Paris’e yakın nerelere gidilebilir? Paris’e yakın gezilecek şehirler, kasabalar ve ülkeler hangileridir? Paris en sevdiğimiz şehirlerden biri. Defalarca gitsek sıkılmayız ve her fırsatta da tekrar tekrar gidebiliriz. O halde, hazır Paris’e gitmişken yakınlarında başka nereleri görebiliriz? Bu yazıda, aynı seyahat içinde birden fazla yeri gezmek isteyenler için Paris’e yakın gezilecek yerleri, Paris’e yakın ülkeleri ve Paris’ten trenle gidilecek günübirlik rotaları özetlemek istedik.

Paris’e yakın gidebileceğiniz yerler arasında en popüler iki yer Disneyland Paris ve Versailles Sarayı. Ancak rotalar bu ikili ile sınırlı değil! Ve gezebileceğiniz çok sayıda yer mevcut. Aşağıdaki listede Paris’ten trenle gidebileceğiniz rotalara ve bu rotalar hakkında kısa bilgilere yer verdik. Özetle, şimdiden iyi gezmeler dileriz!

PARİS’E YAKIN GEZİLECEK ŞEHİRLER VE KASABALAR

1. Disneyland Paris

Paris denince akla ilk gelen yerlerden olan Disneyland, Paris’e bir gezi planlıyorsanız planlarınızda mutlaka olmalı. Sonuçta her yaştan insanı çok mutlu edecek bambaşka bir dünyadan bahsediyoruz. Disneyland’a gitme planınız varsa, buraya mutlaka 1 tam gün ayırmanızı tavsiye ederiz.

Disneyland Paris içerisinde iki farklı tema park var. Bunlardan biri her yaşa hitap eden Disneyland Park. Diğeri ise daha büyük yaş çocuklara ve yetişkinlere hitap eden adrenalin ve simülasyon odaklı tematik sinema parkı Walt Disney Studios Park. Her ikisi de son derece keyifli.

Her iki parkta geçen kombine biletlerle iki parkı 1 günde gezmek mümkün. Ancak, sabah erken saatte gelmeli ve özellikle oyuncaklar konusunda belirli seçimler yapıp vaktinizi dikkatli kullanmalısınız. İki parkın da dahil olduğu günlük bileti hemen buradan satın alabilirsiniz. 

Bu arada, Disneyland’a Paris şehir merkezinden trenle gelip sabahtan geceye kadar kalabilirsiniz. Çıkışınız geç saatte de olsa trenle merkeze dönüş yapılabiliyor. Paris’ten Disneyland’a trenler Gare de Lyon istasyonundan kalkıyor ve yol 40 dakika sürüyor.

Disneyland Paris bileti nasıl alınır yazımızı okumak için buraya tıklayın.

2. Versailles Sarayı ve Bahçeleri

Büyüklüğü ve Fransız Barok üslubu ile göz kamaştıran Château de Versailles, lüks ve ihtişam konusunda sınır tanımayan şato mimarisi ve bahçeleri ile Paris’in en güzel yapılarından. Başta bir av köşkü olarak düşünülen saray, yıllar içinde yapılan farklı eklemelerle bugünkü halini almış.

Sarayın en çok öne çıkan bölümleri arasında Şapel, Aynalı Galeri (Aynalı Salon) ve dönemin birçok saray peyzajını gerçekleştiren André Le Nôtre’nin tasarladığı geniş bahçe peyzajları yer alıyor.

Burası aynı zamanda gösterişinden de tahmin edebileceğiniz üzere, 16. Louis ve Marie Antoinette’nin yaşadığı son yer. Buraya minimum yarım gününüzü ayırmayı unutmayın. Eğer ki detaylarıyla gezmek istiyorsanız en iyisi 1 tam gün olur tabii ki.

Paris şehir merkezinde trenler Austerlitz durağından geçiyor. Versailles’e aktarmasız 1 saatte ulaşabilirsiniz. Her 15 dakikada bir tren var, geç saatlere kadar dönüş yapabilirsiniz.

Versailles Sarayı ve Bahçeleri için biletinizi buradan satın alabilirsiniz.

