Yunanistan ve güzel adaları yazın seyahat edilecek en güzel yerlerden. Pırlanta gibi sahillerimiz bir yana, Yunan Adaları’na bu kadar yakın olmak da yaza uygun gezileri planlarken işimizi çok kolaylaştırıyor doğrusu. Bu kadar çok ada içerisinden hangisine önce gideceğimizi seçmekte zorlansak da Yunan Adaları her zaman iyi geliyor. Ada hayatının, güzel sahillerin ve lezzetli sofraların keyfi bol, çok kısa sürede ulaşabileceğimiz Türkiye’den direkt gidilen adaların yeri de bizim için bir başka haliyle!

Bu yazıda, Kos Adası Gezi Rehberi ve Kos Adası’nda Gezilecek yerleri seyahetinizi daha keyifli hale getirebilmek için kendi deneyimlerimize göre listeledik.

Bugün rotamızı Bodrum’dan 45 dakikada ulaşabileceğiniz Kos Adası’na çeviriyoruz. Dodecanese Adaları olarak da geçen, Türkiye’ye yakın On İki Adalar’dan biri Kos. Rodos Fethi ile Osmanlı hakimiyetine geçen On İki Adalar, bir dönem İtalyan egemenliğinde de kalmış.

Bugün hala bu izleri görebilmek bir yana Kos sanki bizden biri gibi. Bunun ana nedenlerinden biri de; mübadele döneminde Kos’un İtalyan yönetiminde olması ve adadaki Türklerin mübadele anlaşmasından etkilenmeden isteyenlerin adada kalmaya devam edebilmesi. Bugün adanın çoğunluk nüfusunu Yunanlar oluştursa da halen bir Türk nüfusu da mevcut. Kos için kesinlikle geleneksel bir Yunan Adası diyemeyiz. Bodrum ile Marmaris’in küçüğü gibi, turistik bir ada olsa da geziyi keyifli bir hale getirecek her şey burada da mevcut.

KOS ADASI’NDA GEZİLECEK YERLER

#1 Kos Town:

Feribottan ineceğiniz limanın olduğu bölge adanın merkezi de olan Kos Town. Kos Town sahili 13 km boyunca uzanan keyifli bir bisiklet yoluna ve karşı hizasında turistik mekanlara ev sahipliği yapıyor. Adanın tarihi yapılarının çok büyük bir kısmı da Kos Town’da. Görsel olarak biraz Bodrum’u, biraz da Marmaris’i andıran Kos Town’da Antik Agora, Roman Odeon, Hipokrat Çınarı, Kos Arkeoloji Müzesi ve Osmanlı döneminden günümüze uzanan camileri gezebilirsiniz.

Limandan ilk bakışta yapılar tipik ada mimarisinden farklı olsa da ara sokaklarda begonvilli evler ve Kos’un güzel tavernaları karşınıza çıkacak. Kos Town’u bisikletle ya da yürüyerek gezebilirsiniz. Yarım gününüzü buraya ayırmanız yeterli olur.

#2 Eleftherias Meydanı:

Adanın en merkezi yerlerinden biri olan Eleftherias Meydanı, Kos’un belli başlı mimarilerinin ev sahibi. Eleftherias Meydanı’nda kapalı pazar yeri olan Agora’yı, Osmanlı döneminden günümüze uzanan ve 1724 yılında tamamlanan Defterdar İbrahim Paşa Camii’ni ve adadan çıkan tarihi eserlerle kalıntıların sergilendiği Kos Arkeoloji Müzesi’ni görebilirsiniz.

Müzeye giriş €6, Pazartesi günleri ziyarete kapalı. Defterdar İbrahim Paşa Camii ise 2017 yılına dek aktif olarak kullanılıyormuş, ancak depremde çok zarar görmüş ve şu an kapalı. Agora’da adanın yerel ürünleri, hediyelik eşyacılar bulunuyor. Aktif olarak açık, alışveriş için göz atılabilir.

