En iyi Paris müzelerini listelediğimiz, Paris müzeleri giriş ücretlerini ve Paris müze biletlerini paylaştığımız yazımıza hoş geldiniz! Fransa’nın başkenti Paris; dünyanın en zengin kültür sanat destinasyonlarından biri. Tüm romantizmi ve mimari estetiği bir yana, şehrin kendisi açık hava müzesi formunda bir sanat okulu gerçekten. Sokaklarında spontane şekilde rastlayabileceğiniz Rönesans eserleri, tablo gibi çizilmiş yapılar, görkemli köprüler ve tabii ki bayıldığımız Paris müzeleri!

Paris’in her köşesinde, her konuda düşünülmüş bir müze gezmeniz mümkün. Seçenek çok olunca da birkaç günlük seyahatte insan hangisine gideceğini seçmekte zorlanıyor. Bu yazıda favorilerimizden oluşan bir Paris Müzeleri listesi paylaşıyoruz. Paris müzelerine nasıl ve nereden bilet alacağınızı da yazının içinden takip edebilirsiniz. Hadi gelin, birlikte en güzel Paris müzelerini keşfe çıkıyoruz!

PARİS’İN EN İYİ MÜZELERİ

1. Musée du Louvre:

Paris’in sembollerinden biri olan Louvre; başta Leonardo da Vinci’nin ünlü tablosu Mona Lisa olmak üzere, geçmişten bugüne sanat tarihinde önemli rol oynamış yaklaşık 35.000 esere ev sahipliği yapıyor. Açılışı 1700’lerin sonuna denk gelen müze, eşsiz koleksiyonu ile bugün dünyanın en çok ziyaret edilen sanat müzesi ve her yıl milyonlarca ziyaretçiyi ağırlıyor.

Müzede; Fransız sanatçıların eserlerinin yanı sıra Asya, Mısır ve Yunan medeniyetleri sergilerini, Rönesans döneminin baş yapıtlarını ve sanat akımlarının önde gelen isimlerini izleyebilirsiniz. Louvre’a yapılacak bir gezi ile sanat tarihini baştan sona izlemek mümkün özetle.

Louvre Müzesi’nin en önemli eserleri

Kısa bir özet paylaşacak olursak; Louvre Müzesi’nde mutlaka görülmesi gereken en önemli eserler arasında Mona Lisa, Winged Victory of Samothrace, Wedding at Cana, Raft of the Medusa, Venus de Milo, Coronation of Napoleon, Liberty Leading the People, Turkish Bath, Psyche Revived by Cupid’s Kiss, Lacemaker, Great Sphinx of Tanis ile Apollon Gallery ve Marble Court bölümleri yer alıyor.

Louvre Müzesi’ni gezmek için ne kadar zaman gerekir?

Müzenin yalnızca ana noktalarını gezmek bile en az 4 saat demek. Hem içerideki koleksiyonun büyüklüğünden, hem de sarayın mimarisinden dolayı, müzenin tamamını gezmek gerçekten de günler alıyor. Bu nedenle, bizim tavsiyemiz görmek istediğiniz bölümleri seçerek planlı şekilde gezmeniz. Paris’e ilk kez gidiyorsanız, en azından yarım gününüzü Louvre’a ayırın.

Louvre Müzesi ziyaret günleri

Müze sabah 9’da açılıyor; Pazartesi, Perşembe, Cumartesi ve Pazar 6’da kapanıyor. Çarşamba ve Cuma günleri 9:45’e kadar açık olan Louvre, Salı günleri ise tamamen kapalı.

Louvre Müzesi bileti nasıl alınır – Louvre Müzesi bilet fiyatı

Bileti kapıdan alırsanız €15, internetten alırsanız ise €17. Louvre’a kapıdan bilet almak saatler sürebilir ve sıra size geldiğinde bilet kalmamış olabilir. O yüzden, sanki bu ihtimal hiç yokmuş gibi düşünün ve biletinizi önceden online olarak alın.

