Colmar Gezilecek Yerler listemizle Colmar Gezi Rehberi’mize hoş geldiniz! Klasikleşmiş Noel pazarları gezilerimizin favori rotalarından biri olan Colmar’dayız! Colmar, Noel döneminde görebileceğiniz en güzel kasabalardan biri. Çocukluğumuzdan bildiğimiz simli yılbaşı kartpostalları gibi burası. Hem fotojenik, hem keyifli, hem de özellikle Noel’de çok eğlenceli! Biz Colmar’ı gerçekten çok sevdik. Döner dönmez de detaylı Colmar Gezi Rehberi’ni hazırladık!

Colmar Gezi Rehberi yazımızda Colmar Nerede, Colmar’a Nasıl Gidilir, Colmar’da Ulaşım, Araç Kiralama ve Toplu Taşıma, Colmar için En Güzel Zaman, Colmar’da Konaklama, Colmar’da Yılbaşı ve Colmar Noel Pazarları ve Colmar’a Yakın Gezilecek Yerler hakkındaki tüm bilgileri okuyabilirsiniz.

COLMAR’DA KONAKLAMA – COLMAR’DA NEREDE KALINIR

Colmar Gezi Rehberi’niz ve Colmar’da gezilecek yerler listeniz tamam! Peki, nerede kalacaksınız? Colmar’da konaklama seçeneğiniz çok. Ancak, konaklama bulmak için de çok erken ve çok hızlı hareket etmek lazım. Burası Alsace’ın en popüler noktası olduğu için seçenekler çok hızlı bitiyor ve fiyatlar hızla artıyor.

Colmar konaklama tavsiyelerimiz: COLMAR’DA NEREDE KALINIR | COLMAR EKONOMİK OTEL TAVSİYELERİ

Araç kiralamadan bu bölgede gezmek istiyorsanız Colmar çok makul ve iyi bir seçenek. Eğer Colmar’da yer bulamıyorsanız, günübirlik gidip gezebileceğiniz Strazburg ya da Mulhouse alternatiflerini de değerlendirebilirsiniz.

Mulhouse’da konakladığımız Best Western’in linkini buraya bırakalım. Best Western Hotel De La Bourse

2. Colmar seyahatimizde konakladığımız Ibis Budget Mulhouse‘un linkini de buraya bırakalım. Biz çok memnun kalmıştık tavsiye ederiz.

Strazburg’da konakladığımız Origami Hotel’in linkini de buraya bırakıyorum, çok memnun kaldığımızı söylemeden geçemeyeceğim. 🙂

COLMAR GEZİLECEK YERLER

1. Petite Venise:

Colmar Gezi Rehberi’ne Colmar’da gezilecek yerlerle hızlı bir giriş yapıyoruz. Adını kanallarıyla ünlü Venedik’ten alan Petite Venise mahallesi, rengarenk evleri ve onların arasından geçen irili ufaklı kanalları ile turistlerin Colmar’daki ilk durağı. Lauch Nehri’nin kurabiye evleri, hem renkleri hem de görünümleri ile benzersiz manzaralara sahip.

Colmar’ı giderek daha fotojenik ve daha popüler hale getiren bu mahalleyi gezmeye Rue de la Poissonnerie’den başlayın. Rue Turenne’ye doğru ilerlerken Küçük Venedik’in en güzel noktalarında fotoğraf çekilmeyi de unutmayın. 😊

Alsace’ın sembolü haline gelen bu yarı ahşap evler arasındaki ulaşım teknelerle yapılıyor. Geziniz bahar ya da yaz aylarına denk gelirse Petite Venise kanalında bot turuna da katılabilirsiniz.

2. Colmar Old Town:

La Petite Venise’ten sonraki durak Colmar’ın eski şehir merkezi. Arnavut kaldırımlı sokakları, süslü pastaneleri, tatlı evleri ile kendinizi bir çizgi filminde gibi hissediyorsunuz. Colmar’ın eski şehir bölgesini rehber eşliğinde adımlamak isterseniz Alsace şaraplarıyla tadım da içeren bu yürüyüş turunu önerebiliriz.

Tek gezecekler için rotamız şöyle. Katedral Meydanı ile başlayacağınız Colmar turuna Gotik stildeki St. Martin Kilisesi’ni görerek devam edebilirsiniz. Bu çevrede göreceğiniz diğer mimariler arasında; pazaryerinden askeri mahkemeye kadar farklı amaçlarla hizmet vermiş Ancien Corps de Garde evi ve 14. yüzyıla uzanan geçmişiyle Colmar’ın en eski yapılarından Maison Adolph.

