Canımız Bodrum’umuz, Ege sıcaklığı, gelişmişliği ve pek sevdiğimiz koyları ile ülkemizin açık ara en popüler tatil rotası. Bodrum’un özellikle yaz aylarının en sevilen tatil rotası olmasında, her bütçeye hitap eden konaklama seçeneklerinin ve çok sayıdaki koylarıyla plajlarının da etkisi büyük. Biz de bu yazıda en sevdiğimiz Bodrum koylarını ve Bodrum plajlarını listeledik. Bizim için en güzel Bodrum koylarını ve sevdiğimiz Bodrum halk plajlarını da listemizde görebilirsiniz.

Bodrum’da herkese uygun bir plaj alternatifi var. İster merkezde kalıp hem gezmeli hem yüzmeli bir tatil, ister biraz daha uzaklara kaçıp kafa dinlemeli bir yaz molası. Bodrum’da gidecek çok sayıda koy ve plaj olduğunu için bu yazıda en sevdiklerimize yer verdiğimizi de ekleyelim.

EN GÜZEL BODRUM KOYLARI VE PLAJLARI

1. Ortakent Yahşi Beach:

Bodrum’daki favorilerimizden biri olan Ortakent, her gidişimizde listeye eklediğimiz plajlardan. Suyu ne soğuk ne sıcak, taşlık olduğu için daima berrak. Ortakent’te sahil boyu farklı işletmeler mevcut. Hepsinde de yeme içme karşılığında ya da işletme giriş ücreti ile tesislerden yararlanabiliyorsunuz.

Özel araçla gelecekseniz, sabah erken saatler daha uygun. Ayrıca, otopark çok büyük olmadığı için günün ilerleyen saatlerinde burada park yeri bulmak zorlaşabilir. Ortakent, upuzun sahiliyle kesinlikle Bodrum’un en sevilen plajlarından biri. Yahşi tarafına geçmeyecekseniz, gelirken deniz ayakkabınızı almayı unutmayın.

2. Kargıcak Koyu:

Kargıcak, hala çok popüler olmadığı ve bozuk bir yolu olduğu için sakinliğini koruyor. Ayrıca, şahane bir doğası da var. Koyda salaş bir işletme mevcut. Şemsiye, şezlong kiralayabilir ya da büfesinden faydalanabilirsiniz. Plajı kumluk, denize girişi hafif taşlık. Her ihtimale karşı deniz ayakkabısı ile girmekte fayda var.

3. Akyarlar Karaincir Koyu:

Oldukça sığ denizi ve neredeyse yazın tamamında dalgasız olmasıyla Karaincir Koyu, Bodrum’un en sevilenlerinden biri. Halk plajı bölümünde belediyenin şemsiyelerinden ücretsiz faydalanabilirsiniz. Buna ek olarak, kafe ve otellerin plaj alanlarından da yeme içme karşılığında yararlanabiliyorsunuz.

Denizi sığ olduğu için özellikle çocuklu aileler için çok ideal bir koy. Son olarak, ücretsiz otopark imkanının da bulunduğu koyun yolu oldukça düzgün.

4. Bitez Plajı:

Bitez plajı ile listemize devam ediyoruz. Sabah erkenden gelmediğinizde halk plajında yer bulamayacağınız, otopark problemi öğleden sonra çok fazla olan, alternatifli sahil işletmelerine sahip bir plaj. Girişi kumluk ve oldukça sığ olan Bitez plajında imkanlarından faydalanabileceğiniz tesisler var. Bodrum merkeze en yakın koylardan biri olduğu için yaz aylarında oldukça kalabalık oluyor. Ek olarak, çocuklu ailelerin sık tercih ettiği plajların başında geliyor.

5. Mazı – Hurma Koyu:

Gökova körfezinin yanı başında yer alan Mazı köyü sahilinin deniz girişi ve sahili hafif taşlık olduğundan masmavi berrak suyuyla ünlü. Kendisi, ulaşımı nedeniyle aşırı popüler koylardan değil. Ancak, Bodrumluların kalabalıktan kaçmak için sıklıkla tercih ettiği yerlerden. Mazı köyünden denize doğru inerken iki koyla karşılaşacaksınız; Hurma koyu ve Çakılyalı koyu.

Çakılyalı koyunda daha çok apart oteller yer alırken Hurma koyunda günübirlik denize girebileceğiniz restoran işletmeler mevcut. Bu işletmelerden şemsiye ve şezlong kiralayabiliyorsunuz. Örneğin; Mazı Restaurant bölgenin en sevilenlerinden. Ayrıca, fiyatları da Bodrum ortalamasına göre oldukça makul.

Mazı’nın yolu virajlı olsa da oldukça rahat. Normal binek aracınızla rahatlıkla gidebilirsiniz. Otopark sorun oluşturabiliyor. O yüzden, gelirken köye yakın bir yere bırakıp biraz yürüyebilir ya da sahildeki restoranların otoparklarından faydalanabilirsiniz. Yanınıza mutlaka deniz ayakkabısı alın. Suyu Bodrum’daki diğer koylara nazaran biraz daha soğuk.

