Adriyatik kıyıları ile ilk karşılaşmam çok yakın bir arkadaşımın kendine Dubrovnik bileti alıp sonrasında Karadağ’a geçmesi ve o zamanki moda blogunda burada çektiği birbirinden güzel fotoğrafları yayınlaması ile gerçekleşti. Fotoğraflarına bakarak bile çok sevdiğimiz bu iki rotayı bir arada görmek için biz de hemen kolları sıvadık ve uygun fiyatlı biletlerimizi bulur bulmaz yola koyulduk.

Yoldabiblog ile birlikte yaptığımız bu harika gezi için planımızda Dubrovnik’i ve Karadağ’da belirlediğimiz yerleri gezmek vardı. Bu yüzden, gidiş dönüş uçak biletlerimizi Dubrovnik’e aldık ve Karadağ tarafı için de Dubrovnik’ten araba kiraladık. Rotamızın ilk durağına Dubrovnik’te başlamak pek güzel oldu. Lafı uzatmadan Dubrovnik’te Gezilecek Yerler yazımızı gururla sunuyoruz. 🙂

Dubrovnik Hakkında Bilgiler

Adriyatik kıyısındaki Dubrovnik; doğal güzellikleri, tarihi dokusu ve masmavi kıyıları ile Hırvatistan’ın en popüler ve en turistik şehirlerinden biri. Böyle olması da çok şaşırtmıyor aslında; insanı tarihi bir ana ışınlayan Old Town sokakları, güneşin altında ışıldayan çok çok iyi korunmuş Gotik ve Barok yapıları, nostaljik taş evleri ve Azur mavisi kıyıları ile Dubrovnik, Avrupa’daki hiçbir şehre benzemiyor.

Konumu ve bir liman şehri olması nedeniyle stratejik olarak hep çok önemli olan Dubrovnik eski kaynaklarda Ragusa olarak biliniyor. Napolyon işgaline kadar Osmanlı Devleti’ne liman vergileri ile bağlı olan Dubrovnik’in bugün gidip de gördüğümüz hali aslında 14. yüzyılda kurulmuş. Ancak; bu kuruluş da tam olarak ayrı ve bağımsız bir devleti de yansıtmıyor.

Çünkü şehir, Osmanlı Devleti’nin ardından Napolyon işgaline karşı koyamayınca, 1815 yılında resmen Avusturya İmparatorluğu’nun egemenliğine, sonra da Yugoslavya devletinin sınırları içine dahil oluyor. Ta ki 1991 yılına kadar.

Hırvatistan; 1991 yılında çıkan büyük savaş sonucu Yugoslavya’nın dağılmasıyla ortaya çıkan 6 ülkeden biri olsa da sınırlara huzurun gelmesi için 4 yıl daha beklemek gerekiyor. 1995 yılında Hırvatistan bağımsızlığını kazanınca, Dubrovnik için de savaş yaralarını saracak renovasyon dönemi başlıyor. Halihazırda 1979 yılından beri UNESCO koruması altında olan Dubrovnik’in 1667 yılında yaşadığı büyük deprem ve 1990’larda aldığı savaş yaralarının renovasyon ve restorasyon süreci UNESCO Komitesi ile beraber yürütülüyormuş.

Dubrovnik ve Game Of Thrones

Dubrovnik bugünkü ününü biraz da tüm dünyada çok sevilen, milyonları peşinden sürükleyen Game of Thrones dizisine borçlu. Game of Thrones’un çekim lokasyonlarından biri olan Dubrovnik, dizinin ardından Amerikalı ve İngiliz turistlerin de istilasına uğramış durumda. İnsanlar sadece ‘Walk of Shame’ sahnesinin çekildiği Jesuit Merdivenleri’ni ya da Kızıl Kale sahnelerinin çekildiği Lovrijenac Surları’nı görmek için bile binlerce mil öteden buraya geliyor.

