Porto’da gezilecek yerler listemizi ve Porto seyahati hakkındaki tüm detayları içeren Porto Gezi Rehberi’mize başlıyoruz! Porto, Portekiz’in başkent Lizbon ile birlikte en çok ziyaret edilen şehri. Kendine has mimarisi ve yaşam stili ile Avrupa’nın en iyi destinasyonları arasında da görülen harika bir şehir. Biz de ilk adımımızdan itibaren Porto’nun güzel sokaklarına, lezzetli mekanlarına kelimenin tam anlamıyla bayıldık! Ayrıca, Avrupa’daki en uygun fiyatlı rotalardan biri olması da bu gezinin bonusu oldu!

Porto Gezi Rehberi’mizde bu şehre yapacağınız seyahatle ilgili tüm ayrıntıları paylaşıyoruz. Porto’da Gezilecek Yerler, Nostaljik Porto Tramvayları, Porto’da Şarap Tadımı, Porto’ya Yakın Gezilecek Yerler, Porto’da Nerede Ne Yenir, Porto Nerede, Porto’ya Nasıl Gidilir, Porto’ya Ne Zaman Gidilir, Porto’da Ulaşım, Porto’da Nerede Kalınır başlıkları için okumaya devam edin.

PORTO’DA NEREDE KALINIR

Porto’da konaklamak için en uygun bölgeler; Ribeira, Boavista, Baixa ve Gaia. Şehir merkezini içeren alandaki konaklama seçeneklerine de buradan ulaşabilirsiniz. Bu arada, şehirde otelin yanı sıra çok fazla apart ev seçeneği de var.

Porto’da nerede kalınır diyenler için favori konaklama önerilerimizi de sıralayalım:

Ev konaklaması: Mo House Porto, Dear Porto Guesthouse ve 7 Gaia

Otel: Hotel da Musica ve The House of Sandeman

Hostel: Supernova ve The Passenger Hostel

Detaylı Porto Konaklama Rehberi’miz ise burada: PORTO’DA NEREDE KALINIR | PORTO KONAKLAMA TAVSİYELERİ

PORTO’DA GEZİLECEK YERLER

Burası, başkent Lizbon ile birlikte Portekiz’in en çok ziyaret edilen şehirlerinden biri. Bizim için de eski şehir dokusu, bol seramikli mimarisi, mural’larla renklenen sokakları ve Akdeniz lezzetleri ile bugüne dek gezdiğimiz en güzel yerlerden. Hazırsanız, Porto’da Gezilecek Yerler listemize başlıyoruz!

1. Chapel of Souls:

Porto’nun simge mimarilerinden biri olan Capela das Almas, yani Chapel of Souls ile rotamıza başlıyoruz. Burası, Bolhao Pazarı ile Bolhao metro durağına çok yakın bir noktada. Kilise ise 18. yüzyılın başlarında inşa edilen küçük bir yapı. Esas olayı da Porto mimarisinin bir klasiği olan mavi renkli azulejo seramik kaplamaları. Bu arada azulejo, Porto mimarisinde en çok göreceğiniz detaylardan.

Şehrin ana alışveriş caddelerinden olan Rua da Santa Catarina’yı gezerken dört yolda karşınıza çıkacak. Azulejo’lar şapele 1929’da yapılan çalışma ile eklenmiş. Saint Francis ve Saint Catherine’in hayatındaki anları temsil ediyor.

Adres: Rua de Santa Catarina, 428

2. Rua de Santa Catarina:

Chapel of Souls’da bahsettiğimiz Rua de Santa Catarina, Porto’nun en büyük alışveriş caddesi. Batalha Meydanı’ndan başlayan cadde üzerinde çok sayıda lokal ve uluslar arası mağaza, kafe, restoran ve pasaj tarzında alışveriş merkezleri var. Buradaki gezintiniz esnasında şehrin tarihi kafelelerinden Cafe Majestic’i, azulejo kaplamalı Igreja dos Congregados’u (St. Anthony’s Kilisesi) ve Chapel of Souls’u görebilirsiniz.

