Karadağ’da nereler görülmeli? Karadağ’da gezilecek yerler nasıl planlanmalı? Tüm bunları özetlediğimiz Karadağ Gezi Rehberi’mize başlıyoruz! Avrupa’da ekonomik bir rota arayışındaysanız alternatifler arasında en iyisi bizce Karadağ! Burası dağlık manzaraları, tablo gibi körfezi ve Adriyatik Denizi’nin kıyısındaki plajları ile Balkanlar’daki favorilerimizden. Karadağ’ın Türklerden vize istememesi ve bütçe anlamında gerçekten makul bir ülke oluşu da diğer artıları.

Karadağ planı olanlar için gezi noktalarını ve en sevdiğimiz yerleri listelemek istedik. Böylece, Karadağ’da nereleri görmeli, nereye kaç gün ayırmalı gibi soruların cevaplarını alıp hızlıca gezinizi planlayabilirsiniz!

KARADAĞ GEZİLECEK YERLER

Karadağ’da gezilecek yerlerin başında Budva, Kotor, Perast ve Herceg Novi var. Ancak, Karadağ’da görecekleriniz bundan daha fazlası. Seyahat sürenize göre planlayacağınız Karadağ rotasında görmeniz gereken yerleri biz kendi önerilerimize göre sıraladık.

1. KOTOR:

Karadağ’ın sahil kasabası ve Orta Çağ merkezi olan Kotor, Karadağ’ın en sevdiğimiz yerleşimi. Kotor’un 17. ve 18. yüzyıllarda Venedikliler tarafından yapılan şehir surları Kotor Körfezi’ni tepeden gören konumu ile şehrin en ikonik noktası. Orta Çağ dokulu daracık sokakları, yeşil panjurlu evleri ve otantik mekanları ile biraz da İtalyan kasabası hissi veriyor.

Kotor’un ayrıca UNESCO Dünya Mirası listesinde olduğunu da ekleyelim. Kotor’u gezmek için 1 gün yeter. Ancak, fotoğraf çekmeyi seviyorsanız ve daha sakin tempoda gezecekseniz bu süreyi uzatmak iyi olur.

Detaylı Kotor Gezi Rehberi için: KOTOR GEZİLECEK YERLER

2. PERAST:

Karadağ’daki bir diğer favorimiz Kotor’a arabayla 15 dakika uzaklıktaki Perast oldu. Araç trafiğine kapalı küçücük bir kasaba burası. Hatta, o kadar küçük ki sadece tek bir caddesi var. Doğasını bir kenara alırsak, St. George ve Our Lady of the Rock adlı iki mini adasıyla ünlü.

Üzerinde Meryem Ana’ya ithafen yapılan birer kilise olan adalar Karadağ’ın en güzel fotoğraf açılarından. UNESCO koruması altındaki tatlı Perast, çok turistik bir yer değil. O yüzden de Kotor’a ve Budva’ya kıyasla çok daha sakin bir yer. Tam kafa dinlemelik!

Detaylı Perast Gezi Rehberi için: PERAST GEZİLECEK YERLER

3. BUDVA:

Budva; yerleşik Türk nüfusunun çok fazla olmasından dolayı, Karadağ’da Kotor’dan daha çok duyduğumuz bir kasaba. Karadağ’ın en turistik bölgesi. Ancak, dokusu Kotor kadar korunmuş diyemeyiz. Yine de old town bölgesi Stari Grad’da gezmek keyifli bizce. Budva upuzun bir sahil şeridine sahip, haliyle plajları ile çok ünlü. Tüm bunların yanında gece hayatındaki iddiasını da atlamamak lazım tabii!

Detaylı Budva Gezi Rehberi için: BUDVA GEZİLECEK YERLER

4. SVETI STEFAN:

Karadağ denince akla gelen manzaralardan biri Sveti Stefan adası. Kendisi Kotor Körfezi ile beraber ülkenin en çok fotoğraflanan yeri. Budva’ya 15 dakika uzaklıktaki bu küçük ada, ince bir yol ile ana karaya bağlanıyor. Yüzyıllar önce de böyle bir özelliği olduğu için uzun süre savunma amaçlı kullanılmış. Zaten bunu da ada çevresindeki tarihi surları gördüğünüzde anlayacaksınız.

