Deniz kıyısına dik gelen yamaçlara kurulmuş beş balıkçı köyünden oluşan Cinque Terre, İtalyancada ‘beş toprak’ anlamına geliyor. Sırasıyla Riomaggiore, Manarola, Corniglia, Vernazza ve Monterosso al Mare köylerini kapsayan bölge; renkli mimarisi, eşsiz manzaraları ve teraslarla bölünmüş yürüyüş rotaları ile birçok seyahat severin favorisi. Günümüze dek özenle korunmuş  bu beş köyün tamamı  sahilleriyle birlikte Cinque Terre Ulusal Parkı içinde ve UNESCO listesinde yer alıyor, bu yüzden her biri çok değerli.

Bu yazıda, Ligurya bölgesinin bir kartpostal serisini andıran kıyıları bizi hem gözümüze hem de kalbimize iyi gelecek masalsı bir geziye götürecek.

CINQUE TERRE GEZİ REHBERİ – GEZİLECEK YERLER

1. Riomaggiore

Turumuza renkli evleri ve cıvıl cıvıl sokaklarıyla dikkat çeken Riomaggiore ile başlıyoruz. Burası, köyler arasında bir ‘take away’ cenneti, en tatlı büfelerinden biri de Mamma Mia. Mamma Mia’dan bir porsiyon kızarmış deniz mahsulü, yakın marketten de çileklerinizi alıp, köyün renkli kıyısına karşı kayalıklarda oturarak iyi bir öğlen sefası çekebilirsiniz.

Bahar ve yaz aylarında çantanızda havlu ve mayonuz da varsa, iskelenin yanındaki taşlık kıyıdan denize girmeniz mümkün. Bir de not; Riomaggiore’den Manarola’ya giden ünlü Via dell’Amore yolu bir süredir kapalı ama gideceğiniz tarihte açılmış olursa bu yolu tercih etmenizi öneririm.

2. Manarola

Cinque Terre’nin alan olarak en küçük ikinci, manzara açısındansa en büyük köyü Manarola’ya merhaba deyin! Fırçayla çizilmiş gibi duran bu tablo köyde günbatımı keyfi olmazsa olmazlar arasında;  çünkü yamaç yolundan baktığınızda gerçekten de nefes kesici bir görünüm sunuyor.

Manarola mekan konusunda çok zengin; yolu düşeceklerin Nessun Dorma ve Trattoria dal Billy’i mutlaka deneyimlemesini dilerim. Nessun Dorma’da birkaç dakika bekleyerek mutlu sona ulaşabilirsiniz; ancak Trattoria dal Billy için önceden rezervasyon şart.

3. Corniglia

Corniglia’ya denizden ulaşım yok, bu nedenle buraya gelmek için trekking rotasını ya da trenleri kullanmanız gerekiyor. İstasyondan indikten sonra 380 basamakla varacağınız bu yeşili bol dağ köyü, Cinque Terre köyleri arasında en sakin ve en az turistik olanı. Zorlu yürüyüş yolu nedeniyle bazı gezginler tarafından pas geçilse de doğa dolu teras manzaralarıyla birçoklarının da en sevdiği.

4. Vernazza

Avrupa’nın çoğu şehrinde merkezin ana katedral çevresine konumlanmasına alışkınız; Vernazza’nın ana meydanında ise bizi mini bir plaj ve 14. yüzyıldan kalma Santa Margherita d’Antiocha kilisesi bekliyor. Burası, bol manzara sunan mekanları ve küçük plajına bakan onlarca kafesiyle Cinque Terre’nin en renklilerinden.

Vernazza taşıta kapalı ve aslında gerçek anlamda bir balıkçı köyü. Sırtınızı denize vererek, sola doğru yürüdüğünüzde Doria Kalesi’ne ulaşıyorsunuz. Buradaki gözlem kulesinin gölgesinde dinlenebilir, devamında köyün dar sokaklarını keşfedebilirsiniz. İskelenin kenarında başlayan kayalıklarla trekking parkurunun başlangıcı Vernazza’nın en fotografik alanları, harika kareler yakalamak için mutlaka listeye not edin.

