Alsace gezileri çoğu zaman Colmar ile başlar. Ancak, Fransa’nın hem Alman hem Fransız kültürü ile şekillenmiş bu nostaljik bölgesi görülmeye değer birçok köy ve kasaba da içeriyor. Hazırsanız, Fransa’nın kuzey doğusunda keyifli bir yolculuğa çıkıyoruz. Vosges dağları ve üzüm bağları ile çevrili Alsace bölgesindeyiz! Rengarenk evleri, Arnavut kaldırımlı daracık sokakları ve güzel doğası ile Alsace, bizce Avrupa’nın en romantik rotalarından. O yüzden, bu yazıda kendi favorimiz olan en güzel Alsace köyleri ve kasabalarını listeliyoruz.

Alsace Colmar’dan ibaret değil. Şanslıyız ki upuzun Alsace Şarap Yolu’nda Colmar gibi gezebileceğimiz çok sayıda köy ve kasaba var. Özetle, ister şarap rotasını takip edin, isterseniz de kültürel bir seyahat yapın… Gitmeden önce favorilerimizden oluşan En Güzel Alsace Köyleri ve Kasabaları yazımıza mutlaka göz atın!

ALSACE KÖYLERİ: ALSACE BÖLGESİ’NDE GEZİLECEK YERLER

1. COLMAR

Colmar, aslında bir şehir ama bu rotaya eklemesek olmazdı! Nostaljik bir kartpostalı andıran görünümü ve suluboya tablosundan çıkmış gibi duran renkli evleri ile bu bölgedeki favori noktası. Colmar, birkaç saatte gezebilir, geri kalan zamanda da bol bol fotoğraf çekebilirsiniz. Özellikle; Petite Venise bölgesindeki renkli mimariler, kanal manzarası ve bol dekorasyonlu pasta gibi evler Colmar’da en sevdiklerimiz.

Alsace’ın merkezi konumundaki Colmar, konaklama alternatifleri ve çok seçenekli restoranları ile Alsace bölgesinin ana lokasyonların biri. Bu yüzden, diğer kasaba ve köylere kıyasla oldukça kalabalık. Gitme planı yapıyorsanız erkenden yola çıkmalı ve kasabayı sabah sakinliğinde gezmelisiniz.

Bu rotanın yazıları:

COLMAR GEZİLECEK YERLER: TÜM DETAYLARLA GEZİ REHBERİ

COLMAR’DA NEREDE KALINIR: EN GÜZEL BÖLGELERDEN 14 TAVSİYE

2. EGUİSHEİM

Biz Eguisheim’a Colmar’ın küçük kardeşi diyoruz. Orta Çağ dokusu, daracık sokakları ve rengarenk ahşap evleri ile resmen kalbimize kazındı. Çok fotojenik ve gezmesi çok kolay olan bir köy. Buna rağmen henüz Colmar kadar ünlü diyemeyiz. Colmar’a kadar gitmişken, 7 km ötesindeki Eguisheim’a uğramayı unutmayın.

Burası, gerçekten de eski zamanda geçen bir filmin küçük platosu gibi. 2013 yılında Fransa’nın en favori ve en masalsı köyü seçilmiş. Gerçekten de sanki bu dünyadan değil de başka gezegenden gibi. Bu rotada kesinlikle görün dediğimiz Alsace köylerinden biri.

Bu rotanın yazısı:

EGUİSHEİM GEZİLECEK YERLER: NEREDE, NASIL GİDİLİR, NOEL PAZARLARI

3. RİQUEWİHR

Riquewihr, en güzel Alsace köylerinden bir diğeri. Ayrıca, aynı Eguisheim gibi, ‘Fransa’nın En Güzel Köyleri’ anlamına gelen Les Plus Beaux Villages de France kurumunun bir üyesi. Köyün rengarenk mimarisi ve Arnavut kaldırımlı dar sokakları keyifli bir gezinin habercisi. Büyük bir köy olmadığı için, burası için de birkaç saatinizi ayırmanız yeterli.

Riquewihr’de Noel pazarı belirli günlerde kuruluyor. Köyün bir diğer özelliği ise gerçekten de güzel Alsace restoranlarına ev sahipliği yapması. Alsace mutfağına dair bir yeme içme keşfini burada yapmayı düşünebilirsiniz özetle.

4. RİBEAUVİLLE

Riquewihr’ın hemen yanı başındaki Ribeauville, Alsace Şarap Yolu üzerinde, dağlar ve üzüm bağları ile çevrili kasabalardan biri. Alsace’ın ikonik manzaralarını sunan konumu, Seigneurs de Ribeaupierre döneminden miras kalan üç kalesi ile birleşince haliyle ziyaretçisi de çok.

