2020 yazında kendimize sosyal mesafeli bir tatil rotası ararken, Marmaris’in sakin köylerinden biri olan Söğüt’e gitmeye karar verdik. Söğüt gezimiz bayram haftasına denk geliyordu ve biz de kalabalık içine girmeye pek niyetli değildik. Yaptığımız tekne turu planları sayesinde hem kalabalıktan uzak kaldık, hem de kendinden sosyal mesafeli koylar içinde yüzerek mis gibi bir tatil geçirmiş olduk. Türkiye’de yüzdüğümüz en güzel yerler listesine hızlı bir giriş yapan Söğüt’ün turkuaz koylarına bayıldık! Hazırsanız, önce Söğüt koylarını keşfe çıkalım, sonrasında da Söğüt tekne turları hakkında bildiklerimizi paylaşalım.

Başlamadan Önce: Söğüt – Bozburun arasındaki koyların geneli mini mini adaların arasında kalıyor. Adacıklara çıkmak için yanınızda iyi bir deniz ayakkabısı olsun. Turkuaz ve son derece berrak koyların su altı dünyasını izlemek için de şnorkelinizi mutlaka yanınıza alın.

EN GÜZEL SÖĞÜT KOYLARI

#1 Üç Taş:

Söğüt tekne turunda gittiğimiz ilk koy Üç Taş’tı. Adını koyun ortasında yer alan üç küçük kayadan alıyor, turkuaz suyu ile kesinlikle favorilerimizden biri. Teknelerin sıklıkla geldiği bir koy, o yüzden bomboş olmasını beklememek gerek.

#2 Değirmendere:

Değirmen Ada olarak da geçen Değirmendere koyu, eskiden üzerinde değirmenlerin olduğu bir adacıkmış, şimdi gittiğinizde belli belirsiz kalıntılar göreceksiniz. İsterseniz adacıkların üzerine çıkabiliyorsunuz, örneğin biz drone’umuzu bu adada kullanmıştık. Söğüt’ün akvaryum koylarından biri de burası.

Değirmendere Koyu, Söğüt

#3 Kocaada:

İlk günün son koyu olarak Kocaada’ya gitmiştik. Burayı da iki yanı adacıklarla çevrili küçük bir boğaz gibi düşünebilirsiniz. Günbatımı için güzel bir nokta, güneşin adacıklar üzerindeki yeşilliklere yansıması da ayrı bir hava katıyor. Yine turkuaz renkli, akvaryum gibi koylardan.

#4 Zeytin Adası:

İkinci tekne turunda ilk durağımız Zeytin Adası’ydı. Bu koy da mini adacıklarla çevrili, isterseniz onlara da çıkabiliyorsunuz. Bir yanı turkuaz, bir yanı lacivert olan mis gibi bir nokta. Adanın bulunduğu koyun dibi yukarıdan bile görünüyor, güzel bir seyir yapmak için şnorkelinizi yanınıza almayı unutmayın. Aslında bu tüm Söğüt koyları için geçerli.

Zeytin Adası, Marmaris

#5 Akvaryum Koyu:

Zeytin Adası’ndan sonra gittiğimiz Akvaryum Koyu, yarım ay şeklinde, doğal havuz gibi bir koy. Söğüt’te en sevdiğimiz koylardan biri burası olmuştu. Dibi görünen turkuaz bir su, etrafını saran mini bir ada, sakinliği de cabası.

Akvaryum Koyu, Söğüt

#6 Çomçalık Koyu:

Burası da ikinci turun son durağıydı. Gün batımını güzel bir açıdan gören manzarasıyla güneşe doğru bol bol yüzüp iyi bir kapanış yapmıştık. Söğüt koylarını saran adacıklar gerçekten farklı bir atmosfer oluşturuyor. Çomçalık da havuz gibi koylardan.

SÖĞÜT TEKNE TURU ROTASI

Söğüt günlük tekne turları genellikle Akvaryum, Değirmendere, Çomçalık, Tatbükü ve Üçtaş koyları rotasını takip ediyor. Kişiye özel turlarda, kaptanın önerilerine göre bu koyları çeşitlendirebilir ve Bozburun koylarına doğru daha fazla açılabilirsiniz.

