Katar ile olan ilk tanışıklığımız, hakkındaki tüm bilgilerimizin başkentinden ibaret olduğu günlere, bundan iki yıl önceye uzanıyor. Bugüne kadar muhtemelen hiç Arap ülkesi ziyaret etmediğimiz ve yakın zamanda da planlamadığımız, aslında -doğruya doğru- pek de merak etmediğimiz için, hakkında ne bir yazı okumuşuz ne de araştırma içine girmişiz. Neyseki Katar Turizm Ofisi’nin bir daveti sayesinde, Katar ve Doha ile ilgili derinlemesine bilgiler edindik de at gözlüklerimizden kurtulup Arap kültürlerine dair gezi hayalleri kurmaya da hızlı bir geçiş yaptık. 2017’nin Mart ayında, Katar Turizm Ofisi ile buluştuğumuz günden beri, yolumuzu başkent Doha’ya düşürmenin planlarını yapıyorduk. Nihayet, işte geldik buradayız!

Doha Gezi Rehberi’ne başlamadan önce; iki yıl önce bir anda neden Doha meraklısı olmuşuz, Katar ve Doha ile ilgili neler öğrenmişiz bilmek isterseniz, hem de laf aramızda önyargılarınızı kırmak için, daha önce yazmış olduğumuz Vizesiz Katar’a Gitmek için 10 Neden yazımızı okuyabilirsiniz.

The Pearl, Doha

DOHA NEREDE

Başkent Doha, bir yarımada olan Katar’ın doğusunda ve Basra Körfezi’nin kıyısında yer alıyor. Katar’ın kara ile olan tek bağlantısı Suudi Arabistan; diğer komşuları da Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri. Yeri gelmişken ekleyelim; Katar, Asya kıtasında bulunuyor. Doha da aslında bir Asya şehri.

KATAR VİZE İSTİYOR MU, DOHA İÇİN VİZE GEREKLİ Mİ

Katar ile ilgili merak edilen bilgiler ve Doha’da gezilecek yerler başlıklarına geçmeden iyi haberi verelim; Katar, Türkiye’den turist vizesi istemiyor. İçinde Türkiye’nin de bulunduğu 80 ülkenin vatandaşı Katar’a 30 güne kadarki turistik geziler kapsamında vizesiz olarak giriş yapabiliyor. Üstelik, ülkeye giriş yapmadan önceki süreçte de herhangi bir form doldurmanıza da gerek yok. Ancak; ülkeye giriş esnasında kalacağınız otelin ve dönüş uçuşunuza ait rezervasyon bilgilerinin elinizde çıktı olarak bulunması iyi olur. Böylece, polis herhangi bir bilgiye ihtiyaç duyduğunda hızlıca gösterebilirsiniz.

Ayrıca, Qatar Airways ile olan uçuşlarınızda aktarma noktanız olarak Doha’da duruyor ve ikinci uçuşunuz için 5 ila 96 saat arasında vaktiniz varsa, bu sürede de Doha’yı gezmek istiyorsanız Qatar Airways’in sunduğu ‘transit vize’ imkanını kullanarak Doha’ya vizesiz giriş yapabilirsiniz. Katar devletinin Doha üzerinden turizmi canlandırmak için başlattığı bu fırsatı ayakta alkışlıyoruz. 😊

KATAR’A NASIL GİDİLİR: DOHA TÜRKİYE’DEN KAÇ SAAT UZAKLIKTA

Katar, İstanbul’a olan 4 saat uzaklığı ile Asya kıtasında ulaşabileceğiniz birçok ülkenin neredeyse yarı noktası. Bu nedenle, buraya başlı başına bir seyahat planlamak yerine, bizim yaptığımız gibi Asya seyahatlerinizin gidiş ya da dönüşüne 2-3 günlük bir gezi olarak ekleyebilirsiniz. Güzel haber; Qatar Airways ile olan uçuşlarınızda bu aralığı ‘Multi City’ ya da ‘Çoklu Uçuş’ özelliğinden yararlanarak kolayca organize edebilir ve Qatar Airways’in transit uçuşları için dönem dönem hazırladığı konaklama kampanyalarından da faydalanabilirsiniz.

