Budva; Adriyatik kıyısındaki konumu, tarihi eski şehir bölgesi, plajları ve gece hayatı ile Karadağ’ın turizm merkezi. 2500 yıllık bir geçmişi var, Adriyatik’in en eski yerleşimlerinden biri. Sahil şeridine Budva Rivierası deniyor; rivieranın bol plajlı, adacıklar manzaralı ve sıcak iklimli özellikleri burayı sadece Karadağ’ın değil, Balkanlar’ın da en sevilen deniz tatili rotalarından biri haline getiriyor. Budva, aynı zamanda Türkler için de uzun yıllardır gözde noktalardan. Gezi esnasında çok fazla Türk işletmeye ve Türk inşaat firmalarının yatırımlarına denk geleceğinizden şüphemiz yok.

Her ne kadar çarpık kentleşme konusunda çağ atlamış olsa da Budva, eski şehir bölgesi dikkate alındığında, gezilip görülecek yerler açısından oldukça zengin bir mimariye sahip. Roma dönemine uzanan tarihi, sonrasında da uzun süre devam eden Bizans, Sırp, Venedik ve Habsburg yönetimleri ve tabii ki bir liman şehri oluşu, Budva’yı bu coğrafyada kültürel ve tarihi açıdan önemli bir noktaya taşımış. 2006 yılında Yugoslavya’nın bölünmesiyle Karadağ bağımsızlığını kazanınca, Budva’nın ülkenin en önemli turizm noktası olarak gelişmesi de kaçınılmaz olmuş. Kendisi bizim Karadağ’daki favorimiz değil; ancak buraya kadar gelmişken görmemek de olmaz. Özellikle de Adriyatik kıyısındaki plajları söz konusu olduğunda!

Budva Old Town

BUDVA GEZİLECEK YERLER

Budva’ya yolu düşecekler için eski şehir merkezinde yürüyerek gezilecek bir gezilecek yerler listesi hazırladık. Aracınızı park ettikten sonra istikamet Stari Grad, listeyi takip ederek Budva’daki gezinizi birkaç saat içinde tamamlayabilirsiniz. Geri kalan zaman da plajlar için kalsın!

#1 Stari Grad:

Budva’nın şehir surlarıyla çevrili eski şehir bölgesi Stari Grad, buradaki gezinin olmazsa olmazı ki zaten Budva’da göreceğiniz çoğu mimari de Stari Grad sokaklarından bulunuyor. Sabahtan geceye dek hiç bitmeyen turist kalabılığını saymazsak 😊 oldukça tatlı bir yer. Arnavut kaldırımlı daracık sokakları, taş evleri ve sahile çıkan mini geçitleriyle aslında Dubrovnik’in yokuşsuz versiyonu diyebiliriz. Merkez bölümü hayli kalabalık oluyor, bu nedenle rahat gezmek için erken saatte gelmekte fayda var. Stari Grad sokakları hediyelikçi anlamında da oldukça zengin, Budva’da alışveriş konusu burada şekilleniyor.

#2 Budva Arkeoloji Müzesi:

Gittiğiniz herhangi bir yerde müze gezmeyi seviyorsanız, Budva Arkeoloji Müzesi de aklınızda olsun. Üç katlı tarihi bir binada, Budva ve çevresinden çıkarılan arkeolojik eserlerle oluşturulmuş. Koleksiyon içerisinde Roma, Yunan, Slav dönemlerine ait 2.500’ün üzerinde parça yer alıyor, Budva tarihini anlamak için hızlı bir turla dolaşabilirsiniz. Pazartesi günleri kapalı. Yaz döneminde 09:00 – 22:00 arası, kış döneminde 08:00 – 20:00 arası, Cumartesi ve Pazar günleri 14:00 – 22:00 arası açık. Giriş ücreti kişi başı €2. 

Adres: 11 Petra, Petrovića, Budva

Citadel Girişi, Budva

#3 St. Ivan Kilisesi:

7. yüzyıldan kalma bir kilisenin kalıntıları üzerine 15. yüzyılda yapılan St. Ivan Kilisesi, eski şehir bölgesinde göreceğiniz ilk yerlerden. Aynı zamanda St. John Kilisesi olarak da geçiyor. Genel olarak Gotik bir stili var, görünen saat kulesi daha sonra, 19. yüzyılda eklenmiş. Kilisenin içindeki Venedik ekolüne ait resim ve duvar resimlerini de inceleyebilirsiniz.

St. Ivan Kilisesi, Budva

#4 Budva Citadel:

Stari Grad’in şehir surları içine kurulduğundan bahsetmiştik, bu bölge Citadel olarak geçiyor. Citadel’i Budva Kalesi olarak da düşünebilirsiniz. Adriyatik manzarası ile birleşen konumu bizce en güzel yanı; çünkü aynı zamanda çok iyi bir fotoğraf çekim noktası. Yunan akropolü kalıntılarının üzerine Avusturya döneminde yapıldığı düşünülüyor, uzun süre savunma amaçlı kullanılmış. Citadel’e giriş ücreti €3,5. Tarihi yapının içerisinde kafe, restoran ve kütüphaneden oluşan bir müze var. Mayıs – Ekim arası 09:00’dan gece yarısına dek, Kasım – Nisan arası 09:00 – 17:00 arası açık.