Dubronvik’teki Game of Thrones Çekim Lokasyonları:

Bokar Surları, Lovrijenac Surları, Gradac Park, Dubrovnik Batı Limanı ve Blackwater Körfezi, Pile Gate, Dubrovnik Şehir Surları, Minceta Kulesi, Jesuit Merdivenleri, Rektör Sarayı, St. Dominic Sokağı ve Dominikan Manastırı, Ploce Gate, Hotel Belvedere, Lokrum Adası ve Trsteno Arboretumu.

Dubrovnik Kaç Günde Gezilir

Dubrovnik çabuk gezilecek küçük bir şehir. Biz 1,5 günde elimizden geldiğince birçok yerini görmeye çalıştık; fakat 2 günümüz olsa daha rahat ederdik. 3 gün ayırabiliyorsanız, hem gezilecek yerleri görür hem de mekan keşifleri yapabilirsiniz.

Dubrovnik’e Ne Zaman Gidilir

Dubrovnik bir güney şehri olduğu için genellikle ılıman ve yazları da oldukça sıcak bir iklime sahip. Şehirde çok fazla turistik yer, ada ve kıyı olduğu için tüm bunları gezerken sıcaktan ve insan kalabalığından bayılmanızı istemeyiz. Bu sebeple, bizce Dubrovnik’i gezmek için en uygun aylar Mayıs, Haziran, Eylül ve Ekim.

Dubrovnik Havalimanından Şehir Merkezine Ulaşım

Dubrovnik Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım için en ekonomik yol Atlas shuttle’larını kullanmak. Havaalanına inen her uçağın 20-30 dakika sonrasına denk gelecek şekilde organize edilen Atlas shuttle seferleri için havaalanı çıkışında göreceğiniz Atlas gişesinden biletlerinizi alabilirsiniz. Gişenin kapalı olduğu saatlerde, shuttle ücretini sürücüye de ödeyebiliyorsunuz. Tek yön gidiş 6€, gidiş-dönüş alırsanız 10€’ya geliyor.

İkinci alternatif olarak, Dubrovnik Havaalanı’ndan şehir merkezine taksi ile gitmek trafiksiz saatlerde 27€-30€ arası tutuyor. Taksi gibi Uber kullanımı da mümkün. Örneğin; biz Dubrovnik’i gezdikten sonra Karadağ’a geçmek için kiraladığımız arabayı havaalanından almaya Uber ile gittik. Old Town merkezinden Dubrovnik havaalanına ulaşım Uber ile 30 Euro tuttu.

DUBROVNİK’TE ARAÇ KİRALAMA

Bu gezimiz Dubrovnik ve Karadağ’dan oluşan bir ‘road trip’ temasında olduğu için Dubrovnik’te rentalcars.com üzerinden araç da kiraladık.

3 gün araba kiralama bütçemiz €115 tuttu. Bu 115 Euro’nun içinde 50 Euro’luk araç kirası, 25 Euro’luk ek şoför ücreti ve 40 Euro’luk sınır ücreti bulunuyor. Sözleşme esnasında ülke değiştireceğimiz ve Karadağ Schengen bölgesinde yer almadığı için ülke değiştirme belgesini de isteyerek araç kiralama işimizi kolayca çözdük.

Araç kiralama konusu tamamen Karadağ’a kara yolu ile geçecek olmamızla ilgiliydi. Böyle bir planınız yoksa, Dubrovnik tamamen yürüyerek gezebileceğiniz bir şehir. Şehir merkezine otopark ücretlerinin de normalin üzerinde olduğunu ekleyelim. Karadağ’a gitmeyecekseniz araba kiralamanıza da hiç gerek yok.

Yeri gelmişken; Yurtdışında Araç Kiralama: Nasıl Yapılır

DUBROVNİK GEZİ REHBERİ – GEZİLECEK YERLER

1. Dubrovnik Old Town:

UNESCO koruması altındaki Dubrovnik Old Town, UNESCO komitesi ile beraber yapılan restorasyon ve renovasyon çalışmaları sonucu Orta Çağ dokusunu en iyi yansıtan bölgelerden biri olarak kabul ediliyor. Zaten Dubrovnik’te gelmeniz gereken ilk yer de burası.

