Marmaris Söğüt köyü hem sakin ortamı hem de turkuaz koyları ile Türkiye’de en sevdiğimiz yerler arasında. Çok sevdiğimiz Söğüt koyları, Bozburun ile arasındaki mini adaların çevresinde toplanıyor. Bu koyları keşfetmek için de en güzel yöntem tabii ki tekne turuna gitmek! Yolunuz Söğüt’e düşecekse, grup turlarla veya özel tekne ile bu koylarda mutlaka gezintiye çıkın. Hazırsanız, Marmaris Söğüt koylarını keşfe çıkıyoruz! Yazıda, koyların ardından Söğüt tekne turları hakkındaki bilgileri de bulabilirsiniz.

Söğüt – Bozburun arasındaki koyların geneli adaların arasında kalıyor. Bu küçük adalara çıkmak için yanınızda deniz ayakkabınız olsun. Turkuaz koyların su altı manzaralarını izlemek için de şnorkelinizi mutlaka yanınıza alın.

Ayrıca, bu yazımız da var: MARMARİS SÖĞÜT GEZİ REHBERİ: GEZİLECEK YERLER, MEKANLAR

EN GÜZEL SÖĞÜT KOYLARI

1. Üç Taş:

Söğüt tekne turunda gittiğimiz ilk koy Üç Taş’tı. Adını koyun ortasında yer alan üç küçük kayadan alıyor, turkuaz suyu ile kesinlikle favorilerimizden biri. Teknelerin sıklıkla geldiği bir koy, o yüzden bomboş olmasını beklememek gerek.

2. Değirmendere:

Değirmen Ada olarak da geçen Değirmendere koyu, eskiden üzerinde değirmenlerin olduğu bir adacıkmış. Şimdi ise üzerinde belli belirsiz kalıntılar görünüyor. İsterseniz adacıkların üzerine de çıkabiliyorsunuz. Örneğin; biz drone’umuzu bu adada kullanmıştık. Söğüt’ün akvaryum koylarından biri de burası.

3. Kocaada:

İlk günün son koyu olarak Kocaada’ya gittik. Burayı da iki yanı adacıklarla çevrili küçük bir boğaz gibi düşünebilirsiniz. Kocaada, ayrıca gün batımı için güzel bir nokta. Yine turkuaz renkli, akvaryum gibi koylardan.

4. Zeytin Adası:

İkinci tekne turunda ilk durağımız Zeytin Adası’ydı. Bu koy da mini adacıklarla çevrili, isterseniz onlara da çıkabiliyorsunuz. Bir yanı turkuaz, bir yanı lacivert olan mis gibi bir nokta. Adanın bulunduğu koyun dibi yukarıdan bile görünüyor. Burada güzel bir seyir yapmak için şnorkelinizi yanınıza almayı unutmayın. Aslında bu tüm Marmaris Söğüt koyları için geçerli.

5. Akvaryum Koyu:

Zeytin Adası’ndan sonra gittiğimiz Akvaryum Koyu, yarım ay şeklinde, doğal havuz gibi bir koy. Söğüt’te en sevdiğimiz koylardan biri burası olmuştu. Dibi görünen turkuaz bir su. Etrafını saran mini bir ada ve sakinliği de cabası.

6. Çomçalık Koyu:

Burası da ikinci turun son durağıydı. Gün batımını güzel bir açıdan gören manzarasıyla güneşe doğru bol bol yüzüp iyi bir kapanış yapmıştık. Marmaris Söğüt koylarını saran adacıklar gerçekten farklı bir atmosfer oluşturuyor. Çomçalık da havuz gibi koylardan.

SÖĞÜT TEKNE TURU GÜZERGAHI

Söğüt günlük tekne turları genellikle Akvaryum, Değirmendere, Çomçalık, Tatbükü ve Üçtaş koyları rotasını takip ediyor. Kişiye özel turlarda, kaptanın önerilerine göre bu koyları çeşitlendirebilirsiniz. Bir alternatif de Bozburun koylarına doğru daha fazla açılmak.

SÖĞÜT’TE KİŞİYE ÖZEL TEKNE TURU MU GÜNLÜK TEKNE TURU MU

Her iki tekne de aynı koylara gidiyor. Tabii ki kişiye özel turlarda program biraz daha sizin isteklerinize ve zamanlamalarınıza göre değişiyor. Biz burada özel tur tercih ettik.

Günlük tekne turları her yerde olduğu gibi Söğüt’te de 10:00 – 17:00 arası beş veya altı koyda geziniyor. Fiyatlar sezona göre değişiyor. Ayrıca, günlük turlara öğle yemeği de dahil oluyor.

Kişiye özel tekne turunda iki seçenek var. İlki tam gün tur yapan tekneler, ikincisi ise 17:00 – 19:00 arası çıkılan akşamüstü turları.

Tüm gün süren kişiye özel tekne turu yine beş veya altı koya gidiyor. Akşamüstü turunda ise iki veya üç koy dolaşılıyor.

Marmaris Söğüt gezimiz tam yaz sıcağına denk geldiği için biz iki gün akşamüstü turu yapmayı daha mantıklı bulduk. Böylece, hem aşırı sıcaktan bunalmadık hem de bol bol gün batımı manzarası izledik.

SÖĞÜT TEKNE TURU TAVSİYESİ

Biz Marmaris Söğüt tekne turunı bu çevrenin en iyi restoranlarından biri olan Deniz Kızı Restaurant’ın 2-4 kişilik teknesini kiralayarak gerçekleştirdik. Söğüt’te birkaç farklı tekne turu firması bulmak mümkün. Ancak, bizim gezimiz bayram haftasına denk gelince hiçbirinde müsaitlik bulamadık. Sonrasında bir arkadaşımızın önerisi üzerine Deniz Kızı ile görüştük. Böylece, iki gün Deniz Kızı’nın teknesiyle koyları gezmiş olduk ve çok da memnun kaldık.

SÖĞÜT TEKNE TURU FİYATLARI

Tekne turlarında fiyatlar çok değişken, sabit bir rakam yok. Bir gün aldığınız rakam, iki ay sonra aynı olmayabilir veya kişi sayısına göre değişebilir. Söğüt’te tekne turu yapmak isterseniz, kalacağınız yere rezervasyon yaptığınızda öneri ve tavsiye isteyebilirsiniz.

Gitmeden önce rezervasyon yaptırmak en iyisi olur. Oldukça küçük bir yerleşim olduğundan imkanlar kısıtlı çünkü.

Marmaris Söğüt Tekne Turu ve Söğüt Koyları yazımızın sonuna geldik. Tüm fotoğraf ve gezi notlarımıza Instagram’da @nesemcelikkaya hesabından ulaşabilirsiniz. Bizi takip edin, birlikte gezelim!

Bu gezinin diğer yazıları:

MARMARİS’İN EN GÜZEL PLAJLARI VE KOYLARI

KLEOPATRA PLAJI – SEDİR ADASI: NEREDE NASIL GİDİLİR

SELİMİYE’DE GEZİLECEK YERLER: 24 SAATTE SELİMİYE