Meydana çıkan ara sokaklarda gerçekten de çok keyifli restoranlar, kafeler var. Bu tarafa gelmişken bir molanızı da meydan çevresindeki mekanlarda vermek isteyebilirsiniz. Ara sokaklara doğru giderken, meydanın arkasında yer alan mavi kubbeli Agia Paraskevi Kilisesi de görebileceğiniz yerler arasında. Kilise, adanın simge yapılarından biri. Burası da depremde hasar gören yerlerden ve şu an için ziyarete kapalı.

#3 Hipokrat Çınar Ağacı:

Neratzia Kalesi’nin çok yakınındaki Hipokrat Çınarı’nın altında tıbbın babası Hipokrat’ın öğrencilerine dersler verdiğine inanılıyor. Sorun şu ki; Hipokrat 2500 yıl önce yaşamış ve çınar 500 yaşında. Muhtemelen, Hipokrat bu çınarın öncesinde aynı noktada var olan başka bir ağaç altını kullanmıştır diye düşünüyoruz.

Ağaç, 12 metreye yayılan genişliği ile Avrupa’nın en büyük ağacı unvanını almış. Günümüzde demir bir konstrüksiyon ile koruma altında. Aynı yapı ile ağacın büyüme şekline de form veriliyor. Ağacın çevresinde gezerken Osmanlı’dan kalan ve günümüzde de su alınabilen bir çeşmeye ev sahipliği yaptığını göreceksiniz.

#4 Gazi Hasan Paşa Camii:

Hipokrat Çınarı’nın tam karşısında ise Gazi Hasan Paşa Camii bulunuyor. Cezayirli Hasan Paşa tarafından 1786 yılında tamamlanan bu camii kesme taş mimarisi ve iki katlı, dikdörtgen planı ile dikkat çekiyor. Ne yazık ki 2017’de gerçekleşen Kos depreminde fazlasıyla hasar alan yapılardan biri de burası. Umarız bir an önce aslına uygun şekilde restore edilir, maalesef şu an oldukça kötü görünüyor.

#5 Şövalyeler Kalesi:

Kos limanına komşu olan Şövalyeler Kalesi 15. yüzyılda Rodos şövalyeleri tarafından saldırılardan korunma amacı ile yapılmış. Aynı yerdeki antik Neratzia Kalesi kalıntıları üzerine lokal taşlarla yapılan Şövalyeler Kalesi’nin tamamlanması neredeyse 100 yılı bulmuş.

Kale mimarisinin bazı bölümlerinde halen antik yapının kalıntıları görülebiliyor. Kos Adası, Türk yönetimine geçtikten sonra kaleye sayısız ekleme yapılsa da bu eklemeler adanın 1912’de İtalyan hakimiyetine geçişi sonrası İtalyanlar tarafından yıkılmış ve eski haline getirilmiş.

Adadaki birçok önemli yapı gibi, Şövalyeler Kalesi de 2017 depreminde hasar almış ve ziyarete kapalı. Kaleyi gezemeyecek olsanız da tur esnasında buraya mutlaka uğrayın; çünkü köprüsü ve palmiyeli Phoinikon Caddesi ile beraber gerçekten de çok hoş görünüyor. Kos’ta etrafı izleme ve fotoğraf çekme konusunda en sevdiğimiz noktalardan biri olduğunu söyleyebiliriz.

#6 Casa Romana:

Roma döneminde yaşamış olan çok zengin bir ailenin 36 odalı villası olan bu ev, 1930 yılında keşfedilmiş ve Roma dönemindeki hayata ışık tutmak amacıyla sıkı bir restorasyon süreci sonrası ziyarete açılmış.

Geçmişi 2. yüzyıla dek uzanan evin sütunlarla şekillenen mimarisi, freskleri, heykelleri ve mozaikleri özellikle görülmeye değer. Salı günleri hariç her gün 08:30 – 15:30 arası ziyarete açık. Kişi başı giriş ücreti yazın €6, kışın ise €3.