Dubrovnik şehir surları ile çevrili küçük bir merkez olan Old Town; başta Stradun Caddesi olmak üzere Dubrovnik’in başlıca mimarilerini ve tarihi yapılarını etrafında topluyor. Fazla kalabalık oluşunu bir yana alırsak, Dubrovnik Old Town ile ilgili en güzel şey de taş evlerle süslü bembeyaz sokakların temizliği ve caddelerinin güneş ışıkları altında ışıl ışıl parıldaması.

Old Town’ın güzelliklerini teker teker dolaşmak için merkeze vardıktan sonra Pile Gate ve Ploce Gate arasında kalan bölgede yürüyüşe çıkmanızı tavsiye ediyoruz. Fotoğraf çekmeye meraklıysanız, bunu kesinlikle sabahın çok erken saatlerinde yapmalısınız.

Bölgeyi tamamen yürüyerek gezebilirsiniz; fakat ara sokaklar dikine ve çok bol merdivenli olduğu için rahat bir ayakkabı giymiş olmanız şart.

Dubrovnik Old Town’da Gezilecek Yerler Listesi:

Şehir Suları: Old Town şehir surları ve Lovrijenac surları

Meydanlar: Stradun Meydanı, Gundulic Meydanı, Luza Meydanı

Saraylar: Sponza Sarayı, Knezev Dvor Sarayı

Kiliseler: Dubrovnik Katedrali, Saint Saviour Kilisesi, Sveti Vlaho Kilisesi

Manastırlar: Franciscan Manastırı, Dominican Manastırı

Tarihi Yapılar: Çan Kulesi, Büyük Onofrio Çeşmesi, Orlando Anıtı, Jesuit Merdivenleri

2. Stradun Caddesi:

Barselona’da Las Ramblas neyse, Stradun Caddesi de Dubrovnik için aynı şey. Şehrin ana caddesi olan Stradun üzerinde, Old Town’da gezilecek yerler arasındaki birçok tarihi yapıyı görmeniz mümkün. Burası aynı zamanda törenlerin, etkinlikerin ve festivallerin gerçekleştiği yer.

Stradun Caddesi’nde en sevdiğimiz şey; sağında ve solunda kendisini kesecek şekilde konumlanmış dar sokakları oldu. Hani, Stradun Caddesi’nde kalabalıktan fenalık geçirir ve nereyi gezsem diye düşünürseniz, hiç vakit kaybetmeden ara sokaklara dalın.

Tüm bunların yanında, Stradun, şehrin en hareketli yeri aslında. Gündüz, gece fark etmiyor. Fotoğraf çekmek için 7’de sokaklara döküldükten kısa süre sonra da görmüştük ki Dubrovnik hareketi çok seviyor.

Old Town başlığında bahsettiğimiz gibi, Stradun Caddesi’ne Pile Gate ile girip Ploce Gate ile sonlandırıyorsunuz. Ploce Gate’den yürümeye devam ederseniz de eski şehir limanına varmış oluyorsunuz. Dubrovnik’ten yapılan günübirlik tekne turları da bu limandan hareket ediyor.

Stradun Caddesi’nde Yürürken Gezilecek Yerler Listesi:

Pile Gate’den itibaren sırayla; St. Saviour Katedrali, Büyük Onofrio Çeşmesi, Franciscan Manastırı, Katolik Kilisesi, ikinci Onofrio Çeşmesi, Orlando Anıtı, Çan Kulesi, Sponza Sarayı, Dominikan Manastırı, Ploce Gate, Eski Şehir Limanı.

3. Dubrovnik Şehir Surları:

Dubrovnik’i anlatırken, bir liman şehri olmasından dolayı her zaman stratejik bir nokta olduğunu, komşularının da gözünün hep üzerinde olduğunu eklemiştik. Bildiğiniz gibi Orta Çağ şehirleri genellikle şehir surlarının içine konumlanıyor. Bunun nedeni de şehri istila ve işgallerden koruyabilmek. Dubrovnik’te de bir zamanlar askeri ve savunma amaçlı yapılan surlar, günümüzde ziyarete açık olarak şehrin ana turistik noktalarından birini oluşturuyor.