#5 Budva Holy Trinity Kilisesi:

Budva’nın medeniyetler geçmişi çok zengin olduğundan şehirde birçok dini mimari bulunuyor. Onlardan biri de Stari Grad içindeki Holy Trinity Kilisesi. Burası da Venedik devletinin çöküşünün ardından hakimiyeti devralan Avusturyalılar tarafından yapılmış, 1804 yılında tamamlanmış. Pembe taşlı çizgili dış cephesi, kutsal üçlemeyi anlatan mozaikleri ve iç mekandaki duvar resimleri ile Ortodoks mezhebi için ayrı bir değeri var.

Holy Tirinity Kilisesi, Budva

#6 Budva Santa Maria in Punta Kilisesi:

Karadağ’ın en eski dini yapılarından biri olan Santa Maria in Punta, kilisenin de içinde olduğu bir manastırdan oluşuyor. İçindeki Latince bir yazıta göre tarihi 840 yılına uzanıyor. Benediktinler tarafından yapılan bu manastırın içinde çok sayıda mezar ve yazıt, farklı amaçlarla kullanılan yapılar ve kilise bulunuyor. Bir zamanlar Budva’nın ilk okulu, daha sonra ise arkeolojik eserlerin sergilendiği bir müze olarak kullanılmış olsa da günümüzde özel etkinlik, konser ve davetler için hizmet veriyor. 

Santa Maria Manastırı, Budva

#7 Budva Saint Sava Kilisesi:

Santa Maria in Punta Kilisesi ve Manastırı’nın hemen önündeki küçük kilise de Saint Sava Kilisesi. Şehir surlarının üzerinde yer alan bu mini kilise 14.yüzyılda yapılmış. Doğal olaylardan çok fazla zarar gördüğü için zaman içinde bir hayli yıpranmış. Genellikle ziyarete kapalı ama Adriyatik manzaralı olduğu için muhtemelen dikkatinizi çekecektir. İyi fotoğraflaarr!

Saint Sava Kilisesi, Budva

#8 Sveti Nikola Adası: 

Stari Grad’dan Adriyatik’e baktığınızda Sveti Nikola Adası’nı göreceksiniz. Buraya Budva’nın Hawaii’si deniyor. Budva’nın Slovenska Plajı’ndan 1 km mesafede olan 2 km uzunluğunda küçük bir yer, ancak Budva’nın deniz tatili konusunda oldukça popüler bir noktası. Adaya Slovenska Plajı’ndan sıklıkla kalkan tekne ve botlarla geçilebiliyor, aynı tekne ile gidip döneceğiniz için biletinizi gidiş – dönüş almayı unutmayın. Girişi ücretsiz.

Aslında yazımızın plajlar bölümünde olması daha doğru olurdu ama Stari Grad gezisi esnasında göreceğiniz için bu bölümde anlatalım istedik. Adanın bir bölümü özel bir şirket tarafından işletildiği için organize plajı, kafesi var. Ama sanıyoruz ki tropik görünümünden dolayı Hawaii lakabını almış; çünkü plajı taşlık ve çakıllı. 😊 Yani, adaya ve plajına gitmek gibi bir düşünceniz varsa deniz ayakkabınız olması iyi olur. Bitki örtüsü ve hayvan çeşitliliği açısından çok zengin bir ada, burada vakit geçirmek oldukça keyifli.

Sveti Nikola, Budva

#9  Sveti Stefan Adası:

Karadağ denince akla gelen manzaralardan biri Sveti Stefan adası; kendisi Kotor Körfezi ile beraber ülkenin en çok fotoğraflanan yeri. Budva’ya 15 dakika uzaklıktaki bu küçük ada, ince bir yol ile ana karaya bağlanıyor. Yüzyıllar önce de böyle bir özelliği olduğu için uzun süre savunma amaçlı kullanılmış ki bunu ada çevresindeki tarihi surları gördüğünüzde de anlayacaksınız. Sonraları balıkçı köyüne dönüşen, daha sonra terk edilen bu güzel ada günümüzde dünyanın en ünlü lüks otel zincirlerinden birine ait. Yani, otelde konaklamıyorsanız gidip gitmeniz maalesef mümkün değil. İyi haber; fotoğraf çekimi için adayı gören teras noktalarına gidebilir ya da adayı ana karaya bağlayan yoldaki plaja giderek aynı kıyıda yüzebilirsiniz. Karadağ geziniz araç kiraladıysanız, Sveti Stefan’ı da listeye ekleyin.

Sveti Stefan Adası, Karadağ

BUDVA PLAJLARI

Söz konusu deniz tatili olduğunda Ege plajlarını hep ayrı bir yere koyarız. Karadağ’ı gezdikten sonra zirveye yeni bir yer daha ekledik; tabii ki Adriyatik plajları! Aşağıda, Budva’nın kolayca ulaşabileceğiniz plajlarını listeledik. Sonuçta, yüzmediğimiz bir Budva gezisi düşünülemezdi. 😊

#1 Mogren Plajı:

Budva’nın mavi bayraklı plajlarından biri olan Mogren, birbirine bir tünel ile bağlı iki plajdan oluşuyor. Plaja Stari Grad’dan gidilen bir patika yoldan ulaşıyorsunuz. Kumu çakıllı, doğası oldukça güzel. Buraya teknelerle de geliniyor.

