Marmaris’in sakinlik içindeki huzur dolu köyü Söğüt, 2020 yazının bizim için en güzel keşfiydi. Marmaris gezimizi planlarken, daha önce gittiğimiz yerlerin arasına hiç görmediğimiz bir yer eklemek istedik ve Söğüt ile yollarımız orada kesişti. Symi Adası’nın karşısında, Selimiye ve Bozburun’un çok yakınındaki bu sessiz ve küçük köy, meğer aradığımız tatil rotasıymış! Turkuaz koylarında yaptığımız tekne turlarının ardından, kendisi Türkiye’de yüzdüğümüz en güzel yerler arasına hızlı bir giriş yaptı bile!

Kaostan uzak doğasıyla, mini adacıklarla çevrili koylarıyla ve lezzetli mekanları ile gerçekten de mutlaka görmeniz gereken bir yer. Genel olarak yat turizmi duraklarından biri olan, Bozburun ve Selimiye’ye gelen teknecilerin uğrak noktalarından Söğüt, oldukça mütevazı ama nezih bir ortama sahip. Söğüt planı yaparken, buranın bir köy olduğunu unutmamak lazım. Hareketli bir tatil isteyen Marmaris merkeze, sakinlik isteyen Söğüt’e gelsin diyerek Söğüt Gezi Rehberi’mize başlıyoruz!

Söğüt, Marmaris

SÖĞÜT’TE GEZİLECEK YERLER

Söğüt, sakinliği ile Marmaris’in hala gizli ve sessiz kalabilmiş köşelerinden. Buraya gelme planı yapıyorsanız, gezilecek yer aktivitesinden çok kafa dinlemeye ve sakin bir tatil geçirmeye odaklanmanızı öneririz. Zaten çevresinde bu kadar güzel koylar varken tercihinizi yüzmekten yana kullanacağınıza eminiz. 😊

Yüzmenin ve lezzetli yemeklerin tadına varmanın yanı sıra kendinize aktivite arıyorsanız, en yakın mesafedeki Selimiye çevresi aklınızda olsun. Selimiye Gezi Rehberi yazımızdan detaylı notlar alabilirsiniz.

Bir diğer seçenek de Marmaris plajlarını keşfetmek. Vakti olanlar ve Söğüt gezisine farklı plaj ve koylar eklemek isteyenler için En Güzel Marmaris Plajları yazımızı da ekleyelim.

Söğüt gezinize eklemenizi önereceğimiz en yakın yerler arasında Bozburun, Taşlıca, Selimiye, Çiftlik Koyu, Turgut ve Turgut Şelalesi, Orhaniye ve Kızkumu Plajı ile Hisarönü bulunuyor.

SELİMİYE’DE GEZİLECEK YERLER: 24 SAATTE SELİMİYE

Söğüt, Marmaris

SÖĞÜT’TE DENİZE GİRİLECEK YERLER

Söğüt’ün köy merkezinde denize girmek için deniz kenarındaki işletmelerden şemsiye ve şezlong kiralayabilirsiniz. Restoranların mutlaka bu tarz bir alanı oluyor, otel veya apartlarda ise öncelik kendi müşterilerinde olmak üzere kalan yerleri tercih edilebiliyor. Eğer, kendi şemsiye ve şezlongumu atıp para ödemeden denize girmek istiyorum derseniz, o zaman köy merkezi ile Octopus Restaurant arasında kalan bölgede uygun bir yer bulup yüzebilirsiniz.

Marmaris’in diğer plajlarını okumak için:

MARMARİS’İN EN GÜZEL PLAJLARI VE KOYLARI

EN GÜZEL SÖĞÜT KOYLARI

Söğüt’te denize girmek güzel; ancak turkuazın çeşit çeşit tonuna sahip Söğüt koylarının güzelliği bambaşka. Söğüt koylarını gezmek için kendinize özel bir tekne kiralayabilir veya günlük turlara katılabilirsiniz. Bizim gidip en sevdiğimiz koylar; Üç Taş, Değirmendere, Kocaada, Zeytin Adası, Akvaryum ve Çomçalık koyları oldu.

SÖĞÜT TEKNE TURU TAVSİYESİ

Söğüt’te günlük tekne turu veya kişiye özel tekne turu tavsiyemiz ve tur rotaları için bu konu özelinde yazdığımız En Güzel Söğüt Koyları ve Söğüt Tekne Turu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Tavsiyemizi de bu yazıda bulabilirsiniz.