3. Cafe Majestic:

Burası, 1921 yılında Cafe Elite adıyla, özel bir kulüp olarak Belle Epoque dekorasyonu ile açılmış. Ancak, I. Dünya Savaşı’nın ardından popülerliğini kaybederek düşüşe geçmiş. Yıllar sonra ise Agostinho Barrias tarafından aslına uygun şekilde dekore edilerek Cafe Majestic adıyla yeniden açılmış.

Günümüzde Porto’nun en şık ve en çok tercih edilen mekanlarından biri. O yüzden de her daim kalabalık ve gürültülü. Erken giden yer bulur. Ancak, çok turistik bir nokta ve fiyatları Porto standartlarının çok üzerinde.

Adres: Rua de Santa Catarina 112, Porto

4. Igreja de Santo Ildefonso:

Majestic Cafe’nin ardından ona 5 dakika yürüme mesafesindeki Saint Ildefonso Kilisesi’ne ulaşabilirsiniz. Burası Porto’nun ünlü kiliselerinden biri. Geçmişi de 1709’a uzanıyor. Şu an görünen çan kuleleri olmadan tamamlanması 21 yıl sürse de açılışı 1739’u bulmuş.

İç dekorasyonu barok ve rokoko stilinde. Günümüzde dış cephesini kaplayan 11.000 Azulejo seramikli duvar resimlerinin eklenmesi ise 1931 yılında gerçekleşmiş. Kilise, bazı saatlerde kapalı oluyor. O yüzden gitmeden önce kontrol etmeyi unutmayın.

Adres: Rua de Santı Ildefonso, 11

5. Mercado do Bolhao:

Gittikleri yerde pazar gezmeyi sevenler toplansın! Çünkü, Porto’nun Bolhao Market’i bu konuda en iyilerden! 1914 yılında şehrin büyük neo-klasik yapılarından birinde açılan Bolhao Market, Porto’nun lokal ve çiftlik ürünlerini tatmak için ideal. Ayrıca, gün arasında meyve ve aperatif alışverişi için de güzel tercih.

Adres: Rua Formosa, 322

6. Avenida dos Aliados:

Aliados Bulvarı’nın adı Portekiz’in 14. yüzyılda İngilizlerle yaptığı müttefiklik anlaşmasından geliyor. Aslında Türkçe’ye tam çevirisi Müttefikler Bulvarı.

Avenia dos Aliados üzerinde Porto’nun farklı mimarilerini görmek mümkün. Neoklasik ve Fransız mimarisi olarak kabul edilen Beaux – Art en sık bulunan stiller. Hatta, hafiften bir Paris’te geziyormuş hissi yarattığını söyleyebiliriz. Burası aynı zamanda Porto’nun en lüks otellerinin bulunduğu lokasyon.

7. Igreja do Carmo & Igreja dos Carmelitas:

Carmo Kilisesi ve Carmelitas Kilisesi, Rua do Carmo’nun Carlos Alberto Meydanı ile buluştuğu köşede yan yana yer alan iki kilise. Bu iki kilisenin devamlı birlikte anılmasının nedeni ise birbirinden sadece 1 metre genişliğinde bir evle ayrılması. Bu mini ev, zamanında iki kilisenin aynı duvarı paylaşmaması ve kilisede görevli rahiplerle rahibeler arasındaki ilişkileri engellemek için yapılmış.

1628’de tamamlanan Carmelitas Kilisesi, aslında şu anda var olmayan bir manastırın parçasıymış. Burada esas görmeniz gereken, hemen sağındaki Carmo Kilisesi’nin Rua do Carmo tarafında kalan dış cephesi. Mimarisi Barok stilde. Pek fotojenik dış cephesi ise 1912’de eklenen Porto klasiği Azulejo seramiklerle kaplı.