Mogren Beach, Budva

#2 Slovenska Plajı:

Budva, bir dönem Slovenyalıların uğrak tatil rotasıymış; plaj da adını buradan alıyor. Konumu Stari Grad’da olduğu için ulaşması çok rahat. Kumluk bir sahili var, plajında da farklı kafe seçenekleri var. Şezlongları bu kafelerden beğendiğiniz birine giderek kiralayabilirsiniz.

Slovenska Beach, Budva

#3 Jaz Beach:

Karadağ sahilinin en büyük üç plajından biri olan Jaz Beach, Budva’nın merkezine 2,5 km mesafede. Plajı çakıllı, denizi kumlu. Organize bir plaj, o yüzden işletme konusunda sorun olmuyor. Budva’da kamp atmak isteyenlerin de tercih ettiği bir yer. Jaz Beach, 2015’te Lonely Planet tarafından Avrupa’nın en iyi plajı seçilmiş.

#4 Becici Beach:

Budva’nın küçük kasabalarından Becici’de bulunan bu plaj, Stari Grad’a 4,5 km mesafede. Becici Beach de Karadağ’ın en uzun plajları arasında, 2 km boyunca uzanan bir sahili var. Oldukça geniş bir şezlong alanı bulunuyor, yer bulması çok rahat.

Mogren Beach, Budva

#5 Kamenovo Beach:

Turkuaz rengi ile Budva’nın en güzel plajlarından biri. Kamenovo Plajı’na Becici’den geçen bir tünelle ya da otoyol üzerinden ulaşmak mümkün. Etrafı tepe ve orman manzarası ile çevrili olan plajda kafe ve restoran seçenekleri var, günbatımı için de oldukça ideal. Stari Grad’a 6,5 km mesafede.

#6 Sveti Stefan Halk Plajı:

Sveti Stefan Adası’nın lüks otel zincirine ait olduğunu belirtmiştik; adaya giden yolun iki yanı da plaj olarak değerlendiriliyor. Yolun sağ tarafında otele ait olan Milocer Beach, sol yanında ise halk plajı var. Milocer Beach’e giriş €70, halk plajı ücretsiz. 😊

Sveti Stefan’ın Sol Tarafı Halk Plajı

#7 Petrovac Plajı:

Karadağ’daki favori plajımız hiç şüphesiz Petrovac. Aslında Budva ile pek ilgisi yok; çünkü merkezine 20 km uzaklıkta. Yine de bu listeye eklemek istedik, bu güzelliği kaçırmanızı asla istemeyiz! Petrovac’ın çok tatlı bir kasaba olmasının yanında, küçük de olsa doğanın içinde kalmış, tatlı bir plajı var. Yaz aylarında biraz kalabalık olabiliyor ama o durumda bile son derece huzurlu.

Petrovac Beach, Budva

BUDVA KONAKLAMA

Karadağ’da konaklama için önerimiz Kotor; ancak Budva’da daha uzun zaman geçirmeyi planlıyorsanız öncelikle Stari Grad’da bulunan otellere bakmanızı tavsiye ederiz. Stari Grad içindeki butik oteller ve pansiyonlar, geziyi daha keyifli bir hale getirecektir; çünkü sabahtan akşama dek hareketli bir bölge. Gece hayatı açısından da oldukça fazla seçenek sunuyor.

Daha konforlu alternatifler için Budva’nın yeni şehir bölgesine göz atabilirsiniz. Büyük oteller yeni şehirde yer alıyor, yeni şehir merkezinin çevresi mekan, market ve alışveriş konusunda da zengin bir bölge. Yeni şehirden eski şehir bölgesi Stari Grad’a yürüyerek ortalama 20 dakikada ulaşabilirsiniz. Budva’ya araçla geliyorsanız, yine yeni şehirdeki ara sokaklar ücretsiz otopark konusunda daha avantajlı.

Bu arada, Airbnb ile ilk kez konaklayacaklar için 130 TL indirim sağlayan üye olma linkimizi buraya bırakıyoruz. Siz indirimli rezervasyon yaparken biz de kredi kazanıyoruz, böylece hep birlikte ekonomik geziyoruz. Budva konaklama önerileri ile birlikte Budva Gezi Rehberi’mizin sonuna geldik. Budva ve Karadağ ile ilgili tüm gezi notlarımıza ve fotoğraflarımıza Instagram’da @nesemcelikkaya hesabından ulaşabilirsiniz. Bizi takip edin, birlikte gezelim!

Bu gezinin diğer yazıları:

PERAST GEZİLECEK YERLER VE PERAST GEZİ REHBERİ

KOTOR GEZİLECEK YERLER – KOTOR GEZİ REHBERİ

Babaluu Bar, Budva