediliyor. Tam da bu yüzden, Almanya’da başlayan Noel pazarı kültürünü tüm neşesi ile Alsace’a taşıyan bir şehir. Rengarenk ve bol ışıltılı süslemeleri ile de bu döneme özel gezilerin bizce gerçek anlamda merkezi. Noel zamanı yolunuz Strazburg’a düşerse özetle, kendi romantik komedi filminizi çekiyormuş gibi hissetmeniz pek de zor olmayacak.

STRAZBURG’DA YILBAŞI VE STRAZBURG NOEL PAZARLARI

Yazının en başında da belirttiğimiz gibi, söz konusu Noel pazarı gezisi ise akla gelen ilk seçeneklerden biri Strazburg ve Alsace. Avrupa’da kurulan ilk Noel marketlerinden birine ev sahipliği yapan Strazburg’da gelenek hiç bozulmadan yıllardır devam ediyor. Ayrıca, Strazburg Alsace bölgesinin başkenti ve en büyük şehri. Her yıl 24 Kasım-30 Aralık tarihleri arasında şehrin farklı noktalarında birçok Noel pazarını ağırlıyor. O yüzden de Strazburg’da gezilecek yerler kadar öne çıkan bir diğer başlık da buranın Noel pazarları.

Noel pazarları Almanya’daki kadar görkemli ve büyük olmasa da bu şehirde süslemenin düzeyi gerçekten de bambaşka! Eğer Kasım sonu – Aralık sonu arası Strazburg’a gelecek olursanız evlerin kapılarında, pencerelerinde bol bol çiçek, ayıcık, ışık, dekorasyon görüp hangi birini fotoğraflayacağınıza şaşıracaksınız.

Noel pazarları konusunda bugüne kadar özellikle Almanya’da birçok şehir, kasaba gezdik. Ancak, böylesine hiç denk gelmedik. Strazburg, gerçekten Noel’in başkenti mi bilmiyoruz ama Noel’in süsleme başkenti olduğu konusunda kesinlikle hemfikiriz!

Strazburg Noel Pazarları Ne Zaman Kuruluyor

Strazburg Noel pazarları 24 Kasım gibi başlıyor, 30 Aralık’ta sona eriyor. Noel günü itibariyle, 25 Aralık – 30 Aralık arasındaki günlerde açık olan pazarlar Place de la Cathédrale, Place du Marché-aux-Poissons ve Terrasse du Palais Rohan. Diğerleri maalesef kapanmış oluyor.

Strazburg Noel Pazarları Saat Kaçta Açılıyor

Strazburg Noel pazarları her gün 11.00-20.00 arasında ziyarete açık. Noel’den bir önceki gün olan 24 Aralık’ta 11.00-18.00 arası hizmet veriyorlar, Noel günü olan 25 Aralık’ta tümü kapalı.

Strazburg Noel Pazarları Nerede Kuruluyor: Strazburg’da Noel Pazarları

Strazburg Noel pazarlarını büyükler ve küçükler olarak iki bölümde düşünebiliriz. Ana Noel pazarları Place de la Cathédrale, Place Kléber, Place Gutenberg, Place Broglie ve Place du Château’da kuruluyor. Daha küçük olanları ise Place du Marché aux Poisson, Place du Temple Neuf, Place Saint Thomas, Place des Meuniers, Place Benjamin-Zix ve Place Grimmeissen’de gezebilirsiniz.

STRAZBURG’DA NE YENİR – YEME İÇME ÖNERİLERİ

Strazburg’da gezilecek yerlerin ardından yeme içme tavsiyelerimizi de paylaşalım. Biz gezilerimizi hep Noel pazarlarının açılışına denk getiriyoruz. Bu yüzden de yeme içme konusundaki ilk adreslerimiz hep pazarlar oldu. Yine de burada 2 tam günümüz olduğundan birkaç mekanı da deneyimleme şansına ulaştık.

Pastane ve fırın olarak Boulangerie Hanss Olivier-Aurelie, Au Pain de Mon Grand Pere, Dreher ve Atelier 116, listemizde olan yerlerdi. Hepsinden çok memnun ayrıldık. Oh My Goodness, şehirdeki favori kahvecimiz. Restaurant La Corde a Linge ve What the Fox akşam gezmesinde bir şeyler içmek için arka arkaya oturduğumuz yerlerdi.

Eğer, Alsace şarapları denemek için kendinize sakin bir bar ararsanız Terres a Vin, bira çeşitleri denemek için de şehrin ünlüsü Académie de la Bière aklınızda olsun.

Strazburg’da Gezilecek Yerler ve Strazburg Gezi Rehberi yazımızın da böylece sonuna geldik. Strazburg ve Alsace ile ilgili tüm gezi notlarımıza ve fotoğraflarımıza Instagram hesabımız @nesemcelikkaya’dan ulaşabilirsiniz. Bizi takip edin, birlikte gezelim!

Alsace gezimizin diğer yazılarını okumak için yazılara tıklayabilirsiniz.

ALSACE GEZİLECEK YERLER: NEREDE, NASIL GİDİLİR, 8 HARİKA ROTA

EN GÜZEL ALSACE KÖYLERİ VE KASABALARI – 8 ALTERNATİF ROTA

COLMAR GEZİLECEK YERLER: TÜM DETAYLARLA GEZİ REHBERİ

EGUİSHEİM GEZİLECEK YERLER: NEREDE, NASIL GİDİLİR, NOEL PAZARLARI