Portekiz ile ilk tanışmam yıllar önce bir arkadaşımın Erasmus’unu Porto’da yapmasıyla gerçekleşti; onun fotoğraflarına baka baka kısa süre içinde Portekiz’e gitmenin yolunu gözler olmuştum. Ne var ki ülkemizden Portekiz’e sayılı uçuş olması ve biletlerin yüksek fiyatları sonucu planlar biraz ötelendi ve Portekiz’i gezme hayalleri birkaç sene sonraya kaldı. O arada Porto giderek popüler bir şehir haline geldi; önce kendine has mimarisi ve yaşam stili ile Avrupa’nın en iyi destinasyonları arasına girdi, böylece dergilerde bol bol anlatıldı, internet sitelerinde ve Instagram’da sık sık karşımıza çıkar oldu ve sonunda herkes Porto’yu konuşur oldu. Merakımız giderek artarken başladık kampanyada bilet kovalamaya. Akdeniz ruhu işte; tuttu mu bırakmıyor! Sonunda uygun biletleri yakaladık ve evet,  Porto’ya gidiyorduk! Porto’nun Avrupa’da gezilecek en ucuz şehirlerden biri olması da bu gezinin en güzel yanlarından biriydi.

Porto Gezi Rehberi’nde Porto’da Gezilecek Yerler, Nostaljik Porto Tramvayları, Porto’da Şarap Tadımı, Porto’ya Yakın Gezilecek Yerler, Porto’da Nerede Ne Yenir, Porto Nerede, Porto’ya Nasıl Gidilir, Porto’ya Ne Zaman Gidilir, Porto’da Ulaşım, Porto’da Nerede Kalınır başlıklarının detaylarını okuyabilirsiniz.

PORTO GEZİLECEK YERLER

Başkenti Lizbon ile birlikte Portekiz’in en çok ziyaret edilen şehirlerinden biri olan Porto, eski şehir dokusu, bol seramikli mimarisi, mural’larla renklenen nostaljik sokakları ve Akdeniz lezzetleri ile bugüne dek gezdiğimiz en güzel şehirlerden biri. Avrupa’da alışık olduğumuzun aksine çok samimi ve sıcak bir şehir olması da bu da geziyi kesinlikle daha güzel bir hale getiriyor. Uzun bir liste olduğunu baştan söyleyelim, Porto’daki tüm deneyimlerimizi paylaşmak istedik.

#1 Chapel of Souls:

Porto’nun simge mimarilerinden biri olan Capela das Almas, yani Chapel of Souls, Bolhao Pazarı ile Bolhao metro durağına çok yakın bir noktada yer alıyor. Kilise, 18. yüzyılın başlarında inşa edilen küçük bir yapı; esas olayı ise Porto mimarisinin bir klasiği olan mavi renkli azulejo seramik kaplamaları. Azulejo, Porto mimarisinde en çok göreceğiniz detaylardan. Burası da hazır Bolhao civarını gezerken görmeden geçmemeniz gereken yerlerden biri. Zaten, Porto’nun ana alışveriş caddelerinden olan Rua da Santa Catarina’yı gezerken dört yolda karşınıza çıkacak. Azulejo’lar şapele 1929’da yapılan çalışma ile eklenmiş; Saint Francis ve Saint Catherine’in hayatındaki anları temsil ediyormuş.

Adres: Rua de Santa Catarina, 428

#2 Rua de Santa Catarina:

Chapel of Souls’da bahsettiğimiz Rua de Santa Catarina, Porto’nun en büyük alışveriş caddesi. Batalha Meydanı’ndan başlayan cadde üzerinde çok sayıda lokal ve uluslar arası mağaza, kafe, restoran ve pasaj tarzında alışveriş merkezleri bulunuyor. Buradaki gezintiniz esnasında şehrin tarihi kafelelerinden Cafe Majestic’i, azulejo kaplamalı Igreja dos Congregados’u (St. Anthony’s Kilisesi) ve Chapel of Souls’u görebilirsiniz.

#3 Cafe Majestic:

1921 yılında Cafe Elite adıyla, özel bir kulüp olarak Bell Epoque dekorasyonu ile açılan Majestic, I. Dünya Savaşı’nın ardından popüleritesini kaybederek düşüşe geçmiş. Yıllar sonra Agostinho Barrias tarafından kafe, yeniden aslına uygun şekilde dekore edilerek Cafe Majestic adıyla açılmış. Günümüzde Porto’nun en şık ve en çok tercih edilen mekanlarından biri olduğu için her daim kalabalık ve gürültülü. Erken giden yer bulur; ancak çok turistik bir nokta ve fiyatları Porto standartlarının çok çok üzerinde.

