Kış mevsimi bazılarına göre Avrupa  soğuk havalardan kaynaklı buz gibi bir gezi, bazılarına göre ise düşük sezonun getirdiği ekonomik fiyatlarla harika geçecek bir seyahatin habercisi. Sonbaharın bitimine beş kala, Kasım ayının sonu itibariyle Avrupa’nın farklı şehirlerinde açılmaya başlayan ve 25 Aralık Noel bayramına kadar açık kalan Noel marketleri ise tematik yılbaşı gezilerinin tek başına nedeni. Özellikle Orta Avrupa şehirlerini boydan boya ışıklarla, dekorasyonlarla süsleyen, meydanlarını geleneksel sokak lezzetleri ve bol çeşitli hediyelikler ile renklendiren Noel pazarları; kış mevsiminde ekonomik gezmek için de birebir. Üstelik, Kasım ve Aralık ayları Avrupa’da düşük sezona girdiğinden, birkaç ay önceden bu tarihleri kapsayan kampanyalarla ucuza uçak bileti bulmanız da çok kolay.

İlk olarak Berlin’de tanıştığımız bu renkli Noel pazarları, son yıllarda vazgeçemediğimiz bir kış mevsimi etkinliğimiz haline geldi. Bu yüzden, artık yaz aylarında başlayan bir hava yolu kampanyası gördüğümüzde ilk işimiz Aralık ayı seyahatimizi planlamak oluyor. Tabii ki, ara kampanyalarda da Noel gezilerinizi organize edebilirsiniz. Dikkat yapmanız gereken konaklama konusunda erken hareket etmek; otellerin çok çabuk dolduğunu unutmayın.

 

NOEL PAZARI, NOEL MARKETİ, YILBAŞI PAZARI NEDİR

Noel Pazarı, Noel Marketi ya da Yılbaşı Pazarı; aslında ilk olarak Almanya’da başlayan ve daha sonra Orta Avrupa ile tüm kıtaya yayılan bir Noel konsepti. Her yıl 25 Aralık gününe denk gelen ve İsa’nın doğumunu kutlamak amacıyla yapılan Noel bayramının 4 hafta öncesinde kurulmaya başlayan bu pazarlar, günümüzde hem Hıristiyan kültürünün heyecanla beklenen dönemine hem de tüm Avrupa’da yılbaşı temasıyla geçecek bir geziye işaret ediyor. En görkemlileri Almanya’da kuruluyor olsa da 26 Kasım – 26 Aralık arasındaki süre artık tüm Avrupa için Noel ve Yılbaşı temalı bir seyahat demek.

Noel pazarları; İngilizce’de Christmas Market, Almanca’da ise İsa’nın doğumuna ithafen Christkindlmart (Christ Child Market) ya da gece pazarı anlamına gelen versiyonu ile Weihnachtsmarkt olarak adlandırılıyor. İsa’nın doğuşunun bir karnaval ruhunda kutlandığı bu 4 haftalık döneme, eski şehir merkezlerinde ve ünlü meydanlarında kurulan pazarlar, bu pazarların içindeki ahşap büfeler, hemen yanı başındaki süreli lunaparklar ve hepsinin birleşiminden doğan rengarenk manzaralar eşlik ediyor.

Almanya’daki noel pazarlarının en ucuz yiyeceği bretzel 🙂

Noel marketleri genel olarak eski şehir merkezlerinde ve şehrin ünlü meydanlarında irili ufaklı olarak, bazen de bir tema altında kuruluyor. İlki 1384 yılında Almanya’nın Bautzen şehrinde kurulmuş; daha sonra Dresden, Frankfurt ve Münih ile devam etmiş. Orta Çağ Almanya’sında başlayan bu Hıristiyan geleneği, bazı şehirlerde halen sadece bu tema üzerinde kurulan pazarlar ile de devam ediyor. Orta Çağ temalı bu Noel marketleri tematik Orta Çağ çadırları, ahşap oyuncakları ve ahşap bardak, tabak gibi sunumları ile bizim de favorimiz.

Ana katedralin ya da meydanın çevresinde dizilen kırmızı ahşap büfelerde Noel ile ilgili hediyelikler, geleneksel yiyecekler, sıcak şarap, sıcak içecekler ve bazen de giyim, aksesuar ürünleri satılıyor. Noel pazarlarının en güzel yanı ise, ışıl ışıl, rengarenk görünen süslemeleri. Bazı büyük pazarlarda, 4 haftalık programı takiben çeşitli konser ve gösteri etkinliklerine de rastlayabilirsiniz.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Neşem Çelikkaya Bozdağ (@nesemcelikkaya) on

NOEL PAZARLARI NE ZAMAN KURULUR

Noel pazarlarının kurulum tarihi her şehre göre değişiyor; ama Almanya’nın ve Orta Avrupa’nın birçok şehrinde 25 Kasım itibariyle kurulup açıldığını, istisnai durumlar hariç 26 Aralık’a kadar da devam ettiğini söyleyebiliriz.