Sıra beklemeden giriş yapmanızı sağlayacak Louvre biletinizi buradan hemen alabilirsiniz. Zaten gezmesi uzun sürecek olan bir müze, bir de bilet işini kapıya bırakıp sırada saatlerce vakit kaybetmeyin. 18 yaş altı ziyaretçiler için giriş ücretsiz; ancak bilet öncesinde mutlaka online olarak rezerve edilmiş olmalı.

Adres: Musée du Louvre, 75058  Metro: 1. ve 7. hat, Palais-Royal–Musée du Louvre durağı

2. Les Arts Decoratifs:

Louvre’un komşusu olan Les Arts Decoratifs, mobilya, mimari, moda, reklamcılık ve tasarım temalarında, farklı stillere uzanan kalıcı ve süreli sergilere yer veriyor. 1882’de uygulamalı sanatları desteklemek amacı ile kurulan müze,  özellikle kapsadığı geniş tekstil ve mode koleksiyonu ile kesinlikle görülmeye değer. İçeride Paul Poiret, Madeleine Vionnet, Christian Lacroix, Christian Dior ve Yves Saint Laurent gibi önde gelen Fransız tasarımcıların da ikonik çalışmalarını görebilirsiniz.

Müze; Orta Çağ ve Rönesans, 17. ve 18. yüzyıl,  19. yüzyıl, Art Nouveau ve Art Deco ile Modern ve Çağdaş olmak üzere 5 kronolojik; grafik sanatları, mücevher, oyuncak, cam sanatları ve duvar kağıdı olarak da 5 tematik bölüme ayrılıyor. Benim burada en çok sevdiğim konu, farklı ülkelerden gelen sanatçıların konsept sergilerini ziyaretçilerle buluşturması. Örneğin; ilk kez İstanbul Modern’de izlediğim Hussein Chalayan retrospektifini tahminen 1 yıl sonra Les Arts Decoratifs’te de gezmiştim. Gitmeden önce, süreli sergilere de göz atmakta fayda var.

Les Arts Decoratifs bileti nasıl alınır – Les Arts Decoratifs bilet fiyatı

Müze bileti €14. Bu bilet ile genel koleksiyonu ve süreli özel sergilerin tamamını gezebilirsiniz. Biletinizi buradan alabilirsiniz.

Les Arts Decoratifs ziyaret günleri

Pazartesi günleri kapalı. Diğer günler 11:00-18:00 arası açık. Perşembe günleri akşam 21:00’a dek ziyaret edilebiliyor. Müzenin şehrin başka yerlerinde farklı bölümleri de bulunuyor; bu sayfadan inceleyebilirsiniz.

Adres: 107 Rue de Rivoli, 75001 Metro: 1. ve 7. hat, Palais-Royal–Musée du Louvre durağı

3. Musee d’Orsay:

Orsay Müzesi, bugüne kadar gezdiğim tüm müzeler arasındaki favorimdir. Paris müzeleri arasında ise tek geçerim. Müze 1848-1914 arasındaki 3.000 Fransız eserine ev sahipliği yapıyor. Eğer, siz de benim gibi Monet, Degas, Manet, Seurat, Cezanne, Renoir, Van Gogh ve Gaugin gibi izlediğini tablolaştıran sanatçıları seviyorsanız buraya mutlaka gelmelisiniz. Empresyonizm’den Ekspresyonizm’e, gerçekten de en güzel İzlenimci eserlerin bulunduğu eşsiz bir yer.

Koleksiyondaki eserlerin büyük bölümü Paris’teki anları resmettiği için, Orsay’da gezerken tanıdık şehir manzaraları da size uzun süre eşlik edecek. Bu nedenle, Orsay’ı Paris gezisinin başında gezmek iyi bir fikir olabilir.

Orsay Müzesi mimarisi

Müzenin bir güzelliği de Seine kıyısındaki tarihi bir tren garında bulunması. Gar binası restorasyon sonrası Orsay Müzesi olarak açılmış. Dünyanın en değerli koleksiyonlarından birini mükemmel bir mimariye sahip bu güzel garda gezmek de ayrı bir hava katıyor.