Adres: Rua de Santa Catarina 112, Porto

#4 Igreja de Santo Ildefonso:

Majestic Cafe’yi gördükten sonra 5 dakika yürüyerek Saint Ildefonso Kilisesi’ne ulaşabilirsiniz. Burası Porto’nun ünlü kiliselerinden biri. Geçmişi 1709’a uzanıyor; şu an görünen çan kuleleri olmadan tamamlanması 21 yıl sürsede açılışı 1739’u bulmuş. İç dekorasyonu barok ve rokoko stilinde, günümüzde dış cephesini kaplayan 11.000 Azulejo seramikli duvar resimlerinin eklenmesi ise 1931 yılında gerçekleşmiş. Zaman içinde birçok kez yenilenip eklemeler yapılan kilise, bazı saatlerde kapalı oluyor. Gitmeden önce kontrol edin, biz kapalı saatine denk geldik.

Adres: Rua de Santı Ildefonso, 11

#5 Mercado do Bolhao:

Gittikleri yerde pazar gezmeyi sevenler toplansın, Porto’nun Bolhao Market’i bu konuda en iyilerden! 1914 yılında şehrin büyük neo-klasik yapılarından birinde açılan Bolhao Market, Porto’nun lokal ve çiftlik ürünlerini tatmak için ideal; gün arasında meyve, aperatif alışverişi için de uğranabilir. Ancak, bulunduğu bina 100 yılı geçen bir geçmişe sahip olduğundan 2018’de restorasyona girdi ve açılışının da 2020 yılının Mayıs ayında yapılması bekleniyor. Bu nedenle, biz pazarı orijinal yerinde göremedik. Bu süreçte pazarın bir bölümünü Bolhao metro durağının yakınındaki La Vie alışveriş merkezinin yanına taşımışlar. Aynı havada olmamakla birlikte, ne var ne yok bakmak için ona da gidebilirsiniz.

Adres: Rua Formosa, 322

#6 Avenida dos Aliados:

Porto şehrinin merkezi kabul edilen yerlerden biri hiç şüphesiz Aliados Bulvarı. Adı, Portekiz’in 14. yüzyılda İngilizlerle yaptığı müttefiklik anlaşmasından geliyor; yani aslında Türkçe’ye tam anlamıyla Müttefikler Bulvarı olarak çevriliyor. Bu müttefiklik dünyadaki ilk örnek olduğu için bulvarda yaşatmak istemişler sanıyoruz. 😊 Avenia dos Aliados üzerinde Porto’nun farklı mimarilerini görmek mümkün; neoklasik ve Fransız mimarisi olarak kabul edilen Beaux – art en sık bulunan stiller. Hafiften bir Paris’te geziyormuş hissi yarattığını söyleyebiliriz. Burası aynı zamanda Porto’nun en lüks otellerinin bulunduğu lokasyon.

#7 Igreja do Carmo & Igreja dos Carmelitas:

Carmo Kilisesi ve Carmelitas Kilisesi, Rua do Carmo’nun Carlos Alberto Meydanı ile buluştuğu köşede yan yana yer alan iki kilise. Carmo ve Carmelitas kiliselerinin devamlı birlikte anılmasının nedeni ise bu iki yapının birbirinden sadece 1 metre genişliğinde bir evle ayrılması. Bu mini ev, zamanında iki kilisenin aynı duvarı paylaşmaması ve iki kilisede görevli rahiplerle rahibeler arasındaki olası ilişkileri engellemek için yapılmış.

İnşaatı 1628’de biten Barok ve Rokoko stildeki Carmelitas Kilisesi, aslında şu anda var olmayan bir manastırın parçasıymış. Sol tarafındaki çan kulesinin tepesi Azulejo ile işli ama pek belli olmuyor. Zaten burada esas görmeniz gereken de hemen sağındaki Carmo Kilisesi’nin Rua do Carmo tarafında kalan dış cephesi. Carmo Kilisesi, 12 yıllık uzun çalışmalar sonucu 1768 yılında tamamlanmış. Mimarisi Barok stilde, pek fotojenik dış cephesi ise 1912’de eklenen Porto klasiği Azulejo seramiklerle kaplı.

Adres: Rua do Carmo

#8 Livreria Lello:

Kütüphane ve kitaplık gezmek bizim en sevdiğimiz aktivitelerden biri; o yüzden, Porto’ya gelmişken Lello Kitabevi’ni görmeden dönemezdik! 1906’da açılan Livreria Lello, sadece şehrin değil dünyanın da en eski kitabevlerinden biri. Tarihi önemi bir yana, art – nouveau dış cephesi, neo – Gotik iç mimarisi ve görkemli vitray tavanı ile de mutlaka görülmesi gereken kitabevleri listelerinde zirveyi daima zorluyor. 

