Budva’da denize girilecek 8 yer ile Budva plajları yazımıza hoş geldiniz! Adritayik’in en eski yerleşimlerinden biri olan Budva, en çok Adriyatik kıyısı boyunca uzanan plajları ile anılıyor. Yüzyıllar boyunca dalgaların hareketi ile şekillenen sahil şeridi, Budva’ya farklı özelliklerde birçok koy kazandırmış. Pırıl pırıl turkuaz kıyılar, dağ ve orman manzarası ile çevrili plajlar Budva Rivierası sevilmesindeki en önemli nedenler! Peki, Budva’da deniz tatili planına hangi plajlar eklenmeli?

Deniz keyfini doğayla birleştiren Budva Riverası, 35 km uzunluğundaki sahili ve 17 plajı ile Karadağ’da deniz tatilinin merkezi. Muhtemelen hepsini tek tek görme şansınız olmayacağı için biz en güzel Budva plajlarını listelemek istedik. Karadağ ve Budva rotanızı çıkarırken plajlara göz atmayı unutmayın! Çünkü, yüzmediğiniz bir Budva gezisi düşünülemez!

Başlamadan Önce: Karadağ gezinizde konaklama noktanızı henüz seçmediyseniz, bir öneri de bizden gelsin! Biz Kotor’da bu apartta kalmıştık. Arabamız için otopark alanı vardı ve ortamı da çok sakindi. Özellikle arabalı bir rota yapacaksanız bu evi kesinlikle öneririz. Puanı da oldukça iyi zaten. Biz çok rahat etmiştik.

EN GÜZEL BUDVA PLAJLARI

Budva’da denize girilecek yerler arasında 17 plaj var. Plajların bazıları merkezde yer alırken bazıları için Budva eski şehir merkezinden biraz uzaklaşmanız gerekecek. O yüzden, listenize aldığınız plajlara rahatça ulaşabilmeniz için araba kiralamak iyi olacaktır. Böylece, dolaşırken vakit kaybetmezsiniz.

1. Mogren Plajı:

Budva’nın mavi bayraklı plajlarından biri olan Mogren, birbirine bir tünel ile bağlı iki plajdan oluşuyor. Plaja Stari Grad’dan gidilen bir patika yoldan ulaşıyorsunuz. Aradaki mesafe 150 m kadar olduğu için yürüyerek rahatça gidilebiliyor, bu yüzden de en popüler seçeneklerden biri. Mogren Plajı’na gitmeyi Stari Grad turu ile birleştirebilirsiniz; ancak öğleden sonra kalabalıklaşmaya başladığını unutmayın.

Kumu çakıllı, doğası oldukça güzel. Şemsiye ve 2 şezlong için ücret alınıyor. Ayrıca, tekne ulaşımı da olan bir plaj. Bunun yanı sıra buradaki teknelerle açığında ve çevresindeki kayalık alanlarda dalış aktivitesi de yapılabiliyor.

2. Sveti Nikola Adası: 

Stari Grad’dan Adriyatik’e baktığınızda Sveti Nikola Adası’nı göreceksiniz. Burası Budva’nın Hawaii’siymiş. Budva’nın Slovenska Plajı’ndan 1 km mesafede olan 2 km uzunluğunda küçük bir yer. Ancak, Budva’nın deniz tatili konusunda oldukça popüler bir noktası.

Adaya Slovenska Plajı’ndan sıklıkla kalkan ücretli tekne ve botlarla geçilebiliyor. Gittiğiniz tekne ya da bot ile geri döneceksiniz. Girişi ücretsiz.

Adanın bir bölümü özel bir şirket tarafından işletildiği için organize plajı, kafesi var. Ama sanıyoruz ki tropik görünümünden dolayı Hawaii lakabını almış; çünkü plajı taşlık ve çakıllı. Yani, adaya ve plajına gitmek gibi bir düşünceniz varsa deniz ayakkabınızın yanınızda olması iyi olur. Bitki örtüsü ve hayvan çeşitliliği açısından çok zengin bir yer. O yüzden, burada vakit geçirmek oldukça keyifli.

3. Slovenska Plajı:

Budva, bir dönem Slovenyalıların uğrak tatil rotasıymış. Yani, bu plaj da adını buradan alıyor. Konumu Stari Grad’da olduğu için ulaşması çok rahat. Kumluk bir sahili, plajında da farklı kafe seçenekleri var. Şezlongları bu kafelerden beğendiğiniz birine giderek kiralayabilirsiniz.

Büyük bir plaj olduğundan sıkça tercih ediliyor. Bu nedenle, erken gitmekte fayda var. Slovenska Plajı’nın bir diğer özelliği de burada su sporları aktivitelerinin de yapılabiliyor oluşu. Plajdaki bazı işletmeler ailelere, bazıları gençlere hitap ediyor. Evcil hayvanınızla geziyorsanız, kabul eden işletmeler de var. Kumu ve denizin dibi çakıllı olduğu için deniz ayakkabınızı yanınıza almayı unutmayın.

