Marmaris’in son zamanlardaki trend rotalarından biri olan Selimiye, 10 günlük Ege ve Akdeniz turumuzun ilk durağıydı. Ülkemizin en pırıltılı tatil noktalarından biri olan Marmaris’in bu huzurlu ve bakir balıkçı köyü -hayret verici şekilde- pek de bozulmadan bugünlere kalabilmiş ender yerlerden biri olarak öne çıkıyor. Ege çevresindeki birçok köy ve kasabanın bir dizide ya da filmde, bir blogger’ın paylaşım içeriğinde popüler olmaya başlamasıyla birlikte, her merak edenin biletini alıp gitmesiyle, biraz da uzun yıllar sonra kalabalık gören esnafın bu durumu fırsat bilmesi sonucu ne kadar yıprandığını ve sonunda da artık o anlatılan ‘eski yer’ olmadığını her yıl gözlerimizle deneyimliyoruz. Oysa ki Selimiye’de durum oldukça farklı.

Bozburun Yarımadası’nda –kelimenin tam anlamıyla- gizli kalmış bir cennet olan Selimiye, bu korunaklı halini biraz da zorlu yoluna borçlu olsa gerek. Araç yolu ile ulaşım pek de ‘zırt diye’ olmayınca haliyle deniz yolu daha popüler hale geliyor. Yarımadanın Ege turlarında tekne ve yatlar için elit bir durak oluşu, Selimiye’nin turist profilinde de bir hayli etkili olmuş. En azından ipini koparan gelemiyor, böylece Selimiye de Bozburun ile birlikte oldukça aydın, gustosu oturmuş seyahat severlere ev sahipliği yapıyor. Bu durum, kasabadaki mekanlara pozitif yönde bir değişim sağlamış; ancak fiyatların da aynı oranda artmış olduğunu eklemek gerek. 🙂

Selimiye manzarası

Selimiye, panoramik görüntü açısından pek de yeşil bir doğaya sahip olmasa da –teknelere rağmen- oldukça temiz denizi ve açıklarındaki pürüzsüz koyları ile son yılların favorisi. Ne zaman ki çok yorulduğunuz bir dönemden geçiyor ve artık hayata karşı bir ‘reset’ atmak için gün sayıyorsunuz, işte o zaman gelmeniz gereken ilk yer sakinliği ve huzuru ile kesinlikle burası. Biz Selimiye’ye olan merakımızı gidermek, hem de

Akdeniz’e doğru devam eden yol süremizi biraz kısmak için bu Mayıs sonunda turumuzun ilk durağını burası olarak planladık. Selimiye için 1 gün tabii ki yetersiz, ancak bizim gibi ‘araba ile tur’ yapan gezginler için ‘Selimiye’de Gezilecek Yerler’  yazısının yararlı olacağını düşünüyorum. Selimiye’de yapılacaklarla ilgili notlarımı 1 günde değerlendirebilir ya da buradaki tatilinize yayabilirsiniz.

Selimiye’nin taşlı, çakıllı plajı

Selimiye’de Deniz Nasıl

Selimiye hayalleri akıllara düştü mü arkasından gelen ilk soru haliyle Selimiye’de denizin nasıl olduğu. Öncelikle hemen belirteyim; kum plajları sevenleri çok mutlu etmeyecek bir plajı var. Küçük çakıllardan ve taşlardan oluşan plajın denize girilen kısmı da yukarıdaki fotoğraftaki gibi. Açıkçası ayakları biraz acıtıyor. Ancak, çakıllı ve taşlık denizlerin berraklığı da bence hiçbir yerde olmuyor.

Selimiye’nin kıyısı ışıl ışıl, bir sürü tekne ile yan yana olmanıza rağmen su oldukça temiz. Bu anlamda içiniz rahat olmalı. Su sıcaklığı ‘yüzdükçe alışıyorsun’ şeklinde açıklanabilir. Başta soğuk, sonra gayet serin ve güzel. Deniz sefasını kesinlikle öneriyorum, ‘amaan, çakıllıymış’ diyerek caymamanız gereken özellikte.