Kitabevi, tam bir film seti. Zaten işin magazin tarafına gelirsek, kendisi J.K. Rowling’in Harry Potter kitabından büyü kitaplarının alındığı Flourish & Blotts Bookstore’un ve Hogwarts’ın bazı alanlarının oluşmasında ilham kaynağı. Rowling, iki yıl boyunca Porto’da yaşamış ve o dönem buraya sık sık gelirmiş. Livraria Lello’nun Harry Potter serisi ile olan bağı buradan geliyor ve haliyle Harry Potter hayranlarının uğrak noktası. Gel zaman git zaman, kitabevi devamlı kalabalıklaşmaya başlıyor. Sonunda da ücretle girilen bir yer haline geliyor. 😊

Kitabevi her gün 09:30 – 19:00 arası açık. Giriş ücreti €5, içeriden kitap alırsanız bu rakam kitap ücretinden düşülüyor. Biletleri ana girişin sağında kalan Voucher yazılı yerden alıyorsunuz. İçeri girdikten sonra sırt çantaları dolaba bırakılıyor. Öğle saatleri içinde adım atacak yer kalmadığından fotoğraf çekmek istiyorsanız açılış saatinde kapısında olun. Hediyelik bölümü çok çok güzel, tamamen Harry Potter ile ilgili kitap ve ürünlere ayrılmış mini bir oda da var.

Adres: Rua das Carmelitas, 144

#9 Igreja dos Clerigos ve Torre dos Clerigos:

Livreria Lello’dan yürüyerek 2-3 dakikada ulaşacağınız Clerigos Kilisesi, Porto’nun en önemli Barok mimarilerinden biri. 18.yüzyılda tamamlanan kiliseyi Porto’nun en ünlü turistik noktalarından biri yapan ise 76 metre uzunluğunda panoramik manzara sunan kulesi. Kiliseyi gezmek ücretsiz, kule için giriş ücreti €6. Her gün 09:00 – 19:00 arası ziyarete açık; ancak 250 basamaklı merdiveni çıkmak gerekiyor. Manzarası bizi çok açmadı, o sebeple çıkmadık. Yine de Lello’ya kadar gelmişken kuleye çıkmadan da görülebilir.

Adres: Rua de Sao Filipe de Nery

#10 Casa Oriental:

Clerigos Kulesi’nin bulunduğu meydanda Casa Oriental adlı renkli bir dükkan var. Eskiden meyve, sebze, morina balığı, çay ve kahve gibi ürünlerin satıldığı bir manavmış burası. Şu anda Portekiz’in konserve balık markası Comur’a ait. Alt tarafı konserve balık üreticisi deyip geçeceğiniz Comur, buraya tematik, konsept bir mağaza yapmış. Porto’da hediyelik olarak da çok meşhur olan bu konserve kutularından bambaşka bir dünya oluşturulmuş. İçeride her yıla özel tasarlanmış ayrı bir kutu bulunuyor.

Mağazada önce doğum tarihinizi sorup o yıla ait konserveyi getiriyorlar. O yıl dünyada hangi önemli olay olduysa başta o, altında da o yıl doğan ünlü iki kişinin adı yazıyor. Kutuların adedi €7, içinde sardalya balığı var. Mağazanın üst katında da Portekiz’e ait diğer deniz ürünlerinin konserveleri satılıyor. Konservelerin fiyatı yüksek ama almayacak olsanız bile bu renkli mağazayı mutlaka görün.

Adres: Campo dos Martires da Patria, 111

#11 Sao Bento Tren İstasyonu:

Porto ilginç bir şehir, gördüğünüz gibi gezi listemiz giderek ilginç bir hal alıyor. Şimdi de tren istasyonu gezeceğiz; çünkü neden olmasın?! Sao Bento istasyonunun tamamlanması tam 12 yıl sürmüş, 1916’da sona ermiş. Ana mimari tamamlandıktan sonra, iç dekorasyonuna da istasyonun UNESCO korumasına girmesindeki en önemli nedenlerden biri olan Azulejo çinileri eklenmiş.

İnternetin yalancısıyız; Sao Bento’da tam 20.000 Azulejo seramiği bulunduğu söyleniyor. Bu 20.000 Azulejo, Portekiz’in ünlü Azulejo ressamı Jorge Colaço tarafından yapılmış ve tamamlanması tam 11 yıl sürmüş. Çinilerle oluşturulan duvar resimlerinde Portekiz’in tarihi anları ve ülkenin farklı bölgelerindeki kırsal manzaraları işlenmiş.

