Türk lirasına kıyasla halen ekonomik kalan bir şehir olduğu için Porto’nun yeri bizim için çok ayrı! Hem gezilecek yerler hem de tadılacak Portekiz lezzetleri bakımından oldukça zengin olan bu Akdeniz şehri için biz de kendi listemizi paylaşmak istedik! Porto Yeme İçme Önerileri rehberimize başlıyoruz.

Bu yazıda Porto’da nerede ne yenir, Porto mekan önerileri, Porto’nun tarihi kafeleri, Porto’nun en iyi kahvecileri, Porto’da Nata nerede yenir ve Porto’da Francesinha nerede yenir gibi başlıklara ait notlarımızı okuyabilirsiniz. Biz Porto’yu çok sevdik, sizin de yolunuzun en kısa zamanda düşmesi dileğiyle! 

PORTO YEME İÇME ÖNERİLERİ

1. PORTO’NUN TARİHİ KAFELERİ

Herhangi bir şehre gittiğimizde tarihi kafeleri gezmekten çok mutlu oluyoruz. Porto da bu anlamda oldukça zengin bir şehir. Porto’nun tarihi kafelerini aşağıda görebilirsiniz.

1.1 Cafe Progresso:

Cafe Progresso, Porto’nun en eski kafesi. 1899 yılında açılmış; şu an brunch ve kahve menüsü ile ünlü. Şehrin en sevilen ve en popüler mekanlarından biri olan Cafe Progresso’yu kahvaltı ya da kahve molası için listenize alabilirsiniz.

Adres: R. Actor João Guedes 5, Porto

1.2 Majestic Cafe:

1921 yılında Cafe Elite adıyla, özel bir kulüp olarak Bell Epoque dekorasyonu ile açılan Majestic, I. Dünya Savaşı’nın ardından popüleritesini kaybederek düşüşe geçmiş. Yıllar sonra Agostinho Barrias tarafından kafe, yeniden aslına uygun şekilde dekore edilerek  Majestic adıyla açılmış.

Günümüzde Porto’nun en şık ve en çok tercih edilen mekanlarından biri olduğu için her daim kalabalık ve gürültülü. Çok turistik bir kafe olduğu için rakamları da Porto standartlarının üç katı diyebiliriz. 😊

Adres: Rua Santa Catarina 112, Porto

1.3 Cafe Piolho:

Cafe Piolho için Porto’nun öğrenci mekanı diyebiliriz. Carmo ve Carmelitas Kiliseleri’nin hemen karşısında yer alan kafe; çoğu zaman kalabalık ve gece 4’e kadar açık. Menüsü oldukça makul rakamlarda; kahveleri ve krebi tavsiye edilir.

Adres: Praça de Parada Leitão 45, Porto

1.4 Cafe Guarany:

Majestic Cafe kadar eski olmasa da Cafe Guarany de Porto’da görebileceğiniz tarihi kafeler arasında. Aliados Bulvarı’nda yer alan mekan,1933 yılında Mimar Azevedo tarafından dekore edilmiş. Mekanın iç dekorasyonu Güney Amerika esintisi taşıyor; özellikle duvar resimleri harika! Aslında karakter olarak biraz Viyana’daki örneklerine benziyor; çünkü uzun yıllar iş insanlarının, entellektüellerin, yazarların ve politikacıların buluşma noktası olmuş.

Majestic Cafe ile Cafe Guarany’nin günümüzdeki sahibinin aynı kişi olduğunu duyunca, buraya gelmeyi tercih ettik. Akşamları müzik dinletileri de oluyor; lokal Porto şaraplarından denemek için mutlaka uğrayın.

Adres: Av. dos Aliados 85-89, Porto

2. PORTO RESTORANLARI

Porto yeme içme önerilerinde sevdiğimiz mekanları bir araya getirdik. Porto’da nerede ne yenir diye bir araştırmaya çıktıysanız aşağıdaki Porto restoranlarını listenize almayı unutmayın.

2.1 Steak n Shake:

Steak n Shake, Porto’nun en sevilen burgercilerinden biri. Dana etinden yapılan burgerleriyle, lezzetli patateslerinin yanı sıra mekanın bu kadar sevilmesindeki en önemli nedenlerden biri Joana Vasconceles’un seramikten yaptığı mural! Böylece, hem süper bir yemek, hem de renkli bir fotoğraf molası cepte! Kısaca, bir taşla iki kuş. 😊

Ayrıca, kremalı shake içecekleri de çok seviliyor.