Ribeauville turunuzda renkli ahşap evlere, Rönesans stilindeki mimari yapılara, büyüklü küçüklü hediyelikçilere ve çiçekli nostaljik sokaklara bol bol rastlayacaksınız. Ribeauville; aynı zamanda Alsace’ın en eski festivalinin de 600 yıldır ev sahibi. Eylül ayının ilk haftasında gerçekleşen The Pfifferdaj festivalinin hikayesi ise geçmişte flüt çalarak Ribeauville’e gelen ve burada yaşayan herkese flüt çalmayı öğreten bir çocuğa uzanıyor.

5. KAYSERSBERG

Kale kalıntıları ile çevrili Kaysersberg, en sevilen Alsace köylerinden biri. Kaysersberg’in arasından geçen Weiss Nehri ve üzerindeki tarihi taş köprü buranın simge manzarası. 2017 yılında Fransa’nın En Sevilen Köyü seçilmiş. Ayrıca, Colmar’a sadece birkaç kilometre uzaklıkta. Bu köyün bir diğer özelliği de ziyaretçilerine tepelerden göz kırpan Kaysersberg Kalesi. Bu rotada genellikle öncelik verilmiyor ama çok keyifli olduğunu eklemeliyiz.

6. OBERNAİ

Strazburg’un çok yakınındaki Obernai, buraya kadar anlattığımız Alsace kasaba ve köylerinden biraz farklı. Şehirleşmeye bir adım daha yakın diyebiliriz aslında. Ancak, Obernai’nin bu listeye girmesindeki ana nedenlerden biri Alsace dokusundaki Orta Çağ mimarisinin devamlılığı. Diğeri ise lezzetli Alsace Şarap Yolu’ndaki en iyi restoranlardan birkaçına ev sahipliği yapması.

Obernai’yi öne çıkaran özelliklerden biri diğeri, Perşembe günleri Place du Marche’de kurulan yerel pazar. Taze meyve sebze, geleneksel hediyelik, giyim ve aksesuar için birebir!

7. BERGHEİM

Alsace Şarap Yolu üzerinde kalabalığa boğulmamış, gerçek bir Alsace kasabası görmek isterseniz, tepelerin arasında kurulu Bergheim’ı listenize ekleyin. 1300’lü yıllara kadar korunan surları sayesinde nostaljisini ürdüren bir kasaba. Bergheim’de, kasabanın renkli ama boş sokakları ile yol üzerindeki üzüm bağları manzarası favorimiz.

Bergheim benzeri popüler olmayan kasabalarda, geleneksel reçeteleri tadabileceğiniz restoran ve kafelere rahatlıkla uğrayabilirsiniz. Burada fiyatlar da diğer köylere ve kasabalara kıyasla daha uygun.

8. DAMBACH-LA-VİLLE

Her yerde olduğu gibi bazı Alsace köyleri ve kasabaları çok popüler olurken bazıları gizli kalmış. Dambach-la-Ville; Bergheim gibi turistler tarafından çok ilgili görmeyen bir yer. Ancak, şarap ve yemekler konusunda en az onun kadar iddialı. Ayrıca, doğası da en az onun kadar yeşil bir köy. Eguisheim gibi minik olduğundan gezmesi çok zamanınızı almayacak. Vakti olanlar listeye mutlaka eklesin.

ALSACE NEREDE

Köylerin ardından Alsace nerede diyenlere de kısa bir bilgi vermiş olalım. Alsace; Fransa’nın kuzey doğusunda yer alan ve Ren Nehri boyunca uzanan bir bölge. Başkenti Strazburg. Ayrıca, geçmişte Fransa ve Almanya arasında bol bol yer değiştirdiği için Almanya etkilerini de taşıyor. Bu yüzden, burada gezerken mimarisindeki Alman detayları sıklıkla göreceksiniz. Eğer ki daha önce Almanya’nın Bavyera gibi nostaljik bölgelerini gezmişseniz, kendinizi sanki Almanya’da gibi de hissedebilirsiniz.

Böylece en güzel Alsace köyleri ve kasabaları listemizin sonuna geldik. Tüm Alsace notlarımıza ve fotoğraflarımıza Instagram hesabımız @nesemcelikkaya’dan ulaşabilirsiniz. Bizi takip edin, birlikte gezelim!

Bu rotanın diğer yazıları:

ALSACE GEZİLECEK YERLER: NEREDE, NASIL GİDİLİR, 8 HARİKA ROTA

STRAZBURG GEZİLECEK YERLER: TÜM DETAYLARLA GEZİ REHBERİ

COLMAR GEZİLECEK YERLER: TÜM DETAYLARLA GEZİ REHBERİ

EGUİSHEİM GEZİLECEK YERLER: NEREDE, NASIL GİDİLİR, NOEL PAZARLARI