Bu yazı Mart 2020’de güncellenmiştir.

Vize evrakları ile uğraşmaktan sıkılanlara çözüm pek tatlı kültürleri ile Asya’dan! Son yıllarda popülerleşen destinasyonlardan biri olan Singapur da vizesiz giriş özelliği ile kalbimizi kazanan ülkelerden biri olarak dikkat çekiyor. Vizesiz diyorum ama uçuş sonrası havalimanında izlemeniz gereken birkaç işlem var. Singapur vize istiyor mu? Singapur vize işlemleri nasıl, hazırsanız hazırlıklı olmanız için hemen anlatmaya başlıyorum.

Singapur, 30 güne kadar vize işlemi gerektirmeyen bir ada ülkesi. Buraya da pek sevgili diğer Asya ülkeleri gibi biletinizi alıp gönlünüzce gidebilirsiniz. Tek yapmanız gereken; uçuş sonrası havalimanında gireceğiniz kuyrukta en az 6 ay daha geçerli ve sticker yapıştırmak için en az 2 sayfası daha bulunan pasaportunuzu memura verip bilgilerinizin incelenmesini beklemek.

Singapur, geçici turist vizesini vermek için herhangi bir belge istemiyor; ancak ara uçuşlarınızın ya da dönüş biletinizin onaylı ve kesilmiş olması gerek. Bu konu çok önemli, bu yüzden rezervasyonunuz mutlaka tamamlanmış ve biletleriniz havayolu firması tarafından onaylanmış olmalı. İncelemeyi beklerken memur dönüş tarihinizi sorup, PNR numaranızı isteyecek. Hızlı davranabilmek adına bir çıktı taşımanızda fayda var. Ekstra olarak kalacağınız oteli, evi ve adresi de belirtmeniz gerekebilir. Girişiniz onaylandıktan sonra, 90 günlük vizenizi almak için herhangi bir ücret ödemenize gerek yok.

Vize konumuzu aştığımıza göre, seyahate geri dönelim. Yemyeşil Gardens by the Bay, uçsuz bucaksız Marina Bay Sands, renkli Hint mahallesi ve süpersonik Chinatown’u ile Singapur gezi notlarım için buraya tıklayabilirsiniz. Eğer, bizim gibi adada azıcık vaktiniz olacaksa 24 Saatte Singapur yazım tam size göre. İyi gezmeler!