Kış mevsimi bazılarına göre Avrupa’nın soğuk havasıyla buz gibi bir gezi, bazılarına göre ise düşük sezonun getirdiği ekonomik fiyatlarla harika geçecek bir seyahatin habercisi. Kasım ayının ortasından itibaren Avrupa’nın farklı şehirlerinde açılmaya başlayan ve 25 Aralık Noel gününe kadar açık kalan Noel marketleri ise tematik yılbaşı gezilerinin başlıca nedeni.

Özellikle Orta Avrupa şehirlerini boydan boya ışıklarla, dekorasyonlarla süsleyen, meydanlarını geleneksel sokak lezzetleri ve sayısız hediyelikçi ile renklendiren Noel pazarları kış gezilerine ayrı bir mutluluk katıyor. Artık vazgeçemediğimiz bir kış etkinliği haline gelen bu pazarları kendimiz o kadar sevdik ki bu yazıda Avrupa’nın En Güzel Noel Pazarları‘nı da listelemek istedik!

Başlamadan önce; NOEL PAZARLARI NE ZAMAN KURULUR | NOEL PAZARI TARİHLERİ

AVRUPA’NIN EN İYİ NOEL PAZARLARI

1. Münih, Almanya:

Bavyera bölgesinin güzel şehri Münih, Almanya’nın en büyük Noel pazarlarından birinin ev sahibi. Özellikle Marienplatz meydanında kurulan Noel pazarı, bizim Almanya’daki açık ara favorilerimizden biri.

Marienplatz’ın yanı sıra buz pateni pistli Karlsplatz ve mini lunaparklı Sendlinger Tor da diğer sevdiklerimiz ama Odeonplatz’ın yeri bizde ayrıdır! Tamamen Orta Çağ temasında hazırlanan bu pazardaki her detay Orta Çağ ruhuna birebir uyuyor.

Bu rotanın yazısı: MÜNİH GEZİ REHBERİ

2. Nürnberg, Almanya:

Almanya’nın Noel Pazarı kurulan ilk şehirlerden biri olan Nürnberg, son yıllarda tüm listelerin favorisi. Geçtiğimiz yıllarda Avrupa’nın En İyi Noel Pazarı seçilen Hauptmarkt Noel Pazarı, Münih Marienplatz’ı aratmayan büyüklüğü, her köşesinden gelen zencefilli kurabiye kokusu ile Noel temasına fazla fazla ulaşabileceğiniz bir yer.

Yeme içme konusunda, büfelerde genellikle Nürnberg’in ünlü sosisli sandviçi, tarçınlı kurabiyesi ve diğer aperatif atıştırmalıklar bulunuyor.

Bu yazıyı da okumak isteyebilirsiniz: NÜRNBERG GEZİ REHBERİ

3. Rothenburg ob der Tauber, Almanya:

Nürnberg demişken, Rothenburg ob der Tauber’ı da es geçmemek gerek. Bavyera’nın en tatlı, en nostaljik kasabalarından biri olan Rothenburg odT’nin küçük meydanında kurulan mini bir Noel pazarı var. Yolunuz Nürnberg’e düşüyorsa, 1 gününüzü buraya ayırarak Noel ruhunu kasaba ortamında yaşayabilirsiniz.

Bavyera’nın ünlü Romantik Yol rotasında bulunan Rothenburg odT; sevimli Noel pazarı ve hemen yanı başında sadece yılbaşı ve Noel temalı binlerce ürünün satıldığı ünlü Kathe Wohlfarht mağazası ile gezi listenize dahil olabilir. Burada sıcak beyaz şarabın tadına da bakmayı unutmayın.

4. Dresden, Almanya:

Dresden, Noel pazarının gerçek anlamda kurulduğu ilk şehir. 600 yıllık Noel pazarı geleneğini sürdüren Dresden’in Saksonya bölgesinin zanaatkarlarıyla oluşturduğu pazar alanı aynı zamanda kültürel bir tanıtımın da merkezi. Şehrin 11 farklı noktasında yer alan farklı temalardaki pazarlar, Aralık ayının etkinlik takvimi ile Noel ruhunu ziyaretçilerine sonuna kadar hissettiriyor.

Dresden gezinizi her yıl Aralık ayının ikinci Pazar günü kutlanan Stollen Festivali’ne de denk getirebilirsiniz. Bu festival, Dresden klasiği olan meyveli kekin fırın ustaları ile pastacılar tarafından kutlandığı renkli bir gelenek.