Görmek istediğiniz şehrin Noel Pazarı takvimine internetten ulaşabiliyorsunuz. Biz tüm gezilerimizi takvimlere göre organize ediyoruz ve genellikle bu pazarların ilk haftasına denk getiriyoruz.

Noel pazarında hediyelikler

AVRUPA’NIN EN İYİ NOEL PAZARLARI

#1 Münih, Almanya: Marienplatz & Odeonplatz

Bavyera bölgesinin elit şehri Münih, Almanya’nın en büyük Noel pazarlarından birinin ev sahibi. Marienplatz meydanında, Yeni Belediye Binası’nın hemen önünde kurulan bu koca Noel pazarı, bizim Almanya’daki açık ara favorilerimizden biri. Işıl ışıl dekorasyonu, çok çeşitli yeme içme olanakları ile Münih’in tam merkezinde kurulan bu Pazar, Noel ruhunu deneyimlemek için birebir. Marienplatz’ın diğer Noel pazarlarının kurulduğu buz pateni pistli Karlsplatz ve mini lunaparklı Sendlinger Tor pazarlarına da yürüme mesafesinde.

Münih’te sevdiğimiz Noel pazarlarından biri de Odeonplatz’da kuruluyor. Tamamen Orta Çağ temasında hazırlanan bu pazardaki her detay Orta Çağ ruhuna birebir uyuyor. Yemeklerin bile ahşap kapta servis edildiği Odeonplatz Noel marketi listenizde mutlaka olmalı.

Münih Noel Pazarı Ne Zaman Kuruluyor: 27 Kasım – 24 Aralık 2018

MÜNİH GEZİ REHBERİ

Münih Noel Pazarı, Almanya

#2 Nürnberg, Almanya: Hauptmarkt

Almanya’nın Noel Pazarı kurulan ilk şehirlerden biri olan Nürnberg, son yıllarda tüm listelerin favorisi. Geçtiğimiz yıllarda Avrupa’nın En İyi Noel Pazarı seçilen Hauptmarkt Noel Pazarı, Münih Marienplatz’ı aratmayan büyüklüğü, her köşesinden gelen zencefilli kurabiye kokusu ile Noel temasına fazla fazla ulaşabileceğiniz bir yer.

Yeme içme konusunda Münih ile kıyaslamak gerekirse, büfelerde genellikle Nürnberg’in ünlü sosisli sandviçi satılıyor ve çok fazla alternatif yok. Sosis konusu domuz eti tüketmeyenleri biraz zorlasa da büyüklüğü ve çok çeşitli teması ile listede bulunmalı.

Nürnberg Noel Pazarı Ne Zaman Kuruluyor: 30 Kasım – 24 Aralık 2018

NÜRNBERG GEZİ REHBERİ

Nürnberg Hauptmarkt Noel Pazarı, Almanya

#3 Rothenburg ob der Tauber, Almanya: Grüner Markt

Nürnberg demişken, Rothenburg ob der Tauber’ı da es geçmemek gerek. Bavyera’nın en tatlı, en nostaljik kasabalarından biri olan Rothenburg odT’nin küçük meydanında kurulan mini bir Noel pazarı var. Ayrıca gidilecek bir rota olmasa da, yolunuz Nürnberg’e düşüyorsa, 1 gününüzü buraya ayırarak Noel ruhunu kasaba ortamında yaşayabilirsiniz.

Bavyera’nın ünlü Romantik Yol rotasında bulunan Rothenburg odT; büyük şehirlerin prototipi gibi kurulan sevimli Noel pazarı ve hemen yanı başında sadece yılbaşı ve Noel temalı binlerce ürünün satıldığı ünlü Kathe Wohlfarht mağazası ile gezi listenize dahil olabilir. Rothenburg odT Noel pazarında sıcak beyaz şarabın tadına da bakmayı unutmayın.