Adres: Praça de Almeida Garrett

#12 Se do Porto:

Porto’nun en tepe noktasında bulunan Porto Katedrali, şehrin en önemli mimarilerinden. Katedralin yapımı 12. yüzyıla denk geliyor ama yıllar içinde birkaç kez yeniden yapılıp geri kalan zamanlarda da sık sık ekleme ve yenileme gördüğü için mimari stili Gotik stil ağırlıklı olmak üzere her dönem değişmiş. Katedralin görünümü bir kale gibi; çünkü burası eskiden şehri korumak için kullanılan yermiş. Ulusal Anıt kategorisindeki Porto Katedrali, kraliyet ailesinin önemli günlerine ev sahipliği yapan yer olmasıyla da dikkat çekiyor. Katedrali gezmek ücretsiz, kule, avlu ve kutsal hazine bölümleri için bilet alınması gerekiyor. Kuleye çıkış €3, avluyu gezmek €3. Biz katedrali ve avluyu gezip terasında vakit geçirmeyi tercih ettik; çünkü bizce Porto’nun en iyi şehir manzarası bu terasta.

Porto Katedrali’nin çıkışında küçük bir merdiven göreceksiniz. Merdivenleri takip edip Rua de Pena Ventosa adlı sokağına girin. Bu dar sokak sizi küçük bir meydana çıkaracak. Köşesindeki Cerca Velha’da ufak bir mola verebilirsiniz. Burası bizim Porto’da en sevdiğimiz sokak oldu. Devamında şehrin en karakteristik bölgelerinden Ribeira’ya çıkacaksınız.

Adres: Terreiro da Se

#13 Palacio da Bolsa:

Şu anda Porto Ticaret Birliği’nin merkezi olarak kullanılan Bolsa Sarayı’nın bulunduğu yerde eskiden St. Francis Manastırı varmış. Savaşlarda zarar görüp yangınlar sonucu yıkılan manastırın olduğu yere, daha sonra Borsa Sarayı yapılması kararlaştırılmış ve bugün görünen sarayın tamamlanması tam 49 yıl sürmüş. 1891 yılında açılan Bolsa Sarayı, son derece görkemli bir Neo – Klasik mimariye sahip. Hala aktif olarak kullanılan bu sarayda çeşitli etkinlikler, resepsiyonlar ve özel davetler gerçekleşiyor. Cam kubbeli avlusu ve Arap Salonu görülmeye değer, gezmek isterseniz erken saatlerde gelmeniz iyi olur. Giriş ücreti kişi başı €11, ziyaret saatleri Nisan – Ekim arası 09:00 – 18:30, Kasım – Mart arası 09:00 – 13:00 ve 14:00 – 17:30.

Adres: Rua de Ferreira Borges

#14 Igreja de Sao Francisco:

Bolsa Sarayı’nın hemen yanındaki Sao Francisco Kilisesi, dış cephesinden kendini pek belli etmeyen inanılması zor bir dekorasyona sahip. Kilisenin içindeki altın işlemeler; bu kiliseyi hem şehrin en önemli Barok mimarilerinden biri haline getirmiş, hem de onu UNESCO koruması altına aldırmış. İşlemelerde 300 kg altın tozu kullanılmış ki sadece bu bile Sao Francisco Kilisesi’nin ne kadar değerli olduğunu kanıtlamaya yetiyor. Gördüğünüz gibi Porto’daki Barok şovun sonu asla gelmiyor ve her seferinde kendini bir adım öteye taşıyor. Kiliseyi gezerken mezar odasını görmeyi ihmal etmeyin; cam zeminin altında görebileceğiniz toplu mezarlık da buranın bir diğer öne çıkan bölümü.

Adres: Rua do Infante D. Henrique

#15 Ribeira:

Porto’nun en eski mahallelerinden biri olan Ribeira, rıhtım bölgesi ve daracık ara sokaklarıyla Porto’da mutlaka görülmesi gereken bölgelerden. Douro Nehri kıyısında uzanan liman bölgesini kapsadığı için geçmişte Porto’nun merkeziymiş, aradan geçen yıllarda hiçbir şey değişmemiş; çünkü şimdi de Porto turizminin merkezi konumunda. Her ne kadar turistik ve kalabalık olsa da Avrupa’da olduğumuz için şanslıyız; ne de olsa şehir dokusundan pek de bir şey kaybetmeyeceğiz.