5. Kopenhag, Danimarka:

Noel pazarı denince akla gelen şehirlerden biri de kuşkusuz Kopenhag. Orta Avrupa’dan çıkmış bir geleneği, İskandinav sınırlarına taşıyan Kopenhag, Tivoli Bahçeleri sayesinde dünyanın en renkli ve en ışıltılı Noel pazarına ev sahipliği yapıyor.

1 ay süresince açık kalacak Noel marketi için park içindeki ağaçların rengarenk ışıklarla süslendiği, donmuş gölünün buz pateni pistine çevrildiği, etrafının lokal yiyecek içeceklerle dolu standlarla süslendiği Tivoli Bahçeleri, ‘ben soğukta da gezerim’ diyenler için mükemmel bir seçenek.

Bu rotanın yazısı: KOPENHAG GEZİ REHBERİ

6. Brüksel, Belçika:

Brüksel, Avrupa’nın pek de sevilmeyen şehri olsa da Grand Place Meydanı özellikle Noel döneminde bambaşka bir havaya bürünüyor. Avrupa’nın en görkemli Noel pazarlarından biri olarak kabul edilen Winter Wonders adlı pazar; meydanın ortasına kurulan dev buz pisti, çam ağaçları, ışıltılı standları, oyun alanları, gösterileri ve geçit töreni şovları ile kesinlikle görülmeye değer.

Winter Wonders’ta her yıl bir bölge ya da ülke ağırlanıyor ve o ülkenin kültürel tanıtımı yapılıyor. Daha öncesinde Quebec, Provence, Tallinn ve Lapland gibi yerlerin temsil edildiği pazarın 2018’deki konuğu ise Finlandiya olmuştu.

Bu rotanın yazısı: BRÜKSEL GEZİ REHBERİ

7. Strazburg, Fransa:

Şehrin 11 noktasına kurulan Noel pazarı ile Strazburg; bu tema için Avrupa’da gidilecek en iyi şehirlerden biri. Fransa’nın Noel şehri kabul edilen Strazburg, tablo gibi mimarisi ile yılbaşı deyince akla gelen ilk yerlerden. Bu pazarların Strazburg’da bu kadar ünlü ve sevilen bir dönem olması ise Alsas’ın geçmişte Almanya’ya bağlı bir bölge olmasından kaynaklanıyor.

Bu rotaya gitmeyi düşünüyorsanız, planınıza Alsas köy ve kasabalarını da ekleyin. Alsas’da gezilecek yerler için Alsas Gezi Rehberi‘mize göz atabilirsiniz.

Bu rotanın yazısı: STRAZBURG’DA GEZİLECEK YERLER

8. Colmar, Fransa:

Sıra geldi Alsas bölgesinin biricik kasabası Colmar’a! Kasabanın 5 farklı noktasına kurulan Noel pazarları ile Colmar; sadece pazarları ile değil, aynı zamanda tarihi ahşap evleri ve renkli sokakları ile de bu ruhu tamamlıyor. Klasik pazarların yanı sıra Colmar’da bir de sadece bölgenin yemekleriyle kurulan bir gurme Noel pazarı yer alıyor ki bu bizim favorimiz!

Bu rotanın yazısı: COLMAR GEZİ REHBERİ

9. Viyana, Avusturya:

Orta Çağ’ın Noel pazarları emperyal mimari ile buluştuğunda nasıl olur? Bu sorunun cevabı için gelmeniz gereken yer Viyana! En büyüğü belediye binasının bulunduğu Rathausplatz’da alanda kurulan, çevresindeki parkların ve ağaçların silme yılbaşı ışıkları ile süslendiği Viyana Noel pazarları, en az Almanya’daki örnekleri kadar çok seviliyor.

Bir diğer sevilen Noel pazarı için Schönbrunn’un avlusunda da gezebilirsiniz. Daha lüks üreticilerin yer aldığı standlar ile Schönbrunn Noel marketi, şehrin en iyisi olarak anılıyor. Burada, işçilik açısından çıtası çok daha yüksekte bulunan üfleme cam, oyma ahşap, işleme taş gibi ürünleri inceleme şansınız olacak.

Bu rotanın yazısı: VİYANA’DA GEZİLECEK YERLER

10. Prag, Çekya:

Avrupa’nın Orta Çağ’da kurulmuş bir film setini andıran şehri Prag da Noel pazarları ile Almanya’nın peşinden geliyor. Şehrin genelindekilerin yanı sıra Eski Şehir merkezi ile Wenceslas Meydanı’nda kurulan iki Noel marketi yerliler ve turistler arasında en popüler olan. Prag’daki Noel pazarlarının her yıl bir tema üzerinde hazırlanması gibi özellikleri de var.