#7 Roman Odeon:

Casa Romana’nın çok az ilerisindeki Roman Odeon, 2. yüzyılda yapılmış ve İtalyan hakimiyeti esnasında restore edilmiş 750 kişilik bir antik tiyatro. Tarihte müzik etkinliklerine ve festivallerine ev sahipliği yapan tiyatronun en belirgin özelliklerinden biri de ilk 9 sıranın tamamen mermerden yapılmış olması.

Belli ki günümüzün protokol uygulaması o zamanlar da varmış. Tiyatro, Salı günleri hariç 08:30 – 15:30 arasında ücretsiz görülebilir.

#8 Antik Gymnasium:

Roman Odeon’un hemen karşısında Antik Gymnasium yer alıyor. Kos’un üç gymnasium’unun ev sahibi olan bu alan, Batı Arkeolojik Alanı olarak da geçiyor. Gymnasium’lar antik Yunan’da halka açık yarışmalara katılan atletlerin hazırlanması ve eğitimi için yapılan yerlerin geneline verilen bir isim.

Burası da MÖ 3. yüzyılda yapılmış. İçerisinde Afrodit ve Herakles tapınaklarının kalıntıları, yüzme havuzu, antik stadyum alanı ve hamamlar bulunuyor. Giriş ücretsiz.

#9 Antik Agora:

Antik Gymnasium’a yürüme mesafesindeki bir diğer yer de MÖ 3. yüzyıldan kalma Antik Agora. Her antik agora alanı gibi geçmişte adanın ticari ve sosyal merkezi olarak kullanılmış bir yapı.

Kos’un önemli arkeolojik alanlarından biri olan Antik Agora’da tapınaklar, bazilikalar, hamamlar, kalıntılarından anlaşılan evler ve geniş bir pazar yeri bulunuyor.

Agora’nın limana çok yakın konumda bulunması da adanın ticari merkezi olduğunu gösterir nitelikte.

Günümüze çok hasarlı ve düzensiz gelmiş olsa da alanı gezmek adanın antik yüzüyle tanışmak açısından oldukça güzel. Özellikle akşam üstü ve gün batımı saatlerinde daha keyifli oluyor. Giriş ücretsiz.

#10 Kos Asklepion:

Tıbbın babası kabul edilen Hipokrat, Kos doğumlu ve hayatının bir kısmını da bu adada geçirmiş. Kos gezisinde bir bakıma biraz da Hipokrat’ın izlerini takip edeceğiz. Onlardan ilki; antik dünyanın en iyi şifa merkezlerinden biri olan Kos Asklepion.

Asklepion, Hipokrat’ın yaşadığı dönemden çok sonra yapılmış olsa da şifa merkezinin kurulmasında ve bir hastane gibi çalışmasında Hipokrat’ın tıp biliminde açtığı yol etkili olmuş. Antik çağın tıp merkezi olan Kos Asklepion’u MÖ 3. yüzyılda yapılmış. Kos Town’a araçla 10 dakika mesafede olan ve üç bölümden oluşan antik kente giriş ücreti €8, her gün 08:00 – 17:00 arası ziyarete açık.

#11 Agios Stefanos Bazilikaları:

Agios Stefanos Bazilakaları’nın bulunduğu plaj Kos’taki favorilerimizden. Bazilikalar MÖ 5. ve 6. yüzyıllarda yapılmış ve aslında hemen karşısındaki Kastri Adası’na bir köprü ile bağlanıyormuş.

Köprü ve bazilikalar zaman içinde depremlerle yıkılmış ve bugün yalnızca bazilikaların kalıntılarını görebiliyoruz. Konum olarak Kefalos’un Kamari kıyısında bulunmaları ve hemen karşısındaki Kastri Adası’na bakmaları bu plajı eşsiz bir yere dönüştürüyor.

