Vietnam seyahatimizin İstanbul’a dönüş yolunda Doha’da aktarma yapmamız gerekiyordu ve biz de Qatar Airways’in transit vize imkanından yararlanıp bunu yeni bir geziye dönüştürelim istedik. Katar, Türk vatandaşlarına zaten vize uygulamıyor ama aynı zamanda Qatar Airways yolcusu iseniz 96 saat süreye kadar ülkeye girişte hiçbir form doldurmanız gerekmeden Doha’ya giriş yapabiliyorsunuz. Sekiz günlük seyahatimizin sonunda, aktarma lokasyonumuz Doha’yı 1,5 günlük yeni bir geziye çevirmek istememizin en önemli nedeni ise topraklarının çoğu çöl ile kaplı Katar’da çöl safarisini deneyimlemek istememizdi. Uzun zamandır hayalini kurduğumuz bu safari turuna artık hazırdık!

Doha’da Arap kültürü ile tanışmak için yapabileceğiniz çok şey, çılgınca alışveriş yapmak için gidebileceğiniz çok yer var; ancak beyaz kumlu çölün bittiği yerde denizle birleşmesini dünyada çok az yerde görebilirsiniz. Bu yüzden eğer yolunuz Doha’ya düşüyorsa, her şeyi bırakın ve bizce çöl safarisine odaklanın.

Katar Çöl Safarisi

DOHA’DA ÇÖL SAFARİSİ HAKKINDA BİLGİLER

#1 Katar Çöl Safarisi Nerede Yapılıyor: Öncelikle, çöl safarisi Doha’da değil, Doha’ya 60 kilometre uzakta bulunan Mesaieed ve Inland Denizi arasında yapılıyor. Inland Denizi, aynı zamanda Katar’ın Suudi Arabistan ile olan sınırı. Bu yüzden aktiviteyi Katar Çöl Safarisi olarak genelleyebiliriz. 😊

#2 Katar Çöllerinin Özelliği: Katar çölü beyaz kumu ile ünlü ve ülkenin güneyi tamamen bu çöller ile kaplı. Katar çöllerinin bir diğer özelliği ise, dünyada çok az görülen bir oluşum olarak, Katar’da çölün bittiği yerde deniz başlıyor. Bu da Katar çöl safarisini benzerlerinden bir adım öne çıkarıyor.

#3 Tek Başıma Safari Mümkün mü: Safariyi bireysel olarak yapmak mümkün değil; çünkü kumullar arasında ilerlemek ciddi bir deneyim gerektiriyor. Bunun için de yapmanız gereken Doha’dan bir tur şirketi ile anlaşmak. Biz safarimizi 365 Adventures ile gerçekleştirdik; bizce fiyat olarak rakiplerine kıyasla da avantajlıydı.

#4 Katar Çöl Safarisi Ne Kadar Sürüyor: Çöl safari turları 4 saatlik yarım gün, 8 saatlik tam gün ve Bedevi çadırlarında konaklamalı olarak farklı alternatifler içeriyor.

#5 Katar’da Çöl Safarisi için En Uygun Günler: Katar çöl safarisi için Pazartesi-Perşembe arasındaki günler en uygunu. Cuma günü Katar’da hafta sonu tatili olduğundan, Cuma gününü asla önermiyoruz. Aşırı ama aşırı kalabalık bir ortamın içine düşebilir, yaptığınız turdan da hiçbir şey anlamayabilirsiniz.

#6 Katar’da Çöl Safarisini Ne Zaman Yaptık: Turumuz Pazar günüydü. Bizimle birlikte arkamızda 6-7 jeep daha vardı. Çöl safari turlarına hep birlikte çıkılıyor; jeep’ler kendi içinde koordinasyonlu ilerliyor.

#7 Katar’da Çöl Safarisine Çıkmadan Önce: Çok fazla yemek yemeyin; çünkü çöl safarisi hareketli ve bol zıplamalı bir programı kapsıyor. Midenizin bulanmasını istemeyiz. 😊 Ek olarak, yanınızda su ve ince bir hırka ya da ceket bulunması iyi olur.