DOHA’YA NE ZAMAN GİDİLİR

Doha’ya gitmek için en uygun zaman Eylül ve Mart ayları arasında kalan dönem. Nisan ortasından itibaren hava sıcaklığı 30 derecenin üzerine çıktığı ve hatta Haziran, Temmuz aylarında 55 derecelere (!!) ulaştığı için, Nisan-Ağustos ayları arasında Doha’ya gitmek pek de iyi bir fikir olmayabilir.

Souq Wakif, Doha

DOHA VE KATAR HAKKINDA BİLGİLER

#1 Katar ve Doha Hakkında Bilgiler:

Petrol ve doğal gaz rezervleri sayesinde bugün dünyanın en zengin ülkelerinden biri olan Katar’ın geçmişi aslında bağımsızlığını ilan ettiği 1971 yılına uzanıyor. Çok çok yeni bir ülke olan Katar’ın nüfusu yaklaşık 2,5 milyon ve bunun da %40’a yakını başkent Doha’da yaşıyor. Katar’ın tüm nüfusu, İstanbul’un altıda birine eşit; bu az nüfus da haliyle ülkede inanılmaz bir refah ortamı oluşturuyor.

Monarşik emirlik sistemi ile yönetilen Katar’da şu anki Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani’nin fotoğrafını her yerde görmeniz mümkün; hatta plazaların, rezidansların dış cephelerinde kendisinin mural’ına bile rastlayabilirsiniz.

#2 Katar’da Göçmenlik Konusu:

Katar, zenginliğini boşa harcayan bir ülke asla değil. Petrol ve doğal gaz konusunda günden güne ilerlerken, bir de ekonomilerindeki sürdürülebilirliği korumak için başka alanlarda da yatırım yapmaya başlamışlar. Ancak, hem nüfuslarının az olmasından dolayı yetişmiş iş gücüne duyulan ihtiyaç hem de mevcut zenginliklerinden ötürü Katarilerin ‘pek de çalışmaya ihtiyaç duymaması nedenleriyle Katar; sunduğu iyi koşullarla göçmenlerin ve ‘expat’ların Orta Doğu’da en çok tercih ettiği ülkelerden biri olmuş.

Şu an, Katar halkının %40’ının yaşadığı Doha’da, toplam nüfusun %80’ini de hem Avrupa’dan hem Afrika’dan gelen göçmenler oluşturuyor. Böyle yazınca havuz probleminden hallice oldu, ama durumun netliği açısından belirtmek zorundaydık. 😊

#3 Katarlılar Neden Beyaz Giyiyor:

Soru biraz garip oldu ama bu konuya da bir açıklık getirelim. Katarlı erkekler kendilerini göçmenlerden ayırmak için daima beyaz kanduralardan giyiyor. Yani, siz de gittiğinizde esas Katar halkını üzerlerine giydikleri bu beyaz kanduralardan tanıyabilirsiniz.

#4 Katar Mimarisindeki Aşırı Zenginlik:

Ülkenin yeniliği ve zenginliği her halinden belli; özellikle Doha’nın mimarisi tam anlamıyla bir modernite şov. Şehrin her yerinden gökdelen ve lüks mimari fışkırıyor. Fışkırmayan yerlerinde de zaten koca şantiyeler var. Eh, sonuçta yeni yapılmaya başlanmış bir ülkeden söz ediyoruz.

İslam Eserleri Müzesi, Doha

#5 Katar ve Doha’daki Aşırı Temizlik:

Bugüne kadar onlarca ülke gördük; en moderni diyeceğimiz İskandinavya ve Singapur’da bile böyle bir temizlik görmedik. Doha’nın her köşesi temizlikten parlıyor resmen! O caddeler, binalar günde kaç kere süpürülüp siliniyor, inanın bilemiyoruz. Hani sokaklar evlerden temiz, öyle diyeyim.