#12 Kastri Adası:

Agios Stefanos Bazilakaları’nın karşı komşusu olan Kastri Adası Kos’un ve Kefalos’un en güzel manzaralarından biri. Üzerinde kale kalıntıları olan bu çorak adayı görsel olarak mükemmel bir noktaya taşıyan ise üzerindeki mavi – beyaz renkli, küçücük St. Nicolas Şapeli.

Kıyıdan Kastri Adası’na tekneyle ya da yüzerek geçilebiliyor. Adaya tekne ile geçerseniz şapeli de ziyaret edebilirsiniz.

#13 Zia:

Yunan Adaları’nın olmazsa olmazı hiç şüphesiz köy gezileri. Kos’un gezmesi en keyifli köylerinden biri de gün batımları ve mekanları ile ünlü Zia köyü. Zia’ya çıkan yol bile gün batımı ve manzara izlemek için son derece güzel ama tabii ki panaromik manzaralı mekanların da yeri ayrı.

Kafeler, restoranlar, tavernalar, hediyelik eşya dükkanları ve tasarım mağazaları için birkaç saatinizi mutlaka buraya ayırın.

Girişteki ücretsiz otoparkta aracınızı bırakıp köyü yürüyerek gezeceğiniz için Zia’ya özellikle yazın sabah saatlerinde veya akşamüstü gitmek daha iyi olacaktır. Rotanızı da otoparktan değirmenlere doğru çıkacak şekilde kurabilirsiniz.

Zia, Kos’un en popüler yerlerinden biri olduğu ve genellikle gün batımı manzaralı akşam yemeği için gelinen bir köy olduğu için, böyle bir planınız varsa mutlaka önceden rezervasyon yaptırın.

#14 Antimachia:

Kos’ta gezebileceğiniz bir diğer köy, yakınlarında havalimanının da bulunduğu Antimachia. Venedik Antimachia Kalesi, yel değirmenleri, kiliseleri ve geleneksel tipteki evleri ile ünlü bir köy.

Antimachia’daki geleneksel evlerden birini gezmek isterseniz Antimachia Traditional House’u listenize ekleyebilirsiniz. 14. yüzyılda yapılmış olan Venedik Kalesi de ziyarete açık. Kos’a yakın adaları rotanıza eklediyseniz Kalymnos feribotları da Antimachia limanından kalkıyor.

#15 Plati, Kalimnos ve Pserimos Tekne Turu:

Kos’a yakın konumdaki bu üç ada için günlük tekne turları yapılıyor. Kos tekne turlarını bizdekilere kıyasla daha sakin ve danssız olarak tanımlayabiliriz. Kos Town’u gezerken sahil hattında bu teknelerden bol bol karşınıza çıkacak. Turlarla ilgili bilgileri de teknelerden veya merkezdeki acentelerden alabilirsiniz.

3 Ada turunda gideceğiniz Plati’de yerleşim yok, Kalimnos ve Pserimos’ta var. Tur esnasında hem gezi hem de yüzme için yeteri kadar vakit veriliyor.

Kos’ta uzun süre kalacaksanız bu turları planınıza ekleyebilirsiniz. Tekne turu için rezervasyon yaparken yemek detayını sormayı unutmayın. Önceden konuşursanız et tercihleri size uygun değilse değiştirmek mümkün. Tekne turları kişi başı €25-€30 civarında.

KOS ADASI’NDA YEME İÇME | KOS ADASI MEKAN ÖNERİLERİ

Kahve & Dondurma: Corner Cafe Snack Bar Kefalos, Roots Zia, Special Bakery Snacks Patisserie Kos Town

Taverna & Restoran: Restaurant Ali Kos Town, Taverna Olympia Zia, Oromedon Zia, Fish Taverna Katerina Agios Stefanos, Gyros Grill by Vassili, Nick the Fisherman Averof, Barbouni  Seafood Restaurant Averof

EN GÜZEL KOS ADASI PLAJLARI

Biz Kos Adası plajlarını çok sevdik! Kum plajlar, turkuaz koylar, ağaçlıklı upuzun sahiller boyunca hem işletmeli hem de işletmesiz alanlarla Kos plaj açıdan oldukça zengin. Türkiye’den direkt gidilen adalarla kıyaslayınca Kos’un plaj işletmesi anlamında Bodrum ve Çeşme’den pek farkı da yok. Hatta, fiyat anlamında daha uygun. Adada herkese göre bir plaj işletmesi olması da Kos’un bir diğer güzelliği.