Katar Çöl Safarisi

KATAR ÇÖL SAFARİSİNDE TUR PROGRAMI

Doha’dan çöl safarisi turu seçtiğiniz tur saati programına göre organize ediliyor. Safaride geçireceğiniz süre boyunca programınıza çeşitli aktiviteler eklenebiliyor. Genel bir fikir edinmeniz açısından biz 365 Adventures ile gerçekleştirdiğimiz, bize özel hazırlanan 6 saatlik tur kapsamını aşağıda paylaşalım istedik.

#1 Katar Çöl Safarisi için Otelden Karşılama:

İlk olarak, safariniz için seçtiğiniz saate istinaden sürücünüz sizi kaldığınız otelden ya da ona yakın buluşma noktanızdan safari aracınız ile sizi alıyor. Safari için Mesaieed’e doğru araba ile giderken Doha şehir merkezinden de geçiyorsunuz; bu aşamada bizi en çok mutlu eden sürücümüzden Doha ile ilgili bilgiler almak olmuştu. Doha şehir merkezi ile Mesaieed’deki çöl alanına ulaşmak yaklaşık 45 dakika sürüyor; ancak öncesinde develerin bulunduğu bir kamp alanında mola veriliyor.

Katar Çöl Safarisi, Yeni Dostum 🙂

#2 Bedevi Kampında Deve Turu ve Develerle Tanışma:

Tur programı, Mesaieed üzerinde yer alan bir kamp alanı ile başlıyor. Birkaç Bedevi çadırının bulunduğu alanda deve turu yapabilir ya da develerle fotoğraf çekilebilirsiniz. Biz tercihimizi develeri sevip fotoğraf çekmekten yana kullandık; bu bizi daha çok mutlu ediyor. Burada bulunan Bedevi çadırlarında kahve ve çay ikramı da var. Safariye giriş niteliğindeki bu alanda 15-20 dakika geçirdikten sonra Mesaieed yoluna yeniden devam.

#3 Katar Çölleri için İstikamet Mesaieed:

Mesaieed, Doha’ya 60 kilometre uzaklıkta bir sanayi şehri. Burada genellikle Doha ve çevresindeki iş merkezleri ve okullarda çalışanlar yaşıyor. Onların da çoğu göçmen. Yol üzerinde okulların yanından, iş merkezlerinin çevresinden, hatta lojman gibi toplu konutların olduğu yerlerden geçeceksiniz; asfalt bittiğinde karşınıza çöl çıkacak. Safari bu noktadan sonra tüm hızıyla başlıyor, kemerleri bağlayın!

Katar Çöl Safarisi, Dune Bashing

#4 Katar Çöl Safarisi’nde ‘Dune Bashing’ ve ‘Kumun Şarkısı’:

Katar çöl safarisi, Mesaieed ile Inland denizi arasındaki dev kumullarda yapılıyor. Çöl ile buluştuktan sonraki ilk program, bu kumullarda sağa sola savrularak hoplaya zıplaya gittiğiniz ‘dune bashing’. Net olarak anlatmam gerekirse, bu ‘dune bashing’ dakikalarında kelimenin tam anlamıyla yanlıyoruz. 😊 Bu kısım oldukça eğlenceli geçiyor; tam zıplamaktan allak bullak olmuşken, bir anda düzlüğe çıkıyorsunuz ve bir sonraki zıplamaya kadar kendinizi toparlama şansı buluyorsunuz. Bir de, kumullardan aşağı inerken motorun kapanıp camların açıldığı noktada gelen çöl sesi bu aktivite esnasında en seveceğiniz an olacak; buna ‘Song of Dunes’, yani ‘kumun şarkısı’ deniyor. Kumullardan aşağı inerken duyacağınız seslere dikkat!

Katar Çöl Safarisi, Panaromik Fotoğraf Noktaları’ndan biri

#5 Katar Çöllerinde Panoramik Fotoğraf Noktaları:

Kumullarda gerçekleşen ‘dune bashing’ aktivitesi aralarında çöl içindeki farklı noktalarda fotoğraf molaları veriliyor. Bunlardan biri deniz ve çölün bir arada göründüğü, diğeri de kocaman kum tepelerinin yer aldığı aşırı fotojenik yerler. Bu mola noktalarında bol bol fotoğraf çekin; çünkü safari esnasında durup da ben bir fotoğraf çekeyim diyemiyorsunuz.