#6 Katar’da Ne Giyilir, Doha’da Giyim:

Sonuçta bir Arap ve Orta Doğu ülkesindeyiz, Doha’da ne giyeceğiz, Katar’da kadınlar ne giyiyor, nasıl giyiniyorlar diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Katar kadınlarının çoğu çarşaf giyiyor; ancak turistler için böyle bir zorunluluk söz konusu değil. Hatta, kadın turistlerden sokağa çıkarken türban takması da beklenmiyor; ancak sonuçta gittiğimiz ülkenin kültürüne saygı duyarak giyinmeniz de gezerken sizin daha rahat etmenizi sağlayacak.

Kısa şortlar, mini etekler, uzun ya da kısa taytlar, çok fazla dekolte içeren kesimde elbise ya da bluzlar Doha’da sokakta gezerken giymemeniz gerekenlerden. Bol pantolon, vücut hatlarını belli etmeyen etek ve elbiseler, mümkünse diz altında biten etek ya da elbise geziniz esnasında sizi rahat ettirir. Kendimizden örnek vermek gerekirse, Okan pantolon ve gömlek giyerken, ben ilk gün t-shirt, diz altı etek ve hırka, ikinci gün de siyah kot, t-shirt ve hırka giymiştim. Genel olarak halka açık alanlarda erkeklerden pantolon ya da diz altı şort giymesi, kadınların diz altında etek ya da pantolon giyip omuzlarını kapatacak bir bluz ya da gömlek giymesi bekleniyor.

Otel içinde, otel restoran ve barlarında tabii ki böyle bir durum da söz konusu değil. Otel içinde istediğinizi giyebilirsiniz ama bence siz yine de abartmayın.

#7 Katar’da Alkol Kullanımı:

Katar’da alkol kullanımı çoğu yerde yasak ve çok kısıtlı. Ancak, alkol ruhsatı bulunan uluslararası restoranlarından bazılarında ve özellikle 4*-5* uluslararası otellerin barlarında alkol satışı yapılıyor. Turistlerin alkol kullanımı için genellikle Hilton, Sheraton, InterContinental gibi zincir otellerin barları öneriliyor; ancak burada da bir biranın en az $13 civarına satıldığını belirtirsek, sanıyoruz ki Doha’da alkol almasanız da olur.

Katar Çöl Safarisi

#8 Katar’da Toplu Taşıma ve Doha’da Ulaşım:

Kötü haber; Katar’da ve Doha’da toplu taşıma namına hiçbir şey göremeyeceksiniz. Zaten o kadar zengin bir ülkeye gidiyorsunuz ki herkesin altında kendi arabası, hatta Katarlı ailelerinin en az iki ya da üç arabası var. Böyle bir zenginliğin içinde de haliyle kimse toplu taşımaya ihtiyaç duymuyor.

Turistler için en iyi seçenek, gitmeden telefonlara Uber ve Careem uygulamalarını indirmek. Biz, havalimanından itibaren Uber kullandık, çok da memnun kaldık. Ulaşım fiyatları Doha’nın standartlarına göre oldukça normal diyebiliriz.

#9 Katar Pahalı Mı?

Evet, Katar da Doha da bizim standartlarımıza göre çok pahalı. Özellikle, yeme içme konusunda inanılmaz bir pahalılık söz konusu; fakat uygun bütçeli kafe ve restoranlar da mevcut tabii ki. Gitmeden biraz araştırırsanız, Doha’da gezerken çok sarsılmazsınız. Biz 1,5 günlük Doha seyahatimiz boyunca, oldukça kısarak tüm harcamaları $150’da tutmayı başarabildik. Darısı sizin başınıza. 😊

#10 Katar’da Para Birimi, Para Bozdurma:

Katar’ın para birimi Katar Riyali. Biz yanımızda Amerikan Doları götürdük ve Doha’ya indikten sonra havalimanındaki banka kiosk’undan elimizdeki doları Katar Riyali’ne çevirdik. Katar’da para bozdurmak için yanınızda pasaportunuzun olması gerekiyor. Para bozdurma, çevirme işlemi otellerden de yapılabiliyor.

