Yurt dışında görecek o kadar fazla yer var ki bir gittiğimiz yere bir daha plan yapmaktansa önceliği daima daha önce görmediğimiz noktalar alıyor. Porto’ya da bir daha ne zaman geliriz bilmediğimiz için, Porto gezisinde mümkün olan en fazla yeri görmek istiyorduk.

Porto’da 4 günümüz vardı; yakınlarında nerelere gideceğimizi araştırdık ve karşımıza Porto’ya 50 dakika mesafedeki Aveiro ile 1 saat uzaklıktaki Braga çıktı. Havanın güzelliğini fırsat bilip bir sahil yerleşimi olan Aveiro’yu tercih ettik. Aveiro’dan gideceğimiz sahil kasabası Costa Nova, bu günübirlik gezinin diğer rotası olacaktı.

Aveiro için Portekiz’in Venedik’i diyorlar. Şimdi doğruya doğru, bizce Venedik yakıştırması yapılacak bir yer değil ama Porto’ya gelmişken Costa Nova ile birlikte planlanıp gezilecek sevimli bir yer. Kendisi Portekiz’de pek popüler değil, o yüzden yoğun bir turist kalabalığı da olmuyor.

Ortasından geçen kanalı ile ikiye ayrılan, renkli evleriyle tablo gibi sokakların bulunduğu, yürüyerek 2-3 saatte gezilebilek bir yer. Aveiro’dan gideceğiniz balıkçı köyü Costa Nova ise sahil kıyısındaki rengarenk çizgili evleri ile tam bir Instagram noktası.

AVEIRO GEZİLECEK YERLER

Aveiro’ya erken saatte gelirseniz, önce Costa Nova’ya gidip dönüşte de Aveiro’yu gezebilirsiniz. Her iki yeri de rahat rahat görmek için fotoğraf molaları ile birlikte yaklaşık 6-7 saate ihtiyacınız var.

1. Aveiro Kanalı:

Aveiro deyince akla ilk kanalı geliyor, zaten kanalın burası için ne kadar önemli olduğu çevresindeki kalabalıktan belli oluyor. 😊 Aveiro kanalı için bir nevi Aveiro’nun merkezi diyebiliriz. Çevresindeki renkli evlerle birlikte oluşturduğu manzara da buraya Portekiz’in Venedik’i unvanını kazandırmış. Biz pek öyle düşünmesek de kanal çevresi hareketli yaşamı ile burada göreceğiniz ilk yer.

Moliceiros adı verilen gondol görünümlü kanal botları Aveiro’nun en gözde turistik aktivitesi Kanalda yapılacak 45 dakikalık bir tur ile Aveiro’nun Art Nouveau mimarisini inceleyip rehberlerin anlatacakları ile kasaba hakkında bilgi edinebilirsiniz. Tur anlatımı Portekizce, İspanyolca, Fransızca ve İngilizce gibi farklı dillerde yapılıyor. Kişi başı €10, fotoğraf için gün ışığının gelişinden ötürü sabah ya da akşamüstü değerlendirmek daha iyi olur.

2. Aveiro Sokakları:

Portekiz, en az İtalya kadar sıcak ve samimi bir ülke, samimiyeti evlerinden ve sokaklarından bile belli oluyor! Aveiro’nun şirin sokakları ince uzun pastel renkli evler, siyah beyaz mozaik zeminler ve çini işlemeli dış cephelerle dolu. Kanal çevresindeki sokaklarda gezinmek burada yapılacak en güzel şeylerden biri. Ne de olsa Porto’da çini avına düşmeye alıştık!

3. Aveiro Art Nouveau Mimarisi:

Art Nouveau akımı ile ilgiliyseniz tam olarak doğru yere geldiniz demektir; çünkü Aveiro, Art Nouveau konusunda gerçek bir açık hava müzesi gibi. Zaten mimarisindeki Art Nouveau örnekleri ile içinde Barselona, Budapeşte gibi şehirlerin bulunduğu Réseau Art Noveau Network’ünün bir üyesi. Art Nouveau stilindeki bol süslemeli binaların çoğunu Aveiro merkezinde gezerken göreceksiniz, daha fazlası için turizm ofisinden ya da Art Nouveau Müzesi’nden bu konuya özel olarak hazırlanmış haritalardan alabilirsiniz.