Colmar Gezi Rehberi’ne bir de fotoğraf rotası ekleyelim. Colmar’da görüp bayıldığımız en fotojenik, en güzel sokaklar Rue Mercière, Rue des Marchands, Rue des Boulangers ve Rue des Serruriers oldu. Bu listeye Place du Marche aux Fleurs’ü de eklemeyi unutmayın. Sokak turunuzun esnasında gidebileceğiniz bir diğer yer ise Maison des Têtes. Küçük kafa büstlerinden oluşan dekoruyla Colmar’daki en ilgi çekici mimarilerden. Günümüzde otel ve restoran olarak hizmet veriyor.

3. St. Martin Kilisesi:

Gotik ve Orta Çağ stilindeki St. Martin Kilisesi, Colmarlılar için bir katedral olsa da mimari özellikleri bakımından aslında bir kilise. Yine de Alsace bölgesinin en özel yapılarından birini oluşturduğu için Katedral Meydanı’na vardığınızda burayı da görmelisiniz. Kilisenin yapımı 13. ve 14. yüzyıllar arasında, tam 130 sene sürmüş.

4. Koifhus ya da Ancienne Douane:

Rue des Marchands’daki Eski Gümrük Evi Koifhus, 15. yüzyılda yapılan binası ile bir dönem Colmar’ın ekonomik ve siyasi merkezi olmuş. Depo, gümrük dairesi ve meclis olarak kullanılan Koifhus; günümüzde Colmar’ın halka açık etkinlik alanı. Diğer adı ile Ancienne Douane’e geldiğinizde merdivenlerinden çıkıp hemen karşıya bakın. İşte, burası Colmar’daki en sevilen fotoğraf noktalarından biri!

Binanın hemen karşısındaki Au Vieux Pignon ise hediyelik eşya mağazası kasabanın ikonik yapılarından. Özellikle, Noel döneminde süslemeleri ve ışıkları ile kaçırmamanız gereken bir nokta. Fotoğraf işlemi bittikten sonra Koifhus’u ve içindeki süreli sergileri gezebilirsiniz. Geziniz Noel dönemine denk geliyorsa, avluda kurulan küçük Noel pazarını da ziyaret edebilirsiniz.

5. Tanner’s District – Dericiler Sokağı:

Koifhus’tan kısa bir yürüyüşle Tanner’s District’e gidiyoruz. Burası, geçmişte dericilikle ilgilenenlerin yaşayıp kendi evlerinin üst katlarında deri tabaklama işlemlerini yaptığı bir bölge. 17. ve 18. yüzyıldan günümüze uzanan bu sıralı evler, şimdi ise Colmar’ın turistik sokaklarından biri. Noel döneminde kasabanın en güzel Noel dekorasyonlarından bazılarına ev sahipliği yaptığını da eklemek gerek.

6. Grand Rue:

Colmar’ın en turistik caddelerinden biri olan Grand Rue’yu Jeanne D’Arc Meydanı’nda kurulan Noel pazarını gezdikten sonra keşfettik. Çoğu rehberde ayrı bir nokta olarak bahsedilmiyor. Burayı kafe ve restoranların buluştuğu yer olarak listeye not edebilirsiniz. Cadde üzerinde yürürken Saint Matthieu Kilisesi’ni de görebilirsiniz.

7. Dominicain Kilisesi:

Colmar’ın bir diğer ünlü kilisesi de yine Gotik stildeki Dominicain. Renkli vitray dekorasyonu ile dikkat çeken Dominicain Kilisesi’nin yapımı 14. yüzyılda bitmiş. Aynı zamanda bir manastır olan Dominicain Kilisesi, antik el yazmalarının olduğu belediye kütüphanesine de ev sahipliği yapıyor.

8. Unterlinden Müzesi:

Vakti olanlar için bir de müze önereceğiz. Çünkü, Colmar’da Fransa’nın en sevilen müzelerinden biri de mevcut. Unterlinden Müzesi, iki katlı bir manastırda 19. yüzyılda açılmış. Orta Çağ tabloları, Romanesk ve Gotik heykel çalışmaları ve diğer geleneksel el sanatlarını kapsayan geniş Alsace koleksiyonunu burada görebilirsiniz. Müzede dini bir sergi alanının yanı sıra çağdaş sanata da yer veriliyor. Bu koleksiyonda Picasso, Braque, Monet gibi sanatçıların eserleriyle de buluşabilirsiniz.