Selimiye’de limandan direkt olarak denize girebilirsiniz, otellerin önünde şezlongların olduğunu gittiğinizde görebilirsiniz. Başka otellerde kalanlar da limandaki plajlardan yararlanabiliyor; endişeniz olmasın. İyi haber; bu köyde Alaçatı ve Çeşme’nin bütün gün ‘cıstak cıstak’ müzik çalan beach club’larını ve plaja beş kilo makyajla gelen ablalarını da görmeyeceksiniz.

Selimiye otellerinde denize hamak koymak bir klasik.

Selimiye’ye Nasıl Gidilir

Selimiye için öncelikle Marmaris rotasını takip ederek Marmaris’e varmanız gerekiyor. Marmaris merkeze gelişinizin ardından, Datça ve Bozburun tabelalarını izleyerek Hisarönü’ne geleceksiniz. Hisarönü’ne saptıktan sonra Bozburun tabelalarını gözlemeye devam edin ve Orhaniye’ye kadar ilerleyin. Orhaniye’ye geldikten sonra, yine Bozburun yolu üzerinde Selimiye tabelası karşınıza çıkacak. Selimiye’ye hoşgeldiniz!

Marmaris ve Selimiye yolu bir miktar virajlı, biraz da yorucu. Yol oldukça düzgün; ancak coğrafi özelliklerden dolayı viraj bölümü biraz yıpratabiliyor. 🙂 Marmaris’ten Selimiye’ye varmak 50 dakika kadar sürüyor, ikisinin arası 45km. Kişisel araç yerine toplu taşıma kullanacak olanlar, Marmaris’ten kalkan Selimiye dolmuşlarına da binebilir, fiyatı 10 TL.

Marmaris’ten Selimiye’ye gidiş yolundaki Orhaniye’nin Kızkumu plajı

Selimiye’de Neler Yapılır, Selimiye’de Gezilecek Yerler Nereler

#Selimiye Sahili:

Selimiye kıyısında denize girip, yürüyüş yapmak kafa dinlemenin en tatlı yöntemi. Çok da uzun olmayan şeridi boydan boya yürümek çok da fazla zaman almadığından günlük rutin haline bile gelebilir. Tekne turları için bu sahilin sonundaki kiosk’lardan ve tekne sorumlularından bilgi almanız mümkün.

Hediyelikçiler ve marketler de burada yer alıyor. Eğer, siz de bizim gibi mayonuzu evde bırakarak yaz tatiline çıkarsanız sahilde yer alan Macrocenter’dan satın alabilirsiniz. Selimiye gibi bir yerde Macrocenter’ın ne işi var demeyin, turist kalitesinden az önce bahsetmiştim. Eh, Bozburun ve Selimiye yatların cool lokasyonlarından olunca, buraya da yazlık konseptli Macrocenter pek yakışmış. Sahil boyunca otellerin yanı sıra alternatif mekanları da göreceksiniz, Selimiye’de kalış sürenize göre onları da turlayabilirsiniz.

Selimiye Sahili

#Selimiye Tekne Turu:

Çakıllı ve taşlı plajlardan haz etmeyenlere Selimiye’nin süpersonik bir bonusu var; köyün kendine has mavi tonlarında geçen, dillere destan tekne turu mevzusu. Zaten birbirinden harika koylarımızı ve kıyılarımızı içeren Mavi Tur’ların Selimiye’yi de içine dahil etmesinden bunu tahmin etmek çok da zor değil. Bu yüzden, Selimiye’ye gideceğimizi söylediğim her yakınımın mutlaka tekne turu yapmam konusunda beni defalarca uyarmasına da şaşmamak gerek. Biz rotamızın devamı ve zamansızlıktan ötürü Selimiye’de tekne turu yapamasak da buraya erken bir saatte varmanız durumunda değerlendirmek üzere notlarımıza ekliyorum.

Selimiye Marina

Tekne turu için çoğu tatil beldemizde olduğu üzere, tekneler sabah 9:30-10:00 civarı kıyıdan ayrılıp, 17:00’ye kadar turu sürdürüyor.  Tekneleri limandaki sahil şeridinin sonuna doğru ilerlediğinizde görüyor olacaksınız. Huzurlu ortamları sevenler müziksiz alternatifleri tercih edebilir, Kaş’ta deneyimlediğim üzere oldukça keyifli oluyor.

