İzmir’in merkezinden 1,5 saat uzaklıktaki Karaburun yarımadası, keşfedilmemiş koyları ve popüler olmamış mekanları ile Ege’de kafa dinleme tatili yapmak için gidebileceğiniz ender güzellikteki yerlerden. Bakir doğası ve salaş ortamı; Karaburun’u İzmir’in en huzurlu rotalarından biri yapmaya yetse de bizce burada olmanın en güzel yanı Karaburun’un turist akınına uğramamış o turkuaz koylarını keşfetmek! Yakında bir İzmir planı varsa ve doyasıya deniz tatili yapmak istiyorsanız, gelsin Karaburun’un en güzel koyları ve plajları listesi!


Başlamadan Önce Not: Karaburun koyları epey virajlı ve genelde bozuk yollara sahip. Toplu taşıma hizmeti sadece merkezi olan yerlerde minibüsler ile sağlanıyor, ama her zamanki gibi araba kiralayıp gezmek Karaburun gezinizi daha pratik ve hızlı hale getirebilir. Bu yüzden bizim önerimiz; Karaburun’a kendi aracınızla gidin ya da havalimanından araç kiralayın. Plajların çoğunun çakıllı ve taşlık olmasından dolayı yanınızda deniz ayakkabısı götürmeniz iyi olur. Eğer gitmeden almaya vaktiniz olmazsa Karaburun’un merkezinde bulabilirsiniz.

KARABURUN’DA DENİZE GİRİLECEK YERLER

Karaburun’da denize girilecek yerler listemizi kendi turumuzda izlediğimiz rotayı takiben hazırladık; koyları gezerken siz de bu sırayı izleyebilirsiniz.

Badembükü, Karaburun

#1 Badembükü:

Karaburun koyları turumuza ilk olarak gitmeden önce yapmış olduğumuz listedeki en uzak yer olan Badembükü’nden başlıyoruz. Tertemiz kumluk plajı ve cam gibi kıyısıyla Karaburun’da gittiğimiz en iyi plajlardan biriydi. Bizim şansımıza gittiğimiz gün biraz rüzgarlı ve dalgalıydı ama su kesinlikle tertemiz. Karaburun merkezinden özel araçla yaklaşık 40 dakikada gidebildiğiniz Badembükü’nde hiçbir işletme bulunmuyor. Yolu biraz bozuk, özellikle son 2 km’yi toprak yol olarak gidip arabanızı hemen plajın arka kısmında ücretsiz şekilde park edebiliyorsunuz. Yola çıkarken, bir şeyler satın alabileceğiniz son durak olan Yeniliman’dan yanınıza su almayı unutmayın.

Hamzabükü, Karaburun

#2 Hamzabükü:

Karaburun yarımadasının en kuzey uç kısmında bulunan Hamzabükü’ne Hasseki ve Sarpıncık köylerini geçtikten sonra Hamzabükü tabelalarını takip ederek yaklaşık 25 dakikada ulaşabiliyorsunuz. Hamzabükü’nde upuzun bir sahil ile bir şeyler satın alabileceğiniz büfe kıvamında bir işletme mevcut. Bizim gittiğimiz gün sahil bomboş ve işletme kapalıydı. 🙂 Havanın biraz rüzgarlı ve hafif dalgalı olmasının etkisi var mı bilmiyorum ama diğer koylara göre biraz daha keyifsiz geldi bize. Aracınızı ücretsiz park edebileceğiniz yerler mevcut, gelirken yanınıza yiyecek içecek birşeyler getirmeniz şart.

Yeniliman Sahil, Karaburun

#3 Yeniliman Sahili:

 Karaburun merkezini geçtikten sonraki en büyük yerleşim yeri olan Yeniliman bölgesinde daha çok bu bölgede yaşayanlar yüzüyor. Biz Yeniliman sahiline kahvaltı yapmak için geldik. Denize girebileceğiniz yer hem ücretsiz olsun, hem de hemen arkamda bir işletme olsun ki çayımı tostumu rahatça yiyebileyim, diyorsanız Çınaraltı Kafe’ye gelebilirsiniz. 4 kişilik bir kahvaltı ve kahveler için 90 tl ödediğimizi de ekleyelim.