Buradaki pazarlarda Çekya’nın geleneksel lezzetlerinden olan Pilsner Urquell, Staropramen ya Budvar biralarını, bal şarabı Medovina’yı, sıcak şarap Svarak’ı ya da rom’lu içeceklerini deneyebilirsiniz.

11. Zagreb, Hırvatistan

Üç yıl üst üste Avrupa’nın en iyi Noel market rotası seçilen Zagreb listemizin sürprizi! Zagreb’in şanı esasen konser ve şovlarla planlanmış etkinliklerinden geliyor. Aralık ayında yolunuz Zagreb’e düşerse; Ban Josiğ Jelacic Meydanı’nda kurulan dev yılbaşı ağacının etrafında Hırvat lezzetlerini sıcak şarap eşliğinde tadabilir, buradaki canlı müzik ve gastronomi etkinliklerine katılabilirsiniz.

Noel teması şehrin geneline yayılmış durumda ama özellikle King Tomislav Meydanı’ndaki buz pistini, Zrinjevac Parkı’ndaki yılbaşına özel tasarım pazarını ve çevresindeki yerel atıştırmalıkları tadacağınız standları listenize eklemelisiniz.

NOEL PAZARI NEDİR

Yılbaşı Pazarı; aslında ilk olarak Almanya’da başlayan ve daha sonra Orta Avrupa ile tüm kıtaya yayılan bir Noel konsepti. Pazarlar, her yıl 25 Aralık gününe denk gelen ve İsa’nın doğumunun kutlandığı Noel gününün yaklaşık 4 hafta öncesinde kurulmaya başlıyor. En görkemlileri Almanya’da kuruluyor olsa da artık birçok Avrupa şehrinde de bu pazarları gezmek mümkün.

NOEL PAZARI İSİMLERİ

Noel pazarları; İngilizce’de Christmas Market, Almanca’da ise İsa’nın doğumuna ithafen Christkindlmart (Christ Child Market) ya da gece pazarı anlamına gelen versiyonu ile Weihnachtsmarkt olarak adlandırılıyor. İsimler ülkelere göre değişebiliyor.

NOEL PAZARI İLK NE ZAMAN KURULDU

Noel marketleri genel olarak eski şehir merkezlerinde ve şehrin ünlü meydanlarında irili ufaklı olarak, bazen de bir tema altında kuruluyor. İlki 1384 yılında Almanya’nın Bautzen şehrinde kurulmuş; daha sonra Dresden, Frankfurt ve Münih ile devam etmiş.

NOEL PAZARLARINDA NELER VAR

Orta Çağ Almanya’sında başlayan bu Hristiyan geleneği, bazı şehirlerde halen sadece bu tema üzerinde kurulan pazarlar ile de devam ediyor. Bu temadaki Noel pazarları tematik Orta Çağ çadırları, ahşap oyuncakları ve dönemsel sunumları ile bizim de favorimiz.

Pazarlarda, ana katedralin ya da şehir meydanlarında dizilen büfeler kuruluyor. Bu büfelerde ise Noel ile ilgili hediyelikler, geleneksel yiyecekler, sıcak şarap, sıcak içecekler ve bazen de giyim, aksesuar ürünleri satılıyor. Bazı pazarlarda, 4 haftalık programı takiben çeşitli konser ve gösteri etkinliklerine de rastlayabilirsiniz.

NOEL PAZARLARI NE ZAMAN KURULUR

Noel pazarlarının açılış tarihi her şehre göre değişiyor. Almanya’nın ve Orta Avrupa’nın birçok şehrinde 25 Kasım itibariyle kurulup açıldığını, istisnai durumlar hariç 26 Aralık’a kadar da devam ettiğini söyleyebiliriz.

Görmek istediğiniz şehrin Noel Pazarı takvimine internetten ulaşabiliyorsunuz. Avrupa’da Noel Pazarlarının Açılış Tarihlerini listelediğimiz yazımız ise burada: NOEL PAZARLARI NE ZAMAN KURULUR | NOEL PAZARI AÇILIŞ TARİHLERİ

Böylece listemizin sonuna geldik. Tüm gezi notlarımıza ve fotoğraflarımıza Instagram’da @nesemcelikkaya profilinden ulaşabilirsiniz. Bizi takip edin, birlikte gezelim!