Adres: Praça de Guilherme Gomes Fernandes 67, Porto

2.2 Ribeira’s:

Douro Nehri’nin yanında rakiplerine kıyasla ekonomik bir yemek isterseniz, gidebileceğiniz en iyi mekanlardan biri şüphesiz Ribeira’s. Menüsünden deniz mahsüllü aperatifler seçip yanında da Porto’nun yeşil şarabı Vino Verde’yi tadabilirsiniz.

Porsiyonları gayet büyük, deniz ürünleri de lezzetli. Ana yemek menüsüne çok girilmezse makul bir hesapla masadan kalkabilirsiniz. Douro kıyısı Porto’nun en turistik bölgelerinden biri olduğundan bu çevrede rakamlar genelde yüksek. Ufak bir uyarı; terasta oturursanız martılara dikkat! 😊

Adres: R. de Cima do Muro 42, Porto

2.3 Cerca Velha Food & Drinks:

Porto Katedrali’nin önünden inen merdivenin çıktığı Pena Ventosa sokağının sonunda küçük bir meydan var; Porto’da en sevdiğimiz sokaklardan biri burası oldu. Meydandaki Cerca Velha Food & Drinks ise gezintiye mola vermelik tatlı bir bar. Film seti gibi bir sokak olduğu için seveceğinize eminiz; mutlaka uğrayın. Bu meydandan devam edip Ribeira’ya çıkabilirsiniz.

Adres: Largo da Pena Ventosa 23, Porto

2.4 Bacalhau:

Porto’nun sevilen yemeklerinden tuzlanmış morina balığına Bacalhau deniyor; Bacalhau aynı zamana Porto’nun en sevilen ve en çok önerilen balık restoranlarından biri. Morina balıklı tabaklarını ve diğer deniz mahsüllü alternatiflerini denemek için burayı not edin; hem servisi çok iyi hem de her şeyi lezzetli.

Menüsünde çok sayıda morina balıklı seçenek var; morinalı makarna, kızarımış morina, ızgara morina, morinalı risotto bunlardan bazıları. Yeri Douro Nehri kıyısında olduğu için çok popüler bir mekan; fiyatları yine de makul diyebiliriz. Rezervasyon yaptırmak güzel olur.

Adres: Muro dos Bacalhoeiros 154, Porto

2.5 Cantina 32:

Porto’da rezervasyonla gitmeniz gereken bir diğer mekan da Cantina 32. Endüstriyel dekorasyonunu modern Portekiz mutfağı ile birleştiren şehrin en iyi ve en ‘hip’ restoranlarından biri burası.

Morina balıklı tabakları, kalamarlı başlangıçları, ızgara ahtapot ve salata çeşitleri en sevilenler. Porto’nun en iyi yanı; Avrupa’nın başka şehirlerinde çok yüksek rakamlar ödeyeceğiniz bu çok lezzetli yemeklere kolayca ve makul rakamlara ulaşabiliyor olmanız. Üstelik Türkiye’den gidiyor olsanız bile! 😊

Adres: Rua Flores 3, Porto

2.6 Wine Quay Bar:

Farklı ülkelerin şaraplarını denemeyi seviyorsanız ve Porto’nun yerel şaraplarıyla tanışmak istiyorsanız hem ‘tapas’ yapıp hem de Porto şaraplarını deneyebileceğiniz Wine Quay Bar’ı listenize alabilirsiniz. Ribeira bölgesinde, Douro Nehri’ne karşı konumlanan bar, akşam üstü molası için son derece uygun.

Adres: Rua, Cais da Estiva 111, Porto

3. PORTO’NUN EN İYİ KAHVECİLERİ

Kahvesiz bir gezi tabii ki düşünülemez! Porto’nun en iyi yeni nesil kahvecilerini aşağıda listeliyoruz. Gitmeden haritanıza işaretleyin ki gezerken kolaylık olsun.