5. Monterosso al Mare’de Deniz Molası

İtalya’nın tipik sahil kasabalarından biri olan Monterosso, eski ve yeni olmak üzere iki bölüme ayrılıyor. Fotoğraflarına bakınca sıklıkla karşımıza çıkan ikonik turuncu şemsiyelerin sıralandığı upuzun plajıyla Monterosso, Cinque Terre’deki deniz keyfinin adresi. Küçük taşlı ve kum plajlarıyla cam gibi kıyısının birleştiği Monterosso’da şezlong ve şemsiye kiralayarak keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

Plaj bölümünden geçeceğiniz küçük tünelle eski şehre vardığınızda bir süredir görmeye alışık olduğunuz o Cinque Terre mimarisine kavuşuyorsunuz. Eski şehir, birçok butiği ve renkli mekanıyla sahil bölümüne göre bir hayli lokal. Hem lezzetli hem de uygun bütçeli Ligurya alternatifleri ve çeşit çeşit hediyelikler için mutlaka uğramalısınız.

Cinque Terre’de Nerede Kalınır, Nasıl Gezilir

Konaklama, Cinque Terre gezisi planlayanların ortak merakı. Gezilecek rotalar sarp kayalara konumlanan balıkçı köylerinden oluşunca, tur süresince kalınacak yer seçimi de büyük önem taşıyor. Cinque Terre köyleri arasında denizden ulaşımı olmayan Corniglia’yı bir kenara koyarsak, en sık tercih edilenler Riomaggiore ve Vernazza olarak öne çıkıyor.

Köylerde kalmak, eşsiz manzarasıyla uzun günbatımı keyifleri için ideal; yine de kıyıya paralel seçenek az olduğu ve yüksek sezonda hızlıca tükendiği için fiyatlar yüksek kalabiliyor. Buralarda bütçenize uygun bir alternatif bulamazsanız, tavsiyem bu bölgeye rahatlıkla ulaşabileceğiniz La Spezia şehrinde kalmanız. Burada Cinque Terre’nin neredeyse yarı fiyatına konaklayabilir, sıklıkla seferi bulunan tren veya botları kullanarak köylere ulaşabilirsiniz.

Biz Ligurya gezimizi planlarken airbnb’de konakladık, konakladığımız evin linkini buraya bırakalım.

Beş köy arasında gezmek önceden karmaşık gelebiliyor; ancak köylerin merkezinde istasyonlardan sıklıkla geçen trenlerle istenilen köye gitmek çok pratik.  Tren ulaşımı gençler arasında çok yaygın. Programınıza göre tek yön bilet alacağınız gibi, günlük 16€’ya gelen kartlarla da bu konuya çözüm getirebilirsiniz.

Bir diğer seçenek, La Spezia’dan başlayan bot rotasını takip etmek; ancak bu yöntem için günlük olarak kişi başı 30€’yu gözden çıkarmanız gerekiyor.

Deniz yolu, köyler arasında giderken benzersiz manzaralar sunuyor; tabii bunu yakalayabilmek için botun ön kısmından yer kapmak gerek. Cinque Terre geziniz için bir seçenek de köyler arasında belirlenen trekking rotalarını takip etmek. Bunun için rotanın dahil olduğu 7,5€’luk Cinque Terre Card’dan almalı ve biraz da kondisyonlu olmalısınız. Trekking rotası içinde en gözdesi Riomaggiore ve Manarola arası olsa da yemyeşil manzarasıyla Corniglia da başı çekiyor.

Tüm gezi detayları ve fotoğraflarımız için Instagram hesabım @nesemcelikkaya‘dan #journavelitalia, #journavel5T ve #journavelcenova etiketlerini ziyaret edebilirsiniz. 🙂

Diğer İtalya Yazıları:

10 ROTA İLE SİCİLYA’DA GEZİLECEK YERLER