#6 Çöl ile Denizin Birleştiği Yer, Inland Denizi’nin Kıyısı:

Kumullar arasında aksiyonlu gezinti bittikten sonra araçlar Inland denizinin kıyısına varıyor. Inland, aslında bir iç deniz ve Katar’ın Suudi Arabistan ile olan sınırını oluşturuyor. Arkada çöl, önünüzde deniz, sağınızda yeni bir ülke. Hava koşulları uygun ise burada denize girebiliyorsunuz, değilse yine birtakım fotoğraf çalışmaları içine girmek serbest. Tabii, bol rüzgarlı bir nokta olduğunu ekleyelim.

Katar Çöl Safarisi, Bir Taraf Inland Denizi Karşımız Suudi Arabistan

#7 Sealine Beach A Murwab Resort’te Akşam Yemeği:

Bazı safari turu programları turun saatine ve katılımcıların isteğine göre öğlen ya da akşam yemeklerini de kapsıyor. Bizim çöl safarimiz 14.00-20.00 saatleri arasındaydı ve 365 Adventures’ın bizim için hazırladığı programda Mesaieed’deki Sealine Beach A Murwab Resort’te bir de akşam yemeği yer alıyordu.

Bol hareketli geçen Katar çöl safari turumuzu Sealine’daki çok lezzetli akşam yemeğimiz ile tamamlamak bizi çok mutlu etti. Böylece, Doha şehir merkezine dönmeden önce hem bir mola vermiş olduk, hem de uzun Asya tatilimiz sonrası Türk lezzetlerine son derece yakın tatlarda harika bir akşam yemeği deneyimlemiş olduk. Özellikle, masaya gelen safranlı büryanın tadını uzun süre unutamayacağız. 😊

#8 Doha’ya Dönüş:

Akşam yemeği ile birlikte artık Doha şehir merkezine geri dönüş başlıyor. Sürücünüz yemek molasının ardından 45-50 dakika içinde sizi otelinize bırakmış oluyor.

Katar Çöl Safarisi, Sealine’daki Akşam Yemeğimiz

 KATAR ÇÖL SAFARİSİ İÇİN EN UYGUN ZAMAN

Doha’da çöl safarisi ne zaman yapılır

Ekim ve Nisan arasındaki aylar, Katar çöl safarisi için en uygun zaman. 20 Nisan itibarıyla hava bir anda ısınmaya başlıyor ve Haziran-Temmuz aylarında sıcaklık 55 derecelere kadar çıkıyormuş. Bu nedenle Doha’dan çöl safarisi ve Bedevi kamplarında konaklama için en çok Ekim-Nisan arasındaki dönemi öneriyorlar.

Katar Çöl Safarisi

KATAR’DA ÇÖL SAFARİSİ NE KADARA YAPILIR

Doha’da Çöl Safarisi Fiyatları

Katar Çöl Safarisi tur ücretleri program süresine göre değişiyor. 365 Adventures’da 4 saatlik en kısa safari turu kişi başı $47’dan, 8 saatlik uzun tur ise kişi başı $156’dan başlıyor. Bedevi çadırlarının bulunduğu 5* kamp alanlarında konaklamalı çöl safarisi turları kişi başı $215.

Doha’da yapılacaklar dendi mi akla gelen ilk aktivitelerden biri olan çöl safarisini anlattığımız yazımızın böylece sonuna geldik. Doha gezilerinizin öncesinde size de faydası olması dileğiyle!

Doha ve Katar Çöl Safarisi ile ilgili tüm notlarımıza ve fotoğraflarımıza Instagram’da @nesemcelikkaya hesabından #journavelkatar etiketi ile ulaşabilirsiniz. Bizi takip edin, birlikte gezelim!

Katar Çöl Safarisi, Kumullarda Yanladıktan Hemen Sonra ‘Kumun Şarkısı’ 🙂