Orsay Müzesi’ndeki en önemli eserler

Mutlaka görülmesi gereken en önemli eserler arasında Van Gogh’un The Starry Night over the Rhone, La Chambre de Van Gogh a Arles ve Self Portrait, Degas’ın The Dance Class ve The Absinthe Drinker, Monet’nin Nympheas Bleus ve Poppy Field, Renoir’ın Bal du Moulin de la Galette, Gauguin’in Tahitian Women on the Beach ve Seurat’ın The Circus eserleri yer alıyor.

Orsay Müzesi’ni gezmek için ne kadar zaman gerekir

Müzedeki her bölümü gezmek isteyenler tüm gününü burada geçirebilir. Hızlı bir gezi için en az 3-4 saati Orsay’a ayırmak gerekir. Uzun vaktiniz yoksa, müzede görmek istediğiniz bölümleri önceden belirleyin ve geziye en üst kat ile Orsay terasından başlayıp aşağı doğru inerek devam edin.

Orsay Müzesi bileti nasıl alınır – Orsay Müzesi bilet fiyatları

Avrupa’da göreceğiniz en geniş izlenimci sanat koleksiyonuna sahip olan bu müzenin seveni ve meraklısı da çok. Bu yüzden gittiğinizde sizi uzun kuyrukların karşılaması çok olası. Düşük sezonda ve hafta içi kapıda çok sıra beklemeden bilet almak mümkün. Yine de tavsiyem; biletinizi riske atmamak için gezi öncesi buradan online almanız.

Orsay Müzesi bilet fiyatı kapıdaki gişeden €14, internetten alırsanız €16. Planlarınızda Musee Rodin’i de gezmek varsa, ikisine giriş hakkı veren kombine bilet €24.

Orsay Müzesi’ni gezdikten sonra bir de Seine Nehri’nde bot turu yapmak isterseniz veya Paris gezi planınızda bu iki aktivite zaten varsa, botta sesli rehberin de dahil olduğu bu Orsay Müzesi & Seine Bot Turu kombine biletini alabilirsiniz.

Orsay Müzesi ziyaret günleri

Müze Pazartesi günleri kapalı. Diğer günler 9:30-18:00 arası ziyarete açık. Perşembe günleri 18:00’den sonra giriş €12 ve müze o gün akşam 21:45’e kadar açık.

Adres: 1, Rue de la Légion d’Honneur, 75007 Metro: 12. hat, Solférino durağı

4. Centre Pompidou:

Paris’in en güzel semtlerinden Marais’nin hemen yanı başındaki Centre Pompidou; şehrin halk kütüphanesi ile Avrupa’nın en geniş modern sanatlar müzesini barındıran kocaman bir kompleks. Pompidou için kesinlikle Paris’in çağdaş sanat merkezi diyebiliriz. Sadece Paris müzeleri arasında değil, çağdaş sanat müzeleri arasında da yer ayrıdır.

İçerisinde müzik ve akustik ile ilgili de bir bölüme ev sahipliği yapan Pompidou; Wassily Kandinsky, Henri Matisse, Salvador Dali, Pablo Picasso, Marcel Duchamp ve Jackson Pollock gibi modernist sanatçıların eserlerini kapsıyor. Pompidou’nun en güzel taraflarından biri görme ve duyma zorluğu çeken ziyaretçiler için de özel çözümler üretmesi. Bu arada müzeyi özel aplikasyonlarıyla da rahatça gezebilirsiniz.

Çevresinde çok sayıda kafe, restoran ve tasarım mağazası bulunuyor. Havanın güzel olduğu günlerde sokak performanslarının da gerçekleştiği geniş meydanı ile burası şehrin gerçek anlamda buluşma merkezi.

Centre Pompidou bileti nasıl alınır – Centre Pompidou bilet fiyatları

Bilet kişi başı €15, müzede çocuk galerisinin dahil olduğu farklı bilet türleri de bulunuyor. Ziyaretçisi çok olan bu müzenin de biletlerini gelmeden önce internetten almanızı tavsiye ederiz. Centre Pompidou biletinizi buradan hemen alabilirsiniz.

