İngiltere turist vizesi için gerekli evraklar hangileri? Birleşik Krallık vizesi için hangi belgeleri hazırlamalı? İki kez İngiltere vizesi alan bir blog olarak İngiltere vizesi başvuru sürecinde dosyanıza eklemeniz gereken evrakları listeledik. Çünkü, vize başvurusu yaptığınız platformda bu belgelerin bir listesi yok! Bu yüzden de insan hangi evrağı toplayacağına emin olamıyor. Ama merak etmeyin, biz buradayız!

Bu yazıda, aldığımız iki İngiltere vizesi için topladığımız evrakları tüm detaylarıyla listeliyoruz. Hazırsanız, İngiltere Turistik Vizesi için Gerekli Evraklar rehberimize başlıyoruz.

Başlamadan Önce Not: İngiltere Vizesi başvurusu tamamen bireysel veya evrakları acentenin yükleyeceği şekilde iki türlü yapılabiliyor. Eğer ki acenteden destek almadan tüm evrakları kendiniz yükleyecekseniz, randevuya yalnızca online başvuru formu çıktısı ve güncel pasaport ile gideceksiniz.

İNGİLTERE TURİST VİZESİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

1. Online Başvuru Formu Çıktısı

İngiltere için vize başvurusunda bulunacaksanız öncelikle şu websitesinden online olarak vize başvuru sürecinizi başlatmanız gerekiyor. Formu doldurun ve aşamaları izleyerek anlaşmalı vize acentesinden randevu alın. Randevuya giderken doldurduğunuz formu başvuru dosyasına çıktı olarak ekleyin.

2. Vize Randevu Bildirimi Çıktısı

Başvuru formunu doldurduğunuzda site sizi anlaşmalı acenteden randevu almaya yönlendirecek. Birleşik Krallık Konsolosluğu’nun Türkiye’deki anlaşmalı acentesi şu an TLS Contact adlı firma. Tüm İngiltere (BK) vize başvuruları bu firmadan yapılıyor. Ayrıca, randevunuz da bu firmanın ofisinde olacak. İşte o görüşme için, aldığınız randevunun bildirimini çıktı olarak dosyaya ekleyin. Çünkü, girişte kontrol amaçlı sorulabiliyor.

3. Vize Başvuru Ücretinin Ödeme Dekontu

Siteden randevunuzu aldıktan sonra süreci resmiyete kavuşturmak için vize ücretinizi online olarak ödeyeceksiniz. Bu ödemenin dekont çıktısını başvuru dosyanıza ekleyin.

4. Güncel Pasaport

En az 6 ay geçerli, en az 2 boş sayfası bulunan güncel pasaportunuzu başvuru esnasında acenteye teslim edeceksiniz.

5. Uçak Bileti Rezervasyonları

İngiltere’de gideceğiniz şehre ait uçak bileti rezervasyonları. Başvuruya eklenecek her belgede inandırıcılık ve belgeler arasındaki bağlantı esas. Bu yüzden, biletlerin kesilmiş olması ve kesin rezervasyonların başvuruya eklenmesi iyi olur. Örneğin; biz kesilmiş biletlerle başvuruda bulunduk.

6. Otel Rezervasyonları

İngiltere’de seyahatiniz boyunca konaklayacağınız yere ait rezervasyon çıktılarını başvuru dosyasına ekleyin. Ancak, rezervasyonların üzerinde tam adınız olmalı. Ayrıca, ailece gidiyorsanız tüm aile bireylerinin isimleri de rezervasyonda görünsün.

7. İş ve Öğrenim Durumu Evrakları

İş ve öğrenim durumunuza göre maddi kazancınızı, harcama kaynağınızı ya da desteğinizi gösteren evraklar ekleyeceksiniz.

Bu belgeler; öğrenci, çalışan, emekli, işveren, ev hanımı ve devlet memuru olmanıza göre değişiyor. Bu yazıda SSK’lı çalışanlar için gereken evrakları anlatıyoruz.

Öğrenciler için gerekli belgeler şu yazıda: ÖĞRENCİLER İÇİN İNGİLTERE TURİSTİK VİZESİ EVRAKLARI

SSK’LI ÇALIŞANLAR İÇİN İNGİLTERE VİZESİ GEREKLİ EVRAKLAR

1. Şirket İzin Yazısı ve Vize Talep Belgesi

İngiltere Konsolosluğu’na hitaben İngilizce olarak yazılacak. Kişinin adı soyadı, pasaport bilgileri, seyahat nedeni, mesleği, unvanı, şirkette çalışmaya başladığı tarihin, kalan izin günleri ve seyahat tarihleri belirtilecek. Antetli kağıda, ıslak imzalı ve kaşeli olmalı.