Bir dönem balıkçı köyü olan, daha sonra da terk edilen bu güzel ada günümüzde dünyanın en ünlü lüks otel zincirlerinden birine ait. Yani, otelde konaklamıyorsanız adaya gitmek maalesef mümkün değil. Fotoğraf çekimi için adayı gören teras noktalarına gidebilirsiniz. Adayı ana karaya bağlayan plajlar da aklınızda olsun.

5. HERCEG NOVI:

Kotor ve Budva giderek popülerleşirken Karadağ’ın diğer noktaları da yavaş yavaş keşfedilmeye başlıyor. İşte Herceg Novi de bu gruba dahil. Bugüne dek pek öne çıkmamış ama artık Karadağ gezi planlarına kolayca dahil oluyor.

Karadağ zaten ekonomik bir ülke ve Herceg Novi turistik bir yer olmadığı için daha da ucuz. Genellikle tekne turları için tercih ediliyor. Konum olarak tekne gezileri için oldukça ideal ve turların fiyatları da oldukça makul.

6. TIVAT:

Karadağ’ın karakterini doğasından alan sadeliğine biraz lüks, biraz da modernizm eklenince ortaya Tivat çıkıyor. Yazının başında ülkenin artık cruise turları için en popüler rotalardan biri olduğunu anlatmıştık. İşte, Tivat da Karadağ’ın yat turizmi ile ünlü olan kasabası. Özellikle de ülkenin geri kalanında hiç rastlamayacağınız şıklıkta yapılan Porto Montenegro Yat Kulübü ile.

Bir Kotor değil. Ancak, Tivat da kendine has marina yaşam stili ile geziyi başka bir noktaya taşıyor. Sokaklarını ve sahilini gezmek, Porto Montenegro’da bir yemek yemek ve Karadağ’ın başka bir yüzü ile tanışmak için günübirlik ziyaret edebilirsiniz.

7. PODGORICA:

Podgorica’nın bu listedeki yeri kendisinin başkentlik müessesesinden kaynaklı. Gerçekten de başkent Podgorica’yı gezmeden de bu geziyi sonlandırabilirsiniz. Evet, kendisi ülkenin merkezi ve bu sebeple hayatın aktığı yer. Ancak; kısıtlı zamanda gezdiğinizi düşünürsek, burada vakit kaybetmenizi hiç istemeyiz.

Uçuşunuz Podgorica üzerinden olacaksa birkaç saatinizi mekan keşfinize ayırmak isabetli olur. Eğer, Dubrovnik’e ya da Kotor’a uçuyorsanız, pas geçin deriz.

KOTOR’DA NEREDE KALINIR

En merak edilen başlıklardan biri olan konaklama ile Kotor Gezi Rehberi’mize başlıyoruz. Biz Karadağ gezimizin tamamında Kotor’da konakladık. Zaten, tarihi ve kültürel bir gezi yapmak istiyorsanız Kotor’da kalmak en mantıklısı. Deniz tatili için geliyorsanız o zaman Budva, marina çevresinde kalmak isterseniz Tivat, sakin bir kasaba konaklaması istiyorsanız Perast’ı değerlendirebilirsiniz.

Karadağ’ın genelinde apart gibi işletilen ev konaklamaları çok yaygın. Üstelik, çok da ekonomik oluyorlar. Bizim tercihimiz Guesthouse Anita oldu. Kotor’dan Dobrota’ya giden sahil üzerinde bir ev. Hem ekonomik bir seçenekti hem de çok rahattı. Sakin bir ortamı var ve çevresinde araba için ücretsiz park yeri de oluyor. O yüzden, bu evde konaklamayı kesinlikle tavsiye ederiz. Ayrıca, Kotor’a mesafesi de 1 km kadar.