COLMAR’DA YILBAŞI VE COLMAR NOEL PAZARLARI

Colmar, Noel’in ve yılbaşının en güzel kutlandığı en güzel yerlerden biri. Zaten 2017’de Avrupa’nın En İyi Noel Pazarları kategorisinde ikinci olmuş. Buna da pek şaşırdık diyemeyiz; çünkü süsleme konusunda aşmış durumda. Evlerin üzerindeki dekorlar, ayıcıklar ve kasabayı çevreleyen ışıklar Colmar ile öyle bir uyum yakalıyor ki siz de kendinizi Noel’e özel çekilen bir filmde başrol gibi hissediyorsunuz.

Colmar’ı Noel döneminde gezmek isterseniz gezinizi Kasım ayınının son haftası ile Aralık ayının son haftası arasına denk getirebilirsiniz.

Colmar Noel Pazarları Ne Zaman Kuruluyor

Colmar’da Noel pazarları 26 Kasım-30 Aralık arası açık oluyor. Genellikle, Noel Günü olan 25 Aralık’tan sonra toplanan pazarların açık kalma süresi Alsace bölgesinde daha uzun.

Colmar Noel Pazarları Hangi Saatlerde Açık

Colmar’da Noel pazarları Pazartesi’den Perşembe’ye sabah 10.00’dan akşam 19.00’a, Cuma’dan Pazar’a sabah 10.00’dan akşam 20.00’ye kadar açık oluyor. Dikkat etmeniz gereken günler ise Noel günü ve bir gün öncesi. Colmar Noel pazarları 24 Aralık’ta 10.00-17.00, 25 Aralık Noel gününde ise 14.00-19.00 arası ziyaret açık

Colmar’daki Noel Pazarları

Colmar’da kurulan Noel pazarlarını Place des Dominicains, Place Jeanne D’Arc, Place de l’Ancienne Douane, Koïfhus avlusunda ve Petite Venise bölgesinde gezebilirsiniz. 2018 itibariyle Colmar’da bir de tamamen yeme içme odaklı bir Noel pazarı kuruluyor. Onu da Place de la Cathédrale’de görebilirsiniz.

Noel günü itibariyle bazı pazarlar ya da standlar kapanıyor. Emin olmak için Colmar’ın resmi turizm sitesini kontrol etmenizde yarar var.

COLMAR ÇEVRESİNDE GEZİLECEK YERLER

Colmar’da günübirlik gidebileceğiniz diğer Alsace köyleri Eguisheim, Turckheim, Kaysersberg, Riquewihr, Hunawihr, Ribeauville ve Bergheim. Biz kısa vadeli planlar için özellikle Eguisheim’ı tavsiye ediyor, vakti bol olanlar için de Riquewihr, Ribeauville ve Kaysersberg’in listelerdeki yerini almasını öneriyoruz.

Colmar’da çok vaktiniz yoksa ama yine de çevresindeki kasabaların bazılarını 1 günde görmek istiyorsanız Colmar’dan hareketle Eguisheim, Riquewihr, Ribeauville ve Kaysersberg’i içeren bu günübirlik tura rezervasyon yapabilirsiniz. Bu 4 noktayı aynı gün içinde arabasız gezmek toplu taşıma saatlerinden dolayı zor. O yüzden, turla gitmek çok mantıklı olur.

COLMAR NEREDE

Colmar, Fransa’nın kuzey doğusunda yer alan Grand-Est bölgesinin üçüncü büyük komünü. Alsace Şarap Yolu denince de akla gelen ilk yer. Üzüm bağları ile çevrili Alsace’ın şarap başkenti kabul edilen ve en büyük kasabalardan biri olan Colmar, Orta Çağ dokusu ile son yılların trend rotalarından biri. Colmar’ın Fransa’nın Paris’ten sonraki en büyük şehirlerinden biri olan Strazburg ile uzaklığı ise 30 dakika.