Centre Pompidou ziyaret günleri

Müze Salı günleri kapalı. Diğer günler 11:00-21:00 arası açık.

Adres: Place Georges Pompidou, 75004 Metro: 11. hat, Rambuteau, 1 ve 11.hat Hôtel de Ville durakları

5. Grand Palais:

Görkemli mimarisiyle Grand Palais, filmlerden ve bir zamanlar üzerinde olan aşk kilitlerinden bildiğiniz Pont Alexander III’ün karşısında konumlanıyor. Şehrin en önemli sanat alanlarından biri olarak, Paris Moda Haftası döneminde özellikle Chanel’in çeşitli şovlarına ev sahipliği yapmasıyla biliniyor.

Grand Palais, günümüzde de birçok süreli serginin görülebileceği mükemmel bir sanat merkezi. Farklı sanat akımlarının sergilerini ağırlayan ve dünya çapında birçok müzeyle anlaşması bulunan sarayın güncel takvimini Paris seyahatiniz öncesinde mutlaka inceleyin.

Önemli Not:

Saray, 2024 Olimpiyatları öncesi restorasyona alındığı için 2024’e dek ziyarete kapalı olacak. Bu süre içinde, mevcut sergileri Grand Palais Immersif adlı başka bir binada ziyaret edilebilecek.

Grand Palais bileti nasıl alınır – Grand Palais bilet fiyatları:

Sergiler için bilet €16. Bilet satışları 2024’e dek Grand Palais Immersif için yapılacaktır.

Adres: 3, Avenue du Général Eisenhower 75008 Metro: 1. ve 9. hatlarda Franklin D. Roosevelt, 1. ve 13. hatlarda Champs-Élysées / Clemenceau durakları

6. Petit Palais:

Grand Palais’in komşusu olan Petit Palais, şehrin güzel sanatlar müzelerinden biri olarak 1800-1900 yılları arasındaki Fransız sanatı eserlerine ev sahipliği yapıyor. Burada Orta Çağ’dan 19. yüzyıla kadar Rubens, Delacroix, Rembrandt, Monet ve Sisley gibi önde gelen sanatçıların resim ve heykel dalındaki eserlerini görebilirsiniz.

Petit Palais bileti nasıl alınır – Petit Palais bilet fiyatları

Genel koleksiyon için bilet €12. Süreli özel sergiler için ayrıca biletlendirme yapılabiliyor. Biletlerinizi kapıdan alabilirsiniz. 17 yaş altındaki kişiler ücretsiz ziyaret edebilir.

Petit Palais ziyaret günleri

Pazartesi günleri kapalı. Diğer günler 10:00-18:00 arası ziyarete açık. Süreli özel sergi bölümleri Cuma ve Cumartesi günleri 20:00’ye dek gezilebiliyor.

Adres: Avenue Winston Churchill, 75008 Metro: 1. ve 13. hatlarda Champs-Elysées / Clémenceau durağı

7. Dali Paris:

Eski adıyla Espace Dali, sürrealist ressam Salvador Dali’nin büyük aşkı Gala ile birlikte geldiği Paris’te hem kendi çalışmalarını hem de benzer stilde çalışan çağdaş sanatçıların eserlerini sergiliyor. Montmartre geziniz esnasında buraya uğrayarak Dali’nin heykel ve gravür çalışmalarını görebilir, eskizlerini inceleyebilirsiniz. Zaman zaman farklı Dali koleksiyonlarının bulunduğu süreli sergileri de oluyor.

Dali Paris bileti nasıl alınır – Dali Paris bilet fiyatları:

Bilet kişi başı €14. 8-25 yaş arası için €10. 8 yaş altına ise ücretsiz. Dali Paris biletinizi müze gişesinden alabilirsiniz.

Dali Paris ziyaret günleri:

Her gün 10:00-18:00 arası ziyarete açık.