1996 yılından beri UNESCO koruması altında olan Ribeira’nın labirent sokaklarında dolaşmak gerçekten de Porto’da yapacağınız en güzel şeylerden biri. Ribeira’nın film seti gibi duran son derece korunmuş sokakları, Porto mimarisini fotoğraflamak ve otantik mekanlar keşfetmek için birebir. Sokak turu esnasında Ribeira Meydanı’na da uğrayın, etrafında manzaraya karşı oturabileceğiniz kafeler, hediyelikçiler var. Sonrasında da rıhtıma doğru çıkıp Douro Nehri’nin manzarasına karşı bir mola verirsiniz artık. 😊 Rıhtımdaki rengarenk evler de Ribeira gezisinin bonusu.

#16 Ponte Dom Luis I:

Porto’yu bu kadar çok sevme nedenlerimizden biri de İstanbul ile olan benzerliği. Burada bize İstanbul’u hatırlatan çok şey oldu, Dom Luis I Köprüsü de bunların başında geliyor. Porto’nun simgesi olan Dom Luis I Köprüsü, Eyfel Kulesi’nin tasarımcısı Gustave  Eiffel’in bir öğrencisi tarafından tasarlanmış. Bu bağlantıyı kurmak için de Eyfel’in demir mimarisini ve Gustave Eiffel’in diğer çalışmalarını bilmek yeterli.

Porto şehir merkezini, yeni şehir olarak bilinen Vila Nova de Gaia’ya bağlayan bu iki katlı köprü 1886 yılında tamamlanmış. Köprünün alt katı araç trafiği, üst katı tramvaylar için kullanılıyor. Yayalar her iki katı da kullanabiliyor. Köprüden yürüyerek geçmek Porto’da yapılacak en güzel aktivitelerden biri. Üst katı köprü manzarasını en iyi göreceğiniz tepeye çıkıyor, alt katı ise Gaia’nın merkezine çıkıyor. Önce tepeye çıkıp aralardan aşağı doğru inerek dönüş rotasını köprünün alt katından geçecek şekilde denk getirebilirsiniz. Yürüme konusunda en iyi saatler gün doğumu ve gün batımı, gün batımı saatini burada değerlendirmek pek bir revaçta.

#17 Serra do Pilar Manastırı:

Dom Luis I köprüsünün üst katından karşıya geçtiğinizde ulaşacağınız tepenin karşısında Porto’nun ünlü manastırlarından Serra do Pilar yer alıyor. Manastır, dairesel yapısı ile Gaia bölgesinin en değerli mimarilerinden ve tasarımı ile Roma’daki Santa Maria della Rotonda Kilisesi’nin bir benzeri. Yapımına 1538’de başlansa da yeterli bütçe bulunamaması, o arada manastırın hızla eskimesi ve gelişen politik olaylar derken ancak 72 yılda tamamlanabilmiş. Şehrin tepesinde ve korunaklı bir yapıya sahip olduğundan 20. yüzyılda bir dönem askeri üs olarak bile kullanılmış. Manastır ve içindeki kilise ziyarete açık, kulesinden Dom Luis I köprülü Porto manzarası izlenebiliyor. Pazartesi günleri kapalı, manastıra giriş €1, kuleye giriş €3.

Adres: Largo Aviz, Vila Nova de Gaia

#18 Gaia:

Porto şaraplarının ne kadar ünlü olduğunu bir şekilde duymuşsunuzdur. Haliyle, Porto’ya gelip de şaraplarından tatmamak, mahzenlerini gezmemek olmaz. Porto’da şarap tadımı için gelinecek yer de Gaia bölgesi. Bu arada, kendisi sadece Porto şaraplarının üretim merkezi değil. Aynı zamanda, mavi bayraklı Porto plajlarının bulunduğu yer.

Porto’da Şarap Tadımı

Douro Vadisi’nde yetişen üzümleriyle yapılan Porto şaraplarını tatmak için bağları ziyaret edebilir, şarap mahzenlerindeki turlara katılabilirsiniz. Gaia’da bulunan şarap üreticileri havanın durumuna göre bu bağ turlarını ve mahzen gezilerini organize ediyorlar. Bağlar için ulaşım aracınız Douro Nehri’nde göreceğiniz tekneler; ancak tekneli bağ turlarına katılmak için şehirde boş bırakacağınız 1 gününüzün olması gerek. Yeterli vaktiniz yoksa, yine Gaia’daki mahzenlerden birine de gidebilirsiniz. Mahzenlerde Porto şaraplarını tatmanın yanı sıra üreticilerden işletmeleri, mekanları, Douro üzümleri ve şarap çeşitleri hakkında da bilgi alacaksınız. Caves Ferreira, Caves Calem, Caves Sandeman ve Caves Taylor’s en çok önerilen mahzenler.