Aveiro’nun Art Nouveau mimarileri arasında; şu an Art Nouveau Müzesi olarak kullanılan Casa Major Pessoa, Museu da Cidade de Aveiro, Cooperativa Agricola binası, Pensao Ferro binası, Mimar Silva Rocha’nın evi ve Sapataria Migueis binası gibi yerler bulunuyor.

4. Aveiro Art Nouveau Müzesi:

Rua Dr. Barbosa Magalhães caddesindeki bu mavi ev, Aveiro’nun Art Nouveau müzesi olarak hizmet veriyor. Kendisi, Aveiro’nun en tipik yeni sanat örneklerinden biri. Aslında sokaklardaki evleri inceleyerek yaptığımız göz banyosu bize fazlasıyla yetmişti ama müzeye giriş ücretinin €1 olduğunu duyunca kendimize hakim olamadık ve şipşak bir müze gezisi gerçekleştirmiş olduk. 😊

Dış cephesindeki işlemelerin ve ferforje detayların yanı sıra iç dekorasyonunda da bitki ve hayvan temalı Art Nouveau motifleriyle yapılan azulejo kaplamaları var. Müzenin en güzel tarafı; gündüz çay evi, akşam kokteyl bar olarak hizmet veren Casa de Cha adlı mekana ev sahipliği yapması. Terası da pek güzel.

Adres: Rua Dr. Barbosa Magalhães, 10

5. Aveiro Katedrali:

Sao Domingos Kilisesi olarak da bilinen Aveiro Katedrali, Portekiz Barok stilinde 1423’te yapılmış. Barok örneklere kıyasla, kilisenin ve kulesinin oldukça sade bir tasarımı var. 1996 yılından beri Portekiz’in ulusal anıtları kategorisinde.

Adres: Rua Batalhão Caçadores Dez, 67

6. Aveiro Müzesi:

1458 yılında yapılan İsa Manastırı, zaman içinde gördüğü yenileme ve ekleme çalışmalarının ardından 2011’den beri Aveiro Müzesi olarak hizmet veriyor. Manastır içindeki İsa Kilisesi altın işlemeli ahşap dekorasyonu ve azulejo’ları ile Aveiro’nun en önemli Barok örneklerinden biri.

Manastır binasında gezeceğiniz müze koleksiyonunda resim, heykel, taş oyma ve çeşitli azulejo’ların yanında bölgenin yaşam stilini özetleyen mobilya ve kıyafetler bulunuyor.

Adres: Avenida de Santa Joana

7. Aveiro Eski Tren İstasyonu:

Porto’dan Aveiro’ya trenle geldiyseniz, ineceğiniz yeni istasyonun hemen çıkışında Aveiro eski tren istasyonunu göreceksiniz. 1916’da yapılan bu bina, bembeyaz rengi ve üzerine eklenen mavi azulejo’lar ile Aveiro’nun en güzel görüntülerinden birini oluşturuyor. Azulejo’ları incelerseniz, genel resimde Aveiro’nun geçmişteki yaşamı ile ilgili nostaljik bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Kanallar, geleneksel kıyafetler ve köy yaşamı; buraya gerçekten bayıldık!

Adres: Rua do Dr. João de Moura, 2

8. Dom Pedro Infante Parkı:

Hala vaktiniz varsa, kanala 20 dakika yürüme mesafesindeki Dom Pedro Infante Parkı’na da uğrayın. Bo yeşilli göl kenarında kısa bir yürüyüş ya da piknik yapabilir, park içindeki Art Nouveau detaylı yapıları da görebilirsiniz.

Adres: Rua Luís Cipriano, 21

9. Costa Nova:

Bizim için Aveiro gezisinin en eğlenceli bölümü hiç şüphesiz Costa Nova’yı görmek oldu. Aveiro’ya yarım saat uzaklıktaki bu balıkçı köyü, Atlas Okyanusu kıyısında yer alıyor. Instagram’lık çizgi evlerinin bulunduğu sahil şeridini bir yana alırsak çabucak gezilen, küçücük bir yer.