COLMAR’A NASIL GİDİLİR

Colmar Gezi Rehberi’ne Colmar’a ulaşım ile devam ediyoruz. Türkiye’den Colmar’a ya da yakınındaki başka bir şehre, kasabaya direkt uçuş yok. İlk olarak yapmanız gereken Basel ya da Zürih için uçak bileti almak. Sonrasında tren ya da otobüs gibi toplu taşıma alternatiflerini kullanarak ya da araç kiralayarak Colmar’a ulaşabilirsiniz.

Geziniz Basel-Mulhouse-Freiburg EuroAirport Havalimanı’ndan başlayacaksa, Mulhouse/Fransa kapısından çıkış yapın. Sonrasında toplu taşıma kullanmak veya araç kiralamak Colmar’a gitmek için iki alternatif.

Basel’den araç kiralayarak Colmar’a gidecekseniz; EuroAirport, 3 ülkeye açılan bir havalimanı olduğundan aracınızı Fransa çıkışından teslim alacağınızı unutmayın. Sonrasında işiniz navigasyonu takip etmeye kalıyor.

Basel’den toplu taşıma ile Colmar’a gitmek için ise havalimanının Mulhouse/Fransa kapısı ile çıkış yapın. Sonra da hemen çıkıştaki mavi direkli otobüs durağını bulun. Buradan 20 dakikada bir kalkan 11 numaralı otobüs sizi 7 dakikada St. Louis Tren İstasyonu’na bırakacak. Tek kişi €2,5 ve şoföre ödeme yapabiliyorsunuz. St. Louis Tren İstasyonu’na vardıktan sonra da gişeye gidip Colmar için tren bileti almalısınız. Bu istasyondan Colmar’a ulaşmak ortalama 50 dakika sürüyor. Bilet €17.

COLMAR’A NE ZAMAN GİDİLİR

Yaz ve bahar ayları Colmar’ın en güzel zamanı. Bu aylarda kasaba çiçeklerle dolu. Aynı zamanda bu sezon Colmar’ın da yüksek sezonu, yani yazın oldukça kalabalık bir Colmar gezersiniz.

Bizim bir diğer güzel zaman önerimiz de Noel dönemi. Colmar, Noel süslemeleri ve dekorasyonları konusunda bambaşka bir kasaba. Noel, Colmar’a kesinlikle çok yakışıyor!

COLMAR’DA ARAÇ KİRALAMA

Colmar’ı tamamen yürüyerek gezmek en güzeli. Burada araba kiralamanıza hiç gerek yok. Eğer, planınızda Alsace Şarap Rotası’nı gezmek ya da diğer Alsace kasabalarına gitmek varsa o zaman araç kiralamak mantıklı olur. Alsace’daki kasaba ve köylerin tamamına direkt toplu taşıma ulaşımı yok. Olan seferlerin de sıklığı maalesef çok az.

Yeri gelmişken; plan yapmanızda yardımcı olması için: En Güzel Alsace Köyleri ve Kasabaları

Yurt dışında araç kiralama konusunda sorularınız için; Yurt Dışında Araç Kiralama: Nasıl Yapılır

COLMAR’DA TOPLU TAŞIMA İLE ULAŞIM

Alsace bölgesinin toplu taşıma imkanları maalesef biraz kısıtlı ve sefer sayıları da seyrek. Zaman kaybetmemek ve planlı hareket etmek için gitmek istediğiniz köy ve kasabaları belirleyerek toplu taşıma olanakları hakkında ön araştırma yapmanızı öneririz.

En sağlıklı yöntem gideceğiniz köy ya da kasabanın resmi turizm sitesine girip Colmar’dan ulaşım başlığını bulmak. Vialsace.eu sitesi üzerinden toplu taşıma saatlerine ve rotalarına bakabilirsiniz.

Colmar Gezi Rehberi ve Colmar’da Gezilecek Yerler yazımızın sonuna geldik. Alsace ve Colmar ile ilgili tüm gezi notlarımıza ve fotoğraflarımıza Instagram hesabımız @nesemcelikkaya’dan, #journavelalsace etiketine tıklayarak ulaşabilirsiniz. Bizi takip edin, birlikte gezelim!

Alsace gezimizin diğer yazılarını okumak için yazılara tıklayabilirsiniz.

Alsace Gezi Rehberi: Alsas’da Gezilecek Yerler

En Güzel Alsace Köyleri ve Kasabaları

Eguisheim Gezilecek Yerler | Egusheim Nerede Nasıl Gidilir

Strazburg’da Gezilecek Yerler | Strazburg Gezi Rehberi