SÖĞÜT’TE KİŞİYE ÖZEL TEKNE TURU MU GÜNLÜK TEKNE TURU MU

Her iki tekne de aynı koylara gidiyor, tabii ki kişiye özel turlarda program biraz daha sizin isteklerinize ve zamanlamalarınıza göre değişiyor. Biz pandemi dönemi kalabalık bir grupla aynı alanda bulunmak istemediğimiz için Söğüt’te kişiye özel tur tercih ettik.

Günlük tekne turları her yerde olduğu gibi Söğüt’te de 10:00 – 17:00 arası beş veya altı koyda geziniyor. Fiyatlar sezona göre değişiyor, günlük turlara öğle yemeği de dahil. Kişiye özel tekne turunda iki seçenek var; ilki tam gün 1400 TL’ye tur yapan tekneler, ikincisi ise 17:00 – 19:00 arası 550 TL’ye çıkan gün batımı turları. Tüm gün süren kişiye özel tekne turu yine beş veya altı koya gidiyor, gün batımı turunda ise iki veya üç koy dolaşılıyor.

Söğüt gezimiz tam yaz sıcağına denk geldiği için biz iki gün gün batımı turu yapmayı daha mantıklı bulduk; böylece hem aşırı sıcaktan bunalmadık, hem de bol bol gün batımı manzarası izledik.

SÖĞÜT TEKNE TURU TAVSİYESİ

Biz Söğüt’teki tekne turumuzu bu çevrenin en iyi restoranlarından biri olan Deniz Kızı Resaurant’ın 2-4 kişilik teknesini kiralayarak gerçekleştirdik. Söğüt’te birkaç farklı tekne turu firması bulmak mümkün; ancak bizim gezimiz bayram haftasına denk gelince hiçbirinde müsaitlik bulamadık ve sonrasında bir arkadaşımızın önerisi üzerine Deniz Kızı ile görüştük. Şansımıza gideceğimiz günlerde müsaitlikleri vardı ve iki gün Deniz Kızı’nın teknesiyle koyları gezmiş olduk. Hizmetlerinden ve temizliklerinden çok memnun kaldığımızı söyleyebilirim. Bu kadar çok sevince, bu yazı da Söğüt’te karşıladık ve bu sefer de günlük turlarını yaptık.

Söğüt Koyları

SÖĞÜT TEKNE TURU FİYATLARI

Söğüt tekne turlarında fiyatlar çok değişken, sabit bir rakam yok. Bir gün aldığınız rakam, iki ay sonra aynı olmayabilir veya kişi sayısına göre değişebilir. Söğüt’te tekne turu yapmak isterseniz, kalacağınız yere rezervasyon yaptığınızda öneri ve tavsiye isteyebilirsiniz. Gitmeden önce rezervasyon yaptırmak en iyisi olur; oldukça küçük bir yerleşim olduğundan imkanlar kısıtlı çünkü.

Bizim Deniz Kızı Restaurant’ın 2-4 kişilik teknesi ile yaptığımız gün batımı turu 2021 için 550 TL. Bu rakam tekne kiralama ücreti, yani kişi başı rakam değil. Deniz Kızı’nın bu küçük teknesi günlük tura ise 1400 TL’ye çıkıyor.

Söğüt tekne turu fiyatlarıyla birlikte bu yazının sonuna geldik. Tüm fotoğraf ve gezi notlarımızı Instagram’da @nesemcelikkaya hesabından görebilirsiniz. Bizi takip edin, birlikte gezelim!

Bu gezinin diğer yazıları:

MARMARİS’İN EN GÜZEL PLAJLARI VE KOYLARI

KLEOPATRA PLAJI – SEDİR ADASI: NEREDE NASIL GİDİLİR

SELİMİYE’DE GEZİLECEK YERLER: 24 SAATTE SELİMİYE