#19 Museu Nacional Soares dos Reis:

Biz Portekiz’in mimarisiyle ve Azulejo dolu evleriyle sanata kısmen doyduğumuz için Porto gezimizde bir ilki başarıp sanat müzesine girmedik. Meraklısı için bahsetmeden geçmeyelim; Museu Nacional Soares dos Reis Portekiz’in halka açık ilk sanat müzesi. Müzenin adı, Portekiz’in ünlü heykeltıraşı Soares dos Reis’ten geliyor. Koleksiyon içerisinde dos Reis’in resim ve heykel eserlerinin yanı sıra antika, cam ve seramik başka eserler de görülebilir. Müzeye giriş kişi başı €5. Pazartesi günleri kapalı, Salı günleri 14:00 – 18:00, Çarşamba’dan Pazar’a 10:00 – 18:00 arası açık. 

Adres: Rua de Dom Manuel II, 44

#20 Museu Serralves:

Porto’da çağdaş sanatı tanıtma amacıyla kurulan Serralves Foundation’ın şehre kazandırdığı Museu Serralves, Portekizli ve uluslararası sanatçıların 1960’lardan günümüze çağdaş sanat eserlerine ev sahipliği yapıyor. Müze kompleksinde sergi alanı, oditoryum, kütüphane, dokümantasyon merkezi, kitabevi ve butik bulunuyor. En güzel yanı ise sanat ve doğanın iç içe olduğunu gösteren koca parkı. Müze girişinde parkın krokisini gösteren haritalardan almayı ihmal etmeyin, böylece hiçbir noktasını kaçırmadan gezebilirsiniz. Müze ve park için toplam giriş kişi başı €20, sadece müze €12, sadece park €12. Her gün 10:00’da açılıyor, yaz döneminde 19:00’a, kış döneminde 18:00’e kadar açık.

Adres: Rua Dom Joao de Castro, 210

#21 Casa de Musica:

Biz gidip görmedik; ancak Porto’da mimari meraklıları için görülecek bir nokta daha var. Casa de Musica, ünlü Dutch mimar Rem Koolhaas tarafından Porto’nun 2001 yılındaki Avrupa Kültür Başkenti projesine özel olarak tasarlanmış. 2005 yılında açılabilen Müzik Evi, Porto’nun en modern mimarisi olarak kabul ediliyor. Burası, adından da anlayacağınız üzere bir konser salonu ve klasik müzikten, geleneksel türler, en küçük ölçekten en büyük performanslara kadar her proje için uygun olmasıyla öne çıkıyor. Casa de Musica’yı rehberli turla gezebilirsiniz, kişi başı €7,5.

Adres: Avenida da Boavista, 604

#22 Foz do Douro:

Porto’nun eski balıkçı kasabası Foz, şehir merkezinden farklı dokusu, Porto’ya yeni bir soluk getiren mekanları ve plajları ile son zamanlarda şehrin en trend bölgelerinden biri. Douro Nehri’nin Atlas Okyanusu’na karıştığı noktada konumlanan bu kasaba, Porto’nun merkezinden 5 km uzaklıkta. Tramvayla Foz’a gittikten sonra Farol de Felgueiras deniz fenerini görebilir, kasabanın güneyinde kalan Foz Velha semtinin ara sokaklarını keşfedebilirsiniz. Turistler genellikle Porto merkezinde gezindiği için bu bölge oldukça sakin kalıyor. Portoluların yazları güneşlenmeye geldiği plajlar, okyanus manzaralı mekanlar, kahvaltı ve brunch konusunda Porto’nun en iyi kafelerinden biri kabul edilen Tavi, Foz’un diğer güzellikleri.

PORTO’DA NEREDE NE YENİR: PORTO YEME İÇME ÖNERİLERİ

Porto, son zamanlarda yeme içme açısından bizi en mutlu eden şehirlerden biri oldu. Neticede bir Akdenizli! Morina balığından lokal Bifana sandviçine, tapas’ından Francesinha burgerine tüm kendine has yemeklerini, en iyi Pastel de Nata fırınlarını, tarihi kafelerini, kahvecilerini, Porto’da Nerede Ne Yenir yazımızda topladık. Bu yazıya bakmadan Porto’ya giden çok şey kaybeder, bizden söylemesi. 😊