3.1 Moustache:

Clerigos Tower yakınındaki Moustache, şehrin en popüler kahvecisi. Flat white, cappucino, aromalı kahve ve frappe çeşitleri, hamur işi alternatifleri var. Omletli, yumurtalı, granolalı, pankekli kahvaltılar için de tercih edilebilir.

Adres: Praça de Carlos Alberto 104, Porto

3.2 Combi Coffee:

Porto’nun en iyi kahvecilerinden biri olan Combi Coffee şehrin biraz dışında kalsa da Francesinha denemek için gidebileceğiniz Cafe Santiago ile aynı günün planına dahil edilebilir. Şanslıysanız, kafenin önünde yeşil karavanlarını da görebilirsiniz. Kahvaltı için kruvasan, tost ve tatlı çeşitleri olduğunu ekleyelim.

Adres: Rua do Morgado de Mateus 29, Porto

3.3 C’alma:

Geldik Porto’nun en ilginç kahve barlarından birine. Cafe Majestic ve Cafe Guarany gibi benzer bir geçmişi olan, eskiden varlıklı ailelerin buluşma merkezi konumundaki kulüp, artık C’alma olarak hizmet veriyor. Dekorasyonu da haliyle nostaljik. Yeri Combi Coffee gibi Cafe Santiago çevresinde, menüsünde alkollü alkolsüz kahve ve çay çeşitleri ve demlenmiş kahve alternatifleri var.

Adres: Rua de Passos Manuel 44, Porto

3.4 Bird of Passage:

Meyveli granolalar, avokado ve yumurta ile hazırlanan modern tostlar ve aslında sağlıklı bir brunch menüsü; Bird of Passage’ın iyi kahvelerinin yanında tercih edebileceğiniz diğer seçenekler. Santo Ildefonso Kilisesi’nden Douro kıyısına çıkarken uğrayabilirsiniz.

Adres: Rua do Duque de Loulé 185-187, Porto

3.5 7g Roaster Apartments:

Porto’nun merkezini gezdikten sonra görmeniz gereken mahallelerden birisi de şehrin yeni bölgesi olarak geçen Gaia. Dom Luis I Köprüsü’nden Gaia bölgesine geçeceğiniz gün için bu otel & kafe aklınızda olsun. Kahve çekirdekleri Portekiz Barista şampiyonu tarafından kavruluyor, menüsünde smoothie kaseleri, çeşitli sandviçler ve başka soğuk içecekler de var.

Adres: Rua do Franca 52, Porto

3.6 Fabrica Coffee Roasters:

Fabrica, aslında Portekiz’in başkenti Lizbon’da kurulan bir yeni nesil kahveci. Porto şubeleri ise şehir merkezinde ve kocaman bir oturma alanları var. Menüsünde diğer kahvecilerde de olan kruvansan, muzlu ekmek gibi hamur işleri ve tost çeşitleri var.

Adres: Rua de Jose Falcao 122, Porto

3.7 Booinga Oporto Coffee Roasters:

Booinga tam bilgisayarını alıp çalışmaya gitmelik kahve barlarından. En tatlı tarafı kahvenizi beklerken Booinga’nın sahibi ile hangi kahveyi nasıl demleyeceğinizi uzun uzun konuşabilirsiniz. Çok sayıda kahve çay çeşitleri, aperatif seçenekleri ve eviniz için de satın alabileceğiniz paket kahveleri var.

Adres: Rua Mouzinho de Albuquerque 449, Porto

4. PORTO’NUN EN İYİ SANDVİÇ BÜFELERİ

Porto’nun en yaygın sokak lezzetlerinden biri de sandviç! Büfe ve kafelerde çeşit çeşit sandviç görmeniz mümkün. Bir de Porto’nun en iyi sandviç büfelerini listeleyelim. 

Başlamadan önce, Porto’nun ünlü Bifana sandviçiyle ilgili ufak bir bilgi verelim. Bifana, Portekiz genelinde marine edilmiş domuz etiyle hazırlanan sandviçe deniyor.

4.1 Casa Guedes:

Hangi yeme içme bloguna baksanız göreceğiniz Casa Guedes için Porto’nun en iyi sandviç büfesi diyorlar. Aslında burayı denemeyi çok istedik, çünkü çeşit çeşit sandviç yapıyorlar ama sandviçlerinin neredeyse tamamı domuz etli alternatiflerden oluştuğu için bize uymadı. Çok popüler olduğu için sıra beklemeniz garanti, aklınızda olsun. Bifana’yı merak eden burada tadabilir.