Adres: Rua do Carmo

8. Livreria Lello:

1906’da açılan Livreria Lello, sadece şehrin değil dünyanın da en eski kitapçılarından biri. Mimari detayları ile de tam bir film seti. Kendisi J.K. Rowling’in Harry Potter kitabında büyü kitaplarının alındığı Flourish & Blotts Bookstore ve Hogwarts’ın bazı alanları için de ilham kaynağı olmuş.

Rowling, iki yıl boyunca Porto’da yaşamış ve o dönem buraya sık sık gelirmiş. Livraria Lello’nun Harry Potter serisi ile olan bağı buradan geliyor. Bu yüzden de Harry Potter hayranlarının uğrak noktası. Giriş ücretli.

Adres: Rua das Carmelitas, 144

9. Igreja dos Clerigos ve Torre dos Clerigos:

Clerigos Kilisesi, Porto’nun en önemli Barok mimarilerinden biri. 18. yüzyılda tamamlanan kiliseyi Porto’nun en ünlü turistik noktalarından biri yapan ise 76 metre uzunluğunda panoramik manzara sunan kulesi. Kiliseyi gezmek ücretsiz, kule için giriş ücreti €6. Her gün 09:00 – 19:00 arası ziyarete açık; ancak 250 basamaklı merdiveni çıkmak gerekiyor.

Adres: Rua de Sao Filipe de Nery

10. Casa Oriental:

Casa Oriental, eskiden meyve, sebze, morina balığı, çay ve kahve gibi ürünlerin satıldığı bir manavmış. Şu anda Portekiz’in konserve balık markası Comur’a ait. Alt tarafı konserve balık üreticisi deyip geçeceğiniz Comur, buraya tematik, konsept bir mağaza yapmış. Porto’da hediyelik olarak da çok meşhur olan bu konserveler için içeride her yıla özel tasarlanmış serileri var. İşin aslı ise gezmesi oldukça keyifli.

Adres: Campo dos Martires da Patria, 111

11. Sao Bento Tren İstasyonu:

Avrupa’nın en güzel tren istasyonlarından biri olan Sao Bento’nun ana mimarisi 1916’da tamamlanmış. Sonrasında, iç dekorasyonuna da Azulejo çinileri eklenmiş. Bu çiniler sayesinde istasyon artık UNESCO korumasında.

Sao Bento’da tam 20.000 Azulejo seramiği bulunduğu söyleniyor. Seramikler Portekiz’in ünlü Azulejo ressamı Jorge Colaço tarafından yapılmış. Ayrıca, tamamlanması tam 11 yıl sürmüş. Çinilerle oluşturulan duvar resimlerinde Portekiz’in tarihi anları ve ülkenin farklı bölgelerindeki kırsal manzaraları işleniyor.

Adres: Praça de Almeida Garrett

12. Se do Porto:

Porto’nun en tepe noktasında bulunan Porto Katedrali, 12. yüzyılda tamamlanmış. Katedralin görünümü bir kale gibi; çünkü burası eskiden şehri korumak için kullanılan yermiş. Ziyaret etme ücretsiz. Kule, avlu ve kutsal hazine bölümleri için bilet alınması gerekiyor. Kuleye çıkış €3, avluyu gezmek €3. Terası ise harika bir Porto manzarası görüyor.

Porto Katedrali’nin çıkışında küçük bir merdiven göreceksiniz. Merdivenleri takip edip Rua de Pena Ventosa adlı sokağına girin. Bu dar sokak sizi küçük bir meydana çıkaracak. Meydanın köşesindeki Cerca Velha’da ufak bir mola vermek çok iyi olur. Burası bizim Porto’da en sevdiğimiz sokak oldu. Devamında şehrin en karakteristik bölgelerinden Ribeira’ya çıkacaksınız.