Dolungaz, Karaburun

#4 Dolungaz Camping Alanı:

Karaburun’da ki açık ara favorimiz olan Dolungaz’a gerçekten bayıldık! Karaburun’un favori kamp alanı Şirin Baba Camping’in de bulunduğu Dolungaz, bu gezimizde yüzdüğümüz en keyifli ve en temiz denizdi kesinlikle. Arabanızı tepede bırakırsanız ücretsiz olarak girebileceğiniz koyda, yer bulamazsanız Şirin Baba Camping’in otoparkını da 15 TL ödeyerek kullanabilirsiniz.
Çok uzun ve geniş olmayan Şirin Baba Camping’in ön kısmındaki koy, 2 tarafı kayalıklarla çevrili bir havuz görünümünde. Plajın girişi taşlık ve kestaneli ama deniz ayakkabısı ile rahatça giriliyor ve herhangi bir sorun olmuyor. Zaten deniz kestanesi olması, denizin temizliğine işaret. 🙂

View this post on Instagram

A post shared by Neşem Çelikkaya Bozdağ (@nesemcelikkaya) on

#5 İncirlikoy:

Karaburun merkezinde yer alan İncirlikoy bölgenin en organize koylarından birisi. İncirlikoy’un plaj girişine konumlanmış bir işletme bulunuyor. 1 şemsiye ve 2 şezlongu 40 TL ödeyerek kiralayabilir, koyun hemen yukarısında yer alan işletmede tüm yiyecek, içecek, duş ve tuvalet ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Özellikle çocuklu ailelerin tercih ettiği plajın girişi nispeten çok temiz gözükmüyordu ama bu hafta sonuyla ilgili de olabilir. 🙂 Mavi bayraklı bir plaj olan İncirlikoy’a mavi bayrak kuralları gereği evcil hayvanla girilemiyor maalesef.

İncirlikoy, Karaburun

#6 Mimoza Koyu Plajı:

Karaburun’un merkezinde yer alan diğer bir plaj Mimoza koyu plajı, tertemiz ve durgun suyu ile hem çocuklu ailelerin hem yetişkinlerin tercih ettiği bir yer. Plaj işletmesi ve çevresinde restoran, kafe imkanları bulunan Mimoza, oldukça sığ bir denize sahip. Karaburun’da organize plaj arıyorsanız, erken saatte buraya gelebilirsiniz. Şezlong imkanı çok olmadığı için öğleden sonra yer bulmakta zorlanabilirsiniz.

Mimoza Koyu, Karaburun

#7 Karaburun Bodrum Plajı:

Karaburun Bodrum Plajı, yarımadanın merkezinde yer alan en büyük ve en kalabalık plaj. Bodrum Plajı’nın giriş kısmı biraz çakıllı ve taşlık, deniz çok sığ değil ve diğer plajların aksine yürüdükçe derinleşiyor. Sahil kasabasına benzeyen Bodrum Plajı’nın arkasında ufak kafeteryalar ve barlar mevcut; hem denize girebilir hem de sıcaktan bunaldığınızda sahil kısmında bulunan kafetaryalarda vakit geçirebilirsiniz. Çok sayıda alternatif var; fiyatları da  oldukça makul. Haftasonları kalabalık olan plaja erken saatlerde gelip işletmelerden şemsiye ve şezlong kiralayabilirsiniz. 1 şezlong 2 şemsiye için ödeyeceğiniz rakam işletmeye göre 25-40 tl arasında değişiyor. Organize bir plaj olduğu için duş, tuvalet gibi ihtiyaçlarınızı da rahatlıkla karşılayabilirsiniz.

Bodrum Plajı, Karaburun

#8 Boyabağı Koyu:

Karaburun’daki bir diğer favorimiz olan Boyabağı koyuna işletmesi olan bir yerde denize girelim diye arkadaşlarımızdan aldığımız tavsiyeyle gittik. Koy çok sakin ve dalgasız, kıyısı sığ ve deniz yürüdükçe derinleşiyor ama plaj alanı çok geniş olmadığı için burada esas mevzu koyun üst kısmında yer alan işletmelerin bahçelerinde yayılarak günün keyfini çıkarmak. 🙂 İlla ki plajda kalacağım diyorsanız, havlunuzu atıp uzanacağınız bir yer yerine kamp sandalyesini açıp oturmak daha mantıklı.

Zeytinliklerin içerisinden geçerek toprak yoldan ulaşacağınız Boyabağı koyu hafta sonu bile çok kalabalık değil. İçerisinde iki işletme bulunuyor ve burada da fiyatlar çok makul. Örneğin; bizim çok memnun kalarak ayrıldığımız Maki Boyabağı’nda çimlerin arasındaki yayılmalık localar 40 TL. Çocukla ya da evcil hayvan ile geziyorsanız, Maki’ye rahatlıkla gelebilirsiniz. Boyabağı Koyu’na gelirken deniz ayakkabınızı yanına alırsanız daha rahat edersiniz.

