Amerika, İngiltere ve Avrupa’da yaşayanların en fazla bir dilekçe ile galaksi büyüklüğünde, masrafsız seyahat edebilme özgürlüğünün olması muhtemelen en çok Türklerin kalbini kırıyordur. Biletiydi, vizesiydi, döviziydi derken, özellikle son yıllarda Türkiye’den başka ülkelere seyahat etmek oldukça zorlu bir hale geliyor.

Kullanım süresi biten pasaportları yenileme parası, biten Schengen vizelerinin yerine gidilecek ülkelerden yenisini alma, akabinde gelecek ‘ne kadar süre vize verecekler’ stresi ya da İngiltere ile Amerika vizelerinin süper pahalılığı; bilet fiyatlarına uygulanan şok artışlarla beraber seyahat bütçelerimizin en büyük düşmanı. Tabii; bunlarla hiç uğraşmadan pasaportunuzu alıp gidebileceğiniz vizesiz ülkeler de var.

Bu yazı Mart 2020’de güncellenmiştir.

Yeri gelmişken; Avrupa’da vize istemeyen ülkeler yazısını buraya bırakalım:

Vizesiz Gezi: Avrupa’da Türklerden Vize İstemeyen Ülkeler

Bir de giderken pasaporta bile ihtiyaç duymayacağınız, yeni çipli kimliğinizi cebinize koyduğunuz gibi biletinizi alıp gidebileceğiniz ülkeler var! Eğer eski nüfus cüzdanınızı yeni çipli kimliklerle değiştirdiyseniz, bu ülkelere giderken yanınızda taşımanız gereken tek belge yeni kimliğiniz. Üstelik üçünün de ülkemize olan uçuş mesafeleri oldukça kısa.

KİMLİKLE GİDİLEN ÜLKELER

#1 KKTC Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti:

Burnumuzun dibi, can komşumuz, yavru vatanımız KKTC Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti; Türkiye dışında herhangi bir ülke tarafından tanınmıyor olsa da Türkler tarafından tatil, eğlence, kumar ve eğitim için sık sık tercih ediliyor. Akdeniz’in üçüncü büyük adası olan KKTC; sıcak iklimi, tarihi güzellikleri, koyları ve plajları, konaklama alternatifleri ve eğlenceli mekanları ile öne çıkıyor.

Yaz aylarında çok çok sıcak olan KKTC’yi gezmek için en iyi zaman ilkbahar ve sonbahar ayları. Türkiye’nin birçok şehrinden düzenlenen karşılıklı uçuş seferleri ile KKTC Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne pasaportsuz, kimlikle seyahat edebilirsiniz.

Kimlikle gidilen ülkeler arasındaki Kıbrıs’a nüfus cüzdanı ile giriş yaparsanız 30 gün, pasaportla giriş yaparsanız 90 gün kalış hakkınız oluyor. Her iki şekilde de vizesiz olarak gidebilirsiniz.

#2 Gürcistan:

Artvin ve Hopa’nın kapı komşusu Gürcistan, yine pasaportlar olmadan kimlikle gidebileceğimiz ülkelerden biri. Özellikle son 2 yıldır çok sayıda Türk turisti ağırlayan Gürcistan’ın bizler için popüler bir rota olmasındaki en önemli nedenler ise Karadeniz’den su içmeye gider gibi kolayca Batum’a geçilebilmesi ve vizesiz ülkelerin güncel döviz kurlarımızdan ötürü popülerleşmesi.

Gürcistan’da gezmek için en çok tercih edilen yerler Karadeniz kıyısındaki modern liman şehri Batum ve eski şehir mimarileri ve kültürü ile Tiflis. Hopa’dan ve Artvin’den Batum’a arabayla ya da otobüsle geçiş imkanı ve Batum ile Tiflis’e düzenlenen karşılıklı uçuş seferleri ile birlikte Gürcistan’a kimliklerinizle gidebilir, bütçe anlamında zarara girmeden de rahat rahat gezebilirsiniz. Yapılan son düzenlemelerle beraber kimlikle yaptığınız Gürcistan seyahatlerinizde ülkede kalabileceğiniz sürenin 1 yıla uzatıldığını da ekleyelim.

