Avrupa’da para birimi Euro olmasına rağmen halen ekonomik kalan bir rota arayışındaysanız, gidecek alternatifler arasında kuşkusuz en iyisi Karadağ’dır. Montenegro adıyla da bilinen Karadağ; dağlık manzaraları, tablo gibi körfezi ve Adriyatik Denizi’nin kıyısındaki plajları ile Balkanlar’daki favorilerimizden. Keşke sadece biz bilseydik ama son yıllarda, özellikle Avrupa ve Rusya’dan yapılan cruise turlarının da uğrak noktası olmuş durumda. Haklılar da; o kadar kendine has ve doğal bir ülke ki bundan 10 yıl sonrasını tahmin etmek hiç zor değil. En iyisi, bir an önce gelip görmek. Karadağ’ın Türklerden vize istememesi ve  seyahat bütçesi anlamında gerçekten makul bir ülke oluşu da diğer artıları.

Karadağ’a gitmeyi planlayanlar için Karadağ’da gezilecek yerleri listelemek istedik. Böylece, Karadağ’da nereleri görmeli, nereye kaç gün ayırmalı gibi soruların cevaplarını alıp hızlıca gezinizi planlamaya geçebilirsiniz!

Budva Mogren Plajı, Karadağ

KARADAĞ GEZİLECEK YERLER

Karadağ’da gezilecek yerlerin başında hepimize bir şekilde tanıdık gelen Budva, körfezi ile ünlü Kotor, ona çok kısa mesafedeki Perast, yeni trendlerden Herceg Novi geliyor; ancak Karadağ’da görecekleriniz bundan daha fazlası. Seyahat sürenize göre planlayacağınız Karadağ rotasında görmeniz gereken yerleri biz kendi önerilerimize göre sıraladık, seçim size kalmış. 😊

#1 KOTOR:

Karadağ’ın sahil kasabası ve aynı zamanda Orta Çağ’dan günümüze uzanan merkezi Kotor, Karadağ’ın en sevdiğimiz yerleşimi diyebiliriz. Kotor’un 17. ve 18. yüzyıllarda Venedikliler tarafından yapılan şehir surları Kotor Körfezi’ni tepeden gören konumu ile şehrin en ikonik noktası. Orta Çağ dokulu daracık sokakları, yeşil panjurlu evleri ve otantik mekanları ile biraz da İtalyan kasabasında geziyormuş hissi veren Kotor’un UNESCO Dünya Mirası listesinde olduğunu da ekleyelim. Kotor’u gezmek için 1 gün yeter ama fotoğraf çekmeyi seviyorsanız ve biraz da Karadağ keyfi süreyim diyorsanız daha fazla zamana ihtiyacınız var demektir!

Detaylı Kotor Gezi Rehberi için: KOTOR GEZİLECEK YERLER

Kotor, Karadağ

#2 PERAST:

Karadağ’daki bir diğer favorimiz Kotor’a arabayla 15 dakika uzaklıktaki Perast oldu. Araç trafiğine kapalı küçücük bir kasaba burası; hatta o kadar küçük ki sadece tek bir caddesi var. Doğasını bir kenara alırsak, St. George ve Our Lady of the Rock adlı iki mini adasıyla ünlü. Üzerinde Meryem Ana’ya ithafen yapılan birer kilise olan adalar Karadağ’ın en güzel fotoğraflarından birini sunuyor. UNESCO koruması altındaki tatlı Perast, turistik bir yer olmadığı için Kotor’a ve Budva’ya kıyasla çok daha sakin bir yer. Tam kafa dinlemelik!

Detaylı Perast Gezi Rehberi için: PERAST GEZİLECEK YERLER

Perast, Karadağ

#3 BUDVA:

Budva; yerleşik Türk nüfusunun çok fazla olmasından ve Türklerin Budva’da yatırım yapmayı pek sevmesinden dolayı, Karadağ’da Kotor’dan daha çok duyduğumuz bir kasaba. Karadağ’ın en turistik bölgesi olmakla birlikte çarpık kentleşmeye neredeyse öncülük ettiği için geçmiş zaman referans edilerek antılan o güzelliği artık pek de söz konusu değil. Yine de old town bölgesi Stari Grad, bu çevredeki tatlı mekanlar ve tabii ki Adriyatik kıyısındaki plajlarını düşünerek, kendisi Karadağ gezisinin olmazsa olmazı ilan ediyoruz! Budva upuzun bir sahil şeridine sahip, haliyle plajları ile çok ünlü. Tüm bunların yanında gece hayatındaki iddiasını da atlamamak lazım tabii!