3. Reims (Champagne-Ardenne Bölgesi)

Paris’e yakın şehirler arasında Reims, ilham verici Gotik mimarisi en güzel rotalardan biri. Şampanyaya adını veren bölgesinde birçok ünlü şampanya evini ziyaret edebileceğiniz gibi, kültürel ziyaret yapabileceğiniz birçok tarihi yapı da mevcut.

Unesco Dünya Mirası listesinde olan Saint-Remi Bazilikası ve Reims Katedrali bölgenin en popüler noktaları. Ayrıca, Carnegie Kütüphanesi de 500 yıllık el yazmaları ile mutlaka görmeniz gereken yerlerden. Reims’in hızlıca gezilecek tatlı bir şehir merkezi de var.

Ayrıca, Reims çevresinde rehberli bir şarap turuna da çıkabilirsiniz. Fransız şaraplarını aile işletmelerinde denerken bir yandan da üretim hakkında bilgi alabilirsiniz. Bunlar arasında, buluşma noktası Reims tren istasyonu olan ve 4 saat süren bu şampanya turunu öneririz. Turu buradan satın almak için tıklayın.

Paris’ten Reims’e Gare de l’Est tren istasyonundan kalkan trenlerle 45 dakikada direkt olarak ulaşabilirsiniz. Biletler kişi başı €30-€40.

4. Strazburg

Noel’in başkenti olarak adlandırılan Strazburg, çevresinde gezebileceğiniz onlarca kasabasıyla bölgenin en turistik şehirlerinden birisi. Bu arada bizim de en sevdiğimiz Fransız şehirlerinden. Yaz aylarında bu bölgeye ziyaret planlıyorsanız, listenize Alsace bölgesinin ünlü şarap bağlarını da ekleyebilirsiniz. Noel dönemi tatillerinizde ise Strazburg ile Colmar’ı da görmenizi öneririz.

Strazburg’da Ponts Couverts, Petite France, Place Gutenberg ve Notre Dame Katedrali mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler arasında. Şehirde gerçekten iyi kafeler, fırınlar ve şarap barları da var.

Paris’ten Strazburg’a Gare de l’Est tren istasyonundan kalkan trenlerle 1 saat 45 dakikada ulaşabilirsiniz. Biletler kişi başı €80-€100.

Strazburg ile ilgili detaylı gezi rehberimiz için tıklayın.

5. Fontainebleau Sarayı

Fontainebleau Sarayı, hükümdarların Orta Çağ’dan ikinci imparatorluk dönemine kadar, yani sekiz yüzyıl boyunca sürekli olarak ikamet ettiği kraliyet saraylarının tek örneği. UNESCO dünya mirası listesinde olan bu sarayda gezebileceğiniz bir müze bölümü ile birlikte harika bahçeler var.

O yüzden, Paris’te uzun süre vaktiniz varsa planlarınıza bu bölgeyi de ekleyip Fransa tarihi ile de yakından tanışabilirsiniz. Saraya Paris Gare de Lyon tren istasyonundan kalkan trenlerle 45 dakikada ulaşabilirsiniz. Her saat başı banliyö treni mevcut.

6. Chantilly Şatosu – Château de Chantilly

Paris çevresindeki en güzel yerlerden biri de hiç şüphesiz Chantilly Şatosu. Şato’nun en önemli özelliği Louvre Müzesi’nden sonra Fransa tarihinde açılan ikinci müze olması. O yüzden, Paris’te uzun süre vaktiniz olacaksa yarım günlük bir plan için burası da listeye eklenebilir.

Chantilly Şatosu’na Paris Gare du Nord istasyonundan kalkan banliyö trenleri ile 30 dakikada ulaşabilirsiniz. İstasyonda indikten sonra 20 dakikalık keyifli bir yürüyüş rotası oluyor. Ancak yürümek istemezseniz şatoya giden ücretsiz shuttle’ları da kullanabilirsiniz.