Boyabağı Koyu, Karaburun

#9 Ardıç Plajı:

Mordoğan’ın halk plajı olan Ardıç plajı oldukça uzun kum bir sahile sahip. Denize girişi sığ ve girdikten hemen sonra kuma dönüyor. Bu yüzden de çocuklu ailelerin sıkça tercih ettiği bir plaj. Çoğu zaman dalgalı olan Ardıç Plajı’nda biz denizi biraz bulanık bulduk, o yüzden bir daha gider miyiz bilemiyoruz. 🙂 Sahildeki ücretsiz şemsiyeler ile bölgede yaşayanların ve günübirlikçilerin tercih ettiği bir plaj. Belediyenin işlettiği bir kafetaryası da var.

Ardıç Plajı, Mordoğan

#10 Ayı Balığı Koyu:

Akdeniz foku üreme noktalarından olan Ayı Balığı koyunda iki özel beach ve küçük bir halk plajı bulunuyor. Tercihinize göre beache ya da halk plajına giderek bu koyda yüzebilirsiniz. Halk plajı bölümü çok büyük olmasa da bizim Mordoğan’da gördüğümüz en güzel kıyılardan biriydi. Sadece buraya sabah gelmek daha iyi bir fikir olabilir; çünkü akşamüstü kalabalıklaşmış oluyor. Deniz oldukça sığ ve temiz; suyunun biraz serin olması ve dik bir yamaç altında kalması nedeniyle sahil kısmı kendiliğinden gölgelik alan yaratıyor.

Ayı Balığı Koyu, Mordoğan

#11 Manal Koyu:

Mordoğan’a varmadan 3-4 km önce Manal tabelasını göreceksiniz; işte takip etmeniz gereken yol o! Oldukça uzun sahil şeridi ve tertemiz denizi ile Manal koyu bölgedeki en iyi plajlardan birine sahip. Plajda duş, tuvalet ve yiyecek içecek imkanları bulunuyor. Kıyının girişi ufak çakıllı ama birkaç adım sonrası kum. Manal çevresi aynı zamanda yazlıkçı bölgesi olduğu için çevresinde birçok ev de bulunuyor.

Manal Koyu, Mordoğan

#12 Beyaz Kayalar Koyu:

Ulaşması biraz zor olan Beyaz Kayalar Koyu için öncelikle Manal Koyu’na gelmeniz ve sonrasında arabanızı Manal Koyu’nun sağ kısmında bulunan adanın yakınına bırakarak patikadan yürümeniz gerekiyor. Navigasyonda görünmediği için en güzeli sora sora gidin; koya vardığınızda göreceğiniz manzara gerçekten muazzam! Çok geniş olmayan çakıllı bir plaja sahip olan Beyaz Kayalar’da herhangi bir işletme yok, yakınında bulunan Manal Koyu’ndan ihtiyaçlarınızı gidermeniz gerek. Akvaryum gibi denizi ile kalabalıktan kaçıp kafa dinlemek isteyenlerin tercih ettiği çok kalabalık olmayan bir yer istiyorsanız tam olarak doğru yerdesiniz.

View this post on Instagram

A post shared by Neşem Çelikkaya Bozdağ (@nesemcelikkaya) on

BONUS: Hamzabükü-Hasseki Arasında, Adı Olmayan Koy 🙂

Hamzabükü’nden Karaburun’a doğru giderken sahilden gidelim de farklı bir yerler görelim diyerek bulduğumuz koyun herhangi bir adı yok malesef. Buraya, Hasseki köyüne vardıktan sonra, Hamzabükü’ne doğru giden toprak yola girerek 10 dakikada ulaşabilirsiniz. Koyda herhangi bir işletme bulunmuyor ama bizim bulunduğumuz sırada kamp atan 4-5 aile gördük. Sessiz sakin ve gerçekten tertemiz bir deniz isteyenler için ideal.

Karaburun’un en güzel koyları ve plajları listemizi adı olmayan koyumuz ile sonlandırıyoruz. 🙂 Karaburun ile ilgili yazılarımızın devamı detayları ile birlikte gelecek. Karaburun ile ilgili tüm fotoğraf ve notlarımıza Instagram’da @nesemcelikkaya hesabından #journavelege etiketinden ulaşabilirsiniz. Bizi takip edin, birlikte gezelim!

Bu gezinin diğer yazısı:

KARABURUN GEZİLECEK YERLER VE KARABURUN GEZİ REHBERİ

Adı Olmayan Koy 🙂