Souq Wakif, Doha

DOHA’DA GEZİLECEK YERLER:

#1 Souq Wakif / Wakif Çarşısı:

Souq Wakif’i en kısa haliyle Doha’nın geleneksel pazar yeri olarak tanımlayabiliriz. Doha’nın eski şehir merkezinde kurulu olan Souq Wakif, Katar’da Arap ve Orta Doğu kültürü ile tanışmak için geleceğiniz yer aslında. Ahşap işçiliği, Bedevi giysileri, halıcılık, nargile, tütsü, hediyelik ve el işlemeleri Wakif Çarşısı’nda bulabileceklerinizden bazıları. Çarşıda gezerken aynı bizim Eminönü’nde olduğu gibi bol bol baharat ve kurutulmuş meyve satıcısına rastlıyorsunuz. Şaşırtan kısmı ise çok sayıda sanat galerisine de ev sahipliği yapıyor oluşu.

Burada uğramanız gereken yerlerden biri de Falcon Souq. Adından da anlayacağınız üzere, burası gerçek anlamda şahin alım satımının yapıldığı bir yer. Şahinler Katar kültüründe çok değerli, burada da cins ve özelliklerine göre pazarlıklar yapılıyor, şahinlerin satışı gerçekleşiyor. Zaten Wakif Çarşısı’nı gezerken etrafta da kuş ve şahinlerle ilgili çok sayıda dükkan göreceksiniz.

Wakif Çarşısı çok uzun yıllardır bu bölgede bulunuyor olsa da bugün gördüğünüz hali aslında çok yeni biten bir çalışmanın sonucu. 2003 yılında çıkan yangınla tamamına yakını hasar görünce Katar Devleti burayı kelimenin tam anlamıyla yeni baştan yapmış. İyi de olmuş, Souq Wakif şu an Doha’nın en önemli turistik değerlerinden biri ve aynı zamanda şehrin geleneksel alışveriş merkezi. Bu bölgeyi gezerken çarşının çevresinde onlarcası bulunan kafelerden birine oturup yemek molası verebilirsiniz. Özellikle Fas, İran, Lübnan gibi ülkelerin mutfaklarını denemek için oldukça iyi alternatifler yer alıyor; ancak başta da söylediğimiz gibi Doha, yeme içme açısından çok çok pahalı bir şehir. Bu bölgede uygun fiyatlı mekan olarak tek tavsiyemiz Zaatar w Zeit, zaten diğerlerini biz de deneyemedik. 😊

Zaatar w Zeit, Souq Wakif

#2 Doha Corniche Caddesi:

Doha denince aklımıza gelen o gökdelenlerle süslü manzarayı çekmek için gelmeniz gereken yer, Doha Körfezi yanında 7 km boyunca uzanan bol palmiyeli Corniche Caddesi. İzmir’in Kordon’u gibi olan bu upuzun cadde üzerinde; kıyıdaki Arap yelkenlikerini, İslam Eserleri Müzesi’ni ve parkını, Corniche üzerinde yapılan rekreasyon alanlarını ve sonunda da plajları görebilirsiniz. Biz buraya gelirken, aslında uzunca bir yürüyüş yapar keyfini süreriz diye düşünmüştük ama bir süre sonra aşırı rüzgardan uçmak üzere olduğumuzu fark edince paşa paşa müzeye gidip orayı gezdik.