2. Şirket Faaliyet Belgesi

Ticaret Odası’ndan güncel olarak, İngilizce olmalı. Bu arada, bu belge online olarak alınabiliyor.

3. Şirket Vergi Levhası Fotokopisi

Güncel olmalı.

4. Şirket Ticaret Sicil Gazetesi Fotokopisi

Bazı sitelerde İngilizce’ye tercüme edilmiş versiyonu gerektiği yazıyor. Ancak, biz iki seferdik Türkçe olarak sunduk. Hiçbir sorun yaşamadık.

5. Şirket İmza Sirküleri Fotokopisi

Şirkette imza yetkilisi olan kişilerin imza örneklerinin bulunduğu belge.

6. SGK İşe Giriş Bildirgesi

Kişinin tüm sigortalı çalışma geçmişini gösteren belge. Islak imzalı, kaşeli olmalı.

7. SGK 4A Hizmet Dökümü

E-devlet’ten alınabiliyor. Ancak, mutlaka 4A ve barkodlu olması gerekiyor.

8. Maaş Bordroları

Son 3 aya ait bordrolar. Şirket imza yetkilisi tarafından ıslak imzalı, kaşeli.

9. Banka Hesap Dökümleri ya da Hesap Cüzdanı

Bankadan ıslak imzalı, kaşeli ve banka yetkilisinin imza sirküleri ile alınmalı. Ek olarak, hesapta bakiye mutlaka olmalı.

10. Diğer Maddi Kaynakların Belgeleri

Varsa tapu belgesi, araç ruhsatı, üzerinize yapılmış kira kontratı vb belgeler. Ayrıca, aileden gelen düzenli bir gelir var ise girdiği banka hesap dökümü.

11. Kimlik Kartı Fotokopisi

Kimlik kartının ön ve arka yüzleri fotokopisi.

12. Tam Vukuatlı Nüfus Kaydı

E-devlet üzerinden alabilirsiniz.

DESTEKLEYİCİ BELGELER

1. Gezi Planını Belirten Dilekçe

Online vize başvuru formunuzu doldururken gezi programınızın detaylı yazılmasını isteyen bir bölüme geleceksiniz. Burada gezi planınızı detaylı şekilde anlatın.

2. Gezi için Alınmış Biletler, Rezervasyonlar

İç hat uçuşları, tren biletleri, performans biletleri gibi ödenmiş belgeler. Bunlar önemli, çünkü gezinin kesinliğini gösteriyor.

3. Sürücü Belgesi Fotokopisi

İngiltere’de araç kiraladıysanız ekleyin.

4. Araç Kiralama Rezervasyonu

Araç kiraladıysanız rezervasyon belgesini ekleyin. Yalnız, belgede başvuran kişinin ismi tam olmalı.

5. Güncel ve Eski Tüm Vizelerin Fotokopisi

Schengen vizesi başvurusunda yaptığımız gibi, son 10 yılda aldığımız tüm vizelerin fotokopilerini çektik. Bu arada başvuru esnasında eski pasaportlarımızı almadılar ama bu fotokopileri konsolosluğa iletmek için sistemden taradılar.

6. Erkekler için Askerlik Durum Belgesi

E-devlet üzerinden barkodlu olarak alıp ekledik.

BİYOMETRİK FOTOĞRAF

Biyometrik fotoğraf çektirmeniz istenmiyor. Çekip yanınızda götürmenize gerek de yok. Çünkü, randevuya gittiğinizde görevliler web kamera ile çekip ekliyor.

Böylece, İngiltere vizesi başvurusu için gerekli evraklar listemizin de böylece sonuna geldik. Tüm gezi notlarımıza Instagram’da @nesemcelikkaya hesabından ulaşabilirsiniz. Ek olarak, vize süreciniz için şimdiden kolaylıklar diliyoruz! Bizi takip edin, birlikte gezelim!

Diğer Londra Yazıları:

LONDRA MÜZELERİ REHBERİ: EN İYİLER VE MÜZE BİLETLERİ

LONDRA’DA YAPILACAK ÜCRETSİZ AKTİVİTELER: PARA HARCAMADAN 11 ETKİNLİK

LONDRA GEZİLECEK YERLER: KAÇIRMAMANIZ GEREKEN 15 NOKTA

LONDRA’DA NEREDE KALINIR? UYGUN FİYATLI BÖLGELER, MERKEZ OTELLERİ