İtalya denince akla ilk olarak Roma, Floransa, Venedik gelse de ülkenin kıyı bölgesi olan Ligurya da birçok güzelliği ve lezzeti kapsayan özel bir yer olarak gezginlerin favorisi. Ligurya bölgesinin başkenti Cenova ise bildiğimiz İtalyan şehirlerinin aksine, asi ve karmaşık ruhuyla kendini ayrı bir yerde konumluyor. Büyük kaşif Kristof Kolomb’un da doğum yeri olan Cenova;  ülkenin en büyük liman şehri olarak tarihte ve ülke ekonomisinde büyük yer edinmiş ve tüm bu denizcilik ruhu da şehrin genel dokusunda son derece hissediliyor.

Cenova; Ligurya’nın tipik yeşil pencereli, sarı tonlarda seyreden hikaye dolu evlerini, kendine has o daracık sokaklarında devleştirirken, eşsiz kıyı lezzetlerini  ve anavatanı olduğu pesto sosu da mutfağının baş tacı ediyor. Sokaklar karmaşık, insanlar aceleci, şehir düzensiz. Cenova’da hafiften bir İstanbul agresifliği var ama buranınki başka. Bizimki kardeşi gibi, o kadar benziyorlar ki yabancılık hissetmiyorsun.

Cenova’da konakladığımız ve aşırı memnun kaldığımız konuk evi linkimizi şuraya bırakalım: So&Leo Guest house

Airbnb ile ilk kez konaklayacaklar için 130 TL indirim sağlayan üye olma linkimizi buraya bırakıyoruz. Siz indirimli rezervasyon yaparken biz de kredi kazanıyoruz, böylece hep birlikte ekonomik geziyoruz.

Seyahat planlarınız arasında Portofino, Camogli ve Cinque Terre gibi renkli balıkçı kasabaları bulunuyorsa, yolunuzun Cenova’ya düşmesi de muhtemel. Yok, düşmeyecek ise İtalya’da hiç beklemediğiniz karakterde bir yerle tanışacaksınız demektir. E şaşırmak da bazen iyi gelir.

Bence 3 günlük bir gezi Cenova için yeterli, zaten eminim ki vaktinizin çoğunu yemekte geçireceksiniz. Yediğim en lezzetli İtalyanların hep burada olmadı bir tesadüf müydü bilemiyorum ama gitmeden önce benden size küçük bir not; Cenova’da durum görebileceğiniz turistik yerlerin tam tersinde işliyor. Burayı, kaldıkça, gezdikçe ve lokal yerlerini keşfettikçe sevmeye başlıyorsunuz.

Cenova Gezi Rehberi – Cenova’da Gezilecek Yerler

Cenova, görebileceğiniz en tarihi yerlerden biri. Hem kültürel hem de sanatsal yönünü görebilmeniz için Galata Museo del Mare, Museo Navale di Pegli ve Via Garibaldi üzerindeki Palazzo Rosso, Palazzo Bianco ve Palazzo Doria-Tursi listeye mutlaka eklenmeli. Müzelerde şehrin denizcilik tarihiyle tanışırken, Via Garibaldi’de 16. yüzyıldan günümüze kalan zengin güzel sanatlar mirası sizinle olacak. Kristof Kolomb’un evi de zamanı olanlar için görülecek yerler arasında.

Avrupa’nın en büyük akvaryumlarından biri olan Acquario’ya gitmek, şehrin en iyi aktivitelerinden biri olarak görülüyor. 5000’in üzerinde deniz canlısı ile buluşmak, farklı ünitelerle çeşitlenen sergileri deneyimleyemek için burası iyi bir seçim.

Porta dei Vacca ve Porta Soprano’nun çevrelediği Eski Şehir bölgesi Cenova’yı yakından tanımak için birebir. Burada Cenova’ya özel ‘caruggi’adlı daracık sokakları gezebilir, Ligurya’nın imzası haline gelen yeşil pencereli sıcak evlerden sıkça görebilirsiniz. Eski ve yeni şehri birleştiren Ferrari Meydanı’nda ise hareketlilik her saat devam ediyor, şehirde turistik tur yapıldığında rota üzerinde karşınıza çıkacak yerlerden biri de burası.