Doha Corniche

#3 İslam Eserleri Müzesi & MIA Park:

Doha’ya gelmeyi kafaya koyduğumuzdan beri en çok görmek istediğimiz yer kuşkusuz İslam Eserleri Müzesi’ydi. Louvre Müzesi’nin piramitini tasarlayan I.M. Pei’nin tasarımı olan mimarisi ile Corniche Caddesi’nde resmen parıldayan müze, İslamiyet’in hakim olduğu topraklardan çeşitli eserlere ev sahipliği yapıyor. Zemin katında süreli sergileri ağırlayan, ikinci ve üçüncü katlarında da kalıcı koleksiyonunu sergileyen İslam Eserleri Müzesi’ne gittiğinizde, gökdelenlerin dizili olduğu West Bay manzarasına karşı kahve keyfi de yapabilirsiniz.

Müzeye giriş ücretsiz. Hakkını vererek gezmek için yaklaşık 3 saate ihtiyacınız olduğunu baştan söyleyelim. Ancak, olay aslında içini gezmekle bitmiyor. Mimarinin keyfini sürmek için bir de müzeye girdikten sonra sol kapıdan çıkarak ulaşacağınız avluda fotoğraf çekimi konusu var. West Bay manzarasına karşı artistik fotoğraflarınızı çekilip müzenin sağ tarafına doğru yürüyerek MIA Park’ta gezintiye çıkabilirsiniz.

MIA Park’ın Corniche Caddesi ile birleşen ortamını biz çok sevdik. Bir de güzel haberimiz var; parkta yürümekten yorulduğunuzda ücretsiz dolaşan golf arabalarına binip en uca ya da başladığınız noktaya geri dönebilirsiniz. Katarlılar yürümeyi hiç sevmediği için parkta böyle bir hizmet bulunuyor. Neden mi? Çünkü; ZENGİNLİK!

Not: Müzeye giderken yukarıda bahsettiğimiz Katar’da Giyim başlığında yazan önerileri dikkate almanız iyi olur. 😊

İslam Eserleri Müzesi, Doha

#4 The Pearl:

Bu zenginlik konusunun devamlı altını çiziyor oluşumun birçok nedeni var; onlardan biri de Doha’da bir yapay ada olan The Pearl. Halihazırda yeterince lüks bir şehir olan Doha’ya, bir ‘inci’ formunda bir ada inşa edip, etrafını deniz kıyısı villalarla, süper lüks rezidanslarla, beş yıldızlı otellerle, marinalarla ve daha da lüks mekanlarla doldurmuşlar. Zaten The Pearl’ün inşa edilmesindeki temel nedenlerden biri, ülkeye yeni bir yatırım alanı oluşturmak. Yani; isteyen yabancılar buradan ev alabilsin, burada oturabilsin, kısaca Katar devletine yatırımda bulunabilsin diye. Konu buraya gelmişken belirtmekte fayda var; Doha’da yabancılara belirli yerler haricinde mülk satışı yapılamıyor. İşte, the Pearl de bu satışın yapılabildiği şehirdeki dört bölgeden biri.

Aranızda adının neden ‘the Pearl’ olduğunu merak edenler olmuş olabilir; onu da hemen anlatalım. Katar, doğal gaz ve petrol rezervlerini keşfetmeden önce inci ticaretinin önemli merkezlerinden biriymiş. Bu ada projesine de Katar’ı simgelesin diye ‘inci’ anlamına gelen ‘The Pearl’ adı verilmiş.

The Pearl, Doha

#5 Katara Kültür Köyü:

The Pearl’ün sonrası için listenize Katara Kültür Köyü’nü de ekleyebilirsiniz. Burası aynı Wakif Çarşısı’nda olduğu gibi eski Katar mimarisini Orta Doğu dokusu ile birleştiren büyük bir alan ve aynı zamanda şehrin etkinlik ve sosyal yaşam merkezi. Doha’yı gezerken sanata verilen önemi göz ardı edebilmek pek de mümkün değil; bu yüzden Şeyh Hamad bin Halife Al Thani tarafından kurulan Katara Kültür Köyü’nü görünce de aslında pek şaşırmayacaksınız.