Adres: Terreiro da Se

13. Palacio da Bolsa:

Şu anda Porto Ticaret Birliği’nin merkezi olarak kullanılan Bolsa Sarayı’nın bulunduğu yerde eskiden St. Francis Manastırı varmış. Savaşlarda zarar görüp yangınlar sonucu yıkılan manastırın olduğu yere, daha sonra Borsa Sarayı yapılması kararlaştırılmış. Bugün görünen sarayın tamamlanması da tam 49 yıl sürmüş.

1891 yılında açılan Bolsa Sarayı, son derece görkemli bir Neo – Klasik mimariye sahip. Hala aktif olarak kullanılan bu sarayda çeşitli etkinlikler, resepsiyonlar ve özel davetler gerçekleşiyor. Giriş ücreti kişi başı €11. Ziyaret saatleri Nisan – Ekim arası 09:00 – 18:30, Kasım – Mart arası 09:00 – 13:00 ve 14:00 – 17:30.

Adres: Rua de Ferreira Borges

14. Igreja de Sao Francisco:

Bolsa Sarayı’nın hemen yanındaki Sao Francisco Kilisesi, dış cephesinden kendini pek belli etmeyen inanılması zor bir dekorasyona sahip. İçindeki altın işlemeler kiliseyi hem şehrin en önemli Barok mimarilerinden biri haline getirmiş hem de onu UNESCO koruması altına aldırmış.

İşlemelerde 300 kg altın tozu kullanılmış ki sadece bu bile Sao Francisco Kilisesi’nin ne kadar değerli olduğunu kanıtlamaya yetiyor. Gördüğünüz gibi Porto’daki Barok şovun sonu asla gelmiyor. Ayrıca, her seferinde de kendini bir adım öteye taşıyor.

Adres: Rua do Infante D. Henrique

15. Ribeira:

Porto’nun en eski mahallelerinden biri olan Ribeira, rıhtım bölgesi ve daracık ara sokaklarıyla Porto’da mutlaka görülmesi gereken bölgelerden. Douro Nehri kıyısında uzanan liman bölgesini kapsadığı için geçmişte Porto’nun merkeziymiş. Şimdi de şehrin turizm noktası.

1996 yılından beri UNESCO koruması altında olan Ribeira’nın labirent sokaklarında dolaşmak gerçekten de Porto’da yapacağınız en güzel şeylerden biri. Film seti gibi sokaklar, hem Porto mimarisini fotoğraflamak hem de otantik mekanlar keşfetmek için birebir.

Sokak turu esnasında Ribeira Meydanı’na da uğrayın. Etrafında manzaraya karşı oturabileceğiniz kafeler, hediyelikçiler var. Sonrasında da rıhtıma doğru çıkıp Douro Nehri’nin manzarasına karşı bir mola verirsiniz artık. Rıhtımdaki rengarenk evler de Ribeira gezisinin bonusu.

16. Ponte Dom Luis I:

Porto’nun simgesi olan Dom Luis I Köprüsü, Eyfel Kulesi’nin tasarımcısı Gustave Eiffel’in bir öğrencisi tarafından tasarlanmış. Şehir merkezini, yeni şehir olarak bilinen Vila Nova de Gaia’ya bağlıyor ve 1886 yılında açılmış. Bu arada, köprünün alt katı araç trafiği, üst katı tramvaylar için kullanılıyor. Yayalar her iki katı da kullanabiliyor.

Üst katı köprü manzarasını en iyi göreceğiniz tepeye, alt katı ise Gaia’nın merkezine çıkıyor. Önce tepeye çıkıp aralardan aşağı doğru inerek dönüş rotasını köprünün alt katından geçecek şekilde denk getirebilirsiniz. Yürüme konusunda en iyi saatler gün doğumu ve gün batımı. Ancak, gün batımı saatleri pek bir revaçta.

17. Serra do Pilar Manastırı:

Dom Luis I köprüsünün üst katından karşıya geçtiğinizde ulaşacağınız tepenin karşısında Porto’nun ünlü manastırlarından Serra do Pilar var. Manastır, dairesel yapısı ile Gaia bölgesinin en değerli mimarilerinden. Ayrıca, tasarımı ile Roma’daki Santa Maria della Rotonda Kilisesi’nin de bir benzeri.