Rothenburg ob der Tauber Noel Pazarı Ne Zaman Kuruluyor: 30 Kasım – 24 Aralık 2018

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Neşem Çelikkaya Bozdağ (@nesemcelikkaya) on

#4 Dresden, Almanya: Striezelmarkt

Noel pazarlarındaki tarihi dokuyu hissetmek için gitmeniz gereken ilk yer Dresden; çünkü burası Noel pazarının gerçek anlamda kurulduğu ilk şehir. 600 yıllık Noel pazarı geleneğini günümüzde tüm ihtişamıyla sürdüren Dresden’in Saksonya bölgesinin zanaatkarlarıyla oluşturduğu pazar alanı aynı zamanda kültürel bir tanıtımın da merkezi. Dresden Noel marketinde yerel ahşap tasarımlarla tanışırken, şehre özel mavi beyaz çinili seramikleri de incelemeyi unutmayın. Şehrin 11 farklı noktasında yer alan farklı temalardaki pazarlar, Aralık ayının etkinlik takvimi ile Noel ruhunu ziyaretçilerine sonuna kadar hissettiriyor.

Erken hareket ederseniz, gezinizi her yıl Aralık ayının ikinci Pazar günü kutlanan Stollen Festivali’ne de denk getirebilirsiniz. Dresdner Stollenfest; bir Dresden klasiği olan meyveli kekin fırın ustaları ile pastacılar tarafından kutlandığı renkli bir gelenek. Önce fırıncılar ve pastacılar bir araya gelerek dev bir Stollen keki hazırlıyor; sonra bu kek parçalara bölünerek geçit töreni esnasında halka satılıyor. Bu satıştan elde edilen gelir ise yardım kuruluşları aracılığı ile gelecek nesillere bağışlanıyor.

Dresden Noel Pazarı Ne Zaman Kuruluyor: 28 Kasım – 24 Aralık 2018

Dresden Noel Pazarı, Almanya

#5 Kopenhag, Danimarka: Tivoli Bahçeleri

Noel pazarı denince akla gelen şehirlerden biri de kuşkusuz Kopenhag. Orta Avrupa’dan çıkmış bir geleneği, İskandinav sınırlarına taşıyan Kopenhag, Tivoli Bahçeleri sayesinde -tartışmasız- dünyanın en renkli ve en ışıltılı Noel pazarına ev sahipliği yapıyor. 1 ay süresince açık kalacak Noel marketi için park içindeki ağaçların rengarenk ışıklarla süslendiği, donmuş gölünün buz pateni pistine çevrildiği, etrafının lokal yiyecek içeceklerle dolu standlarla süslendiği Tivoli Bahçeleri, ‘ben soğukta da gezerim’ diyenler için mükemmel bir Noel gezisi seçeneği.

Tivoli Bahçeleri’nde Noel pazarı gezmenin heyecan verici yanlarından biri de Aralık ayı sonuna doğru programlanan havai fişek gösterileri. Noel zamanı haricinde Mayıs ve Eylül ayları arasında her Cumartesi gerçekleşen bu ışık şovlarını 25,26 ve 31 Aralık günlerinde, 20.45 itibariyle izleyebilirsiniz.

Kopenhag Noel Pazarı Ne Zaman Kuruluyor: 17 Kasım – 31 Aralık 2018

Kopenhag Tivoli Bahçeleri Noel Pazarı, Danimarka

#6 Brüksel, Belçika: Grand Place Meydanı’nda Winter Wonders

Brüksel için Avrupa’nın pek de fazla sevilmeyen şehri desek yanlış olmaz; ancak eski esnaf evleriyle çevrili Grand Place Meydanı özellikle Noel döneminde bambaşka bir havaya bürünüyor. Avrupa’nın en görkemli Noel pazarlarından biri olarak kabul edilen Winter Wonders adlı Brüksel Grand Place Noel marketi; meydanın ortasına kurulan dev buz pisti, çam ağaçları, ışıltılı standları, oyun alanları, gösterileri ve geçit töreni şovları ile kesinlikle görülmeye değer. Özellikle, söz konusu Belçikalı lezzetler olduğunda, waffle, patates kızartması, midye, çörek, çikolata gibi ayak üstü alternatifleri ile geziden birkaç kilo alarak döneceğiniz garanti. 😊

Grand Place Meydanı’nda kurulan bu Noel marketinin bir özelliği de bu etkinliğin aslında hem Belçika için hem de başka bir ülkenin temsili için de kurgulanması. Winter Wonders’ta her yıl bir bölge ya da ülke ağırlanıyor; böylece bu Noel pazarı süresi zarfında yapılan birbirine bağlı etkinlikler bu ülkenin tanıtılması için de hazırlanıyor. Daha öncesinde Quebec, Provence, Tallinn ve Lapland gibi yerlerin temsil edildiği pazarın 2018’deki konuğu ise Finlandiya.