Detaylı Budva Gezi Rehberi için: BUDVA GEZİLECEK YERLER

#4 SVETI STEFAN:

Karadağ denince akla gelen manzaralardan biri Sveti Stefan adası; kendisi Kotor Körfezi ile beraber ülkenin en çok fotoğraflanan yeri. Budva’ya 15 dakika uzaklıktaki bu küçük ada, ince bir yol ile ana karaya bağlanıyor. Yüzyıllar önce de böyle bir özelliği olduğu için uzun süre savunma amaçlı kullanılmış ki bunu ada çevresindeki tarihi surları gördüğünüzde de anlayacaksınız. Sonraları balıkçı köyüne dönüşen, daha sonra terk edilen bu güzel ada günümüzde dünyanın en ünlü lüks otel zincirlerinden birine ait. Yani, otelde konaklamıyorsanız gidip gitmeniz maalesef mümkün değil. İyi haber; fotoğraf çekimi için adayı gören teras noktalarına gidebilir ya da adayı ana karaya bağlayan yoldaki plaja giderek aynı kıyıda yüzebilirsiniz. 😊

Sveti Stefan, Karadağ

#5 HERCEG NOVI:

Kotor ve Budva giderek popülerleşirken Karadağ’ın diğer noktaları da yavaş yavaş keşfedilmeye başlıyor. İşte Herceg Novi de bu gruba dahil. Bugüne dek pek öne çıkmamış ama artık Karadağ gezi planlarına kolayca dahil oluyor. Eğer bizim yaptığımız gibi Karadağ gezinize Hırvatistan’ı da dahil ederseniz, Herceg Novi’yi Kotor’dan Dubrovnik’e geçerken görebilirsiniz. Karadağ zaten ekonomik bir ülke ve Herceg Novi turistik bir yer olmadığı için daha da ucuz. Genellikle tekne turları için tercih ediliyor; konum olarak tekne gezileri için oldukça ideal ve rakamlar yemek dahil €20 civarında. Koşun!

Herceg Novi, Karadağ

#6 TIVAT:

Karadağ’ın karakterini doğasından alan sadeliğine biraz lüks, biraz da modernizm eklenince ortaya Tivat çıkıyor. Yazının başında ülkenin artık cruise turları için en popüler rotalardan biri olduğunu anlatmıştık; Tivat da Karadağ’ın yat turizmi ile ünlü olan kasabası. Özellikle de ülkenin geri kalanında hiç rastlamayacağınız şıklıkta ve eleganlıkta yapılan Porto Montenegro Yat Kulübü ile. Bir Kotor değil; ancak Tivat da kendine has marina yaşam stili ile geziyi başka bir noktaya taşıyor. Yatla gelmeniz şart değil; sokaklarını ve sahilini gezmek, Porto Montenegro’da bir yemek yemek ve Karadağ’ın başka bir yüzü ile tanışmak için günübirlik ziyaret edebilirsiniz.

Tivat, Karadağ

#7 PODGORICA:

Podgorica’nın bu listedeki yeri kendisinin başkentlik müessesesinden kaynaklı. 😊 Gerçekten de Karadağ’ı gezmek için geliyorsanız başkent Podgorica’yı gezmenize pek gerek yok. Evet, kendisi ülkenin merkezi ve bu sebeple hayatın aktığı yer. Ancak; bizim gibi kısıtlı zamanda gezdiğinizi düşünürsek, yukarıda saydığımız doğa harikalarını görmek yerine burada vakit kaybetmenizi hiç istemeyiz. Uçuşunuz Podgorica üzerinden olacaksa birkaç saatinizi mekan keşfinize ayırmak isabetli olur. Eğer, Dubrovnik’e ya da Kotor’a uçuyorsanız, üzgünüz, geçiniiizzz.