Manastırın yapımına 1538’de başlansa da çeşitli nedenlerle ancak 72 yılda tamamlanabilmiş. Şehrin tepesinde korunaklı bir yapıya sahip olduğundan 20. yüzyılda bir dönem askeri üs olarak bile kullanılmış. Manastır ve içindeki kilise ziyarete açık. Ek olarak, kulesinden Dom Luis I köprülü Porto manzarası da izlenebiliyor. Pazartesi günleri kapalı. Manastıra giriş €1, kuleye giriş €3.

Adres: Largo Aviz, Vila Nova de Gaia

18. Gaia:

Porto’da şarap tadımı ve mahzen gezileri için en ideal yer Gaia bölgesi. Bu arada, kendisi sadece Porto şaraplarının üretim merkezi değil. Aynı zamanda, mavi bayraklı Porto plajlarının bulunduğu yer.

18.1 Porto’da Şarap Tadımı

Douro Vadisi’nde yetişen üzümleriyle yapılan Porto şaraplarını tatmak için bağları ziyaret edebilir, şarap mahzenlerindeki turlara katılabilirsiniz. Gaia’da bulunan şarap üreticileri havanın durumuna göre bu bağ turlarını ve mahzen gezilerini organize ediyorlar.

Bağlar için ulaşım aracınız Douro Nehri’nde göreceğiniz tekneler. Tekneli bağ turlarına katılmak için ise şehirde boş bırakacağınız 1 gününüz olmalı. Yeterli vaktiniz yoksa, yine Gaia’daki mahzenlerden birine de gidebilirsiniz. Örneğin; Caves Ferreira, Caves Calem, Caves Sandeman ve Caves Taylor’s en çok önerilenler.

19. Museu Nacional Soares dos Reis:

Museu Nacional Soares dos Reis Portekiz’in halka açık ilk sanat müzesi. Müzenin adı ise Portekiz’in ünlü heykeltıraşı Soares dos Reis’ten geliyor. Koleksiyon içerisinde dos Reis’in resim ve heykel eserlerine ek olarak antika, cam ve seramik başka eserler de var. Müzeye giriş kişi başı €5. Pazartesi günleri kapalı. Salı günleri 14:00 – 18:00, Çarşamba’dan Pazar’a 10:00 – 18:00 arası açık. 

Adres: Rua de Dom Manuel II, 44

20. Museu Serralves:

Porto’da çağdaş sanatı tanıtma amacıyla kurulan Serralves Foundation’a geldi sıra. Şehre kazandırdığı Museu Serralves, Portekizli ve uluslararası sanatçıların 1960’lardan günümüze çağdaş sanat eserlerine ev sahipliği yapıyor. Müze kompleksinde sergi alanı, oditoryum, kütüphane, dokümantasyon merkezi, kitabevi ve butik mevcut.

En güzel yanı ise sanat ve doğanın iç içe olduğunu gösteren koca parkı. Müze ve park için toplam giriş kişi başı €20, sadece müze €12, sadece park €12. Her gün 10:00’da açılıyor. Yaz döneminde 19:00’a, kış döneminde ise 18:00’e kadar açık.

Adres: Rua Dom Joao de Castro, 210

21. Casa de Musica:

Casa de Musica, ünlü Dutch mimar Rem Koolhaas tarafından Porto’nun 2001 yılındaki Avrupa Kültür Başkenti projesine özel olarak tasarlanmış. 2005 yılında açılabilen Müzik Evi, Porto’nun en modern mimarisi olarak kabul ediliyor. Burası aslında bir konser salonu. Klasik müzikten geleneksel türlere, en küçük ölçekten en büyük performanslara kadar her proje için uygun. Ancak, sadece rehberli turla gezilebiliyor. Onun için de giriş kişi başı €7,5.