Kos Adası’nda favori plajlarımız Agios Stefanos ve Kefalos. Bu ikilinin yanı sıra sevdiğimiz tüm koyları ve plajları En Güzel Kos Adası Plajları yazımızda anlattık. Gitmeden okumayı unutmayın!

KOS ADASI’NDAN GİDEBİLECEĞİNİZ YUNAN ADALARI

Kos, On İki Adalar’ın ortasında konumlandığı için başka Yunan Adaları’na geçmek için son derece uygun bir yer. Adadaki üç limandan kalkan feribotlarla kolayca başka adalara gidebilirsiniz. Kos’tan en sık gidilen Yunan Adaları arasında Kalymnos ve Leros yer alıyor. Bu ikilinin dışında; Nisyros, Tilos, Halki, Lipsi, Symi, Rodos, Patmos ve Fourni de diğer popüler seçenekler.

KOS ADASI’NA NE ZAMAN GİDİLİR

Adayı daha sakin bir zamanda gezmek istiyorsanız 15 Mayıs – 15 Haziran arası dönem çok keyifli oluyor; ancak bu tarih henüz sezon öncesi olduğu için bazı mekanlar veya plajlar tamamen açılmamış olabilir.

Haziran ve Eylül ayları deniz tatili için de güzel bir seçenek, Temmuz ve Ağustos en kalabalık dönemler, Ekim ise Mayıs gibi riskli bir ay. Biz Kos’a Ağustos ayında gitmiştik. Bu dönem ada için yüksek sezon olmasına rağmen gezimizden çok memnun kaldık.

Yüksek sezonda adaya talep çok olduğu için Bodrum’dan gidişte ve dönüşte, ülkeden çıkışla girişte ve feribota biniş konusunda aksaklıklar ve gecikmeler olabileceğini lütfen unutmayın. Maalesef Türkiye limanı ve gümrüğü bu konuda Yunanistan kadar organize değil çünkü.

Güneşin altında feribot beklemek, pasaport kontrolde uzun süre geçirmek, limandaki düzensizlik, insanların kurallara uygun hareket etmemesi ve durduk yere sinirlenmek karşılaşabileceğiniz durumlar. Bu noktada feribot firmalarının yapabileceği bir şey de yok ne yazık ki.

KOS ADASI’NA NASIL GİDİLİR

Kos Adası, Yunanistan’ın  bir adası olduğu ve Yunanistan da bir Schengen ülkesi olduğu için Kos Adası’na gitmek için öncelikle Schengen vizeniz olması gerekiyor.

Halihazırda Schengen vizeniz yoksa ama Bodrum’da birkaç gün konaklayacaksanız, direkt Bodrum’dan kapı vizesine başvurarak da Schengen vizesi alabilirsiniz. Kapı vizesi uygulamasına pandemi döneminde ara verilip uzun süre boyunca uygulanmadı; ancak 2023 yazında yeniden başlayabilir.

Schengen vizeniz varsa, Bodrum Kale, Bodrum Cruise Port veya Turgutreis limanlarından kalkan feribotlarla Kos Adası’na gidebilirsiniz. Bodrum limanlarından Kos feribotla 45 dakika, katamaran hızlı feribotla 20 dakika sürüyor. Turgutreis’ten kalkan feribotlar da Kos’a 20 dakikada ulaşıyorç

Bodrum’dan feribot ve katamaran seferi düzenleyen birçok firma var. Biz katamaranda feribota kıyasla sallanma hissi olması nedeniyle Kos’a giderken feribot tercih ettik. Denizde sallanma hissinden hoşlanmıyorsanız özellike Dentur’un feribotlarını tercih edebilirsiniz.

