Kuzey İtalya’nın Alplerle çevrili güzel manzarasında, Po Nehri’nin asil komşusu Torino’dayız! Torino; ülkenin en büyük ekonomi kentlerinden biri, Piyemonte bölgesinin de başkenti. Şehir; Rönesans, Barok ve Neo-Klasik stilde çok sayıda mimariye ev sahipliği yapıyor ve ülkenin dingin kentlerinden biri olarak öne çıkıyor. Çok sevdiğimiz bu şehirde, Torino’da Gezilecek Yerler’i özetleyen Torino Gezi Rehberi’mize hoş geldiniz!

Torino’nun derin kültürü, sayısız galeri, müze, tiyatro ve opera binası ile günümüze taşınırken, şehir de bu özelliklerini çevreleyen aristokrat karakteri ile diğer İtalyan şehirlerinden bir parça ayrılıyor.  Fiat, Alfa Romeo, Lancia gibi otomotiv markalarının kurulduğu ve üretildiği yer olan Torino, bu özelliği ile ‘İtalya’nın Otomobil Başkenti’ diyebiliriz. Özetle, hem bir sanayi şehri, hem de nezih bir İtalyan rotası.

Torino’da Gezilecek Yerler

1. Mole Antonelliana Sinagogu:

Farklı stillere sahip birçok mimari tarzın görülebileceği Torino’nun en önemli turistik noktalarından biri Neo-Klasik tarzdaki Mole Antonelliana Sinagogu. Yapımı 1888 yılında biten sinagog, 167.5 metre yüksekliğinde ve şehrin simgesi; ancak bu amaçla kullanılmıyor.

2. Ulusal Sinema Müzesi:

Şehirde mutlaka görülmesi yerler arasında bulunan Ulusal Sinema Müzesi de Mole Antonelliana Sinagogu’nun içinde yer alıyor. Kostümden dekora, film örneklerinden enstalasyonlara kadar geniş bir sinema arşivine sahip olan müzenin terasına çıkarak şehri izleyebilirsiniz. Müze Pazartesi günleri kapalı, diğer günler akşam 8’e kadar açık. Cuma akşamları da 11’e kadar ziyaretçileri ağırladığından, burayı akşam turuna bırakmak en mantıklısı. Giriş 10 Euro.

3. Torino Sarayları:

Mimari tarzlar demişken, şehirdeki eşsiz sarayları es geçmemek gerek. Barok stili ve oval ön cephesiyle öne çıkan Palazzo Carignano, ülkenin ilk senatosu ve şu an antik sanat müzesi olan Palazzo Madama ve Savoy Krallığı’nın sarayı Palazzo Reale‘yi listenize ekleyebilirsiniz.

70.000’den fazla antik sanat eserini ve Erken Orta Çağ’dan Barok sanata kadar geniş bir koleksiyon içeren Palazzo Madama müzesi için biletlerinizi buradan alabilirsiniz.

4. Torino Mimarisi:

Rönesans ve Barok detayları taşıyan St. John Baptist Katedrali, şehirdeki tek Roman Katolik Katedrali. Yapımı 15. yüzyılda tamamlanmış, Orta Çağ örnekleri arasında yer alıyor. Alplerle Po Nehri’ni buluşturan şehri tepeden seyretmek için gidebileceğiniz Superga Tepesi’nde yer alan Superga Bazilikası’nın yapımı ise 18. yüzyılda tamamlanmış. Geç-Barok stildeki bazilika çevresinde Savoy Hanedanlığı’nın mezarları var.

Torino’daki bir diğer önemli yapı ise Rivoli Kalesi. Zamanında Kraliyet Ailesi’nin yaşadığı yerlerden biri olan kale, şimdinin modern sanatlar müzesi.

5. Otomobil Müzesi:

Dünyaca ünlü otomotiv şirketlerinin üretim merkezleri ile öne çıkan Torino’da otomotiv sanayisinin tarihi yolculuğunu anlatan Otomobil Müzesi’nde 180’den fazla araba göreceksiniz. Müze, çeşit çeşit araba modeli, interaktif alanı ve kütüphanesi ile dünyadaki en eski örneklerden biri. Konsept geniş, bu nedenle araba sanayisi bulunan birçok Avrupa ülkesinin aracına da ev sahipliği yapıyor. Yine de İtalyan markalarının yeri başka. Müze her gün açık; ancak hizmet verdiği saatler değişiyor. Girişi 12 Euro.