Adı gibi kültürel çalışmalar için ortam ve olanak sağlayan Katara Kültür Köyü, hem Katar’in turistik ve kültürel bilinirliğini artırmayı amaçlıyor, hem Katarlı ve uluslararası sanatçılara gerekli performans alanını sunuyor. Sergilerin, festivallerin, konserlerin, sanat organizasyonlarının ve benzer birçok etkinliğin düzenlendiği Katara Kültür Köyü’nde, sanat ve zanaat ile ilgili pek çok kurum, dernek, okul ve topluluk da bulunuyor. Buradaki geziniz sırasında dikkatinizi çekecek bir diğer durum da farklı mutfaklara ait birçok kafe ve restorana ev sahipliği yapması.

Katara Kültür Köyü’nde özellikle uğramanız gereken yerler arasında fotoğrafları sık sık karşımıza çıkan Güvercin Kuleleri, Katara Camii ve Katara Plajı var. Girişi ücretsiz, açılış-kapanış saati yok ve araç otoparkı bulunuyor. Şubat ve Mart aylarından itibaren hava sıcaklığı çok arttığı için akşamüstü gidilmesi tavsiyemiz.

Katara Cultural Village, Doha

#6 Education City: Mathaf: Arap Modern Sanat Müzesi & Katar Ulusal Kütüphane

Katar Eğitim, Bilim ve Toplum Gelişimi Vakfı’nın bir girişimi olarak kurulan Education City, Doha’nın merkezinden uzak bir noktada üniversite kampüslerini, eğitim kurumlarını ve araştırma merkezlerini bir araya toplam için oluşturulmuş bir merkez. Bu kısım Katar Devleti için çok çok önemli bir yatarımı barındırsa da bir turist olarak sizi çok da fazla ilgilendirmiyor olabilir; ama Education City içinde bulunan iki noktayı Katar’da Gezilecek Yerler listenize eklemeyi isteyebileceğinizi düşündük.

Mathaf: Arab Museum of Modern Art / Mathaf: Arap Modern Sanat Müzesi

Bunlardan ilki; Mathaf: Arap Modern Sanat Müzesi. Arap vizyonunu hem klasik hem de modern sanat ile bir araya getiren müzede 1840’lı yıllardan günümüze dek korunan 6.000’in üzerinde eser sergileniyor. Girişi ücretsiz; İslam Eserleri Müzesi’nden ücretsiz servis imkanı bulunuyor.

Qatar National Library / Katar Ulusal Kütüphane

Education City’de gezebileceğiniz bir diğer yer de Katar Ulusal Kütüphanesi. Yüz kere söyledim sanıyorum; fakat yine yazacağım. Katar burada da modernite şovunu yapmış ve son teknoloji, aşırı çağdaş bir yaklaşım ile kütüphane olayına da imzasını atmış.

138 metre uzunluğundaki Ulusal Kütüphane, okuma eylemini tüm Katar nüfusu için ilham verici ve kolay erişilebilir bir hale getirmek amacı esas alınarak tasarlanmış. Her şeyin über teknolojik olduğu kütüphanenin insansız çalışabilmesi için farklı sistemler hazırlanmış; alınan kitaplar için insan çalışmayan bir iade sistemi bile mevcut. İçinde bir de Dijitalleştirme Laboratuvarı var, o da tüm koleksiyonların dünya çapında erişilebilir olmasını sağlıyor. Girişi ücretsiz, resmen bedava deneyim şov.

