Marmaris Selimiye’nin en güzel koylarını ve Selimiye tekne turu güzergahını paylaştığımız bol mavilik içeren yazımıza hoş geldiniz! Dikili ve Söğüt ile birlikte en sevdiğimiz tekne turu rotalarından biri olan Selimiye, Marmaris’in son yıllarda ünlenen mini köylerinden biri. Selimiye’ye ilk gittiğimizde asfalt yolu bile yoktu. Doğallığı ve sakinliği ile bizi büyülemişti. Yıllar geçti, Selimiye çok gelişti. Hatta, artık yat ve gulet turizminin de en sevilen noktalarından biri.

Haksız da sayılmazlar; çünkü pek de plaj imkanı bulunmayan Selimiye’nin esas güzelliği kesinlikle cam gibi turkuaz koylarında saklı. Hazırsanız, önce Selimiye koylarını keşfe çıkalım, sonrasında da Selimiye tekne turları hakkında bildiklerimizi paylaşalım.

EN GÜZEL SELİMİYE KOYLARI – SELİMİYE TEKNE TURU GÜZERGAHI

1. Perili Ev Koyu – Amerikalının Evi:

Selimiye tekne turlarının ilk duraklarından biri olan Perili Ev Koyu, burada bir Amerikalı tarafından yaptırıldığı söylenen ev nedeniyle Amerikalı’nın Evi olarak da geçiyor. Amerikalı evi satmış, şimdilerde boş, sadece güvenliği duruyor. Koy oldukça güzel, hem manzarası hem de suyu muhteşem. Aslında, bize göre en güzel Selimiye koylarından biri.

2. Koca Ada Koyu:

Koca Ada Koyu Bozburun tarafında kalıyor. Bu koyun farklı bir tarafına Söğüt tekne turları da uğruyor. Koca Ada için bizim en sevdiğimiz koylardan biri diyebilirim. Özelliği de iki renk olması. Bir yanı turkuaz, bir yanı lacivert. Özetle, tam bir göz banyosu!

3. Bozburun Kocabahçe Koyu:

Bir sonraki koya geldiğinizde artık Bozburun’dasınız demektir. Kocabahçe Koyu, aynı zamanda Kocabahçe Glamping’in de olduğu lacivert bir koy. Geliş saati ve koyun oldukça geniş olması nedeniyle turlarda yemek molası burada veriliyor. Ayrıca, sadece öğle yemeği saati için değil, yemek sonrası yüzmek için de ideal koylardan!

4. Kamelya Adası:

Dördüncü durak olan Kamelya Adası’na giderken Guzbükü adlı bir koydan geçiliyor. Mutlaka dikkatinizi çekecektir; çünkü burada uzaktan bile aşırı havalı görünen bir dizi ev yer alıyor. Bu arada, duyduğumuza göre Airbnb gibi sitelerden kiralama da yapılabiliyormuş.

Evin verandasına ve denize karşı kurulan hayaller sonrası biz de nihayet Kamelya Adası’na varıyoruz. Bu koy da bir yanı turkuaz, bir yanı lacivert olan iki renkli koylardan. Yüzmeden durabilene aşk olsun!

5. Sığliman Cennet Koyu:

Tekne turunun son koyu, Selimiye’de konaklayanların yüzmek için sıklıkla tercih ettiği Sığliman plajının açıklarındaki Cennet Koyu. Koy çok güzel görünse de nedenini anlamadığımız bir koku nedeniyle burayı pek sevememiştik.

Belki dönemsel bir şeydir; çünkü Cennet Koyu genel olarak çok sevilen bir nokta. Çevresinde demirlemiş bir sürü yat ve tekne de göreceksiniz. Bu arada, buranın sürprizi koyda karşımıza çıkacak olan Caretta Caretta kaplumbağaları. Şanslıysanız, onlar da size eşlik edecek.

MARMARİS SELİMİYE TEKNE TURU GÜZERGAHI

Selimiye tekne turları güzergahına da kısa bir açıklık getirelim. Tekneler sabah 10:00 gibi Selimiye limanından ayrılıyor. Günlük tekne turlarında genel olarak Perili Ev, Koca Ada Koyu, Kocabahçe Koyu, Guzbükü, Kamelya Adası ve Sığliman’daki Cennet Koyu rotası takip ediliyor. Tekne kalabalığına ve rüzgarın durumuna göre rotada değişiklik yapılabilir. Ancak, yine de gideceğiniz her koyun sizi son derece memnun edeceğinin garantisini verebiliriz.

Bu arada, turlar tüm gün sürüyor ve tekneler 18:00 gibi limana geri dönüyor. Gideceğiniz koyları rezervasyon yaparken kaptanınıza tekrar sormayı unutmayın.

SELİMİYE TEKNE TURU TAVSİYESİ

Biz Selimiye koyları tekne turumuza bir arkadaşımızın önerisi üzerine Şener Kaptan ile çıktık. Şener Bey, Selimiye’de oldukça bilinen ve sevilen bir kaptan. O yüzden, Selimiye programınızın birkaç gün, hatta sezonda en az 2 hafta öncesinden arayıp tekne turu için rezervasyon yaptırmanız iyi olur.

Kendisinin muhtemelen hiçbir müşterisi de turundan memnuniyetsiz ayrılmamıştır. Teknesi çok çok temiz, ekibi çok ilgili ve güleryüzlü. Yemekleri de çok lezzetli bu arada.

Selimiye tekne turu tavsiyesiyle birlikte Selimiye Koyları yazımızın sonuna geldik. Tüm fotoğraf ve gezi notlarımızı Instagram’da @nesemcelikkaya hesabından görebilirsiniz. Bizi takip edin, birlikte gezelim!

Bu gezinin diğer yazıları:

MARMARİS’İN EN GÜZEL PLAJLARI VE KOYLARI

KLEOPATRA PLAJI – SEDİR ADASI: NEREDE NASIL GİDİLİR

SELİMİYE’DE GEZİLECEK YERLER: 24 SAATTE SELİMİYE