Feribot biletlerinizi firmaların kendi web sitelerinden görebilir veya anlaşmalı firmaların seferlerini gösteren Feribotlines üzerinden satın alabilirsiniz. İnternetten satın alma haricinde, Bodrum limanındaki acenta ofislerinden de anlık olarak bilet alınabiliyor; ancak yer bulmak son dakikada zor olabilir.

Kampanya dönemleri haricinde, Bodrum – Kos feribotları aynı gün içinde gidiş – dönüş €26, ayrı günlerde gidiş – dönüş €36 civarında oluyor. Firmaya göre feribot fiyatları değişebiliyor, katamaran hızlı feribot bilet fiyatı genelde €10 daha yüksek oluyor.

KOS ADASI’NDA ARABA KİRALAMAK

Adaya günübirlik gelmiyorsanız ve merkezin dışını da gezmek istiyorsanız mutlaka araba kiralamalısınız.

Eğer araç kiralamayı önceden, internet üzerinden yapmayacaksanız Kos Town’daki limanın çevresinde şubeleri bulunan acentelerden yerinde kiralama yapabilirsiniz; ancak yüksek sezonda anlık olarak araç bulmak zor olabilir veya normalin üzerinde bir fiyat ödemeniz gerekebilir.

Planınız netleştikten sonra otelinizi rezerve edip arkasından da aracınızı kiralamak her zaman en iyisi olacaktır.

Kos’ta araç kiralamak için bir diğer alternatif de Kos Havalimanı. Acentelerin havalimanı şubesi de bulunduğundan, internetten araç kiralama yaparken teslim yerine dikkat edin.

Kos Adası için biz daha önce Rentalcars web sitesi üzerinden araç kiralamıştık. Aracı limana 20 dakika yürüme mesafesindeki Budget Avis şubesinden teslim aldık ve yine oraya bıraktık.

KOS ADASI’NDA KONAKLAMA

Kos Adası’nda arabasız, sadece merkez olan Kos Town’u gezecekseniz konaklamak için Kos Town otelleri merkezi bir tercih olur. Adayı gezmek için daha uzun vaktiniz olacaksa ve araç kiralayacaksanız, konaklamak için adanın köylerini veya sahil kasabalarını tercih edebilirsiniz.

Biz daha önce Tigaki’de Blue Nest Hotel’de kalmıştık. Otelinize karar vermeden önce, Kos Adası’nda konaklamak için en güzel bölgeleri anlattığımız ve Kos Adası’ndan otel tavsiyelerinde bulunduğumuz Kos Adası Konaklama Rehberimize göz atmayı unutmayın.

KOS ADASI’NI GEZMEK İÇİN KAÇ GÜN GEREKİR

Bodrum’dan adaya feribot seferi gerçekleştiren çok sayıda firma var. Firma çok olunca sefer sayısı da aynı oranda artıyor. Kos Adası’nın günübirlik ziyaretçisi bol; ancak bizce adanın hakkını vererek gezmek için mutlaka birkaç günlük plan yapılmalı.

Kos Town, küçük bir Bodrum gibi ve adada Yunan adası hissini almak için mutlaka merkezden uzaklaşmak gerekiyor. Buna Kos’un güzel plajlarını, Kos’tan günübirlik veya konaklamalı gidebileceğiniz diğer Yunan Adaları’nı da eklersek Kos Adası için 3-4 günlük bir plan çok iyi olur.

Kos’tan başka adalara geçmiyorsanız 3 gün, adaya ek bir gün de Kos’tan günübirlik ada turu yapacaksanız 4 gün, Kos’tan Leros’a geçecekseniz 6 günlük bir plan düşünebilirsiniz.

Kos Adası Gezi Rehberi’nin sonuna geliyoruz, tüm gezi notlarımıza Instagram’da @nesemcelikkaya hesabından ulaşabilirsiniz.