4. Jaz Beach:

Karadağ sahilinin en büyük üç plajından biri olan Jaz Beach, Budva’nın merkezine 2,5 km mesafede. Plajı çakıllı, denizi ilerledikçe kumlu, etrafı tepelerle çevrili. Turkuaz bir kıyıya sahip olduğu için Budva’nın en sevilen deniz rotalarından. Organize bir plaj, o yüzden işletme konusunda sorun olmuyor.

Bu arada, Jaz Beach’in bir bölümü çıplaklar plajı olarak hizmet veriyor. Ayrıca, Budva’da kamp atmak isteyenlerin ve sırt çantalıların da tercih ettiği bir yer. Plaj tamamen koruma altında ve 2015’te Lonely Planet tarafından Avrupa’nın en iyi plajı seçilmiş.

5. Becici Beach:

Budva’nın küçük kasabalarından Becici’de bulunan bu plaj, Stari Grad’a 4,5 km mesafede. Becici Beach de Karadağ’ın en uzun plajları arasında, 2 km boyunca uzanan bir sahili ve çok temiz bir kıyısı var. Uzun yıllar önce Altın Palmiye ödülü bile almış.

Oldukça geniş bir şezlong alanı var ve yer bulması çok rahat. Becici aynı zamanda bir tatil kasabası. Bu nedenle, plaj çevresinde çok sayıda konaklama imkanı ve restoran da bulabilirsiniz. Ancak, burada Kotor’un ve Budva’nın tarihi silüetini bulmayı beklemeyin deriz. Çevredeki oteller oldukça modern yapıya sahip.

6. Kamenovo Beach:

Turkuaz rengi ile Budva’nın en güzel plajlarından biri. Kamenovo Plajı’na Becici’den geçen bir tünelle ya da Petrovac’a giden yol üzerinden ulaşmak mümkün. Etrafı tepe ve orman manzarası ile çevrili olan plajda kafe ve restoran seçenekleri var. Ayrıca, gün batımı için de oldukça ideal.

Plajı ve denizi kum, denizin girişi turkuaz, devamı lacivert. İşletmelerden şemsiye ve şezlong kiralanabiliyor. Bizce sakin bir ortam arayanlar için ideal. Hem de yılın çoğu günü güneş aldığı için deniz tatili sezonu uzun. Stari Grad’a 6,5 km mesafede, Becici ve Przno arasında.

7. Sveti Stefan Halk Plajı:

Eskiden bir balıkçı köyü olan Sveti Stefan Adası, Karadağ’ın en gösterişli noktası olarak artık lüks bir otel zincirine ait. Adaya giriş sadece otel müşterilerine özel. Bu yüzden de Karadağ geziniz esnasında burayı gezemeyeceksiniz. İyi haber ise şöyle ki adaya giden yolun iki yanı da plaj olarak değerlendiriliyor.

Yolun sağ tarafında otele ait olan Milocer Beach, sol yanında ise halk plajı var. Milocer Beach’e giriş ücretli, halk plajı ise ücretsiz. Sveti Stefan Adası’nı karşınıza alıp turkuaz kıyısında yüzmek isterseniz halk plajı tarafına geçin. Arabayla gidecekler için otopark mevcut. Ayrıca, şezlong ve şemsiye kiralanabiliyor. Yeme içme konusunda hizmet alacağınız kafeler de var.

8. Lucice Plajı:

Karadağ’daki favori plajımız hiç şüphesiz Petrovac. Budva eski şehir merkezine 20 km uzaklıkta olan bu plaj, Budva Rivierası’nın en çok tercih edilen deniz rotalarından. Çok da haklılar! Her ne kadar 600 m’lik küçük bir plaj da olsa, bol yeşilli tepelerle çevrili doğası ile insanı kendine çekmeyi başarıyor. Petrovac plajının bir diğer özelliği de Katic ve Sveti Nedjela adacıklarını tam karşıdan görmesi.

Petrovac aynı zamanda bir tatil kasabası. O yüzden de plajın çevresinde restoranlar, kafeler ve hediyelik eşya dükkanları bol. Yaz aylarında biraz kalabalık olabiliyor ama o durumda bile son derece huzurlu.

Petrovac plajı ile birlikte Budva Plajları ve Budva’da Denize Girilecek Yerler yazımızın sonuna geldik. Karadağ ve Budva ile ilgili tüm gezi notlarımıza ve fotoğraflarımıza Instagram’da @nesemcelikkaya hesabından ulaşabilirsiniz. Bizi takip edin, birlikte gezelim!

Diğer Karadağ yazılarımız:

EN GÜZEL KARADAĞ PLAJLARI – HERCEG NOVI, PERAST, TİVAT, BUDVA

PERAST GEZİLECEK YERLER VE PERAST GEZİ REHBERİ

BUDVA GEZİ REHBERİ – BUDVA GEZİLECEK YERLER

KOTOR GEZİLECEK YERLER – KOTOR GEZİ REHBERİ

KARADAĞ GEZİ REHBERİ: GÖRMENİZ GEREKEN 7 YER