Edinburgh dünyada sadece viskinin değil kahvenin de merkezi. Her köşe başında merak uyandıran kafeler, Orta Çağ mimarisine modern bir soluk getiren yeni nesil üçüncü dalga kahveciler, çok lezzetli kahveler ve onların lezzeti ile günden güne büyüyen bir kahve kültürü, Edinburgh’da deneyimleyeceğiniz en güzel şeylerin başında geliyor.

Kafeler bir yana, Edinburgh gerçekten de dünyanın bambaşka yerlerinden gelen kahve çekirdeklerinin farklı demleme yöntemleri ile sunulduğu bir üçüncü dalga kahve dükkanı cenneti! Biz de bunu fırsat bildik; Edinburgh’daki gezintimize bol bol kahve dükkanı keşfi ekledik.

Edinburgh’un En İyi Kahve Dükkanları listemizin tek bir ortak özelliği var; J.K. Rowling’in bu dükkanların hiçbirinde Harry Potter yazmamış olması! Malum, Edinburgh mekanlarının kendi tanıtımını yapması için J.K. Rowling’in dükkan kapısından geçmesi yeterli asdsjsj. 😀 Eh, biz de sadece kahvesiyle öne çıkan şehrin en ‘cool’ kahvecilerini yazarız. Artık J.K. Rowling düşünsün; belki Harry Potter’ı biz yazmadık ama Edinburgh’un en iyi kahvelerini biz içtik!

Diğer Edinburgh yazıları:

EDINBURGH GEZİ REHBERİ için tıklayın.

EDINBURGH EN İYİ KAHVE DÜKKANLARI

1. CAIRNGORM COFFEE

Frederick Street ve Melville Street olmak üzere iki şubesi bulunan minimalist kahveci Cairngorm, Edinburgh’un en sevilen yeni nesil kahve dükkanlarından biri. Frederick Street’teki ikinci şubenin dekorasyonundan kaynaklı Kopenhag’da kahve içiyormuş gibi hissettiren Cairngorm Coffee’nin kahveleri de tatlıları da çok lezzetliydi. Cairngorm Coffee her daim kalabalık. Özellikle, sabah saatlerinde oturacak yer bulmanız zor olabilir çünkü avokadolu, yumurtalı alternatifleriyle tostları ve granolaları çok iyi!

Cairngorm Coffee Nerede:

1 Melville Pl, Edinburgh EH3 7PR

41A Frederick St, Edinburgh EH2 1EP

2. ARTISAN ROAST COFFEE ROASTERY

Edinburgh’daki üçüncü nesil kahvecilerin öncüsü Artisan Roast’ın şu an üç şubesi var. Yeni nesil kahveden söz ediyor olsak da Artisan Roast, ortam olarak sanki çoook öncesine ait bir mekanı andırıyor. İçerideki kahve çuvalları, duvardaki çuval dekorları, ortamı güzelleştiren dergiler, raflardaki paket kahveler, her köşedeki kahve ekipmanları ve burnunuza gelen demleme kokusu sizi hemen içine çekiyor.

Gerçekten de trend bir yerde değil, olmanız gereken kahvecide az sonra aşırı lezzetli kahvenizi içeceğinizi iki saniyede anlıyorsunuz. Edinburgh’da içtiğimiz en güzel kahve kesinlikle buradaydı, hatta dayanamayıp eve bile aldık. Filtre kahve söylerseniz, bittikçe yenisini isteyebiliyorsunuz. Burada kahvelerimize humuslu vejeteryan sandviç eşlik etmişti, baya iyiydi.

Artisan Roast Coffee Nerede:

57 Broughton St, Edinburgh, EH1 3RJ

100A Raeburn Pl, Edinburgh, EH4 1HH

 138 Bruntsfield Pl, Edinburgh, EH10 4ER

3. BREW LAB COFFEE

Brew Lab Coffee, Artisan’dan sonra bizi pek kesmedi ama kendisinin Edinburgh’daki en iyi freelance çalışma mekanlarından biri olduğunu söyleyebiliriz. Kocaman bir mekandan söz ediyoruz; masalar birbirine çok yakın değil ve arkadan gelen güzel müziklerle oturup sakince çalışmak için oldukça mantıklı bir yer.

Edinburgh’da bilgisayar açıp çalışmak isteyeceğimiz hiç aklımıza gelmezdi; Brew Lab Coffee’ye gelene kadar. Burada cappucino ve cold brew denedik; cappucino’yu pek tutmadık, cold brew da bizce fazla acıydı. Tam emin olamıyoruz şimdi; belki de aşırı hipster ve aklı beş karış havada çalışanlarından dolayı da böyle hissetmiş olabiliriz hshdhsh 😀

Brew Lab Coffee Nerede:

