Singapur’u inanılmaz ama gerçek olarak, Sentosa Adası dışında 24 saatte gezince, bizim gibi aktarma süresinde tüm adayı gezmek isteyeceklerin ülkenin kurallarla çevrili sistematik yapısında boğulmaması için birkaç notu eklemek şart oldu.

Singapur’un dünyanın en sistematik ve düzenli (yani; kurallı) ülkelerinden biri olduğundan bahsetmiştim. Bu durum her konuda kendini kanıtlar nitelikte. Örneğin; buraya gelirken havalimanında ‘bir duty free alışverişi yapayım da sigaram ucuza gelsin’ diye düşünüyorsanız, bu fikri hemen, şimdi unutun derim.

Çünkü; ülkeye kapalı sigara kutusu ile giriş yapmak yasak. Türk’üm, ben geçerim demeyin, zınzınzıın ötüyor alarmlar! 🙂 Bir paket sigaranın 13 Singapur Doları olduğunu da belirteyim, geçmiş olsun.

Singapur’da gezerken açık havada sigara içmek de yasak. Sanırım havası yeterince kirli olduğundan olsa gerek, ülke komple dumansız hava sahası. Cadde ve sokakların bazı bölümleri sarı karelerle belirlenmiş durumda. Sigara içmek istiyorsanız, bu karelerin içine girmeniz gerek.

Dışında içmenizi pek önermem, Singlish konuşan bir polise derdinizi anlatmaya pek de bayılmazsınız diye düşünüyorum.

Bizim Singapur’da bulunduğumuz tarih olan Eylül ayı, Singapur’a gidilecek en kötü dönemlerden biriymiş. Her yıl bu dönemlerde Endonezya’da oluşan orman yangınlarının etkisi hava akımları nedeniyle Singapur’a kadar gelip, çöküyormuş. Yangınların etkisi en az 15 gün sürüyor. Biz denedik, nefes almak bile zorlaşıyor; tarihlerinizi iyi seçin.

Kalacak yer  için önerilerim; deneyimlediğim Little India’daki Wanderlust ve marina tarafındaki ünlü Marina Bay Sands. Wanderlust; deneysel butik otel olarak geçiyor. Her odası ayrı bir Pantone kodunda, odalar renk tonuna uygun bir şarkı ile tema edilmiş. Otelde bir de fazla büyük olmayan mozaikten bir havuz var, Bali için erkenden uçağımız olmasa en az yarım günüm burada geçerdi. Aşırı ötesi güleryüzlü çalışanları ile Wanderlust kesinlikle favorim.

Gecelik 135 Singapur Doları, yani 280 TL. Diğer otelimiz ise bir önceki yazıda da anlattığım Marina Bay Sands. Marina Bay Sands otelini etkileyici mimarisiyle ve sonsuzluk havuzuyla mutlaka daha önceden duymuşsunuzdur. 3 büyük kuleden, büyük bir alışveriş merkezinden ve şans oyunlarını sevenler için yapılmış dev bir kumarhaneden oluşuyor. 

Biz 3. kulenin 54. katında kaldık, rezervasyonu yaparken Gardens by the Bay’e bakan odalardan rica etmiştik. Oda bildiğimiz modern bir otel odası, ama manzara konusunda doğru bir seçim yaptığımız net. Tekrar bir hatırlatma; ünlü sonsuzluk havuzuna girip gökdelen manzarasına karşı yüzebilmek için otelde en az 1 gece konaklamanız şart.

Alışveriş merkezi ve tesis içindeki gurme restoranlar ise herkese açık. MBS’de bir gece konaklama fiyatı dönemsel olarak değişiyor; bizim gittiğimiz tarihte 470 Singapur Doları (985 TL ) kadardı. Bu iki seçenek dışında, Singapur bir oteller cenneti. Mutlaka kalbinize göre olanı bulursunuz.

Ulaşım konusunda yabancı bir ülkede olmanın rehavetine düşmeyin; metro sistemi gayet güzel. Hiçbir yer birbirinden çok uzak değil, metro haritanızı alın elinize ve istediğiniz her yere hızlıca gidin. Alternatif ulaşım yöntemi olarak da şiddetle Uber öneririm.

Diğer Singapur Yazıları:

24 Saatte Singapur | 1 Günde Singapur Nasıl Gezilir?