Adres: 11, Rue Poulbot 75018 Metro: 2. hatta Anvers, 12. hatta Abbesses or Lamarck-Caulaincourt durakları

8. Musee du Luxembourg:

Paris’in en güzel yanlarından biri geziniz esnasında sanatın daima yanı başınızda olması. Geniş bahçeleri ve parkları ile ünlü bu güzel şehirdeki rotanızda ünlü Lüksemburg Bahçesi ve Sarayı varsa, sabah yürüyüşünüzü bu çevrede yaptıktan sonra haritanızı izleyerek Lüksemburg Müzesi’ne gelebilirsiniz.

Musee du Luxembourg, 1750’lerde şehrin ilk resim müzesi olarak açılmış. Yıl içerisinde belirli başlıklar altında süreli sergilere ev sahipliği yapıyor. Zamanında burada çok iyi bir Cezanne sergisine denk gelmiştim. Paris planı yapıyorsanız müzenin takvimine mutlaka göz atın.

Musee du Luxembourg bileti nasıl alınır – Musee du Luxembourg bilet fiyatları

Kişi başı bilet ücreti €15,5. 16-25 yaş arası için ücret €11,5. 16 yaş altı için ise ücretsiz. Biletinizi müze gişesinden ya da buradan alabilirsiniz.

Musee du Luxembourg ziyaret günleri

Her gün 10:30-19:00 arası ziyarete açık. Pazartesi günleri akşam 22:00’ye dek gezilebilir.

Adres: 19, Rue de Vaugirard 75006 Metro: 4. hatta Saint Sulpice, 10. hatta Mabillon durakları

9. Musee Picasso Paris:

Kübizm ve Sürrealizm’le aranız nasıl bilmiyorum ama modern sanat sonrası en anlaşılamayan akımlar olarak bu ikisini düşünürsek, sanatla çok yakından ilgilenmeyenlerin Picasso’ya olan bakış açışı da biraz belirsizleşiyor. Benim için Kübizm başta ne kadar anlamsız geldiyse, sonradan da o kadar çekici oldu. Sanat dünyasına kattığı binlerce eserin yanında, vizyonu ve düşünce tarzıyla beni çok ama çok etkileyen Picasso’nun 3.000’e yakın eserini bu müzede görebilirsiniz.

Musee Picasso Paris bileti nasıl alınır – Musee Picasso Paris bilet fiyatları

Bilet fiyatı €14, sesli rehber ise €5. Biletinizi gişeden veya buradan alabilirsiniz.

Musee Picasso Paris ziyaret günleri

Pazartesi günleri kapalı. Salı-Cuma günleri 10:30-18:00 arası, Cumartesi ve Pazar günleri ise 09:30-18:00 arası ziyaret edilebilir.

Adres: 5 Rue de Thorigny, 75003 Metro: 1. hatta Saint-Paul, 8. hatta Saint-Sébastien-Froissart ve Chemin Vert durakları

10. Foundation Louis Vuitton:

Paris’teki tüm müzeler bir yana burası ayrı bir noktada! Aynı Grand Palais gibi moda haftasının mekanlarından biri olan Foundation Louis Vuitton, merkezin biraz dışındaki Jardin d’Acclimatation’da bulunuyor. Mimari açıdan öyle bir tasarımı var ki içindeki paha biçilemez eserleri izlemeden önce, vaktinizin büyük bir kısmını dışarıda binayı incelemekle geçireceğinize dair size garanti verebilirim.

Burada, vakfın sponsoru olan LVMH grubu ile şirketin Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Bernard Arnault’un koleksiyonunu görebilirsiniz. Yıl içerisinde özel sergiler de ağırlıyorlar ki Paris seyahatleri öncesinde takvimi mutlaka incelenmeli.

Foundation Louis Vuitton bileti nasıl alınır – Foundation Louis Vuitton bilet fiyatları

Tam bilet €16, 18 yaş altı €5, 18-25 yaş arası ise €10. Biletinizi buradan alabilirsiniz.