Katar Ulusal Kütüphanesi, Fotoğraf: www.oma.eu

#7 Katar Çöl Safarisi:

Topraklarının yarısından fazlası çöllerle kaplı olan Katar’a gelmişken sanıyoruz ki Doha seyahatinizi çöl safarisi deneyimini yaşamadan bitirmek istemezsiniz. Katar Çöl Safarisi, Doha’ya 45-60 dakika uzaklıktaki Mesaieed’den başlayarak yapılıyor; ancak safariyi yapmak için Doha’dan mutlaka bir tur ile anlaşmanız gerek. Katar Çöl Safarisi turları 4 saatlik, 8 saatlik ya da kamp alanlarındaki Bedevi çadırlarında konaklamalı olarak yapılabiliyor.

365 Adventures ile gerçekleştirdiğimiz çöl safarisi ile ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz Katar Çöl Safarisi: Doha’da Çöl Safarisi Turu yazımızı okuyabilirsiniz.

Katar Çöl Safarisi

#BONUS: National Museum of Qatar / Katar Ulusal Müzesi

Doha’da gezilecek yerler yazımızın sonuna 28 Mart’ta açılacak Katar Ulusal Müzesi’ni de ‘bonus’ olarak eklemek istedik. Katar’ın sanata verdiği değerin bir yansıması olan ulusal müzenin mimarisi Louvre Abu Dhabi’nin de tasarımcısı olan Jean Nouvel’e ait. Katar yine hiçbir masraftan kaçınmamış, Nouvel de ‘çöl gülü’nden esinlenerek sadece Katar’ın değil, tüm Orta Doğu’nun ve hatta dünyanın merakla beklediği bu müzeyi tasarlamış. Müzenin fotoğraf üzerinden baktığınız mimarisi bile içinde ne gibi sunum alanları, enstelasyonlar ve interaktif çalışmalar olabileceğinin habercisi.

Müzenin içindeki 11 farklı galeride Katar ve Orta Doğu tarihi ile ilgili eserleri görebilir; Katar, Irak, Suriye gibi ülkelerden birçok önemli çağdaş sanatçının çalışmalarını da izleyebilirsiniz. Biz açılış tarihinden dolayı göremedik, siz bizim yerimize de gezin. 😊

Wakif Çarşısı, Doha

KATAR’DA ALIŞVERİŞ

Doha’da Alışveriş Merkezleri

Doha’nın alışveriş alışkanlıkları da İstanbul’dan pek geride kalmadığı, hatta üç beş adım ileride olduğu için eminiz ki Katar’a geldiğinizde alışveriş merkezleri ile ilgili en ufak bir sorun yaşamayacaksınız. Katarlılar için alışveriş tam anlamıyla bir spor. Bu yüzden şehrin her yerinde koca koca alışveriş merkezleri bol miktarda bulunuyor, hiç endişeniz olmasın.

Bizce Doha’daki Hamad Uluslararası Havalimanı da dev bir alışveriş merkezinden farksız olduğu için alıştırma turlarınızı burada atabilirsiniz. Bize bu kadarı yettiği ve kalan zamanımızı şehri keşfetmekle geçirdiğimizden alışveriş merkezlerinde gezinmedik. Ancak; en sevilenlerinin Villaggio, Ezdan Mall, Lagoona Mall, Doha Festival City ve Mall of Qatar olduğunu söyleyebiliriz. Villaggio, Venedik konseptiyle dikkat çekerken, Mall of Qatar’da Cheesecake Factory, Eggspectation, Hasan Kolcuoğlu ve Eataly gibi popüler mekanlar bulunuyor. Bizce Katar, alışveriş konusunda avm’leri ile ünlü Singapur’u bile çoktan geçmiş.

Katar’da Alışveriş ile birlikte Katar’da Gezilecek Yerler: Doha Gezi Rehberi’mizin sonuna geldik. Doha ile ilgili tüm notlarımıza ve fotoğraflarımıza Instagram’da @nesemcelikkaya hesabından, #journavelkatar etiketi ile ulaşabilirsiniz. Bizi takip edin, birlikte gezelim!

Hamad Uluslararası Havalimanı, Doha