PORTO’DA NEREDE NE YENİR: PORTO YEME İÇME ÖNERİLERİ

PORTO’DA PASTEL DE NATA TATLISI NEREDE YENİR: EN İYİLER

PORTO’YA YAKIN GEZİLECEK YERLER

Porto’da vaktiniz uzunsa gezi listenize Porto’ya yakın yerleri de dahil edebilirsiniz. Porto çevresinde gezilecek yerler arasında en çok öne çıkanlar 50 dakika mesafedeki Aveiro ile 1 saat uzaklıktaki Braga şehri. Bizim tercihimiz balıkçı kasabası Aveiro ile renkli evleriyle ünlenen Costa Nova oldu. Aveiro ve Costa Nova yazımızı aşağı bırakıyoruz.

PORTO’DAN GÜNÜBİRLİK AVEIRO VE COSTA NOVA GEZİ REHBERİ

PORTO’YA NASIL GİDİLİR

Geldik Porto’ya gidişimizin yıllarca ertelenme sebebine! Maalesef Porto’ya gitmek, sıklıkla ziyaret edilen Avrupa şehirlerine gitmek kadar kolay değil. Türkiye’den Porto’ya direkt uçuş mümkün, ancak uçan havayolu çok fazla olmadığı için bilet fiyatları genellikle yüksek oluyor. İyi haber, THY dönem dönem Portekiz’e kampanyalı biletler satışa çıkarıyor. Bu kampanyaları takip ederseniz, Porto biletini olduğundan çok daha uygun fiyata alabilirsiniz.

İstanbul’dan Porto’ya direkt uçuş 4,5 saat sürüyor. Bu en pratik olan çözüm. Bir de aktarmalı uçuşlar var; ancak bunların aktarma süreleri gereksiz uzun. Tüm bunların yanında eğer Portekiz’e gitmeyi kafaya koyduysanız, İtalya ya da İspanya gibi şehirlerdeki gezi sürelerinizi uzun tutup bu şehirlerdeki low cost hava yolu seçenekleri ile Porto’ya €30-€40 gibi rakamlara gitmek de bir başka seçenek.

PORTO’YA NE ZAMAN GİDİLİR

Porto, tam bir Akdeniz şehri ve konumu nedeniyle Mayıs – Eylül arası dönemde oldukça sıcak bir iklime sahip. Biz Porto gezimizi Ekim ayında yapmıştık, ama gezi esnasında sokağa askılı elbiseyle çıktığım gün bile oldu. 😊 Yazın çok fazla turist kalabalığına maruz kaldığı için Nisan, Mayıs, Eylül ve Ekim ayları Porta’ya gitmek için bizce en uygun aylar. Yaz sezonu kapanıp sonbahar geldiğinde genellikle yağışlı oluyor, kış ayları en fazla bizdeki soğuk sonbahar günleri gibi.

PORTO’DA ULAŞIM

Porto’da şehir merkezinde konaklarsanız çoğu yeri yürüyerek gezmeniz mümkün. Her yer birbirine oldukça yakın, sokaklarda yürümek de çok keyifli. Merkezden daha uzak bir yere gitmek isterseniz de tramvay, otobüs ve metro gibi seçeneklerden birini tercih edebilirsiniz. Sürekli kullanmayacağınızı düşünerek günlük ulaşım kartı almanın çok mantıklı olmayacağını söyleyebiliriz. Gerekirse tek yön bilet almak daha ekonomik olur.

Porto Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Porto, havalimanı – şehir merkezi ulaşımı konusunda çok fazla seçeneği olan bir yer. Porto Havalimanı’ndan şehir merkezine metro ile gitmek ise içlerinde bütçe açısından en makul olanı. Sabah 08:30 ile 20:00 arasında her 15 dakikada bir havalimanından metro geçiyor. Son durak Trindad ama bineceğiniz yerdeki haritadan kalacağınız yere en yakın durağı da görebilirsiniz. Metro için kişi başı tek yön €2,5. Yol yaklaşık 25 dakika sürüyor.

Porto Havalimanı’ndan şehir merkezine otobüs ile de gidebilirsiniz. Yol metroya göre daha uzun, 40 dakika sürüyor. Bilet fiyatı da çok fark etmediği için metro her zaman daha iyi bir seçenek. Otobüsleri 05:30 – 00:30 arasında kullanabilirsiniz. Otobüs bileti kişi başı €2.

Porto Havalimanı’ndan şehir merkezine taksi ile gitmek €25-€30 arası tutuyor. Grupça geziyorsanız aklınızda olsun.