Brüksel Noel Pazarı Ne Zaman Kuruluyor: 17 Kasım – 31 Aralık 2018

Brüksel Noel Pazarı, Belçika

#7 Strazburg, Fransa: Place de la Cathedrale, Place Broglie

Şehrin 11 noktasına kurulan Noel pazarları ile geleneği 1500’lü yıllardan günümüze taşıyan Strazburg; bu tema için Avrupa’da gidilecek en iyi şehirlerden biri. Noel pazarı kavramını Alsaz çerçevesine taşıyan ve Fransa’nın en iyi Noel rotası kabul edilen Strazburz, tablo gibi mimarisi ile yılbaşı deyince akla gelen ilk yerlerden. Tabii; bu genel fikrin oluşmasında kurabiye evlerle süslü sokakları, şehrin dört bir yanına yayılmış Noel süslemeleri, içinizi ısıtacak Alsaz şarabının da etkisi büyük. Noel pazarlarının Strazburg’da bu kadar ünlü ve sevilen bir dönem olması ise Alsaz’ın geçmişte Almanya’ya bağlı bir bölge olmasından kaynaklanıyor.

Strazburg Noel pazarını plana dahil ettiyseniz, yakınlarında yer alan diğer Alsaz köy ve kasabalarını da listeye ekleyin. Strazburg’a gitmeden önce etkinlik takvimini incelemenizde fayda var; Noel pazarları farklı konser, etkinlik ve performansların da ev sahibi. Ayrıca, Strazburg Noel pazarları her yıl farklı bir ülkeye adanıyor. 2017’nin konuğu İzlanda’ydı; bakalım 2018’de neresi olacak?

Strazburg Noel Pazarı Ne Zaman Kuruluyor: 23 Kasım – 30 Aralık 2018

STRAZBURG’DA GEZİLECEK YERLER

Noel pazarlarının olmazsa olmazı; sıcak şarap

#8 Colmar, Fransa: Place des Dominicains, Place Jeanne d’Arc

Sıra geldi Alsaz bölgesinin biricik kasabası Colmar’a. Noel pazarları genel olarak 4 haftalık bir süre için kurulsa da Colmar, son 17 yıldır bu geleneği 6 haftalık pazarları ile gerçekleştiriyor. Bu 6 hafta boyunca, kasabanın 5 farklı noktasındaki Noel pazarlarını ağırlayan Colmar; sadece pazarları ile değil, aynı zamanda tarihi ahşap evleri ve renkli sokakları ile de Noel ruhunu tamamlıyor. Bir de yeni haber var; bugüne kadar 5 noktada kurulan pazarlara bu yıl Place de la Cathedrale’de kurulacak gurme Noel pazarı ile bir yenisi daha ekleniyor.

Colmar Noel pazarlarının dünya çapındaki ününün ise ziyaretçisine sağladığı kültür şovuyla birebir orantılı. Noel pazarı içinde yer alan kulübelerde Alsaz bölgesinin geleneksel işçilikleri, lezzetleri öne çıkarıldığı için; yolu bir şekilde buraya düşenler bir yandan Alsaz bölgesini de tanıma şansı buluyor. Eğer sizin de bu döneme denk gelen bir Colmar geziniz olacaksa; gitmişken şarap tadımlarına katılmayı ihmal etmeyin.

Colmar Noel Pazarı Ne Zaman Kuruluyor: 23 Kasım – 30 Aralık 2018

Viyana Rathaus Noel Pazarı, Avusturya

#9 Viyana, Avusturya: Rathausplatz, Schönbrunn Palace

Orta Çağ’ın Noel pazarları emperyal mimari ile buluştuğunda nasıl olurdu; işte bunun cevabını görmek için gelmeniz gereken yer Viyana. En büyüğü Belediye Binası’nın bulunduğu Rathausplatz’da alanda kurulan, çevresindeki parkların ve ağaçların silme yılbaşı ışıkları ile süslendiği Viyana Noel pazarları, en az Almanya’daki örnekleri kadar çok seviliyor. Rathaus meydanında kurulan bu Christkindlmarkt pazarında hafta sonu Noel temalı konserler de gerçekleşiyor. Bu konserlere pazarın açık olduğu süre içerisinde kalan her hafta sonu denk gelebilirsiniz.