İtalya’nın eşsiz katedral mimarileri Cenova’da da kendini gösteriyor. Çizgili ve Gotik-Romanesk mimarisiyle dikkat çeken San Lorenzo Katedrali, 14.yüzyılda tamamlanmış, bugüne kadar farklı eklemeler ve düzenlemelerle son halini almış. İkinci Dünya Savaşı esnasında şanslı şekilde zarar görmeyen katedral, bugün buranın en görkemli mimarilerinden biri olarak öne çıkıyor. Çevresindeki onlarca kafe ve fırın, lezzetli bir öğleden sonra için sizi bekliyor.

Hava şartlarının uygun olduğu aylarda trenle ya da otobüsle çok kısa sürede Boccadasse’ye gidebilirsiniz. Merkezin 3 km. doğusunda kalan bu balıkçı köyünün çakıl plajı Cenovalıların sıcak havalardaki lokal kaçış noktası.

Biz kapalı ve yaza göre soğukça bir güne denk geldiğimizden Boccadasse’yi es geçmek durumunda kaldık ama siz güneşli bir hava yakalarsanız bu rotayı kaçırmayın derim. Nefeslik mekanları sevenleri de Viletta di Negro’ya alalım; doğa dolu bu parkta şehri yukarıdan izleyebilirsiniz.

Şehrin en büyük kültürel zenginliklerinden biri de başta da bahsettiğim gibi lezzetli alternatiflerin yer aldığı mutfağı. Nohut unuyla yapılan ‘farinata’ ile soğanlı ve domatesli seçenekleriyle bir hamur işi çeşidi olan ‘focaccia’ ayaküstü seçenekler arasında en sık tercih edilenler. Burada soğanlısı çok yaygın ama ben domatesli focaccia’yı günün hangi saati görsem mideme indirebilirim. Restoran aramakla çok yorulmayın, şehir ayaküstü lezzetler konusunda inanılmaz ortamlar sunuyor.

Cenova, bir liman şehri olmasının hakkını lezzetli deniz mahsulleriyle de veriyor. Klasik sunumlar bir yana, sıkça göreceğiniz kızartma büfelerinden ‘take-away’ bir karışım alıp Eski Liman bölgesinde güneşi batırmak olmazsa olmaz.

Söz yemekten açılmışken, ‘pesto’ sosuyla ünlü Cenova’da fasulye ve patatesle hazırlanan Ligurya klasiği ‘Trofie a la Genovese’ mutlaka denenmeli. Ligurya’ya özel tüm çeşitleri deneyebileceğiniz lokal mekanlardan Trattoria dell’Acchiughetta ve Ombre Rosse Cenovalıların da favorisi. Biz kaldığımız So&Leo Guest House’nin sahibi Simona’nın tavsiyesi ve sıcak havaların izniyle açık bahçesi de bulunan Ombre Rosse’yi tercih ettik.

Kapalı mekanında ufak bir kitapçısı da bulunan şaraplarıyla Ombre Rosse, bahar ve yaz aylarında gidecekler için listede kesinlikle yer almalı. Trattoria dell’Acchiughetta için 1-2 önceden rezervasyon şart, aklınızda bulunsun. Cenova’yı daha yakından tanımanız için aşağıda birkaç kare daha paylaşıyorum. Geri kalan fotoğraflarımız için Instagram hesabım @nesemcelikkaya‘dan #journavelitalia ve #journavelcenova etiketlerini ziyaret edebilirsiniz. 🙂

Cenova’da yalnızca 24 saatimiz olduğu için hızlı bir turla tüm şehri gezmeye çalıştık, arada fotoğrafını çekemediğimiz yerler oldu. Daha uzun zamanı olanlar şehrin keyfini doyasıya yaşayabilir 🙂

İtalya ile ilgili diğer yazılarımız: 

Torino’da Gezilecek Yerler için tıklayın.

24 Saatte Milano: 1 Günde Milano Gezi Rehberi için tıklayın.

Veneto’da 2 Aşk Şehri: Venedik ve Verona’da Gezilecek Yerler için tıklayın.

Cinque Terre Gezi Rehberi için tıklayın.