Aslında Porto ve Aveiro’da yaşayanlar için tam bir sayfiye yeri, bu yüzden esas sezonu havaların güzel olduğu bahar aylarında başlıyor, yaz boyu devam ediyor. Sonbaharın gelişiyle Costa Nova evleri bir bir boşalıyor, mekanların çoğu da bir sonraki sezona kadar kapanıyor. Köy, evleriyle olduğu kadar sahilleri, sörf imkanı ve deniz mahsülleriyle de ünlü.

Costa Nova’nın varlığından Instagram sayesinde haberdar olduk diyebiliriz. Bazen bu tarz fotojenik yerlerin peşinden gidip gerçek halini gördüğümüzde hayal kırıklığına uğradığımız oluyor; ama Costa Nova’da bu söz konusu bile olmayacak!

Bir zamanlar balıkçıların kendi malzemelerini ve ağlarını saklamak için kullandığı bu samanlıklar, daha sonra yazlıkçıların bakımlı evlerine dönüşmüş. Sahilde yürürken hangi evi fotoğraflayacağını şaşırıyor insan. Gerçekten de hepsini çok sevdik!

AVERIO VE COSTA NOVA’DA YEME İÇME ÖNERİLERİ

Aveiro ve Costa Nova’dan birkaç mekan önerimizi aşağıda listeliyoruz. Aveiro’ya gittiğinizde buranın geleneksel tatlısı olan ‘ovos moles’i deneyebilirsiniz. Ovos moles; yumurta beyazı ve şekerden yapılan deniz kabuğu şeklinde, içi marmelat dolgulu kıtır bir tatlı. Her fırında, hediyelikçide karşınıza çıkacak.

Aveiro Biscoito: Ağırlıklı Portekiz mutfağı ve vegan çeşitleriyle ünlü bir kafe. Aveiro’nun en sevilen mekanlarından biri.

Aveiro Cafe Ramona: Hızlı bir yemek alternatifi arayanlar Cafe Ramona’nın burgerlerinden deneyebilir. Salaş bir mekan. 

Aveiro Gelados de Portugal: Aveiro’nun en popüler dondurmacısı. Biberiye – bal, ovos mole, tuzlu karamel, şaraplı kestaneli gibi orijinal çeşitleri var.

Forum Aveiro: Bizdeki açık avm konseptli Forum’dan Aveiro’da da bulunuyor. Biraz mağaza gezmek isterseniz buraya uğrayabilirsiniz, markaları oldukça iyi. İçinde fast food mekanlar ve kafeler de var.

Costa Nova Fish Market: Costa Nova’nın balık pazarı artık burada gezilecek yerlerden olmuş, çevresinde konaklıyorsanız aklınızda olsun.

Costa Nova Gelataria Rimini: İtalyan dondurması yapıyorlar, pastane ve kahve çeşitleri de var.

PORTO’DAN AVEIRO’YA NASIL GİDİLİR

Porto’dan Aveiro’ya gitmek için Sao Bento Tren İstasyonu’ndan kalkan trenleri tercih edebilirsiniz. Biletler hem gişeden hem de otomatlardan alınabiliyor ama otomatların İngilizce seçeneği olmadığını ekleyelim. Porto – Aveiro treni kişi başı €8. Yol yaklaşık 1 saat sürüyor.

AVEIRO’DAN COSTA NOVA’YA NASIL GİDİLİR

Aveiro’dan Costa Nova’ya gitmek için Aveiro treninden indikten sonra istikamet tren istasyonunun karşısındaki otobüs terminali. Buradan kalkan Transdev isimli otobüslerle yarım saatte Costa Nova’ya ulaşabilirsiniz. Yalnız dikkat; otobüslerin üzerinde Costa Nova yazmıyor. O yüzden, Transdev otobüsü görünce mutlaka sorun. Otobüsler kişi başı €2.60.  Aveiro merkezden taksiyle de gelebilirsiniz, yaklaşık €15-€20 tutuyor.

Ulaşım konusuyla birlikte Aveiro & Costa Nova Gezi Rehberi’nin sonuna geldik. Porto ve çevresiyle ilgili tüm gezi notlarımıza ve fotoğraflarımıza Instagram’da @nesemcelikkaya hesabından ulaşabilirsiniz. Bizi takip edin, birlikte gezelim!

Bu gezinin diğer yazısı:

PORTO GEZİ REHBERİ VE PORTO GEZİLECEK YERLER