Viyana’nın bir diğer sevilen Noel pazarını şehrin en güzel saraylarından biri olan Schönbrunn’un avlusunda gezebilirsiniz. Daha lüks üreticilerin yer aldığı standlar ile Schönbrunn Noel marketi, şehrin en iyisi olarak anılıyor. Burada, işçilik açısından çıtası çok daha yüksekte bulunan üfleme cam, oyma ahşap, işleme taş gibi ürünleri inceleme şansınız olacak. Bir yandan da her pazarda gördüğümüz lokal yiyecekleri en geleneksel şekliyle tadabileceksiniz; Viktoryen şekerler, zencefilli kurabiyeler, çikolatalı çilekler, sıcacık kestaneler, buharda pişmiş patatesler bunlardan bazıları. Eh, ikonik Schönbrunn Sarayı’na da böylesi yakışırdı zaten.

Viyana Noel Pazarı Ne Zaman Kuruluyor: 24 Kasım – 26 Aralık 2018

*Schönbrunn’daki Noel pazarı, 26 Aralık itibariyle Yeniyıl Pazarı’na çevrilerek 1 Ocak’a kadar devam ediyor.

VİYANA’DA GEZİLECEK YERLER

Prag Noel Pazarı, Çekya, Fotoğraf: pragueexperience.com

#10 Prag, Çekya: Old Town, Wenceslas Meydanı

Avrupa’nın Orta Çağ’da kurulmuş bir film setini andıran şehri Prag da Noel pazarları ile Almanya’nın peşinden geliyor. Şehrin genelindekilerin yanı sıra Eski Şehir merkezi ile Wenceslas Meydanı’nda kurulan iki Noel marketi yerliler ve turistler arasında en popüler olan. Prag’daki Noel pazarlarının her yıl bir tema üzerinde hazırlanması gibi özellikleri de var. Örneğin; geçen yılki konsept Prag Tarihi’ymiş. Yeni tema 28 Kasım günü açıklanacak.

Prag’ın Noel pazarlarını gezerken, Çekya’nın geleneksel lezzetlerinden olan Pilsner Urquell, Staropramen ya Budvar biralarını, bal şarabı Medovina’yı, sıcak şarap Svarak’ı ya da rom’lu içeceklerini deneyebilirsiniz. Tabii, sıcak çikolata da hiç fena fikir değil!

Prag Noel Pazarı Ne Zaman Kuruluyor: 24 Kasım – 26 Aralık 2018

Münih Noel Pazarı, Almanya 

#BONUS: Zagreb, Hırvatistan

Bonus köşesinde European Tourism Destination sitesinde gerçekleşen anket sonucu, yaklaşık 200.000 kişinin oyuyla, üç yıl üst üste Avrupa’nın en iyi Noel market rotası seçilen Zagreb şehri var. Almanya’dan çıkan Noel marketi konseptinde en iddialı şehrin Hırvatistan sınırlarında bulunması bize oldukça şaşırtıcı geliyor; ama belli ki Zagreb bu konuda bayrağı 3 yıldır göğüsleyecek kadar çalışkan. 🙂

Noel’den önceki 4 haftayı içeren Advent döneminde şehrin dört bir yanı ışıklar ve dekorasyonlarla süsleniyor; ancak Zagreb’in şanı esasen konser ve şovlarla planlanmış Noel etkinliklerinden geliyor. Aralık ayında yolunuz Zagreb’e düşerse; Ban Josiğ Jelacic Meydanı’nda kurulan dev yılbaşı ağacının etrafında Hırvat lezzetlerini sıcak şarap eşliğinde tadabilir, hafta sonları buradaki canlı müzik etkinliklerine katılabilirsiniz. Bu çevrede Hırvat mutfağı ile ilgili gastronomik etkinlikler de oluyor, belki denk gelirsiniz. Arnavut kaldırımlı European Meydanı hediyelikler alabileceğiniz bir pazara ve çevresinde birçok yiyecek içecek standına ev sahipliği yapıyor. Noel teması şehrin geneline yayılmış durumda ama özellikle King Tomislav Meydanı’ndaki buz pistini, Zrinjevac Parkı’ndaki yılbaşına özel tasarım pazarını ve çevresindeki yerel atıştırmalıkları tadacağınız standları listenize eklemelisiniz.

Zagreb Noel Pazarı Ne Zaman Kuruluyor: 1 Aralık 2018 – 6 Ocak 2019

Zagreb ile birlikte Avrupa’nın En İyi Noel Pazarları listemizin sonuna geldik. Avrupa’daki tüm gezi notlarımıza ve fotoğraflarımıza Instagram’da @nesemcelikkaya profilinden ulaşabilirsiniz. Bizi takip edin, birlikte gezelim!