Foundation Louis Vuitton ziyaret günleri

Salı günleri kapalı. Pazartesi ve Çarşamba günleri 11:00-19:00, Perşembe 11:00-20:00, Cuma 11:00-21:00, Cumartesi ve Pazar günleri ise 10:00-20:00 arası ziyaret edilebilir.

Adres: 8 Avenue du Mahatma Gandhi, 75116 Metro: 1. hatta Les Sablons durağı

11. Musée de l’Orangerie:

Gezi listenizin olmazsa olmazı Tuileries Bahçesi’nin ardından hemen Concorde Meydanı çıkışında gezebileceğiniz bir diğer Paris müzesi de Musée de l’Orangerie. Paris müzeleri arasında genellikle öncelik verilmese de aslında içerisinde çok değerli izlenimci eserleri sergiliyor.

Müzedeki en tanınmış eserler arasında Monet’nin nilüfer resimlerinden biri olan “Nymphéas” var. Boydan boya tüm duvarları kaplayan sunumu ile gerçekten de çok etkileyici olduğunu söyleyebiliriz. Monet’nin yanı sıra Matisse, Modigliani ve Picasso gibi Post-Empresyonist sanatçılara ait bir seçkiyi de burada görebilirsiniz.

Musée de l’Orangerie bileti nasıl alınır – Musée de l’Orangerie bilet fiyatları

Müzeye giriş €12,5. 18 yaş altı için ziyaret ücretsiz. Cuma akşamları geç giriş ise €10. Her ayın ilk Pazar günü ziyaret önceden rezervasyon yapma şartıyla ücretsiz. Biletinizi buradan alabilirsiniz.

Musée de l’Orangerie ziyaret günleri

Salı günleri kapalı. Diğer günler 09:00-18:00 arası ziyaret edilebilir.

Adres: Jardin des Tuileries, Place de la Concorde (côté Seine), 75001 Metro: 1. hatta Tuileries durağı ya da 1, 8 ve 12. hatlarda Concerde durağı

12. Palais de Tokyo:

Avrupa’nın en büyük çağdaş sanat merkezi Palais de Tokyo, Paris’in 2002 yılında açılan yeni diyebileceğimiz müzelerinden biri. Aslında yalnızca çağdaş sanat koleksiyonu için değil, görkemli mimarisi için de görülmeye değer. Gezi esnasında atlamamak için Eyfel ve Trocadero’yu gezdikten sonra burayı da listenize dahil edebilirsiniz.

Müze bölümünün hem bahçesinin hem içerisinin eserlerle iç içe ve ustalıkla kullanıldığı bu müzede hem kurumun ana koleksiyonunu hem de dünyadan çağdaş sanatçıların süreli sergilerini görebilirsiniz. Sıklıkla çağdaş sanat konulu panellere, atölyelere ve performanslara da ev sahipliği yapıyorlar.

Palais de Tokyo bileti nasıl alınır – Palais de Tokyo bilet fiyatları

Bilet fiyatı €12. 18-26 yaş arası €9, 18 yaş altı ise ücretsiz. Biletinizi gişeden veya buradan alabilirsiniz.

Palais de Tokyo ziyaret günleri

Salı günleri kapalı. Diğer günler 12:00’da açılıyor, Perşembe günleri hariç 22:00’da kapanıyor. Perşembe günleri ise gece yarısına dek açık.

Adres: 13, avenue du Président Wilson 75116 Metro: 9. hatta Iéna ve Alma Marceau durakları

Bu yazının sonuna geldik. Tüm gezi notlarımıza ve önerilerimize Instagram’da @nesemcelikkaya hesabından ulaşabilirsiniz. Bizi takip edin, birlikte gezelim!

Diğer Paris yazıları:

PARİS GEZİ REHBERİ | PARİS GEZİLECEK YERLER

PARİS YEME İÇME REHBERİ | PARİS MEKAN ÖNERİLERİ

PARİS’TE NEREDE KALINIR | PARİS OTEL TAVSİYELERİ