#3 Ukrayna:

Türkiye ve Ukrayna arasında yapılan anlaşma ile 2017 yılında sağlanan vize muafiyeti sayesinde vizesiz, hatta pasaportsuz gidebileceğiniz ülkeler listesine Ukrayna da dahil oldu. Avrupa’nın en ucuz ülkelerinden biri olan Ukrayna, ekonomik gezmek isteyenlerin de favorisi. Eski şehir bölgesi ile Avrupa’nın bir prototipini andıran Lviv ve ülkenin başkenti Kiev, Ukrayna’da gezmek için en çok tercih edilen şehirlerin başında geliyor.

Her ne kadar eğlence hayatı ve hanım kızları ile ün yapmış olsa da Ukrayna, tarihi güzellikleri, yemyeşil doğası ve lezzetli yemekleri ile ekonomik gezilerin baş tacı. Kimlikle Ukrayna’ya girdikten sonra burada geçirebileceğiniz süre 90 gün.

Yeri gelmişken Lviv’e ait gezi notlarımızı da ekleyelim:

Lviv Gezi Rehberi: Bozdur Bozdur Harca Temalı Seyahat Rotası yazımızı okumak için tıklayın.

Lviv’de Nerede Yemek Yenir: Lviv Yeme İçme Rehberi yazımızı okumak için tıklayın.

Nüfus Cüzdanı ile Ukrayna: Pasaportsuz Vizesiz Kimlikle Seyahat yazımızı okumak için tıklayın.

#4 Moldova

Türkiye ile Moldova hükümetleri arasında Şubat 2019 da yürürlüğe giren anlaşma neticesinde Türkiye ve Moldova vatandaşları karşılıklı olarak kimlik kartları ile vizesiz ve pasaportsuz olarak seyahat hakkına hak kazanmışlardır. Moldova seyahatinizi planlarken yeni tip çipli kimliklerinizin olması yeterli olacaktır 🙂

Pasaportsuz, Yeni Kimlikle Yapılacak Gezilerde Dikkat Edilmesi Gerekenler

#1 Türkiye’den pasaportsuz, sadece kimlikle seyahat edebileceğiniz 3 ülke bulunuyor: KKTC Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyet, Gürcistan ve Ukrayna.

#2 Pasaportsuz seyahat etmek için yanınızda çipli, yeni kimliklerden olması gerekiyor. Üzerinde TC kimlik numarası yazılı diğer kartlar, ehliyet ya da öğrenci kartları ile ülkeden çıkış yapamıyorsunuz. Bu kartlar seyahatlerde geçersiz.

#3 KKTC Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyet ve Gürcistan’a eski kimliklerle de girilebiliyorken Ukrayna için yeni ve çipli kimlik kullanmak zorunlu.

#4 Bu 3 ülkeye vizesi bitmiş pasaportunuz ile de girebiliyorsunuz; ancak o zaman pasaportlarınıza damga basılıyor. Ukrayna ve Gürcistan’da pasaport damgası sorun olmazken, KKTC Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin özellikle AB ülkeleri ve Yunanistan konusunda olduğu statü nedeniyle KKTC giriş ve çıkış damgaları ileri dönem vize başvurularınızda ve Schengen vizeniz olsa bile ülke girişlerinde sorun yaşatıyor.

#5 Pasaporta KKTC Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti giriş çıkış damgası basılmışsa, Yunanistan’a ve Yunan adalarına giriş yapamıyor, Yunanistan’dan Schengen vizesi alamıyorsunuz. Bu konu da zaten Türkiye’den gidebileceğiniz tüm Yunan Adaları noktalarında kesin bir dille yazılı olarak belirtiliyor.

#6 Kimlikle ve uçakla seyahat ederken, havalimanında ya da öncesinde yurt dışı çıkış harcı ödemiyorsunuz. Ancak, kimlik yerine pasaport kullanacaksanız çıkış harcı ödemeniz gerekiyor.

#7 Kimlikle seyahatinizi uçak ile yapacaksanız, diğer ülkelere gider gibi dış hat uçuşu gerçekleştirecek ve aynı gümrüksüz, duty-free alışveriş imkanına sahip olacaksınız.

#8 KKTC Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne kimlikle girişte 30 gün, Ukrayna’da en fazla 90 gün, Gürcistan’da ise en fazla 1 yıl kalış hakkımız bulunuyor.

Bu mini yazımıza denk geldiyseniz, Nasıl Ucuza Seyahat Edilir: Ekonomik Seyahat için 16 Öneri yazımızı okumanızı da öneririz.

Seyahatlerimizden geri kalmamak, notlarımıza ve tavsiyelerimize jet hızıyla ulaşmak için bizi Instagram hesaplarımız @nesemcelikkaya ve @journaveldan takip etmeyi unutmayın!