KARADAĞ UCUZ MU?

Bu sorunun cevabı bizi çok mutlu ediyor! Karadağ, Avrupa’da ve para birimi Euro olan bir ülke olmasına rağmen gerçekten ucuz bir ülke. Karadağ gezi maliyetine örnek vermek için birkaç kalemi özetleyelim. Örneğin; en pahalı yeri olan Kotor’da, sezon dışında gecelik en fazla €30 ödeyerek sahil kıyısında bir pansiyonda veya evde kalabilirsiniz. Konforlu bir otel arıyorsanız onu da €70’larda bulabilirsiniz ki bu rakam çoğu Avrupa ülkesinde düşük bir hizmet almaya eş gelir. Sezonda rakamlar biraz daha artıyor.

Yeme içme konusu da sevindirici! Yine Kotor’dan örnek vermeye devam edersek özellikle et yemeklerinin fiyatları Türkiye ile kıyasladığınızda oldukça makul. Büfe ve lokantalarda koca bir tabak et yemeği €13-€16’ya, en lüks restoranda ise kişi başı rakam ortalama €55 civarı.

KARADAĞ VİZE İSTİYOR MU?

Karadağ’ı neden bu kadar çok seviyoruz sorusuna bir cevap daha geliyor! Hayır, Karadağ Türklerden vize istemiyor. Uçuşunuzu Karadağ üzerinden yaptığınız sürece, Schengen vizeniz olmasa bile Karadağ’a gidebilirsiniz.

KARADAĞ ROTA PLANI NASIL OLMALI?

Gezi planını yaparken iki önemli konu var; ilki uçuşunuzun nereye olduğu, ikincisi kaç gün ayırabileceğiniz.

Karadağ gezisi için en kısa yol Podgorica’ya ya da Kotor’a uçmak. Gezi için ise en ideali havalimanından araç kiralamak. Ancak, bu bölgeye uçuş alternatifi çok değil. Ayrıca, biletler kampanyada alınmıyorsa genellikle yüksek oluyor. O yüzden, belki gezinizi Hırvatistan ile birleştirmek isteyebilirsiniz. Bunun için; Schengen vizenizle Dubrovnik’e uçabilir, kiralayacağınız araç ile Karadağ’a da geçebilirsiniz.

Karadağ gezisini Hırvatistan ile birleştirmek için Schengen vizesine ihtiyacınız olduğunu unutmayın. Hırvatistan Türklerden vize istiyor. Karadağ ise vizesiz.

Yeri gelmişken;

DUBROVNİK GEZİLECEK YERLER VE DUBROVNİK GEZİ REHBERİ

Bizce Karadağ’ın hakkını vermek için en az 3 gün gerekiyor. Hatta, bizce ülkenin doğası karşısında bu bile çok az. Araç kiralarsanız daha hızlı hareket eder, daha fazla yer görürsünüz. Eğer geziye Dubrovnik de eklenecekse, Karadağ planına en az 2 gün daha ekleyin deriz.

Karadağ Gezi Planı için önerimiz şöyle:

2 Gün: Kotor, Budva, Sveti Stefan, konaklama Kotor’da

3 Gün: Kotor, Kotor Körfezi Tekne Turu, Perast, Budva, Sveti Stefan, konaklama Kotor’da

4 Gün: Kotor, Kotor Körfezi Tekne Turu, Perast, Herceg Novi ya da Tivat, konaklama Kotor’da

5 Gün: Kotor, Kotor Körfezi Tekne Turu, Perast, Herceg Novi, Tivat, konaklama Kotor ve Herceg Novi’de

Karadağ gezi planı ile birlikte Karadağ Gezilecek Yerler ve Karadağ Gezi Rehberi yazımızın sonuna geldik. Karadağ ile ilgili tüm notlarımıza ve fotoğraflarımıza Instagram’da @nesemcelikkaya hesabından ulaşabilirsiniz. Bizi takip edin, birlikte gezelim!