Dubrovnik şehir surlarını gezmek kişi başı 150 Kuna / 21 Euro, surlar 8.30-19.30 arası gezilebiliyor. Surlara girdikten sonra tamamını bitirmek zorunda değilsiniz ki bu baya uzun sürüyor ve ilerledikçe göreceğiniz ara kapılardan çıkış yapabiliyorsunuz. Biletiniz 21 Euro, ancak önce Lovrijenac Surları’nı gezerseniz şehir surlarında indirim yapılıyor, 14 Euro ödüyorsunuz.

Gelmeden önce Asyalar’dan aldığımız tüyolarla burayı sabah açıldığı saatte gezmemiz gerektiğini öğrenmiştik. Saat ilerledikçe oluşan kalabalıktan ötürü gezmesi, yürümesi ve fotoğraf çekmesi zorlaşıyormuş. Durum böyle olunca şehir surları gezisi, şehre 9.30’da varmamızın ardından bizim programımıza uyamadı. Biz onun yerine Lokrum Adası’na gitmeyi tercih ettik. Surlardan görünen manzara için de @yoldabiblog’un fotoğrafını aşağıya bırakıyoruz.

4. Lovrijenac Kalesi ve Lovrijenac Surları:

Google’a Dubrovnik yazınca karşınıza çıkacak ilk manzara olan Lovrijenac surları. Burası, Game of Thrones’un ana çekim lokasyonu ve bizim de tüm Dubrovnik’te en sevdiğimiz yer. Tarihi dokusu, Adriyatik kıyıları ve bol yeşili ile Lovrijenac, şehirde görülecek yerlerin başında geliyor.

11. yüzyılda ilk olarak Venedikliler tarafından aynı yerde yapılması denenen, bundan kısa bir süre sonra Ragusalılar tarafından 3 ayda inşa edilen Lovrijenac Kalesi, deniz seviyesinden 37 metre yüksekteki konumuyla harika manzaralar da sunuyor. Lovrijenac’ın bir diğer özelliği, içindeki tiyatronun önemli oyunlara, temsillere ve festivallere ev sahipliği yapması. Girişi 50 Kuna.

5. Dubrovnik Teleferik:

Dubrovnik teleferiği ile şehri yukarıdan izleyebilirsiniz, biz tercih etmedik. İlginiz varsa, kişi başı 150 Kuna.

6. Lokrum Adası:

Burası da bir diğer favorimiz. Yerleşimin olmadığı, Ploce Gate’den geçtikten sonra karşınıza çıkacak eski şehir limanından kalkan teknelerle 15 dakika gibi kısa bir sürede ulaşabileceğiniz Lokrum Adası, güzel havalarda ve yaz mevsiminde Dubrovnik’e gelenlerin gezi listesinde bizce mutlaka olmalı.

Lokrum Adası’na gelme hedefimiz doğal güzelliklerini, kıyılarını görüp bir de adanın park alanlarında piknik yapmaktı. Kulağınıza hoş geliyorsa, siz de eski limana gitmeden önce bir marketten piknik malzemelerinizi alın ve tekneye öyle binin. Adanın her yerinden denize girebiliyorsunuz, bunun için mayonuzu içinize giyip deniz ayakkabılarınızı da çantanıza atmayı unutmayın.

Adada gezecek birkaç nokta var ki yanaştığınız limandan yürümeye başladığınızda karşınıza çıkacak tabela okları sizi yönlendirecek. Bunlar arasında Deadsea adlı ölüdenizi es geçmemenizi öneririz. Deadsea çevresindeki kaya oluşumları da gezinizi güzelleştirecek diğer detaylar. Ayakkabılarınız uygunsa bu kayalıkların etrafında da fotoğraf turuna çıkabilirsiniz. Benimkiler pek değildi. 😊

Lokrum Adası’ndaki gezinizi bitirip dönüş teknenizi beklerken Snack Bar Lacroma’ya uğrayabilirsiniz. Baktık ki teknemiz için biraz beklememiz gerekiyor, bu barda mola verelim ve bir şeyler içelim dedik. Kokteylleri de oldukça lezzetliydi.