Adres: Avenida da Boavista, 604

22. Foz do Douro:

Eski balıkçı kasabası Foz, Porto’da gidebileceğiniz yerlerden bir diğeri. Şehir merkezinden farklı dokusu, Porto’ya yeni bir soluk getiren mekanları ve plajları ile son zamanlarda şehrin en trend bölgelerinden biri. Douro Nehri’nin Atlas Okyanusu’na karıştığı noktada konumlanan bu kasaba, Porto’nun merkezinden 5 km uzaklıkta.

Tramvayla Foz’a gittikten sonra Farol de Felgueiras deniz fenerini görebilir, kasabanın güneyinde kalan Foz Velha semtinin ara sokaklarını keşfedebilirsiniz. Turistler genellikle Porto merkezinde gezindiği için bu bölge oldukça sakin kalıyor. Portoluların yazları güneşlenmeye geldiği plajları ile ünlü bir bölge. Ayrıca, okyanus manzaralı mekanlar, kahvaltı ve brunch konusunda Porto’nun en iyi kafelerinden biri kabul edilen Tavi de Foz’un diğer güzellikleri.

PORTO’DA NEREDE YEMEK YENİR? PORTO YEME İÇME ÖNERİLERİ

Porto, son zamanlarda yeme içme açısından bizi en mutlu eden şehirlerden biri oldu. Morina balığından lokal Bifana sandviçine, tapas’ından Francesinha burgerine, en iyi Pastel de Nata fırınları, tarihi kafeler, kahveciler… Hepsi aşağıda paylaştığımız Porto’da Nerede Yemek Yenir ve Pastel de Nata yazılarında!

PORTO’DA NEREDE NE YENİR: PORTO YEME İÇME ÖNERİLERİ

PORTO’DA PASTEL DE NATA TATLISI NEREDE YENİR: EN İYİLER

PEKİ; PORTO’YA YAKIN GEZİLECEK YERLER

Porto çevresinde en çok öne çıkan yerler 50 dakika mesafedeki Aveiro ile 1 saat uzaklıktaki Braga şehri. Bizim tercihimiz balıkçı kasabası Aveiro ile renkli evleriyle ünlenen Costa Nova oldu. Aveiro ve Costa Nova yazımızı aşağı bırakıyoruz.

PORTO’DAN GÜNÜBİRLİK AVEIRO VE COSTA NOVA GEZİ REHBERİ

PORTO’YA NASIL GİDİLİR

Türkiye’den Porto’ya direkt uçuş mümkün. Ancak, seçenek çok fazla olmadığı için bilet fiyatları genellikle yüksek oluyor. Kampanyaları takip ederseniz, Porto biletini olduğundan çok daha uygun fiyata alabilirsiniz. İstanbul’dan Porto’ya direkt uçuş 4,5 saat sürüyor.

PORTO’YA NE ZAMAN GİDİLİR

Porto, tam bir Akdeniz şehri ve konumu nedeniyle Mayıs – Eylül arası dönemde oldukça sıcak bir iklime sahip. Biz Porto gezimizi Ekim ayında yapmıştık. Ancak, şansımıza hava yaz gibiydi.

Yazın çok kalabalık olacağı için Nisan, Mayıs, Eylül ve Ekim ayları Porta’ya gitmek için bizce en uygun aylar. Sonbaharda yağışlı olabiliyor. Kış ayları ise en fazla bizdeki soğuk sonbahar günleri gibi.

PORTO’DA ULAŞIM

Porto’da şehir merkezinde konaklarsanız çoğu yeri yürüyerek gezmeniz mümkün. Her yer birbirine oldukça yakın, sokaklarda yürümek de çok keyifli. Eğer ki merkezden daha uzak bir yere gitmek isterseniz de tramvay, otobüs veya metroyu tercih edebilirsiniz. Sürekli kullanmayacağınız için günlük bilet yerine tek yön bilet yeterli olur.