6-8 S College St, Edinburgh, EH8 9AA

4. THE MILKMAN

Edinburgh’daki bir diğer favorimizde sıra! Old Town’daki en iyi bağımsız kahvecilerden biri olan The Milkman’e bir sabah hem kahve içmeye hem de kahvaltı etmeye gittik. Şansımıza kimse yoktu, hemen cam kenarını kaptık. Cam kenarı derken masa değil kastımız; çünkü burada cam kenarlarındaki alanlarda oluşturulmuş oturma yerleri var. Yani, aslında camda oturuyoruz. 😊

Edinburgh’a dair unutmadığımız üç beş şeyden biri kesinlikle burada kahvenin yanına söylediğimiz bademli kruvasan ve tarçınlı çörek! Her üç ayda bir yeni çekirdekler seçiyorlar, içlerinden birini o günün filtre kahvesi olarak demliyorlar, onların haricinde alışık olduğumuz kahve menüleri de var. The Milkman eskiden bir şeker dükkanıymış ki dışarıdaki nostaljik yazısı halen görünüyor, şu anki haliyle bizce şehrin yüzyıllar öncesinde kalmış gibi duran en ‘cool’ kahve barı.

The Milkman Nerede:

7 Cockburn St, Edinburgh, EH1 1BP

5. LOWDOWN COFFEE

Edinburgh’dan bir Nordik kahveci önerisi daha geldi! George Stree’te, binanın bodrum katında yer alan Lowdown Coffee’ye merdivenden inerek giriyorsunuz ama ilginç bir şekilde bulunduğunuz mekan sanki hiç bodrum katı değilmiş gibi ferah!

Minimalist ve huzurlu bir dekorasyonu olan Lowdown Coffee’de İsveç’in ünlü coffee roaster’ı Koppi’nin çekirdekleri tercih ediliyor. Kahveleri çok lezzetli, farklı reçetelere sahip pasta ve kek çeşitleri de var. Merdivenden inilen bölümde küçük bir bahçesi var, hava uygunsa orada oturmak da keyifli olabilir.

Lowdown Coffee Nerede:

40 George St, Edinburgh, EH2 2LE

6. MACHINA ESPRESSO

Machina Espresso, Edinburgh’da kendi single origin çekirdeklerini müşterisi ile buluşturan kahve dükkanlarından bir diğeri. Sadece şehirdeki iki dükkanına değil, Birleşik Krallık’taki birçok kahve dükkanına çekirdek sağlayan kahve konusunda uzman bir marka.

Çekirdeğin yanı sıra çeşitli kahve ekipmanları da satıyorlar ve meraklısıysanız bunları dükkanlarından da satın alabiliyorsunuz. Machina’ya giderseniz, o an tatmak istediğiniz çekirdeği seçin, demleme yönteminize karar verin ve dükkanın minimal ortamında kahvenizin keyfini çıkarın. Machina, kesinlikle Edinburgh’un en iyilerinden biri!

Machina Espresso Nerede:

2 Brougham Place, Tollcross Edinburgh, EH3 9HW

80 Nicolson Street, Edinburgh, EH8 9EW

7. FORTITUDE COFFEE MERCHANTS

Fortitude Coffee, Edinburgh’un bir diğer sevilen kahve dükkanı. Brew Lab gibi geniş bir alanı olmasa da beyaz ve ahşap ağırlıklı dekorasyonu ile kahve molası için gayet yeterli bir ortam sunuyor. Bizce çok da samimi bir yer. Her şey bir yana, kahveleri çok çok lezzetli.

Çekirdek olarak Londra merkezli Workshop’tan gelen kahveyi ve single origin mevsimsel seçimleri servis ediyorlar. Edinburgh’daki her kahvecide olduğu gibi, Fortitude’da da küçük bir atıştırmalık menüsü var. Menüsünde mutlaka birkaç vejeteryan alternatif oluyor.

Fortitude Coffee Merchants Nerede:

3C York Pl, Edinburgh EH1 3EB

8. CULT ESPRESSO

Biraz minimal dekorlardan uzaklaşalım; sıra Cult Espresso’da. Endüstriyel tasarımı ve ahşap masaları ile beklenenin aksine sıcak bir ortam sunan Cult, Round Hill Roastery’den ve sıklıkla dünyanın farklı noktalarından seçilen çekirdekleri servis ediyor.

Biz bu gibi yerlerde kahvenin tadını daha çok almak için demleme kahve tercih ediyoruz; o yüzden burada da önerimiz ya filtre kahve ya demleme. Aşırı lezzetli granolaların, sandviçlerin olduğu kahvaltı ve brunch menüsü var. O kadar iyiler ki Edinburgh’da yaşasak çok net bağımlısı olabiliriz. 😊 Dışında küçük bir oturma alanı, içinde de karikatür kitaplarının olduğu bir bölüm var.

Cult Espresso Nerede:

104 Buccleuch St, Edinburgh, EH8 9NG

Edinburgh yeme içme önerilerimizin da olduğu Edinburgh en iyi kahve dükkanları yazımızın sonuna geldik. Edinburgh ile ilgili tüm fotoğraf ve notlarımıza @nesemcelikkaya Instagram hesabından #journaveluk etiketi ile ulaşabilirsiniz. Bizi takip edin, birlikte gezelim!