Tura katılan diğer misafirlerle de bol bol sohbet imkanı oluşuyor. Ne kadar az kişi o kadar iyi, tur hakkında bilgi alırken yola kaç kişi çıkacağınızı da sormanızı öneririm. Kişi sayınız size fazla geldiyse, daha az kontenjanı olanları seçebilirsiniz. Köyün bu konuda alternatifi çok. Küçük olanları kapatmanız bile mümkün. Bir diğer ihtimal, kalacağınız otelin de teknesinin olması. Konaklamanız esnasında da bilgi almayı unutmayın.

Tekne turu esnasında Selimiye’nin öne çıkan noktaları olan Emel Sayın Koyu, Diş Adası, Kamelya Adası, Aşk Adası ve Bencik Koyu gibi yerlere de gidiyorsunuz. Özellikle; Aşk Adası ve Bencik Koyu’nun kaçırılmayacak rotalar olduğu konusunda ısrarcılar. Tekne turunun kişi başı fiyatı 60TL, içine yemek de dahil.

Orhaniye’nin Kızkumu plajı

#Kızkumu:

Marmaris’ten Selimiye’ye giden yolda karşınıza çıkacak olan Orhaniye köyünden bahsetmiştim. Orhaniye’nin Kızkumu plajı bildiğimizin tersine yüzülecek değil, yürünecek plajlardan. Kızıl renkli kum plajın kıyısına uzaktan bakınca gördüklerinize önce şaşırıyorsunuz, yaklaştıkça ise durum normalleşiyor. Kızkumu denizinin ortasındaki 600 metrelik sığ şerit sayesinde boydan boya yürüyebiliyor ve karşı kıyıya geçebiliyorsunuz.

Efsaneye göre; Bybassos Kralı’nın kızı karşı köydeki bir balıkçıya aşık oluyor ve geceleri elindeki kandille balıkçıya haber göndererek görüşmeye başlıyorlar. Sonrasında -tabii ki- kral durumu öğrenip aşka karşı çıkıyor. Kralın kızı babasını dinlemeyince, Kral balıkçının yakalanması üzerine emri veriyor. Askerler bir gece kumsalda balıkçıyla buluşacak olan prensesi yakalayıp kandille karşı kıyıya işaret gönderiyor ve balıkçı da sevgilisini görmek için teknesiyle yola çıkıyor. Kızımız bir şekilde askerlerden kurtulup karşı kıyıya gitmek için harekete geçtiğinde ise efsane gerçekleşiyor ve denizin ortasında her adım atışı kumlar biriktirip yol haline getiriyor. Tabii; kız kaçarken askerler de peşinden geliyor ve balıkçıyı vurmak isterken prensesi öldürüyorlar.

Kızkumu’nun kızıl renginin ölen prensesin kanından geldiğine inanılıyor. Gerçek veya değil, her gelen aslında burada farklı bir deneyim yaşıyor. Plajın başında atıştırmalık ve hediyelik alacağınız küçük bir esnaf grubunun da olduğunu belirteyim.

Aurora, Selimiye’nin en ünlü otellerinden biri. Restoranı da listenize eklenebilir.

#Turgut Şelalesi:

Zamanınız varsa, Selimiye’ye 10 km uzaklıktaki Turgut’a giderek şelale yanında doğa ile kucaklaşabilirsiniz. Çok çok yüksekten dökülen bir şelale değil, ancak gölünde yüzme imkanınız var. Tabii, buz gibi suya girebilirseniz. Yürüyüş yapmayı sevenler Turgut Şelalesi çevresinde spor da yapabilir. Buranın yaz sıcağına birebir geldiğini duymuştum, biz Mayıs ayında gittiğimiz için bu özelliğini test edemedim ama size öneririm. Selimiye halkı söylüyorsa, bir bildikleri vardır sonuçta.