Dubrovnik’ten Lokrum Adası’na geçmek kişi başı yine 150 Kuna. Şehirdeki 21 Euro’luk tüm aktiviteleri düşündüğümüzde, buraya iyi ki gelmişiz diyoruz. Lokrum Adası tekneleri sonbaharda ve kış aylarında çalışmıyor, gitmeyi planlayanlar için belirtmiş olalım.

Dubrovnik’ten Günübirlik Tekne Turları

Dubrovnik gezinizde turistik noktaları gördükten sonra -halen vaktiniz varsa- geri kalan zamanınızı Dubrovnik’e yakın adalarda geçirebilirsiniz. Biz tercihimizi Lokrum Adası’ndan yana kullandık; daha başka ne var diyorsanız aşağıdaki adaların hepsine yeni liman Gruz Harbour’dan günübirlik tekneler ya da botlar kalktığını da ekleyelim.

1. Lopud Adası:

Lokrum Adası’ndan farklı olarak plajları ile ünlü olan Lopud Adası, yaz mevsiminde Dubrovniklilerin favori kaçış noktalarından biri. Elaphiti Adaları’ndan biri olan Lopud’da gezerken Orta Çağ dokusu yine sizinle beraber. Burada Fransiskan Manastırı ile Our Lady of Sunj kilisesini de ziyaret edebilirsiniz. Dubrovnik limanından Lopud Adası’na ulaşım 45 dakika sürüyor.

2. Mljet Adası:

Güney Hırvatistan’ın en büyük adalarından biri olan Mljet, yine Dubrovnik’ten gidebileceğiniz ve tüm gününüzü geçirebileceğiniz yerlerden biri. Mljet Adası gezinizde Great ve Small adlı iki tuz gölünü, Benediktin Manastırı’nı ve hemen yakınındaki plajı görmeyi unutmayın.

Geziden sonra, gözünüze tatlı gelen bir mekana oturup adaya özel kırmızı şaraptan ve keçi peynirinden tatmanızı öneririz. Dubrovnik’ten Mljet Adası’na ulaşmak 50 dakika sürüyor.

3. Korcula Adası:

Marco Polo’nun evi, Adriyatik’in en büyük altıncı adası Korcula, plajları ve tarihi dokusu ile gezebileceğiniz bir diğer Dubrovnik adası. Mljet gibi burada da bağları gezip yerel şaraplardan tadabilirsiniz.

4. Sipan Adası:

Sipan, Elaphiti Adaları’nın en büyüğü ve varlıklı Dubrovniklilerin yazlık evlerinin bulunduğu yer. Turistler tarafından çok sık tercih edilen bir ada olmadığı için burada lokal gibi gezip rahat rahat plaj keyfi yapabilirsiniz. Sipan Adası’na gelirseniz, Sipanska Luka ve Sudurad köylerini de gezi listenize ekleyin. Orta Çağ dokusu burada da hakim. Dubrovnik’ten gelmek yaklaşık 1 saat sürüyor.

Dubrovnik’te Nerede Kalınır

Dubrovnik’te konaklama konusunda ‘old town’ bölgesi favorimiz. Şehrin merkezinde paralel olarak tepeye uzanan sokaklar, merdivenleri ile biraz yorsa da Dubrovnik’i tam anlamıyla hissetmek için birebir. Bu sokaklardaki evleri çoğu zaten pansiyon ya da apart olarak hizmet veriyor. Genellikle 2-3 katlı olan evlerin odaları apart gibi kiralanabiliyor.

Biz rezervasyonumuzu Booking.com üzerinden, tek gece 70€ olarak yaptık. Pansiyonumuzun linkini buraya bırakıyoruz.

Dubrovnik ile ilgili tüm fotoğraflarımıza ve gezi notlarımıza Instagram’da @nesemcelikkaya hesabından ulaşabilirsiniz. Bizi takip edin, hep birlikte gezelim!

Bu gezinin diğer yazıları:

Karadağ Gezilecek Yerler | Karadağ Gezi Rehberi

KOTOR GEZİLECEK YERLER – KOTOR GEZİ REHBERİ

BUDVA GEZİ REHBERİ – BUDVA GEZİLECEK YERLER