6. Bardakçı Koyu:

Zeki Müren sayesinde ünlenen Bardakçı Koyu, Bodrum merkezden rahatlıkla gidebileceğiniz bir koy. Bodrum merkezden kalkan küçük balıkçı tekneleri ile 10 dakikada ulaşabileceğiniz koya gece geç saatlere kadar karşılıklı ulaşım mevcut.

Koyun neredeyse tamamında otel işletmeleri mevcut. Halk plajı bölümü ise oldukça küçük. Plajı taşlık ve denize girişte deniz kestaneleri olduğundan yanınızda deniz ayakkabısı götürmeniz şart.

7. Kissebükü Koyu:

Bodrum’un gizli kalmış köşelerinden Kissebükü Koyu’na karadan ulaşım zor ve zahmetli. Ancak, teknelerin sıklıkla tercih ettiği bir yer. Antik kalıntılarla doğayı bir araya getiren koyun çevresinde yerleşim ve yapılaşma yok. Bu yüzden de Bodrum gibi kalabalığı bol bir rotada bile sakinliğini koruyor. Zaten bakirliği de en sevilen özelliği.

Zaman zaman imar konusu gündeme gelse de şu an için koy korunuyor, bozulmadan görülmesi konusunda ısrarcıyız. Koyda kafe gibi bir işletme bulunmadığı için hazırlıklı gitmeniz gerektiğini hatırlatalım. Doğa yürüyüşleri ve offroad için gelinebilir. Ayrıca, kamp atmak için uygun alanları da var. Kissebükü Koyu’na karadan gelmek için arazi aracı en mantıklısı. Tekneyle zaten herhangi bir sorun yaşanmıyor.

8. Göltürkbükü Cennet Koyu:

Göltürkbükü Cennet Koyu Bodrum’da en sevdiğimiz koylar arasında. Bu koy için dar bir patika yoldan gidiyorsunuz, aracınızı park ettikten sonra da 50-100 metre kadar yürümeniz gerekiyor. Koyda salaş bir işletme mevcut. Ek olarak, yanınızda yiyecek içecek de götürebilirsiniz. İşletme olduğu için tuvalet ve duş da bulunuyor. Deniz girişi çakıllı kumlardan, ancak girişte sorun yaşamıyorsunuz.

Kamp sandalyelerini açıp sakin bir plaj günü yaşamak için güzel alternatiflerden biri. Doğanın içinde bulunduğu için etrafta domuzlarla karşılaşma olasılığınız çok yüksek. Genelde sadece yemek için sahile iniyorlar, yine de dikkat etmekte fayda var.

9. Aspat Koyu:

Aspat Koyu’nda hem halk plajı olarak girilebilecek ücretsiz alan hem de Aspat Beach adında bir işletme var. Özellikle hemen çevresine kurulan açık yaşam merkezinin ardından Aspat da oldukça popülerleşti. Koya geri dönecek olursak, işletmenin yeme içme fiyatları genel olarak diğer Bodrum plaj restoranlarıyla aynı seviyelerde. Sahil alanının genişliği ve palmiyelerin doğal gölge alanları en sevilen özellikleri. Aspat Koyu’nun deniz girişi hafif taşlık, sonrası tamamen kumluk. Oldukça berrak ve temiz bir deniz. Otopark sorunu yok. Ayrıca, duş, tuvalet giyinme kabinleri de temiz ve düzenli.

10. Orak Adası:

Türkiye’nin en turkuaz manzaralarından birine sahip olan Orak Adası ve Akvaryum Koyu, Bodrum’da yüzmeniz gereken yerlerin başında geliyor. Günübirlik tekne turlarının en sevilen rotalarından olan adada yerleşim yok. Tekne turlarının zaman aralığına denk gelmezseniz oldukça sakin. Tekne turlarının Orak Adası rotası saat 10:00 – 17:00 arasında değişiyor.

İmkanınız varsa, özel bir tekne kiralayıp daha sakin bir zamanda görmenizi öneririz. En güzel dönemlerinin de Mayıs ve Eylül ayları olduğunu söylemeden geçmeyelim.

BONUS: BODRUM TEKNE TURU

Bodrum tekne turları iki farklı rotada ilerliyor; ilki Orak Adası, Pabuç Burnu, Kızıl Burun ve Tavşan Burnu, diğeri ise Karaada ve Kleopatra sıcak su mağarası, Meteor çukuru, Akvaryum koyu, Tavşan burnu ve Poyraz koyu. Tur fiyatları rotaya göre değişiyor.

Tekneler sabah 10:00 gibi Bodrum merkezden kalkıyor, 18:00 civarı Bodrum merkeze geri dönüyor. Tekne turu rotası oldukça keyifli ama kapasitenin fazla olduğunu belirtelim. Özellikle, sezonda teknelerin çoğu ortalama 50-60 kişi ile hareket ediyor.

Bodrum tekne turlarıyla birlikte En Güzel Bodrum Koyları ve ve Bodrum Plajları yazımızın sonuna geldik. Tüm fotoğraf ve gezi notlarımıza Instagram’da @nesemcelikkaya hesabından ulaşabilirsiniz. Bizi takip edin, birlikte gezelim!

Bodrum Rotası için Diğer Yazılar:

TÜRKİYE’DEN FERİBOTLA GİDİLEN YUNAN ADALARI

KOS ADASI GEZİLECEK YERLER: GEZİ REHBERİ, PLAJLAR, MEKANLAR