PORTO HAVALİMANINDAN MERKEZE ULAŞIM

Havalimanından şehir merkezine metro ile gitmek en ucuz seçenek. Sabah 08:30 ile 20:00 arasında her 15 dakikada bir havalimanından metro geçiyor. Metro için kişi başı tek yön €2,5. Yol yaklaşık 25 dakika sürüyor.

Otobüsle gitmek isterseniz yol metroya göre daha uzun ve 40 dakika sürüyor. Otobüsleri 05:30 – 00:30 arasında kullanabilirsiniz. Otobüs bileti kişi başı €2. Taksi ile ulaşım da €25-€30 arası tutuyor. Grupça geziyorsanız aklınızda olsun.

PORTO’DA PORTO CARD VE ULAŞIM KARTI GEREKLİ Mİ

Kolay gezilen, toplu taşıma ihtiyacı olmayan Avrupa şehirlerinde şehir kartlarını pek fazla önermiyoruz. Porto seyahatinizde hava yağışlı ya da soğuk olacaksa Porto Ulaşım Kartı almayı düşünebilirsiniz. Ulaşım kartı için 1-4 gün arası seçenekler oluyor. Bu kart ile metro, STCP şehir otobüsleri ve banliyö trenleri ücretsiz kullanılabiliyor. Sadece tramvaylar dahil değil. Porto ulaşım kartlarınızı buradan alabilirsiniz.

Porto Card’ın bir de müzelerde ücretsiz giriş ve indirimli giriş sağlayan Porto Card Walker adında bir versiyonu var. Eğer ki turistik noktaların çoğuna girecekseniz bu kartı almak mantıklı olur. Porto Card’ın bu versiyonunda da 1-4 günlük seçenekler var. Ulaşımda geçmediğini ekleyeyim. Porto Card Walker gezi kartınızı buradan alabilirsiniz.

NOSTALJİK PORTO TRAMVAYLARI

Eskiden Porto’nun en yaygın toplu taşıma aracı olan tramvaylar 70’lerde yerini otobüslere bırakmış. Ancak, geçmişin önemli bir parçası olan bu tramvay geleneği birkaç rotada hala sürdürülüyor. Şu an şehirde 3 tramvay hattı var.

Bu hatlarda da ahşap dekorasyonlu, pirinç işlemeli, neredeyse müzelik olacak tarihi tramvaylar çalışıyor. Porto’yu bir de bu şekilde gezmek ya da tarihi tramvayları fotoğraflamak isterseniz aşağıdaki hatlar önerimiz. Tram biletleri tek yön €3,5, çift yön €6.

Porto’nun Tarihi Tramvay Hatları

1. Linha 1: Douro Nehri kıyısından Arrabida Köprüsü altından geçerek Foz’a giden tramvay. Hatlar arasında konumu nedeniyle en turistik olanı, bu yüzden erken saatlerde kullanmak en mantıklısı. 20 dakikada bir Infante durağından başlayıp Passeio Alegre durağında sona eriyor. Toplam 30 dakika sürüyor.

2. Linha 18: Çok fazla turistik noktadan geçmediği için en sakin olan tramvay hattı. Massarelos durağından kısa bir yolculukla Carmo durağına gidiyor. Carmo’dan Linha 22 tramvayına bağlanıyor.

3. Linha 22: Batalha’dan Porto merkezine giden hat olduğu ve şehrin farklı bölümlerini gösterdiği için ilgi çeken bir hat. Ayrıca, bol yokuşlu bir yolun sonunda konumlanan Santa Ildefonso Kilisesi’nden geçtiği için yürümek istemeyenler için güzel seçenek. Tam rotası 30 dakika sürüyor. Carmo durağında Linha 18’ bağlanıyor.

Bu başlıkla birlikte Porto Gezi Rehberi’mizin sonuna geldik. Tüm gezi notlarımıza ve fotoğraflarımıza Instagram’da @nesemcelikkaya hesabından ulaşabilirsiniz. Bizi takip edin, birlikte gezelim!