6. Mısır Müzesi:

Kahire’deki Mısır Müzesi’nden sonra en büyük Mısır Müzesi Torino’da yer alıyor. Mısır arkeolojisine meraklı olanlar için iyi bir durak. Ancak, Pazartesi günleri kapalı olduğunu hatırlatayım. İçeride Mısır tarihi ile ilgili çok sayıda heykel, mumya, obje ve papirüs mevcut. Tematik müzeler arasında fazlasıyla dikkat çekiyor; girişi 13 Euro.

Bu arada, Torino’da bol bol müze gezme planınız varsa Torino’nun şehir kartından almanız iyi bir tercih olabilir. Böylece, gerektiğinden fazla da ödeme yapmamış olursunuz. Torino şehir kartı Turin + Piemonte City Card olarak geçiyor. 1 günden 5 güne dek alınabiliyor. Bu karta simge yerler, müzeler ve ana mimariler dahil ancak ulaşım değil. Torino şehir kartınızı buradan satın alabilirsiniz.

7. Torino’da Juventus Maçı:

Avrupa’nın en gözde stadyumlarından birinde, Juventus’un maç heyecanına ortak olmak isterseniz sizi Juventus Stadyum’una alalım. Tabii bunun için gezi tarihlerinizin fikstüre uygun olması gerekli. Böyle bir planınız varsa maç biletlerini ve tarihlerini kontrol etmeyi unutmayın.

8. Po Nehri Kıyısı:

Bu şehrin en güzel aktivitelerinden biri, Po Nehri kıyısını takip edeceğiniz bol oksijenli bir yürüyüş. Siz de benim gibi toplu taşımasız gezmeyi seviyorsanız kendinize Torino’da gezilecek yerleri de içeren güzel bir yürüyüş rotası çıkarın. Şehrin sakin sokaklarını yakından görürken, bir yandan da nehrin karşı kıyısındaki doğal güzellikler de sizinle birlikte gezecek.

Şehrin merkezinden nehre doğru yürüdüğünüzde Vittorio Emanuele I Köprüsü’nün yakınlarına geleceksiniz. Köprüden geçip yürüyüşünüze karşı hizada da devam edebilirsiniz. Vittorio Emanuele I Köprüsü’nün ilerisinde yer alan Umberto I Köprüsü ve yanındaki Valentino Parkı ise dinlenmek için iyi bir alternatif.

Ek olarak, Torino’da 2 saat süren rehberli yürüyüş turuna katılmak ve bir yandan da şehrin ana mimarisi hakkında bilgi almak isterseniz bu tura katılmanızı öneririm.

9. Torino’da Alışveriş:

Torino’da alışverişin en yaygın olduğu yer Via Garibaldi ve çevresi. Yani, bu bölgede her markanın mağazasını görebilir, alışveriş turuna çıkabilirsiniz.

Vintage ve ikinci el mağazaları için Via Po’ya, lüks markaların mağazaları için Via Roma, Via Lagrange ve Via Carlo Alberto’ya gidebilirsiniz.

10. Torino’da Yeme İçme:

‘Slow Food’ akımının merkezi olan Torino, Piyemonte’nin lezzeti alternatiflerini lüks tatlarla birleştiriyor. Yavaş yemek anlayışı haliyle şehrin lokal tatlarını da koruma altına almış durumda. Hatta, her yıl Eylül ayında Slow Food Festivali adında bir de etkinlikleri gerçekleşiyor.

Köklü bir gastronomi anlayışına sahip olan şehirde, trüf mantarlı yemekler ve üzüm bağları ile ünlü bölgenin şarapları öne çıkıyor. Bu arada, Kuzey İtalya’ya gitmişken, akşam 5-7 arası aperitivo yapmayı da unutmayın.

11. Torino Konaklama Tavsiyeleri

Özellikle, Torino’ya ilk kez gideceklere konaklama için Centro, San Salvario, San Donato ve Crocetta bölgelerini öneririm. Torino’da uygun fiyatlı konaklama için hostel kategorisinde Tomato Backpackers, otel kategorisinde ise Best Quality Hotel Gran Mogol ve Hotel Urbani aklınızda olsun. Ayrıca, Torino’da tatil evi arıyorsanız, ev konaklaması için de Apartments Chic Torino Centro favorilerimizden biri.

İtalya ile ilgili diğer yazılarımız: 

MİLANO GEZİ REHBERİ – MİLANO’DA GEZİLECEK YERLER

MİLANO YEME İÇME REHBERİ