Bu yazı  Mart 2020’de güncellenmiştir.

Bence bir seyahatin gerçekleşme hızı ve motivasyonu vize durumu ile doğru orantılı değişiyor. Avrupa, Amerika ve İngiltere’deki şehirlere gitme isteğimiz ne kadar büyük ve heyecan doluysak, vize gerçeği ile yüz yüze geldiğimiz an o heyecan biraz düşüyor. Hayatın kendi akışında milyonlarca şeyle bir arada uğraşmak insanı yeterince yoruyorken, bir de hobi amaçlı ya da dinlenmek için gideceğimiz bir tatilin vize sürecine girmeyi ‘tabii ki’ kimse tercih etmiyor. Bazen göze alıyoruz, bazen zor geliyor ve gitmekten bile vaz geçiyoruz. Ama dünyadaki her ülke de Avrupa, Amerika veya İngiltere gibi değil.

İyi haber; turistini vize stresine boğmayan o güzel destinasyonlardan biri de Bali. Adanın da bağlı olduğu Endonezya, Türkiye’den vize istemiyor. Bu da tatil öncesi konsolosluk aracılığı ile bir başvuru süreci takip edip vize çıkacak mı, çıkmayacak mı stresine girmeyeceğiniz anlamına geliyor. Tabii, uçaktan inip de ülke sınırlarına giriş yaparken havalimanında gerçekleştirmeniz gereken birkaç işlem var. Şimdi biraz bunları konuşalım.

Bali Vize İstiyor Mu?

Öncelikle; Bali, 30 güne kadar vize işlemi gerektirmeyen bir ada. Yani, biletinizi alıp istediğiniz zaman gidebilirsiniz. Tek yapmanız gereken; uçuş sonra havalimanında gireceğiniz kuyrukta en az 6 ay daha geçerli ve sticker yapıştırmak için sayfası bulunan pasaportunuzu memura verip bilgilerinizin incelenmesini beklemek. Memur tarafından girişiniz onaylandıktan sonra, 30 günlük vizenizi almak için eskiden $35 ödemeniz gerekiyordu, artık girişte herhangi bir ücret ödemeden kapı vizenizi alabiliyorsunuz. Sistem o kadar oturmuş bir şekilde işliyor ki çok kısa sürede geçişinizi tamamlıyorsunuz.

Kısa süreli verilen 30 günlük turist vizesi uzatılamıyor; ancak daha fazla kalabilmek için acente yardımı ile bu konuya da çözüm getirebilirsiniz. Bunun için de 30 gününüz dolmadan önce adadan seyahat amaçlı çıkış yapmanız bekleniyor. Sonrasında, yine ilk defa geliyormuş gibi tekrar bir 30 günlük daha vize alabilir, kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Altını çizelim; bu süreç kısa süreli tatiller için gerekli değil.

Vize mevzusuna açıklık getirdiğimize göre, seyahat modumuza geri dönebiliriz. 🙂 Adanın nefes kesen güzelliklerini, muhteşem yeşillerini ve tatil anlayışını daha önce başka yazılarımda anlatmıştım. Gezilecek yerleri için buradaki yazımı okuyabilirsiniz. Bali’de Balayı temasını merak edenleri bu yazıma, gidince ne yiyip içeceğiz diye meraklananları da yeme-içme notlarıma göz atmaya beklerim. İyi gezmeler!