Podgorica Resurrection Katedrali

KARADAĞ UCUZ MU?

Bu sorunun cevabı bizi çok mutlu ediyor! Karadağ, Avrupa’da ve para birimi Euro olan bir ülke olmasına rağmen gerçekten çok çok ucuz bir ülke. Karadağ gezi maliyetine örnek verecek olursak, en pahalı yeri olan Kotor’da bile gecelik en fazla €25 ödeyerek sahil kıyısında bir pansiyonda veya evde kalabilirsiniz. Konaklama gerçekten çok uygun rakamlara çözülüyor. Konforlu bir otel arıyorsanız onu da €70’larda bulabilirsiniz ki bu rakam çoğu Avrupa ülkesinde düşük bir hizmet almaya eş gelir.

Yeme içme konusu daha da sevindirici! Yine Kotor’dan örnek vermeye devam edersek özellikle et yemeklerinin fiyatları Türkiye ile kıyasladığınızda oldukça makul kalıyor. Büfe ve lokanta tipi yerlerde €10-€12’ya koca bir tabak et yemeği yiyebilirsiniz, çok da ucuzunu bulmak mümkün. Konfor arttıkça rakamlar artıyor ama lüks bir restoranda da kişi başı €50 civarında ödenir.

KARADAĞ VİZE İSTİYOR MU?

Karadağ’ı neden bu kadar çok seviyoruz sorusuna bir cevap daha geliyor! Hayır, Karadağ Türklerden vize istemiyor. Uçuşunuzu Karadağ üzerinden yaptığınız sürece, Schengen vizeniz olmasa bile Karadağ’a gidebilirsiniz.

Perast, Karadağ

KARADAĞ GEZİ PLANI NASIL OLMALI?

Karadağ gezi planını yaparken iki önemli konu var; ilki uçuşunuzun nereye olduğu, ikincisi kaç gün ayırabileceğiniz.

Karadağ gezisi için en kısa yol Podgorica’ya ya da Kotor’a uçmak ve gezmek için havalimanından araç kiralamak. Ancak, bu bölgeye uçuş alternatifi çok olmadığı için ve biletler kampanyada alınmıyorsa genellikle yüksek olduğu için belki gezinizi Hırvatistan ile birleştirmek isteyebilirsiniz. Bunun için; Schengen vizenizle Dubrovnik’e uçabilir, kiralayacağınız araç ile Karadağ’a da geçebilirsiniz.

Karadağ gezisini Hırvatistan ile birleştirmek için Schengen vizesine ihtiyacınız olduğunu unutmayın. Hırvatistan Türklerden vize istiyor.

Yeri gelmişken;

DUBROVNİK GEZİLECEK YERLER VE DUBROVNİK GEZİ REHBERİ

Bizce Karadağ’ın hakkını vermek için en az 3 gün gerekiyor ki ülkenin doğası karşısında bu bile çok az. Kasabalar ve şehirler arası daha konforlu gezebilmek için araç kiralamanız gerek. Bu şekilde daha hızlı hareket edebilir, daha fazla yer görebilirsiniz. Eğer geziye Dubrovnik de eklenecekse, Karadağ planına en az 2 gün daha ekleyin deriz.

Karadağ Gezi Planı için önerimiz şöyle:

2 Gün: Kotor, Budva, Sveti Stefan, konaklama Kotor’da

3 Gün: Kotor, Kotor Körfezi Tekne Turu, Perast, Budva, Sveti Stefan, konaklama Kotor’da

4 Gün: Kotor, Kotor Körfezi Tekne Turu, Perast, Herceg Novi ya da Tivat, konaklama Kotor’da

5 Gün: Kotor, Kotor Körfezi Tekne Turu, Perast, Herceg Novi, Tivat, konaklama Kotor ve Herceg Novi’de

Karadağ gezi planı ile birlikte Karadağ Gezilecek Yerler yazımızın sonuna geldik. Karadağ ile ilgili tüm notlarımıza ve fotoğraflarımıza Instagram’da @nesemcelikkaya hesabından ulaşabilirsiniz. Bizi takip edin, birlikte gezelim!

Kotor, Karadağ