Adres: Praça dos Poveiros 130, Porto

4.2 A Sandeira:

Sandviç yanına salata, çorba gibi alternatif arayanlar için A Sandeira iyi bir tercih olabilir. Genellikle Portoluların ve hipsterların tercih ettiği bohem bir mekan. Take-away hizmet veriyorlar, vejeteryan seçenekleri de var. Fiyatları da oldukça makul.

Adres: Rua dos Caldeireiros 85, Porto

4.3 Pregar:

Porto’da Portekiz yemeklerinden türeyen bir mekan daha! Pregar, adını Portekiz’de etli sandviç olarak bilinen Prego’dan alıyor. Pregar’da bu etli sandviçleri deneyebilirsiniz; birçok çeşidi var. Genellikle hardallı ve sarımsaklı olanlar favoriler arasında.

Adres: Largo São Domingos 96, Porto

4.4 Gazela Cachorrinhos da Batalha:

Buranın adı da Portekiz’de bir çeşit sosisli olarak tanımlanabilecek ‘Cachorrinhos’ sandviçinden geliyor. Farkı, cachorrinhos’un çıtır baget ekmeğe, baharatlı sos ve peynir ile yapılıyor olması. Gazela Cachorrinhos da Batalha, 50 yılı geride bırakmış. Ayrıca, Anthony Bourdain’in sevdiği mekanlardan biri.

Adres: Travessa Cimo de Vila 4, Porto

5. PORTO’NUN EN İYİ PASTANE VE FIRINLARI

Sıra geldi pastane ve fırınlara! Porto hamur işi konusunda Türkiye’yi hiç aratmadığı için 😊 birkaç pastane ve fırın önerimizi de buraya iliştirelim.

5.1 Confeitaria do Bolhao:

Porto’da kaldığımız eve çok yakın bir mesafede olan Confeitaria do Bolhao, 1896 yılında açılmış. Şehrin en eski şekerleme dükkanlarından biri, hem şekerleme hem de hamur işi alternatifleri var. Çok tatlı bir pastane, Nata’ları da çoook lezzetli. 

Adres: Rua Formosa 339, Porto

5.2 Tavi – Confeitaria da Foz:

Porto’nun bir diğer yıldız fırını da burası. Deniz kenarında yer aldığı için oldukça popüler; merkezden uzaklaşmak isteyenlerin sıklıkla gittiği Foz’da yer alıyor. Hem geleneksel hamur işleri hem de kahvaltı çeşitleri ile ünlü. Porto’da yumurtalı, omletli kahvaltı yapmak isterseniz burası aklınızda olsun.

Adres: Rua Senhora da Luz 363, Porto

5.3 Leitaria da Quinta do Paço:

Leitaria, eklerleriyle ünlü bir Porto pastanesi. Üstü çikolatalı olan en klasiği ve en çok tercih edileni ama limonlu, tuzlu karamelli, marmelatlı gibi daha bir sürü çeşitte ekleri bulabilirsiniz. Ekler haricinde Portekiz tatlarını bulmak da mümkün tabii.

Adres: Praça Guilherme Gomes Fernandes 47, Porto

6. PORTO’DA NATA NEREDE YENİR

Nata nedir diyenler için kısaca açıklayalım. Pastel de Nata, Portekizlilerin geleneksel tatlısı. İçi muhallebili, üstü fırın sütlaç gibi kızarmış servis edilen yumurtalı bir tart çeşidi. Tatlının kendisi aslında hafif tarçın aroması içeriyor; bazı Nata’cılar tarçını direkt tatlının üzerine dökerek de servis edebiliyor. Sıra geldi Porto’nun En İyi Nata’cılarına!

6.1 Manteigaria:

Pastel de Nata, Portekiz’e Fábrica de Pastéis de Belém ile tanıtılmış olsa da Manteigaria bu durumu biraz aşmış gibi. En iyi nata nerede denince artık hep burası yazılıyor. Denendi, onaylandı; hem sıcak hem soğuk, buranın Nata’ları efsane!