PORTO CARD NEDİR, PORTO’DA PORTO CARD GEREKLİ Mİ

Kolay gezilen, toplu taşıma ihtiyacı olmayan Avrupa şehirlerinde şehir kartlarını pek fazla önermiyoruz; ancak Porto’daki geziyi sadece şehir merkezi odaklı düşünmüyorsanız ya da gideceğiniz mevsim yürümeye çok da elverişli değilse ve müze gezmeyi seviyorsanız Porto turizm ofisinin resmi gezi kartı Porto Card’dan almayı düşünebilirsiniz.

Porto Card’ın 1 günlük – €13, 2 günlük – €20, 3 günlük – €25 ve 4 günlük – €33 kart seçenekleri var. İnternetten ya da turizm ofisinden alınabiliyor. Porto Card ile metro, STCP şehir otobüsleri ve banliyö trenleri ücretsiz kullanılabiliyor. Porto Card’ı internetten alacak olursanız, havalimanından şehir merkezine giderken metro ve otobüslerde de kullanabilirsiniz. Porto Card ile çok sayıda müzeye ücretsiz girebiliyorsunuz, geri kalan özel kurumlarda, bazı restoranlarda, şarap tadımı etkinliklerinde %25, %40, %50 gibi indirimler uygulanıyor. Detaylara websitesinden ulaşabilirsiniz.

NOSTALJİK PORTO TRAMVAYLARI

Eskiden Porto’nun en yaygın toplu taşıma aracı olan tramvaylar 70’lerde yerini otobüslere bırakmış; ancak geçmişin önemli bir parçası olan bu tramvay geleneği tarihi tramvaylar aracılığı ile birkaç rotada hala sürdürülüyor. Şu an şehirde kullanılabilecek 3 tramvay hattı var. Bu hatlarda da ahşap dekorasyonlu, pirinç işlemeli, neredeyse müzelik olacak tarihi tramvaylar çalışıyor. Porto’yu bir de bu şekilde gezmek ya da tarihi tramvayları fotoğraflamak isterseniz aşağıdaki hatlardan birini tercih edebilirsiniz. Tram biletleri tek yön €3,5, çift yön €6.

#1 Linha 1: Douro Nehri kıyısından Arrabida Köprüsü altından geçerek Foz’a giden tramvay. Hatlar arasında konumu nedeniyle en turistik olanı, bu yüzden erken saatlerde kullanmak en mantıklısı. 20 dakikada bir Infante durağından başlayıp Passeio Alegre durağında sona eriyor. Toplam 30 dakika sürüyor.

#2 Linha 18: Çok fazla turistik noktadan geçmediği için en sakin olan tramvay hattı. Massarelos durağından kısa bir yolculukla Carmo durağına gidiyor. Carmo’dan Linha 22 tramvayına bağlanıyor.

#3 Linha 22: Batalha’dan Porto merkezine giden hat olduğu ve şehrin farklı bölümlerini gösterdiği için ilgi çeken bir hat. Ayrıca, bol yokuşlu bir yolun sonunda konumlanan Santa Ildefonso Kilisesi’nden geçtiği için yürümek istemeyenler için güzel bir seçenek. Tam rotası 30 dakika sürüyor. Carmo durağında Linha 18’ bağlanıyor.

PORTO’DA NEREDE KALINIR

Porto gezimizde merkezi bir noktada konaklamak istediğimiz için öncelikle şehir merkezindeki alternatiflere baktık; fiyat – performans açısından Airbnb kazandı ve Porto’da Airbnb’den bulduğumuz bir evde kaldık. Porto’da apart kiralama sistemi çok yaygın, Airbnb üzerinden arama yaptığınızda daire kiralayan çok fazla şirketle karşılaşacaksınız.

Konaklama açısından en uygun bölgeler; Torre dos Clerigos, Praça da Liberdade, Batalha ve Bolhao çevreleri. Kiraladığımız ev Bolhao metro istasyonuna çok yakındı, etrafında market de olduğu için çok rahat ettik. Airbnb’de ev tutarken siz de bu özelliklere dikkat etmeyi unutmayın.

Bu arada, Airbnb ile ilk kez konaklayacaklar için 130 TL indirim sağlayan üye olma linkimizi buraya bırakıyoruz. Siz indirimli rezervasyon yaparken biz de kredi kazanıyoruz, böylece hep birlikte ekonomik geziyoruz.Porto’da Konaklama konusu ile birlikte Porto Gezi Rehberi’mizin sonuna geldik. Porto ile ilgili tüm gezi notlarımıza ve fotoğraflarımıza Instagram’da @nesemcelikkaya hesabından ulaşabilirsiniz. Bizi takip edin, birlikte gezelim!