Hidayet’in Yeri’nde masalar iskelenin üzerinde

Selimiye’de Nerede Yemek Yenir

Selimiye’de tek günümüz olduğu için akşamına iyi bir plan yapalım istedik. Duyduk ki köyün denize sıfır balık restoranları pek meşhur, biz de birine gidelim dedik. Kucukmartha Özüm’ün önerisiyle, Sardunya ve Hidayet’in Yeri başı çekti. O günlerde yoğun stres döneminden çıktığımız ve rahat hissedeceğimiz bir yerlere gitmek istediğimizden Hidayet’in Yeri’ni seçtik. Burası gayet salaş, denizin üstündeki iskelesinde masaları olan, gün batımının pek güzel yaşandığı bir balık restoranı. Aslında pansiyonmuş ama biz o an menüsü ile daha çok ilgilendik. Mezeleri oldukça lezzetli, fiyatları da popüler olmuş bir tatil beldesine göre normal.

Hidayet’in Yeri için yüksek sezonda birkaç gün önceden rezervasyon yapmanız gerekiyor, nedeni çok fazla masasının olmaması. Biz aralarında kabak çiçeği dolması, ahtapot salatası, patlıcan ezme ve deniz börülcesinin olduğu 4 çeşit meze, 1 yeşil salata, 1 kalamar tava ve 20’lik rakı için 170 TL ödedik. Kesinlikle tavsiye ediyoruz.

Selimiye’nin günbatımının pek güzel izlendiği Hidayet’in Yeri’nde masamızda favoriler

Bunun haricinde gitmeden önceki notlarımı da eklemek isterim. Mantı yemek için Badem Mantı’ya, deniz kıyısında balık keyfi için Sardunya’ya veya Aurora‘ya, geleneksel Türk ve Osmanlı mutfağı için Sevall’e, lezzetli pideler için Mavi Pide‘ye, Selimiye’nin meşhur Losta tatlısı için Losta‘ya, kendine has sunumlarıyla tatlı molası ve pamuk şeker süslü çilekli limonatası için Paprika’ya gidebilirsiniz. Güzel bir günün ardından keyifli bir akşam için Melek Hotel’in hemen yanıbaşındaki Piano Jazz Bar da listeye alınması gereken yerlerden biri. Bir de not; hepsinin arasında Paprika’nın çilekli limonatası tam anlamıyla Instagram’lık!

Selimiye köyünde kıyıdan tepelere çıkan yolda sizi eşsiz manzaralar bekliyor.

Selimiye’de Konaklama

Selimiye’de konaklama konusu, rezervasyonu son dakikaya bırakmadan planları yapar yapmaz çözülmeli. Mini bir balıkçı köyüne göre çok fazla otel ve pansiyon alternatifi olsa da kıyı şeridinde yer alan, plaja direkt ulaşımlı oteller haliyle hızlıca doluyor. Ancak; yine köyün küçüklüğünden sebep, kıyıda olmayan oteller de gezi konusunda fazlasıyla avantajlı.

Loca Hotel’in sımsıcak dekorasyonu

Manzaralı oteller kategorisindeki Loca Hotel, bizim pek sevdiğimiz bir işletme oldu. Hem Selimiye’yi tepeden görüşü, hem otel içindeki imkanlar huzurlu bir Selimiye tatilinin bonusu denebilecek güzelliklere sahip. Loca’nın kıyı otellerine kıyasla daima serin oluşu da yaz aylarında avantaj, ‘fark etmeden bronzlaşmak’ isteyenlerin favorisi olabilir. Deniz kıyısında olan oteller için de Melek Hotel‘i önerebilirim; plajı gayet yeterli ve en önemlisi aklınıza takılan her şeyi hemencik sorabileceğiniz otel personeli çok güler yüzlü ve yardımcı.

Melek Hotel’in bahçesindeki balayı odası

Selimiye ve diğer tüm seyahatlerim için, beni Instagram hesabım @nesemcelikkaya‘dan takip edin, birlikte gezelim! Selimiye ilgili diğer fotoğraflarım ve Instagram notlarım #journavelege etiketinde sizi bekliyor!