Daha detaylı bilgi için:

MARMARİS SÖĞÜT KOYLARI | SÖĞÜT TEKNE TURU

Söğüt Koyları

SÖĞÜT YEME-İÇME ÖNERİLERİ

Söğüt restoranlarının bu kadar lezzetli yemeklere ve keyifli bir ortama sahip olduğunu bilsek gelmeyi bu kadar geciktirmezdik. Gerçekten de burada geçirdiğimiz gezi, uzun zamandır yediğimiz en lezzetli tabaklarla renklendi. Belli ki daha çok gideceğiz, o zamana dek aşağı birkaç öneri bırakıyoruz.

#1 Dalya Söğüt:

Dalya Söğüt 3-4 masalı mini bir restoran. Şefleri Cem Abi için ne desem bilemiyorum, yaptığı her şey çok lezzetli! Her gün farklı ve tazecik mezeler yapıyor, bir menüsü yok. Farklı derken; sübye kokoreç, karides & levrek salata, Söğüt’e özel sirkelek otu, lidaki otlu deniz börülcesi, sübyeli kalamarlı börek gibi çeşitlerden bahsediyorum. Cem Abi’nin her tabağına kefilim, gideceğiniz gün mutlaka arayın.

#2 Ay Saranda:

Dalya Söğüt’ün hemen yanındaki Ay Saranda, Söğüt’ün tepeden gören manzarası ve terası ile buradaki en keyifli kafelerden. Koktely, kahve ve tatlı molaları için önereceğimiz tatlı bir mekan.

#3 Deniz Kızı Restaurant:

Deniz Kızı’nın ahtapot güveci bugüne kadar yediklerimizin en iyisiydi. Hem porsiyon hem de lezzet olarak aklımıza kazınan bu güzel restoran, akşamları daima dolu. Bahsettiğim ahtapottan tatmak isterseniz, en mantıklısı bizim de yaptığımız gibi buraya öğle saatinde gelmek olacaktır. Asla pişman olmayacağınızı garanti ediyoruz. 😊

#4 Ahtapotçu Mehmet Usta:

Söğüt’ün ahtapot konusunda bu kadar ünlenmesinin en önemli nedenlerinden biri Ahtapotçu Mehmet Usta. Yine deniz kenarında olan bir mekan, listemizdeki mekanlara kıyasla salaş ve rahat bir ortamı da var. Ahtapotları söylendiği kadar var, mezeleri de sıcak yaz gününde oldukça iyi gitmişti. Ahtapot için Söğüt’te nereye gidelim derseniz, bizim favorimiz Deniz Kızı ama Mehmet Usta da aklınızda olsun.

Ahtapotçu Mehmet Usta, Söğüt

#5 Octopus Restaurant:

Söğüt’ün en sevilen mekanlarından biri de burası. Fiyatları yukarıdaki yerlere kıyasla biraz daha yüksek ama genel olarak memnun ayrılacağınız bir yer. Özellikle, tekne turu esnasında uğranan yerlerden; zaten Söğüt’ün diğer deniz kenarı mekanları gibi önünden denize de girebiliyorsunuz.

#6 Manzara Restaurant Söğüt:

Söğüt’ün tepelerinde, adı gibi muhteşem bir manzaraya bakan, genellikle gün batımı zamanı tercih edilen bir restoran. Eğer bu çevreye geliyorsanız, adını da mutlaka duymuşsunuzdur çünkü Manzara gerçekten de oldukça bilinen bir yer. Bu listenin en pahalı noktası, son zamanlarda çocuk kabul etmiyorlar diye duymuştuk. Haftalar önceden rezervasyon yapılması gerekiyor.

Akvaryum Koyu, Söğüt

SÖĞÜT NEREDE

Söğüt, Marmaris’in en sakin köylerinden biri. Merkezden arabayla ulaşması yaklaşık 1 saat sürüyor. Özellikle, Selimiye ve Bozburun rotası yapacaksanız Söğüt’ü de planınıza kolayca dahil edebilirsiniz; örneğin Selimiye’ye 20 dakika uzaklıkta.

Söğüt’te Gün Batımı

SÖĞÜT’TE NEREDE KALINIR

Marmaris gezimizde Orhaniye’de bir bungalovda kalmıştık, Söğüt’e de Orhaniye’den günübirlik gidip geldik. Söğüt konaklaması için burada geçirdiğimiz iki gün sık sık gittiğimiz Dalya Söğüt Pansiyon’u önerebiliriz. Ev konaklaması isteyenlerin özellikle incelemesini tavsiye ederim, bilgilerine Instagram hesaplarından (@dalyasogut) ulaşabilirsiniz.

Söğüt konaklama önerisiyle birlikte bu yazının sonuna geldik. Tüm fotoğraf ve gezi notlarımızı Instagram’da @nesemcelikkaya hesabından görebilirsiniz. Bizi takip edin, birlikte gezelim!

Zeytin Adası, Marmaris