Adres: Rua de Alexandre Braga 24, Porto

6.2 Fabrica da Nata:

Burası Porto’da ilk Nata denediğimiz yer. Başta iyi gelmişti ama sonra daha iyilerini deneyince buradakini biraz yağlı bulduğumuzu söyleyebiliriz. En iyisi değil ama gezi esnasında tadına bakmak için uğrayabileceğiniz Nata’cılardan biri. Çok meşhur bir nokta, fırından devamlı Nata çıkıyor.

Adres: Rua de Santa Catarina 331, Porto

6.3 Nata Lisboa:

Sao Bento Tren İstasyonu’nun hemen karşı sokağında bulunan Nata Lisboa’nın Porto’daki diğer şubesi Bolhão’da yer alıyor. Burası da aynı Fábrica da Nata gibi hem Nata tadabileceğiniz, hem yemek yiyebileceğiniz bir yer. Hatta, menüsü çok daha geniş.

Adres: Rua das Flores 291, Porto

6.4 Natas D’Ouro:

Natas D’Ouro’nun Porto’da bir Douro yakınında, bir de Avenidas dos Aliados’a çıkan sokakta yeri var. Bizim gittiğimiz Aliados yakınındakiydi, pek küçük bir yer olduğu için burayı ‘take away’ noktası gibi düşünebilirsiniz. Tam gezi esnasında Nata molası vermelik!

Adres: Rua de Sá da Bandeira 115, Porto

Porto’nun Nata’cıları ile ilgili yazımız:

PORTO’DA PASTEL DE NATA NEREDE YENİR

7. PORTO’DA FRANCESINHA NEREDE YENİR

Francesinha nedir diyenler için kısaca anlatalım. İstanbul’un ıslak hamburgeri varsa Porto’nun da francesinha’sı var. Yİki dilim sandviç ekmeği arasına et ya da rozbif, domuz jambonu ve Portekiz domuz sosisi koyularak hazırlanan, üzeri kaşar peyniri ile kaplanıp domatesli, biralı sosla ve patates kızartması ile servis edilen bir yemek. Genellikle kaşarın üstüne kızarmış yumurta ile sunuluyor. Yumurtasını ya da sosisini çıkartarak sipariş verebiliyorsunuz.

7.1 Cafe Santiago:

1959 yılında açılan Cafe Santiago, francesinha konusunda Porto’daki en ünlü yerlerden biri. Bir aile işletmesi ve oldukça çok popüler, bu yüzden burada francesinha tatmak isterseniz bir süre sıra beklemeniz muhtemel. Malzemesi oldukça karmaşık olan bu yemekte Santiago’nun ünü ise sosundan geliyor.

Adres: Rua Passos Manuel 198, Porto

7.2 Brasao Cervejaria:

Brasao Cervejaria, Porto’nun sevilen restoranlarından biri. Taverna dekorasyonundaki Brasao’da francesinha haricindeki başka Porto yemeklerini de tadabilirsiniz. Vejeteryanlar için francesinha seçenekleri var; denemek isteyenler için nokta atışı. Akşam yemeği için mutlaka rezervasyon yapılmalı.

Adres: Rua de Ramalho Ortigao 28, Porto

7.3 O Afonso:

Anthony Bourdain sayesinde öğrendiğimiz bir mekan daha! O Afonso, aslında önceleri sadece lokallerin tercih ettiği, Bourdain ile yayılmaya başlayan ve genellikle tur rehberlerinn önerdiği bir restoran. Francesinha nerede yenir listelerinde çoktan yerini almış bile!

Adres: Rua Torrinha 219, Porto

7.4 Bufete Fase:

Cafe Santiago gibi aile işletmesi olan bu büfe de Porto’nun ünlü francesinha’cılarından. Şehirde iki mekan arasında büyük kapışma var! 😊 Hatta, bazılarına göre Bufete Fase bu kounda en iyisi. Menüsünde francesinhanın yanı sıra patates kızartmalı ızgara et seçeneği de var.

Adres: Rua de Santa Catarina 1147, Porto

Francesinha mekanları ile beraber listemizin sonunda geldik. Porto ile ilgili fotoğraf ve gezi notlarımıza Instagram’da @nesemcelikkaya hesabından #journavelporto etiketiyle ulaşabilirsiniz. Bizi takip edin, birlikte gezelim!