7. Giverny (Monet evi ve Bahçeleri)

Paris’e yakın gezilecek yerler arasında en tatlı yerlerden biri, ressamlar köyü olarak da geçen Giverny. Burayı ziyaret ederek Empresyonizmin kurucusu Claude Monet’in 43 yıl boyunca yaşadığı evi ve 100’e yakın bitki türü bulunan bahçelerini gezebilirsiniz. Ayrıca, Empresyonizm akımını seviyorsanız buraya kadar gelmişken Giverny’deki Empresyonizm Müzesi’ni de ziyaret edin. Müzede Claude Monet, Aguste Renoir, Mary Cassatt ve Henri Martin gibi Empresyonist ressamların eserlerini de görebilirsiniz.

Paris’ten Giverny’e Gare Saint Lazare tren istasyonundan kalkan trenlerle 2 saat 45 dakikada ulaşabilirsiniz.

8. Provins (Orta Çağ Kasabası)

Paris’ten hem günübirlik hem de keyifli bir rota arayışındaysanız, Fransa’nın en iyi korunmuş Orta Çağ kasabalarından biri olan Provins güzel bir seçenek olabilir. İsim benzerliğinden dolayı burayı Provence ile karıştıranlar olsa da Provins farklı bir yer. Ve gezmesi de çok keyifli.

Provins’in tamamı 2001 yılında UNESCO tarafından dünya mirası listesine alınmış. 12. ve 13. yüzyılda yapılan surların içindeki bu kasabayı gezmek özellikle bahar aylarında çok daha iyi olur.

Paris’ten Provins’e Gare de l’Est tren istasyonundan kalkan trenlerle 1 saat 20 dakikada ulaşabilirsiniz.

9. Lüksemburg

Bir günde yeni bir ülke gezmek mi? Daha güzel ne olabilir? 🙂 Paris’ten günübirlik ya da 1 gece konaklama ile gezeceğiniz Lüksemburg, Avrupa’nın en düzenli şehirlerinden biri. Dolayısıyla iyi planlanmış bir gezi rotasıyla tüm şehir yürüyerek gezilebilir.

Paris’e yakın ülkeler arasındaki Lüksemburg gezisini ayrıca Noel döneminde de tavsiye ederiz. Çünkü Lüksemburg, Noel pazarları konusunda da oldukça zengin bir ülke. Çoğu pazar da birbirine yakın konumda olduğu için hepsini bir arada görebiliyorsunuz. Bu arada, Lüksemburg’da mutlaka görülmesi gereken yerler arasında Old Quarters, Adolphe Köprüsü, d’Armes Meydanı, Notre Dame Katedrali ve Neumünster Abbey var.

Paris’ten Lüksemburg’a Gare de l’Est tren istasyonundan kalkan trenlerle 2 saat 10 dakikada aktarmasız olarak ulaşabilirsiniz.

10. Brüksel

Avrupa’nın bürokrasi başkenti Brüksel, Paris’e yakın şehirler arasında oldukça popüler bir rota. Brüksel, gezme açısından çok fazla yeri olmasa da gerçekten iyi müzelere ev sahipliği yapıyor. Brüksel rotanızı eğer Brugge ya da Gent ile birleştirmeyecekseniz burada mutlaka görmeniz gereken yerler ise şöyle: Brüksel Kraliyet Sarayı, Grand Palas Meydanı, Brüksel Şehir Müzesi ve Manneken Pis Heykeli.

Paris’ten Brüksel’e Gare du Nord tren istasyonundan saat başı kalkan trenlerle 1 saat 30 dakikada ulaşabilirsiniz. Böylece, Paris’e yakın ülkeler arasındaki Belçika’yı da görmüş olursunuz.

Brüksel ile ilgili detaylı gezi rehberi yazımız için tıklayın.

Böylece Paris’e yakın gezilecek yerler yazımızın sonuna geldik. Paris ve diğer gezilerimizle ilgili notlara ulaşmak için Instagram’da @nesemcelikkaya hesabını takip edin. Birlikte gezelim!

Diğer Paris Yazıları:

PARİS’TE NEREDE NE YENİR | EN İYİ RESTORANLAR VE KAFELER

PARİS GEZİ REHBERİ | PARİS’TE GEZİLECEK YERLER

EN İYİ PARİS MÜZELERİ | PARİS MÜZE BİLETLERİ

PARİS’TE NEREDE KALINIR – PARİS’TE UCUZA KONAKLAMA REHBERİ